1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Короната и зголемена анксиозност

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Misskirova, 27 октомври 2020.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не читајте и не гледајте ништо поврзано со короната.
    Помага.
     
    На senjorita-v, GirlLove и prominent им се допаѓа ова.
  2. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Како да се изведе тоа, отвараш фб-КОРОНА, отвараш инста корона, пушташ ТВ-корона ,одиш на работа корона, се среќаваш на улица со некој прв муабет за корона, дигаш тел да сЕ чуеШ со некој актуелната тема е КОРОНА ...:headbang::headbang::headbang:
     
    На Andrejaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    На тв гледаш филмски канали.
    На ФБ-ги одследуваш сите страни и луѓе кои пишуваат за тоа.
    На тие со кои се знаеш, кажи им да не ти зборуваат за тоа, оти те вознемирува.
     
    На Bebac, Irreplaceablee, senjorita-v и 4 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.233
    Пол:
    Женски
    Најбитно, Бегај од теми за корона на форумов...
     
    На senjorita-v, Осе и anastasijaki им се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    На почетокот добро се држев, сега некако се чувствувам напнато од оваа состојба. Јас не мислам постојано на тоа, ниту пак читам ама мислам дека веќе потсвесно ми влијае. Состојбата веќе предолго си потраја и нема човек кај кој не влијае психички.
    Ретко да се испаничам баш од неа, ама паничам некогаш и од нигде никаде а мислам дека таа е жариштето. Чувствувам некоја вознемиреност навечер, немир, и си разменувам мисли со занимации, може и есенскиот период што е таков, на есен скоро секогаш ме фака некој таков бран ама може и од напнатоста со вирусот. Нека поминува наскоро, нека исчезне и да не се повтори :envy:
     
    На lasthope, Осе, jagoda777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. irenask

    irenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Ohhh Gospode pomagajjj ... Pred 7 godini bev na ad i imav anksiozno depresivno rastrojstvo ... Od togash pa navaka odrzuvav nekoj ritam , megjutoa koga se pojavi ova zlo cel svet mi se srusi... Ne sakam povtorno da pocnuvam so terapii bidejki planiravme bremenost so soprugot , no ne znam i kako ke se spravuvam ponatamu... Oteznato disenje , ogromno steganje vo gradite i grbot , tahikardija se samo mal del od simptomite sto gi imam... Ve molam devojki dajte sovet kako ponatamu? Nitu citam , nitu gledam nesto sto e povrzano so korona, no sostojbata e pak ista ☹️
     
  7. NanaMal

    NanaMal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Здраво, незнам дали е за овде прашањето но ако има некој искуство Ве молам да споделите. Пред 2ипол месеци бев инфицирана од Ковид 19, го прелњжав во домашни услови со терапија, добро поминав, почетокот на октомври правев испитување на Имунологија за антитела и IgG беше скоро 20, од тогаш пак се пазев и покрај тоа што имав некој имунитет... Е сега пред 7 дена купував во аптека и вработената си го исекна носот и ми ги подаде производите... Јас мијам редовно раце ама дома не дезинфицирам ствари... Во саботата ми се појави слабо покачена температура околу 37.3 а од вчера (неделата) имав дијареа неколку пати... Ми е страв да не се имам инфициран повторно Дали има некој некакво слично искуство да сподели?!
     
  8. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Isfo sym i jas momentalno.zatnat nos.
    Ne mirisam nisfo ama osekam gorclivo blago itn
    Mirisam eotwn malku i panika mw trese
     
  9. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Jas ispadnav pozitivna ...:(
     
  10. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    I kazi mi jako funkcionjeas bez miris i vkys.. kako jades? Ako ti se vratija setilata? Za kolky vreme
     
    На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Си јадев нормално ,вкусовите си ги знаеш од пред тоа :):) барем јас немав проблем јадев од што морав да јадам ,за да не направам поголема беља на телото му треба храна .Ми се вратија за 4 дена постепено не го доживеав тоа многу стресно ,дури не му дадов многу на значење јас повеќе се мачев со стравот и анксиозноста и уште додуша ...само си направив да ми е многу полошо ... се опседнав со вирусот! Сега брзо се заморувам а вака се е ок и крвна слика и рентген .Совет
    НЕ СЕ ЗАМАРАЈ доколку немаш посериозни симпптоми УЖИВАЈ не читај искуства со ковид не гледај вести слушај си го телото !
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  12. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Во петок ми е последен ден изолација. Да напоменам дека тоа е според денот на тестирање, а симптоми имав една недела пред тоа. Значи веќе одамна се поминати повеќе од 20 дена од првиот симптом. Не можам да издржам веќе дома. Не беше доволна мојата психичка состојба пред ова, па сега и затворена да седам повеќе од месец дена со човек што го мразам. Секој ден ги броев деновите и еве денес кога остануваат уште 3 дена со си денешниот бев превозбудена. Единствено посакав во петок попладне да излезам. Та нели еден месец сум дома и што има врска дали е петок попладне или сабота сабајле?! Ама мојата ми сакана мајка ми забрани, рече нема шанси. Требало јас совесна да сум. Зарем не бев совесна кога повеќе од 10 дена седев дома пред тестирање, една недела пред тестирање симптоми?! Не заслужувам јас да се вратам на стариот живот?! Уште колку време треба да се затворам дома?! Дури ми рече и дека таа никаде немало да оди до Нова година, а добро би било и јас истото да го направам... ЗОШТО?
     
  13. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    41.819
    Пол:
    Женски
    Ауф! Нема да издржам уште еден психички бран. Претходниот пат лошо го поминав, блиски болни, страв за здравите кои мора да одат на работа, обврските закочени...
    На сите апчиња им купував и досадвав да ги пијат, не само на себе што си правев лошо туку и на другите негативно се истурав.
    Сега кога се спомнува полициски пак некако психички влијае. Не дека можеби ќе се седи дома, ионака седам ама некако страшно ми звучи повторно да ги доживуваме истите работи, да живееме од ден за ден.

    Ќе речиме луѓето војни претрпеле, ние само дома треба да седиме, ама не е така.Таман почнав да живуркам по малку, да не мислам на симптоми и болести, да мислам на поуспешна иднина. Не следам социјални мрежи, ниту па телевизија, но вестите сепак доаѓаат и мислам дека овај пат ќе полудам. Тоа е тоа.
     
    На anggell и Guns N` Roses им се допаѓа ова.