1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Тоа е многу чест случај во школите во Македонија. Речиси кај сите.

  А знаете како е во гимназиите?
  Со определување смерови се мешаат одредени деца од класовите кои се заинтересирани за одреден смер да ги следат часовите со кои се карактеризира истиот, а на останатите се враќаат целиот клас сите.
  Во просек, 4 смера, значи еден клас се дели на 4 групи и одат на часови со групи од останати класови, и после пак се собираат на другите класови заедно.
  Луѓето се бунат дека ќе биде со полн капацитет, со по 30 деца во клас, ама не е така. Децата меѓусебно ќе имаат контакт со уште повеќе ученици. Ужас, едноставно.
   
  На Guns N` Roses и Waverly Raven им се допаѓа ова.
 2. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  4.334
  Пол:
  Женски
  Гимназијалците и основците нема потреба навистина да одат физички, ама стручните медицински мора, барем на пракса да одат, макар и во просториите во училиштето, не мора на болница. Нема смисол да завршат за сестри, а да не знаат да приклучат инфузија. Јас губев пракса едно полугодие кога беше епидемијата со морбили, фала Богу што бев 4та година, и веќе ги знаев најголем дел од работите, ма да и тогаш изгубив некои знаења, ама да бев 3та, ќе беше многууу полошо.
   
  На cresa-jagoda, noteforself, Waverly Raven и 2 други им се допаѓа ова.
 3. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Во Тетово и Гостивар онлајн настава за средношколците во текот на првите две недели.

  https://republika.mk/zivot/zdravje/onlajn-nastava-vo-srednite-uchilishta-vo-tetovo-i-gostivar/

  Дискриминирачка мерка. Кога требаше само Тетово да биде во карантин не го издвојуваа и ставаа или на сите или на ниеден град полициски час. А сега?
   
 4. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  4.008
  Пол:
  Машки
  Од една страна сметам дека ова е оправдано поради ситуацијата во овие два градови, но од друга страна се прашувам по отворањето на средните и основните училишта за колкав временски период ќе дојде до слична ситуација во останатите градови. :worried:
   
  На FridaodaMk и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 5. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Оправдано ќе беше доколку беше и спроведено и во другите градови. Не може за едните мајка, а за другите маќеа.

  Не е потребно да се чека до кога ќе дојде, пример ситуацијата во Скопје не е нешто поразлична.
   
  На mareane, Ahoy и Waverly Raven им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.366
  Допаѓања:
  213.218
  Ете Теута побарала, шо не побараат и другите градоначалници?
  Шо спијат?
   
  На venus♡, cresa-jagoda и bliznak rock им се допаѓа ова.
 7. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Оваа власт и овој народ не се нормални , а бе сите молчат додека си играат играчки со нас и со децата наши ..... само едно прашање и да напоменам не сум антиваксер и не ме интересира тој дел ама со кој здрав памет ставаат рестрикции и забрани за влез во објекти со капацитет над 30 лица , а ќе ги набуткаат по 35 деца во една просторија 5 на 5 метри ..... какви црни проколи ќе спроведат во зграда каде немаат ни вода ни услови за основна хигиена , дистанца и растојание 30 см од дете до дете и се разбира 5 саати со маска на лице .....
  Најбитното денес во 5 до 12 ќе се состануваат , ќе договараат , ќе одлучуваат... и народов си уживка си брка работа толку беше галама 15 мин и сега ги нема никаде , медиумиве си ќутат , како добро дресиран добиток сме станале ...
  Срамота е повеќе да се крене прашина за влез во кафани и кафичи од моментов со загрозување на здравјето на младите а воедно и загрозување на јавното здравје ...
   
  На Lollipop_123, Guns N` Roses, FridaodaMk и 3 други им се допаѓа ова.
 8. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  И јас тоа викам.

  Ама не треба Филипче и комисијата да се свесни дека ситуацијата и дури полоша. Повеќе заболени, повеќе транспорт со автобуси, поголеми училишта.
  За што добиваат плата? За да лаат по медиуми дека ситуацијата е под контрола?
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  55.905
  Тетово има огромен број на села околни. Не знаете колкави се гужви низ градот кога средношколците чекаат за автобуси, комбиња за накај своите села. Арно и текнало на Теута да побара, не е тоа дискриминирачки, нека побараат и другите.
   
  На LejlaD, Lollipop_123, злоба и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Не дискриминирачки од нејзина страна. Дискриминирачки е од страна на Филипче и комисијата кои не донесуваат разумни одлуки.
   
 11. FridaodaMk

  FridaodaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2020
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  928
  Пол:
  Женски
  Не е логично да одат децата на школо во толкав број и по цели часови. Колку ќе додржат со маска? Нема кога ќе идат на школо и одат дома да носат маска сигурно. Па да не зборуваме за средношколците. Хаос е државава. Според мене требаше да си применат модел на комбинирана настава. Вака сите што немаја прележано, ќе прележат, па дури и ќе има реинфекции. Затоа што децата се преносители. Со оваа одлука го загрозуваат здравјето на сите. Али кога дозволија разни веселби зошто да не дозволат и физичко присуство? Пресудни беа свадбите мораја да се оддржат со толку многу гости, тих проблем како тоа не се напрајла свадба. Одлуките им се само така нафрлани. Да не бидиме и ние нешто поразлични од соседите
   
  На BlackNight, cresa-jagoda и venus♡ им се допаѓа ова.
 12. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  485
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Еве сите што имаме школски деца, добивме деновиве протокол за одвивање на наставата со физичко присуство.
  Се ок, само ми боде очи она што не видов во протоколите:
  Нигде не пишува дека се обврзуваат училиштата да обезбедат сапун во тоалетите!
  Ова ми е најосновна работа што треба да ја има во секоја институција.
  Значи останува таа работа на родителите (да им дадат секој на своето дете или да купуваат за одделението)
  И не ми држи аргумент од типот - се нема финансии за тоа. Има начини како да се обезбедат пари за тоа, сме имале успешни примери како тоа може да се обезбеди уште пред пандемијата.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  4.008
  Пол:
  Машки
  Па и во Битола голем број од учениците се од околните села дури и градови(Ресен, Прилеп…) особено за средните стручни училишта. На Теута на место и е барањето, но кога веќе донеле ваква одлука, нека биде за сите.

  Да не испадне после 2-3 недели сите на teams да се вратат. :?:
   
 14. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  9.496
  Пол:
  Женски
  Дали се изјаснија факултетите каква настава ќе има оваа академска година?
   
 15. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  4.334
  Пол:
  Женски
  Секој факултет автономно ќе одлучува изгледа. Нас на медицински ни рекоа дека вежбите ќе ни бидат физички, а предавањата веројатно онлајн.
   
  На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  2.549
  Пол:
  Женски
  Како очекуваат децава да одржуваат хигиена кога толетите се во катастрофална состојба. Уште јас кога бев средно, ретко кога да дочекаш во толетите да има сапун и тој што го имаше сигурно некои плукал во него. Едноставно само одвратно чувство имаш.
  За разлика од другите градови, Скопје ти е жариште. Децата требаа да си почнат со онлајн настава, па да речеме за месец се смири бранот па да тргнат со физичко присуство.
   
 17. My litle pony

  My litle pony Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2021
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека наставата треба да се одвива онлајн барем додека не се смири ситуацијата.Како е можно при толкав број заразени од кој голем број се деца,и понатаму да се инсистира на одење во училиште со физичко присуство?
   
 18. FridaodaMk

  FridaodaMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2020
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  928
  Пол:
  Женски
  Па ете почна пописот, водат кампања за избори. Се е то смислено. Мора да одат децата на школо иначе како ќе кажат дека се што прават може да се спроведи. Ќе биди во смисла ете успешно ни се протоколите, не се разболуваат во школо, можиме да тераме и попис и избори
   
  На katalina, venus♡ и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 19. My litle pony

  My litle pony Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2021
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Во право си.
   
 20. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  2.769
  Допаѓања:
  18.266
  Пол:
  Женски
  Јас имам основно школо во близина, пројдов пред некој ден. Абе ко да сум патувала назад во 2019 се осетив, наставнички со родители си се смешкаат рамо до рамо без маски, деца се гушкаат без маски, значи ни п од протоколи. Али океј ајде ќе се лажеме дека се почитуваат мерките :D.
   
  На Guns N` Roses, noteforself, FridaodaMk и 2 други им се допаѓа ова.