1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корупција во образованието

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 7 јуни 2016.

  1. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.206
    Допаѓања:
    259.691
    Пол:
    Женски
    Ова со професорите и студентите секогаш го имало и секаде.И јас се согласувам дека ако навистина знаеш и учиш нема шанси никој ништо да ти „побара“.Ама и има и такви кои сакаат на поинаков начин...
    А и ова со огромниот број студенти на еден фак.е стварно најголем проблем во високово образование.Потполно се изгуби на квалитет студирањето.Се полагањето е писмено а јас стојам на тврдењето дека писмено не може реално да се оцени барем по повеќето предмети.
    Во мое време бевме 60- ина студенти,не знаеја професорите како дишиме ,не следеа цела година,усно полагање по 1 саат ...Сега цело образование ни е навистина во хаотична состојба ,уште од запишувањето во 1 одд е со врски каде, кај кого ,па што остана за понатака.
     
    На rose60, theowndemon, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.110
    Жабче на мојот факултет професорите и просториите каде се вршеа предаавњата немаа врска со подготовката на тестовите и процесот на отценуавње.

    На денот на полагање во огромни пакети стасуваа тетсовите од Англија и тогаш сите за прв пат ги гледаа. Резултати по некој месец, пак од Англија |(.
    Пукнувачка додека ти кажат:doh:
     
    На theowndemon, kjukli, Priroden и 10 други им се допаѓа ова.
  3. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    I jas kako zapce imav profesori kade sto se polaga sestar sistem.
    Ti kazuva od 500 studenti odzemete dve 00 e tolku ke polozat.
    Go poloziv od prva so 9ka...izgleda maz i ja ima mnogu usrekeno taa den :clap:
     
    На rose60, theowndemon, kjukli и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    [​IMG]Македонија каде што за незнаење се плаќа за да бидеш на позиција на кому ќе му го земеш работното место кој го заслужил со знаење
     
    На blackwave, PaLaVa, theowndemon и 13 други им се допаѓа ова.
  5. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Тoa е тoa.
    И кaј нaс имaше еден тaкoв мaнијaкaлен прoфесoр нa фaкс. Сите кoлешки ги нудеше дa прaеле прoекти сo негo, диплoмски и речиси сите се тргнувaa нaстрaнa. А еднa кoлешкa oд генерaцијa сaмa си трoпнaлa нa врaтa и си земa диплoмскa кaј негo, a јa пред тoa имaв избрaнo.

    И случaјнo се видoв сo еднa пoстaрa кoлешкa нa фaкс и ме тргнувa нaстрaнa oвaa другaвa и викa немoј ни случaјнo дa си и спoмнaл декa и јa имaм кaј негo избрaнo дa сум диплoмкa :o
    Дури oнaкa сo лут тoн кo oнa дa ни е темa нa рaзгoвoр. :D
    Си викaм шo бaрaш oд 50 прoфесoри бaш кaј негo дa земеш...

    И пoшo требaше зaеднo дa сме земеле мaгеријaли oд езерo секoј ден јa пoтсетувaв дa идеме и дa гo прaшaме кoгa ќе oдиме.
    И oвaa aј денес, aј утре и не мoжев дa чекaм oтидoв сaм.
    И oрoфесoрoв викa, пa нели ти кaжa oнa викендoв бевме сo неa и земaвме oнa ми кaжa декa си имaл испити и зaтoa не те викнaвме :o

    И се јaвувaм пoсле нa oвaa, нaсмеaн и и викaм пa шo не кaжa декa сте јa зaвршиле рaбoтaтa. Пoчнa дa ми се кoлне пo телефoн декa сaмo гo виделе у дискoтекa сo кoлешкaтa и декa не биле нa терен лaжел прoфесoрoв :D
    И дa не сум им спoмнувaл нa oвие oд Скoпје пoшo мнoгу јa мрaзеле :rofl:
     
    Последна измена: 8 јуни 2016
    На blackwave и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дипломи ќе се земаат на тие што плаќале?
     
    На SexiLy, blackwave, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Od 1500 sto polagaat osnovi na ekonomija ili Matematika ,bar 20% se ovespraveni.
    Sestar sistem vo prva godina nahmnogu ima.
    Mene licno ne me sretnal rakov profesor,od gordelivite sum,ama znam devojki koi gi stipkale vo kabinet koga otisle na uvid.
    Neznaci ako tebe ne te snaslo deka ne e vistina,javna tajna senekoi raboti.
    Isto,neznaci deka ako nekoja ja snaslo deka ne si barala samata
     
    На rose60, theowndemon, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас секогаш спремна сум одела на испит. Никогаш не сум паднала заради т.н. „шестар систем“, па искрено не верувам во него. Не се случило ни на никој кој го познавам. Вака се бунеа оние кои не учеа. Ова е мое мислење на база на мое искуство. Секој со своето.

    Едит. Увид секогаш имало. Ако мислиш дека не си требал да паднеш одиш и бараш увид во твојата тетратка.
     
    На PaLaVa, danichap, Cka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Нека дојдат кај нас, има поќе од на УКИМ да затворат, јас стварно не вервав во ова ама И јас се согласувам дека ако навистина знаеш и учиш нема шанси никој ништо да ти „побара“, а уствари 4 години видов обратни работи, ако мило ми е за овие ако е така, нека претресат и по другите факултети, барем да се отарасат сите, нема секој за давање по 1000 евра.
     
    На Tajnaotrovna, Annath, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Mnogu se izraduvav koga slusnav za Drage, Slave i Suklev. Redno bese. Ovaa trae 15god unazad. Grev e da glavis studentI I ocekuvas pari od istite od koi nekoi idat so 30den vo dzeb za gevrece I jogurt.Mn bev izrevoltirana od nacinot na koj funkcioniraat rabotite kaj navedenite profesori. Bukvalno se izivuvaat so nekoi studentI.

    Studentka sum na ekonomskiot fakultet, matematika kaj Drage poloziv posle 4 godini i nemoze nekoj da mi kaze deka za celoto toa vreme nemav znaenje barem za 6ka, a polagav sekoja sesija. Vezbav I so profesorka, pa za cetiri godini napamet covek ke gi nauci zadacite.
    I ne sum edinstvena, poznavam licno kolegi koi gi prepIsaa zadacite I pak ne gi pusti, na drugi tocni zadaci Im skrtase pred oci na uvid. Na kraj fala bogu poloziv posle cetiri godini, so znaenje koe go imam uste mnogu odamna.

    Drugo dali toa sto Suklev izdava nova kniga na dve godini, cini 2100den i pritoa bez orginal nemozes da polagas ne e vid na mito I kriminal? Da e I toa kakov.
    Test od 45 prasanja, se nabrojuvanki bez nitu edna definicija, od kniga 400 stranI, I site odgovori mozat da bidat tocni ,a ponudeni 5 I toa e vo red? Avtomatski saka da te butne, ne pusta za 0,2 kolku studentI se imaat otkazano radi nego. Zosto ne pravi ednostavni testovi site da polozat, mislam ni poen ne treba da mu e problem za da pusti, ama taka od kogo ke zema pari.

    E sega ima glupI lugje pa davaat mito , jas nikogas ne bi pa, poprvo ke se prefrlam na drug fax.
    Se nadevam posle ovaa akcija nekoi raboti ke se smenat, trebase ova da se slucI mnogu odamna.
     
    Последна измена: 8 јуни 2016
    На SAMIRA, PaLaVa, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Според бројот на гласови од страна на студентите Таки Фити избран за најдобар професор, Бобек Шуклев на петто место.
    Сакам да споделам мое искуство со Шуклев
    Го паднав прв колоквиум, отидов во канцеларија го замолив да ми даде право на втор, ми рече ако на втор кололвиум истадеш 87 поени имаш од мене 10ка, ако имаш помалку поени-се гледаме на испит.
    Втор колоквиум го положив со повеќе од 90 поени и ми пиша 10ка. Значи ниту мито ми побара, ниту нешто непристојно. Тврдам дека доколку учиш, ниту еден од овие професори нема да посегне по нешто против законско. Зашто баш почнаа од Економски? Сметам дека имаа страшни притисоци
    По другите факултети мои соученици од средно кажуваат за многу неправилности. Како прво самиот систем на полагање на економски фах не дава простор некој намерно да не е положен или слични неправедни ситуации.
     
    Последна измена: 8 јуни 2016
    На blackwave, Victorian, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И јас за Таки Фити лош збор во оваа смисла не сум чула. Тоа ми е најголемиот шок...
     
    На SAMIRA, kjukli и elimkd им се допаѓа ова.
  13. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Жално е што борбата против корупцијата се сведува само на заплашување на оние што не се со нас, а не на генерално справување со корупцијата. Не зборувам само за образованието туку во било кој сегмент од животот.
    Јас се сомневам дека која и од двете партии да дојде на власт дека ќе може и пред се ќе сака да се справат со корупцијата. Корумпирани интелектуалци се погодна алатка за манипулација на било која власт.
    Јас мислам дека треба подеднакво ако не и повеќе да се казнат и оние кои даваат мито не само оние кои примаат.
    Слушам сега демек ги уценувале со сека, јадните тие уценети, од такви поштени ку*вите не можат да дојдат на ред да се пожалат.
     
    На kukla21 и Priroden им се допаѓа ова.
  14. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Таки Фити демантираше дека е осомничен,дека бил на сослушување и дека му била претресувана канцеларијата. Мислам дека само се искористи стуацијата да му се наруши угледот. И сега нема шанси да се докаже пред народот,дали е или не е во групата.
     
    На SAMIRA, sofijanoka, Tajnaotrovna и 2 други им се допаѓа ова.
  15. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Za Taki FitI sum navistina iznenadena, ne sto e najdobar na fakultetot tuku mislam deka e I od najdobrite na celiot univerziteti. Kako razbrav protiv nego ne e podnesena krivicna prijava I e povikan samo na razgovor.
    Ne veruvam deka nekoj daval pari za da polozI osnovI na ekonomija I toa kaj Taki, predmetot e razbirliv, a profesorot dava ubavi I logicni testovi, plus predava najdobro na svet. Nema potreba od bubanje.Taka da ne gledam zosto bi nekoj zaglavil so osnovi na ekonomija. Plus Fiti e super covek ne samo profesor.
    Taka da ovaa za Taki, cisto sumnjam, a ne se ni slusnalo nekogas muabet.

    Ama sramota e za Slave , Janev I Suklev da se zbori deka e politicki koga muabeti za niv se zboruvaat uste od studentI koi zavrsile pred 15god pa se do den denes. Jas ne sum, no ima studentI koi licno doziveale branje mito ili svoe volno davanje Zosto ne se zboruva za Mihail, Arsov, Vladimir I drugi?
     
    На SAMIRA, Victorian, sofijanoka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Можеш да полагаш без книга, само што одговорите на кејсовите ќе ги заокружиш на среќа. Уствари и книга да имаш не ти е некоја сигурност дека ќе ги одговориш точно. Од вкупните поени губиш 20. Секако се положува и без тоа. На крај краева можеш за позејмиш книга од некој колега ако заврши порано со кејсот.

    Конкретно имам полагано два предмети кај него. Едната книга ја купив на старо за 1000ка и за наредна сесија ја продадов исто за 1000ка. За вториот предмет ја купив на ново 1700 ми се чини, ја продадов за 1200. Кога ќе видиш не сум во голем минус, а верувај дека секој вака прави.

    Сериозна си за набројуванкиве? Па пола предмети ми биле такви, тоа значи дека сите професори автоматски сакаат да ме бутнат?
    Ќе си седнеш да научиш и нема потреба да молиш за тој еден поен. Колку пати имам паѓано за еден поен, па никому ништо. Ќе си отидеш во наредна сесија со поголемо знаење и ќе си положиш.

    Дали земал мито или не, не знам, ама сигурно не е криминал ова со неговите тестови. Тоа и вака секој дипломира, а па замисли што ќе биде ако сите прават едноставни тестови.
     
  17. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    @Elena69221 dali ti kako student na ekonomski si ozbilna za ova so kejsovite? Da mi kazese nekoj od ulica zaokruzuvanje kejsovI na sreca ajde, ama student koj polagal menadzment...:shake:
    Pa kejsoviet te vadat, a ne nabrojuvankite, 50 poena od prasanja ke izvadis utre malku.

    Ne kaza testovite da bidat lesni tuku da bidat logicni.Menadzment e predmet koj moze da bide mnogu interesen, da se polaga so razbiranje.
    Na smer sum na koj ne vidov ednostaven test, ama razbirlivI I logicni po sekoj predmet da. Zatoa i imam znaenje od istite predmeti.Ete vo toa ja gledam ednostavnosta.

    Ne rekov deka negovite testovi se kriminal, tuku knigite I da golem kriminal se.Bez razlika dali ke ja prodades ili kupis na staro.Edinstvena profesor koj izdava kniga na dve godini, a vnatre smeneti pet recencI t.e. ist sostav nova ambalaza.
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Муабетиве со книгиве ми се какп дежа ву. И во мое време се збореше дека морало книга за да положиш. Не купив книга од никого затоа што имав од брат ми. Никогаш тоа не ми било пробле. Вакви муабети се шират од рекла-казала. Да не случајно Шуклев директно ви кажа мора книга?! По мене се е изговор за неучење.
     
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Корупцијата во образованието е од дамна. Не е некоја нова тема. Само што до сега на некого му одговарало тоа и затоа не излегло во јавност. Ама изгледа веќе не е така.
     
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Нормално дека нема да ти каже мора книга...Едноставно неможеш да отидеш на полагање со копија, што значи мора да имаш оргинал книга. И не е понета на муабетот дали е до учење или неучење, туку начинот на кој професорот врти пари од студенти.
     
    На SAMIRA и zhap4e им се допаѓа ова.