1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Кај нас полагањата усни ги одложуваја доколу си заболен или во изолација. А во испитнава како ќе биде никој не знае..тешко. На распоредот што ни го ставија од 18 јануари почнуваме до 11ти февруари
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  2. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Значи уште немаат протоколи.:|
    Сепак можеме да изгубиме полагања кај професори, доколку они или ние сме болни.
     
  3. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Па очигледно... Да се надеваме дека ќе изнајдат некое решение до тoгаш(facepalm)
     
    На Glowy и злоба им се допаѓа ова.
  4. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Не можам да ги сфатам, од што не можат да најдат изговори демек на хумана страна ќе паднат.
    Професорите што прегледуваат и чуваат доколку имаат некој хонорар, др средства се смешки.
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Инаку дали е вистина дека средношколциве, конкретно 4та година нема да имаат веќе настава ова полугодие? Наводно бојкотираат настава за да се укине матурата...
     
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Ама јас стварно не ги разбирам средношколциве, бараат укинување на матурата наводно заради ситуацијата со корона, демек не било безбедно да се полага (а ќе бидат запазени сите мерки на безбедност) а безбедно им е да се групираат надвор со неубаво поставени маски. А што да каже мајка ми што секој ден оди на работа 8 саати во канцеларија, со неколку колешки сите седнати на истата маса. Или шо, ич нека не оди на работа, не е безбедно.

    После ми се чини се жалеле од квалитетот на онлајн наставата, тука не можам ништо да речам зошто не знам како е, но од другарки што се уште на факултет ми се немаа пожалено. Но, овде се работи само за една година ваква настава, а што е со другите три? Тоа се предмети што се учат од најмала возраст и во најголем дел се повторуваат во текот на годините. Плус јас завршив средно 2014/2015 и ние тогаш протестиравме, па пак полагав матура. Седнав дома, фатив книга и учев, зошто и онака одредени предмети не ни биле предавани ко шо треба, џабе што не беше онлајн наставата.

    Јас мислам дека у крајна линија не им се учи и само бараат леб преку погача. И ако веќе не сакаат матура, пеки, ама нека се воведат приемни испити на факултетите, да видиме тоа колку ќе сакаат и прифатат...
     
    На nevermet18, simoncelicius, angela.kostova и 5 други им се допаѓа ова.
  7. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Така е Блу, сестра ми е средно, буквално сѐ им предаваат, исто како на училиште. Еве јас сум на факс, имаме постојано предавања и вежби онлајн. Предавањата се во ред, стварно се трудат и предаваат, ама вежбите се неспоредливи со физичките. Па ете, пак успеваме и да научиме и да положиме. Ако им е проблем да полагаат Македонски и Англиски, односно веќе учен и преучен материјал, воопшто не треба ни да се запишуваат на факултет. Со таков став, никогаш не би спремиле испит од 1000 страни, од кои што половина и нема ни да им бидат предадени. Начинот на полагање матура кај нас е хаос, ама нивниот аргумент е бетер. Нека протестираат за подобри услови за полагање, за подобро образование, нека протестираат против препишувањето на матура, нека бараат материјал од 1-ва до 3та година.
     
    На nevermet18, katalina, simoncelicius и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас скоро се физички си полагав со исклучок на практичниот дел. Можам да кажам само дека онлајн предавањата се катастрофа. Физички кога полагаме сме 15-20 некад 30 души во амфитеатар има некој ред
     
    На poi, nevermet18, Lollipop_123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Знам дека прашањево не е за овде но не знаев каде да го поставам. Имате ли било каков податок за тоа како би се одвивала наставата во следниот семестар?
     
  10. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Пред некој ден ми излезе еден пост на фб од тоа дека наставници кои предавале онлајн се жалеле дека не можеле да држат настава на некои деца ради несоодветни услови. То ест, во позадина се слушало работење на миксер, плачење на бебе или миленик се појавувал на камера.
    Ок, јас не знам кој нормален очекува атмосферата и условите да се исти како физичка настава? Ако има помало братче тоа дете што да прави? Башка некогаш мора во дневна оти во неговата соба на пример е слаб интернетот па може да де слушне и некој уред, може и комшијата да фати да буши. За работи како јадење или следење час во кревет се согласувам дека не е океј.
    Ама за другово, не знам со кој памет се жалат.
     
    На nevermet18, LovelyGirl3 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако некој споделил дека во текот на наставниот час се соочува со несоодветни услови за реализација на наставната програма не значи дека се жали, а уште помалку дека не е нормален и нема памет според твојата стручна проценка.
    Јавното и гласно укажување на аномалиите за состојбата и во најголем број ситуации, оскудност на условите (интернет пристап, одделна просторија, можност за затоплување) за одржување настава на далечина за што свесно се премолчува од надлежните, а засегнатите коментираат, се дел од демократското право, општествената свест и зрелост што квантитативно маргинализирано се поставени зашто најлесно е да се биде дежурен негодувач, па и дијагностичар во конкретниот случај, наместо да се дебатира во објективен контекст и да се изнајде решение.
     
    На poi и prominent им се допаѓа ова.
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ама беше пишано- се жалат не можат да држат настава.
    Извини ама треба да е нормално да слушаш плачење на бебе, не знам зошто да го спомнеш како проблем од онлајн наставата кога тоа дете е дома и знаеш дека не може да се направи ама баш ништо. Зашто решение е само физичка настава, ништо друго.
     
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Па, види сеа... Ќерка ми еден период одеше онлајн и да ти кажам дека секој звук во позадина смета. Интернет врските најчесто се слаби, конекцијата и сликата не чинат и уште позадинска бучава фали и децава ништо не слушаат (а и професорите)
    Е сега, не зборувам за инцидентни секојдневни звуци туку за постојани. Кај ќерка ми имаше деца чии родители цело време седеа до нив и муабетеа, баба се расправа со внукот, радио пуштено до даска во позадина итн... Овие звуци пречат и сметам дека доколку семејството се потруди, може да се поправат или барем да се сведат на минимум.
    Инаку, од искуството со онлајн наставата... никогаш не би и дала предност пред класичната настава, особено не кај мали дечиња како ќерка ми. Прво програмата не е прилагодена на онлајн настава, па учителките мака мачат да се снајдат и да им го пренесат наставниот материјал на децата. Секоја чест за нив, јас бев задоволна од нивниот ангажман, особено што имаа деца во училница на кои што требаше да им посветат внимание и деца кои се онлајн кои исто така сакаат внимание, а истовремено не можеа да им се посветат, па балансираа и од петни жили се трудеа да ги анимираат и образуваат децата притоа да го задржат нивното внимание.
     
    Последна измена: 19 јануари 2021
    На poi, nevermet18, M.B. и 4 други им се допаѓа ова.
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Несомнено е дека класичната настава е незаменлива. Моменталниот начин ја исфрли на површина неспремноста на институциите и семејствата за која никој не размислува во насока на нормалност, туку детектирана евидентност што 99,9% ја поимаат како жалење за проблемите.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Trnoruskaaa

    Trnoruskaaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Да прашам некој да не има информација каде се пријавува неправилност во образование
     
  16. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Државен просветен инспекторат
     
    На WildMk и Trnoruskaaa им се допаѓа ова.
  17. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Ако се работи за факултет можеш да кажеш на декан, продекан. Ако се работи за основно/средно тогаш директор.
    Ако е за нешто посериозно тогаш ти одговорила членката над мене, може да исвестиш инспекторат.
     
  18. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Студенти имате ли некакви најави од страна на факултетите како ќе се почнува во новата академска година?
     
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    ^
    И мене ме интересираше ова. Ама според мене, мислам дека ќе правиме како летниов семестар. Онлајн предавања, лаб вежби и полагање со физичко присуство.
     
    На Antolinaa и Fantasy33 им се допаѓа ова.
  20. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Основците добиле нотификации на Тимс дека биле ставани во групи за различни предмети. Изгледа пак онлајн ќе бидат, можно е и ние студентите да сме.