1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува дека е официјално. (facepalm)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.713
    Допаѓања:
    9.615
    Пол:
    Женски
    Нема уште ништо. Можеби ќе е комбинирано целосно физички да е ќе биди многу тешко да се изведи барем по мое
     
    На ElenaOfRivendell и bluepancakes им се допаѓа ова.
  3. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Ти рече дека околу 20 деца биле хоспитализирани во болниците. Не кажа ни во кој период, ни во кои болници. Тоа е шпекулација со бројки, како што реков.
    И како не ми рекле дека нема место? Самата докторка ми рече прво дека е за хоспитализација, а после откако провери и рече дека нема место. Какво е тоа е имање доволно места ако има само за итни случаи? За мене тоа е вагање на случаи, и тоа се прави кога болницата е оптеретена со пациенти. И имаше температура, со дишењето немаше проблем фала Богу. За стручноста на докторката во случајов не спорам, ама не би генераизирала. Среќа што таа ни се погодила. Сум имала лоши искуства во Козле и во другите установи со други доктори. Не се сите доктори исти.
    А за тоа прележано, дилемата ми колку време има имунитет од прележано? Никој сигурно не знае да каже. Од март до септември се 6 месеци. Има случаи каде се разболуваат по втор пат. Завчера кажуваа на вести за некоја што по 4 месеци од прележано, се разболела. Вториот пат обично е и потежок. Тоа ми е стравот.
     
    На venus♡ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Ајде било поминало,да не развлечуваме.
    реинфекции се екстремно ретки.Вообичаено се работи дека првиот пат или вториот не постоела болест или било најдено само делче во носот.Медиумите знаат да информираат погрешно и да направат сензација .
    Тие што се по ковид центрите по 6 пати можат да искочат позитивни,но не и болни.
    Немој да му го пренесеш стравот и да го затвориш дома во случај да дадат избор,провери му антитела на детето,сигурно ке има околу 30 игг ако не и повеќе.
    Прележано треба да биде во школо,мојата имаше страшен осип од глава до петици,без температури,и други симптоми,поголемата ништо,блага болка во стомак еден ден.
    Твоето дете има многу поширок имунитет од било кој вакциниран,не се плаши толку.
     
    На Cosmic Girl и mesecar им се допаѓа ова.
  5. Dajana134

    Dajana134 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можно е исто после некое време во училиште да направат мерка деца на вакцинирани родители да можат да останат со физичко присуство додека другите онлајн. Се ми се чини како ова одење на училиште со 1100 позитивни дневно е некој план за во иднина бидејки човек со здрав разум неможе да дозволи физичко присуство со толку многу заболени.
     
    На ostoun и bliznak rock им се допаѓа ова.
  6. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    На Угд предавањата ќе се одржуваат онлајн, а праксата и вежбите комбинирано, во зависност од условите. За другите не знам, самите универзитети ќе објават ако немаат веќе објавено.
     
    На bluepancakes му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Во Скопје на медицински ќе бидеме главно физички, денес не известија.
     
    На Waverly Raven и bluepancakes им се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Предавањата како ќе се одржуваат?
     
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    За наша генерација па ништо немаат кажано, ама ваљда ќе биде со физичко оти нема како поразлично да се држи стажот, освен ако не стават камери по клиникиве. :rofl:
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Нас мејл ни стаса на сите, и на ТСС исто, би требало за сите да важи. :D
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Вака пишува.
    24AA4F63-35C8-4DBA-930E-4E52DD556E7B.jpeg
     
    На WildMk, Waverly Raven и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  12. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Дали профрсориве ќе ми бараат сертификат за вакцинирање при полагање на испитите со физичко присуство?
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Професорите?
    Пријавете ги во МОН.
    Не е тоа нивна работа.
    Родители имаат децата.
     
    На ElenaOfRivendell, nevermet18 и venus♡ им се допаѓа ова.
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Професорите и матичните лекари, заборавив да допишам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Северна Македонија го забележа најдолгото затворање на училиштата за учење со физичко присуство, при што мнозинството ученици посетуваа настава на далечина вкупно 54 недели. Оваа бројка е значително повисока од просекот од 25 недели во регионот на Европа и Централна Азија, велат од УНИЦЕФ.

    https://www.radiomof.mk/unicef-s-ma...skite-uchenici-imaa-onlajn-nastava-54-nedeli/
     
    На Anne Boleyn и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.851
    Пол:
    Женски
    Полагање на испити кажа девојката.
    На полнолетно лице родители не се известуваат за ништо. Самото лице е одговорно за сопствениот живот.
    Зошто побогу професор на факултет ви прашувал родител?
    @злоба мерката не пишува дека важи за образовни институции. Така што сега за сега не би требало. Протоколите за високообразовни институции не се донесени од МОН. Мислам дека годинава секоја институција ќе треба да одбере модус што одговара. Регулативата е различна за основни и средни училишта и различна за факултети.
     
    На LejlaD и WildMk им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Мислев за мали деца збора.
     
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.851
    Пол:
    Женски
    Знам дека е страшно да се помине низ КОВИД-19. Особено со дете. И ние имавме сите дома КОВИД. И баш азради тоа што отседавме дома затворени месец дена и што се наполнивме со анскиозност го пуштив детето во градинка. Ние прележавме лани во Јуни, детето тргена во градинка во Септември истата година. Цела година ја истера без проблем. Имаше изолација на поединци во групата два пати, ама децата не беа во изолација и немаше позитивен случај меѓу нив. Трансмисијата генерално во градинките и училиштата беше мала со оглед на бројките.
    Во Септември пред да појде имаше антитела 9,5. Проверив чисто да бидеме мирни. Потоа не сум му проверила пак.
    Стравот е голем, ама не може и не смее да им се пренесе на децата. Нив им треба социјализација, дружба, физичко присуство на училиште (секаде во светот има апел училиштата први да се отворат, а последни да се затворат кога има рестрикции). Едноставно онлајн и физичкио не е исто.
    Годинава ќе имам прваче и се надевам дека ќе ја истера годинаа со физичко присуство и без изолации и слични проблеми. Мене срце ми трепереше ан секоја порака од градинка, ама се беше во ред на крај. На секое кашлање и кивање се потресуваме, ама се трудиме детето да не осети дека се потресуваме. Не е фер кон него да му набиваме страв и негативни емоции.

    Инаку за реинфекциите и тежината на клиничката слика нема официјанои податоци за жал. Галвните спореди се сега прележани наспроти вакцинирани.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Што се случи со одлуката?
    Ќе се почне со физичко или уште не се знае сигурно?
     
  20. Dajana134

    Dajana134 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Основно и средно одлучено е со физичко ама демек со можна и онлајн настава ако се влоши ситуацијата , а јас стварно незнам како може воопшто да биде полоша од тоа што е сега.
     
    На bliznak rock и venus♡ им се допаѓа ова.