Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  4.601
  Пол:
  Женски
  На некои им рекле дека ќе биде индивидуално, секој студент посебно на камера со професорот, кај некои ќе објавиле електронски тестови кои ќе треба да се решат (само како ќе знаат дека не препишуват?)
   
  На cresa-jagoda и Irenaiki им се допаѓа ова.
 2. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Јас имам проф.по еден предмет што е доста постар , до сега требаше и во пензија да иде, мхм баш он ќе уклучува камера за да се гледа со студенти и така да полагаат, јас би се изнасмеала на камера, не можам да бидам озбилна, не само за овој проф, општо, камоли па така да одговарам...ајде тоа , како да најдам проф исто така постар што не користи емаил за да го прашам како ќе се полага? Лоша реализација многу лоша...
   
 3. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  4.601
  Пол:
  Женски
  Ептен е лошо, особено затоа што има професори шо онака не уклучуват мејл за да одговорат, а не па во ваква ситуација да се цело време во контакт со студенти...
   
  На Irenaiki, cresa-jagoda и Keiner им се допаѓа ова.
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.423
  Допаѓања:
  29.316
  Пол:
  Женски
  Платформата е наменета за учениците од прво до деветто одделение.
   
  На Rakometar и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  821
  Пол:
  Женски
  За оние што сакаат помош за математика или имаат деца на кои им треба повеќе внимание имате апликација Photomath, која не само што решава задачи туку ви дава објаснување и чекор по чекор решенија, плус имаш АИ учител кој море да ти ги објасни концептите. Има достапна е на повеќе јазици, мислам дека има и хрватски.
   
 6. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.504
  Допаѓања:
  837
  За сите математики е ова?
   
 7. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  821
  Пол:
  Женски
  Да да, буквално сликаш задачата (може и рачно напишана) и ти ја решава со чекори. Моментално опцијата со АИ учител е бесплатна, но инаку е околку 600 ден. месечно мислам.
   
  На ana-sweet и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Неколку дена ја гледам тв училница и забележувам дека голем дел од наставните единици кои наставниците ги презентираат на децава ( до 5то одд) веќе им се изучени.
  Не знам која им е целта, но сметам дека кога веќе дошле да предаваат он лајн,подобро нека биде наставна единица која следи според редослед исто како што се одржуваше редовна настава, зададена од МОН.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  На мојот факултет нема да се спроведе онлајн полагање, на испит ќе биде се, со повеќе термини за полагање.
   
  На Blue.Sky и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Универзитетското студентско собрание на УКИМ го напиша следниов статус на својот фб профил:


  ‼НАБЉУДУВАЊЕ НА СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ОНЛАЈН НАСТАВА‼
  ☎️ Пријави неспроведување на онлајн настава ⬇️

  Почитувани студенти,

  Комисијата за настава при УСС-УКИМ ќе го набљудува процесот на спроведувањето на онлајн наставата на Универзитетот и целосно ќе се вложи кон унапредување на истата. Сметаме дека спроведувањето на видеоконференциските предавања, таму каде што природата на предметот го дозволува тоа, мора да стане обврска за сите професори и асистенти. Предавањата се есенцијален елемент во студирањето и како таков не смее да биде заменет со комуникација на email, преку испраќање материјали за наставата. Технолошкиот развој ни овозможува целосно организирање и спроведување на наставата преку видеоконференциски платформи, а УСС-УКИМ е тука да им помогне на наставните кадри да ги реализираат предавањата користејќи ги овие платформи.

  Набљудувањето ќе се врши така што целосно ќе се вклучат студентите преку пополнување онлајн образец во кој ќе ни испратат информации за тоа кои професори, по кои предмети и поради кои причини не ги реализираат предавањата преку видеоконференциски платформи. Комисијата за настава при УСС-УКИМ ќе ги разгледа овие пријави и ќе отпочне соодветна постапка во повеќе чекори чија крајна цел ќе биде одржувањето на видеоконференциските предавања по сите предмети чија природа го дозволува тоа.

  Образецот за пријавување нереализирана онлајн настава, можете да го пополните на следниов линк:
  https://forms.gle/nH1os2utYq599z4A8
   
 11. idktbh

  idktbh Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Луѓе сакам прашам за мислење, дали мислите дека до крајот на учебната година ќе може да почне наставата со оглед на тоа дека ситуацијата е постабилна, а во некои држави ќе почнат од 5ти мај, а негде 29ти април?
   
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  43.385
  Имаше на претходните страни, некоја членка спомна дека на 20 мај можно било да почнат со работа училиштата, и да има настава до 20 јуни.
  Мене тоа ми е логично, ако тогаш заврши вонреднава.
   
  На cresa-jagoda, jacqueline.s, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  3.580
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што крај на школска година е многу блиску, не верувам дека ќе се враќа цел процес на одење во школо, испрашувања и тестови само за да се одржат 2-3 недели.И така сигурно веќе имате оценки.
  Мене ми е мислата што со факултетите како и кога би продолжиле ние?
  Знам дека не е сигурно уште, ама еве со почеток на олабавување на мерките и тоа го размислувам .... :?:
   
  На Glowy, cresa-jagoda, emiliana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Anie93

  Anie93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2016
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  862
  Пол:
  Женски
  Зависи на кој факултет си, таму е многу полесно за продолжување :)
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  4.601
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема да се вратиме на факултет оваа година, освен за испити на крај, а може и тие ќе бидат онлајн.
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Често размислувам за ова што ги одложија колоквиумите на факултетите или испитите.
  Не верувам дека факултетите немаа можност да организираат полагање на колоквиум со да речеме 4 студенти во просторија во исто време.
  Можеби ќе траеше подолго колоквиумска недела ама двојна сесија во јули и два колоквиуи никако не е решение.
  Според тоа што на нас ни го кажаа професори можно е да полагаме на почеток на јуни прв колоквиум на крај на јуни втор колоквиум.
  И во јули испитна сесија за предметите од зимски семестар и за летен испитна недела да има исто.
   
  На ElenaOfRivendell, f.girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  10.232
  Пол:
  Женски
  Ако биде вака тешко нас :sweat:. Плус ќе мора тремини за лаб вежби да вметнат и кога ќе видиш цело лето на факс ќе сме. Ама сепак, мислам дека нема да имаме колоквиуми туку ќе одиме на испити директно во јуни. А и можно е да има три декади оваа сесија, па ете барем повеќе шанси за полагање.
   
  На Glowy и нина122 им се допаѓа ова.
 18. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  И што ќе бидне сега ќе имаме јунска сесија?
   
 19. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Зависи до ситуацијата.
  Ако продолжи да опаѓа бројот на заразени ќе има.
   
  На __cataleya___ и swizzlec им се допаѓа ова.
 20. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  Ние ќе имаме јунска и августовска како што си се нормално, ама изгледа ќе бараат и јулска и октомвриска. Не полагавме колоквиуми до сега, во јуни ќе ги полагаме.
   
  На cresa-jagoda, нина122 и f.girl им се допаѓа ова.