Корона тест

Дискусија во 'Коронавирус' започната од poi, 19 јули 2020.

 1. 123baby

  123baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Ок, фала на инфо
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.816
  Допаѓања:
  12.314
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира како и каде се испитува дали некој има антитела за коронава. Бидејќи ние почетокот на март бевме сите 4 ца болни. Маж ми заврши со инекции аминофилин и други чуда кои матичната му ги даде мислејќи дека е проблем со белите дробови ( тогаш не беше толку актуелна коронава ) големиот 5 дена без да симне тт беше. Дојдовме со него дури до халуцинации стануваше шеташе се тресеше.... Од 38 подолу не спадна а одеше до 39.6-7 јас 3 дена се маткав само со парацетамол бидејќи доев додека не дојдов до 39.2 и сватив дека така нема да ми помине. 4тиот ден бев во безсознание само спиев. Мм ме будеше кога требаше бебето да се цица. Само за тоа имав сила. 5,6,7 ден бев на инекции 7миот ден попушти тт. После тоа пиев сумамед. Уз тоа следеше и дијареа повраќање мачнини немав апетит.... Според мене вирус обичен не дава тт повеќе од 3 дена . Најлесно помина бебчо. 39.2 највисока и нонстоп на цицање со систем инфузии. Се сум убедена дека сме ја прележале короната но би сакала да испитам. Доколку е навистина така радо би донирала и крвна плазма
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.387
  Допаѓања:
  105.128
  Можеш во Систина, Авицена, по лабораторииве што прават тест за антитела. На државно не верувам.
  За донирање плазма, од март до сега, мислам тешко.
   
  На marchi-cool и Ahoy им се допаѓа ова.
 4. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  19.401
  Пол:
  Машки
  Прво испитајте дали имате антитела, може само на приватно, сигурно знам за Авицена но би требало и другиве приватни лаборатории да испитуваат, односно Биотек, Систина и Жан Митрев.
  Во Авицена цената е 1600ден.
  Потоа, ако имате, пријавете се во Институт за трансфузиологија онлајн, http://itm.org.mk/дарувај-плазма-спаси-живот/ .
  Со среќа :)

  Да не те разочарам, ама обично од овој тип на Коронавирус не се добива толку висока температура, до 38 макс., колку што знам. Ама сепак ако не ви е проблем, проверете си :)
   
  На poi и tina2018 им се допаѓа ова.
 5. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  Јас држев температура 37,3-37,4 неколку дена и докторка ми рече дека е премала за корона. Од корона била над 38. :^)
   
 6. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  19.401
  Пол:
  Машки
  :o Јас колку што имам истражувано температурата не оди над 38°C кај вирусов, освен во некој екстремни случаи, многу ретко. Како симптом за корона се смета температура до 37.8°C мислам. Ама може сум грешка.
   
 7. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.258
  Допаѓања:
  12.901
  Пол:
  Женски
  Мои блиски го имаа истиот вирус крајот на февруари, испитуваа антитела и немаат. Не беше корона тоа, туку грип со слични симптоми.
  Па не би рекла. Ние фамилијарно прележавме и температура имавме од 38.5, па се до 41. Секако се симнуваше и до 37, но во најкритичните денови беше доста висока.
   
  На marchi-cool и Ahoy им се допаѓа ова.
 8. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  19.401
  Пол:
  Машки
  Сега пак истражував и гледам дека имаат излезено нови истражувања кој векат дека температурата кај вирусов најчесто е 37.8°C или повисока... Значи во право бевте :)
   
 9. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  5.834
  На приватниве клиники само добиваш потврда за присуство на антитела, а чув дека на клиника, институт (лабораторија) за молекуларна дијагностика е меродавен не само за утврдување присуство на антитела за ковид, туку и количеството, т.е. во која мерка ги имаш антителата, и дали си компатибилна за давање крвна плазма на пациентите со потешка клиничка слика. Преку нив оди ова со донирање плазма изгледа.
  Распрашај се кај матичниот доктор, мислам дека тој треба да ти даде упат за таму.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  19.401
  Пол:
  Машки
  Во Авицена го пишува и количеството :), за IgM+ IgA и IgG антитела.
   
 11. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.521
  Допаѓања:
  152.280
  Јас имав ваква температура и дијареа и излегов позитивна.
   
 12. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074
  @JuLleE колку време имаш симптоми ако не е тајна?
  Мислам дека се заразивме горе доле во исто време.
  Јас само болка во гради имам и поткашлувам.
  Температура не сум имала.
   
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.521
  Допаѓања:
  152.280
  Дијареа имав два дена и тоа не класична, повеќе имав болки во меше и кај желудник, 3 дена температура која најмногу се искачи до 37 со 4 и тоа само приквечерта. Апетит немав 12 дена, ама
  и премногу се нервирав. Толку, ништо друго не осетив.
  Веќе ми е 14 ден од симптоми.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074
  Со помин :hug::hug:
  Барем ти поминал тешкиот дел.
  Сега контролен ќе правите деновиве?
  Се надевам на негативен контролен :f:
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.521
  Допаѓања:
  152.280
  Фала :hug::hug:
  Исто и кај тебе да минува.
  Контролен ми рекоа после 14 од денот кога имав резултати :|.
  Некаде после 1 август.
  Ќе звонам во понеделник да ми кажат кога.
  Тебе кој ден ти е?
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074
  Јас имам болка во грло и гради и дијареа. Осет за вкус, мирис и апетит ич.
  Веќе недела дена како ми е вака.
  Инаку, за лекување како?
  Јас само витамини и линекс пијам. И парацетамол по потреба.
  Не сум пиела антибиотици.
  Матичната не ме рецка 2%
   
 17. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.521
  Допаѓања:
  152.280
  Јас пијам вит ц и вит д. И пробиотик пиев. Парацатемол по потреба ама јас не пиев. Пиј течности многу. Уште имаш симптоми?
   
 18. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074
  Уште имам.
  Секој ден различна болка ми излева :D .
  Првиот ден глава ме болеше ненормално, после малаксаност, дијареа и кашлица.
  Уште ме држе. Ама, надевам се лесно ќе поминам.
  Дома седам нон стоп. Сите сме во самоизолација. Иако сум млада, без болести пак се плашам.
  Не сум толку сигурна и храбра.
  Не се нервирај. Ајде, на светлата страна барем ќе имаме некое време антитела. Знам ти си и во ризична група, но прилично лесно си прошла. Држ се :D
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.816
  Допаѓања:
  12.314
  Пол:
  Женски
  @GirlRose @JuLleE со помин нека е. Успат сакам да прашам отприлика колку време траат симптомите? Знаете,човек на се треба да е подготвен па уште од сега се помирувам дека може мене нема да ме узмине.
   
  На Ahoy и JuLleE им се допаѓа ова.
 20. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.521
  Допаѓања:
  152.280
  Кај мене 3 дена само. Толку.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.