1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корупција во образованието

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 7 јуни 2016.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @Artista
    Не знам случај некој да умрел ради тоа што не упишал факултет. Желбите се едно но можностите и реалноста се сосема друго.
    Цената на книгата е таа, каде ќе се буниш и на кого? Веднаш ќе најдат аргументи и ќе ти докажат дека цената е оправдана...
    Мојот коментар не е никакво лицемерие нити безобразлук туку реалност
    Многу други работи се трули кај нас...
     
    На Priroden, kukla21 и danichap им се допаѓа ова.
  2. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски

    Ма немој молим те...
    Си земала ли ти стипендија за време на студирањето?
    Мене како што ми стигаа парите на сметка, така истиот ден одев во банка и ги уплаќав за семестар. Останатите ситни пари ги трошев за превоз до факултет (кој патем ми беше во друг град), за копирање скрипти, семинарски, проекти, за купување книги и по некоја ужина помеѓу предавањата. Ако од дома ти даваат пари за овие трошоци, тогаш нормално дека ќе си збеснуваш со стипендијата и ќе имаш можност да ги купуваш сите книги оригинал.

    Разбирам дека е казниво дело да се фотокопира нечиј труд и да се профитира од истиот, но идиотски ми е и кога некој те уценува и кога оценката и стипендијата треба ги платиш парично а не да ги заслужиш со учење и труд.
     
    На galapce, Gosh, oblace1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Никој не ги тера ни овие, него они слушаат што се зборува по ходници. Може комотно да си земат книга и од бибилиотека.

    Сум земала стипендија. И?
     
  4. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Pretpostavuvam @kukla21 e doktor na nauki, a nie sme prosti...Mozebi sme mnogu poveke nacitani od sto mislis, zatoa nemoj da mislis deka si nesto posebno I mnogu pametna sto si pozajmila kniga od brat ti, pa sega na site ke ni se udaras od grudi I ke pametuvas deka ne sme morale da kupuvame kniga.
    Znam mnogu dobro kolku cini strucna literature na amazon, ama ne se tie knigi nameneti za nasiot standard.

    @elimkd A koja si ti da kazes deka toj sto nema pari ne treba da studira? Sekoj ima pravo na obrazovanie I radi toa sto ziveeme vo drzava kade sto vladee siromastija, sramota e student da mora da kupuva kniga od 2100. Zelba I fantazija li treba da e studiranje vo 21vi vek? Dali znaes deka vo golem del od zapadnite zemji fakultetot im pozajmuva knigi na studentI pa gi vracaat koga ke go iscistat predmetot.
    Neznam kako ne te faca sram od takvo razmisluvanje
    A da I posovetuvaj se so pravno lice dali toa so knigata e kriminal ili ne.

    Kraj kraeva uapseni se so dokazi crno na belo, toa e toa. Nema potreba nesto poveke da se kaze.
     
    На galapce, Someonespecial, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Тoј штo немa пaри, не викaме декa не мoже дa студирa, туку ќе се снaјде зa пaри.
    Никaде не пишувa декa кoгa ќе зaвршиш среднo веднaш мoрa дa упишеш фaкс, aкo немaш a сaкaш дa студирaш ќе рaбoтиш шo дa речaм другo или aкo имaш oд некoј дa пoзaјмиш ќе пoзaјмиш

    Туку се избегa oд темaтa...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Па и јас тоа те прашувам. И?
    На што ја трошеше стипендијата, за свои лични потреби (шетање, искачање, дотерување) или купуваше книги?
    Се прашувам и колку ти изнесувала стипендијата штом пресмета дека стигаат пари за сите овие трошоци кои јас ги имав (а верувам и секој студент), плус 6000 денари за книги па згора на се и кусур да ти остане.
    Може ти била 1000 евра, еве не знам...
     
    На Summerlover и Victorian им се допаѓа ова.
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @oblace1
    Премногу си дрска нема потреба
    Јас сум никој и ништо
    Пишав дека многу работи не чинат кај нас те молам не не споредувај со западните земји каде не СЕКОЈ се запишува на факултет, причините за таквата ситуација кај нас каде сите студираат треба да се бараат на друго место.
    Немој моите зборови да ги испревртуваш.
    И јас имав желба да студирам странство но можностите се друго и кого да обвинам? 21век?
    Убаво ти пиша природниот
     
    На fairy88, Priroden, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @oblace1 убаво пиша дека на запад позајмуваат книги од факсот - е па и вие имате библиотека од каде може да позајмите книги. Што е проблемот да земете?! Јас овој дел не го разбирам. Некој пиштол ви стави на глава да купите?!
    Не е битно дали сум доктор на науки, титулите не се одлика на знаењето и тука дискутираме за други работи. Многу ги извртуваш работите. Тоа што сакав да го кажам со амазон е дека секаде толку чини стучна литература, не обично книженце за на плажа.

    @PaLaVa Месечна стипендија беше 3000 мкд - за 4 месеци ете ти 12.000, сосема солидно да имам да си купам што ми треба за факултет за еден семестар. Следниот уште толку. И сите книги не сум ги купувала на ново. Некои ги зајмував, некои ги земав од бибилиотека. Просто кажано каде можев да најдам се снаоѓав. Истото го правеа и другите колеги. Никој не падна испит заради книгата на Бобек (која еве да кажам јас не ја купив). Сите збореа морало книга, списоци имало и сл, и пак не ја купив, па положив од прва.
     
    На imelda, elimkd и danichap им се допаѓа ова.
  9. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Многу мудрувања читам во темава. :)

    Како некој што веќе 2 години се мачи да го положи Менаџмент, точно знам што се случува со книгите. Дека треба да се потпишеш во книгата, тоа не е точно, јас купив книга на старо која ме чинеше 1200 и никој не ми направил проблем.
    Се бара знаење за да го положиш предметот, со тоа немам никаков проблем, немам проблем ни со тоа што ако не го положам менаџмент ќе паднам во приватна квота што на моите родители ќе им го удвои трошокот, НО имам голем проблем со тоа што на секои 2 години, се издава нова книга во која буквално ништо не е сменето, освен кејсовите. Фактички треба да дадам 2100 денари зашто ми смислил нови приказни што стојат на крај на темата.

    Исто така имам проблем што некои членки се дрзнуваат да кажуваат кој има право да студира, ако немаш пари за нови книги, воопшто не се запишувај. Не сите сме родени со златна лажичка, не сите можат да си дозволат 6000 за книги, кога гладуваат по месеци само за да имаат да ја платат партиципацијата. Како да не знаете дека живеете во земја во која најчесто луѓето работат за 12,000. Авторски права треба да се почитуваат, се согласувам и со тоа, ама кога гледам како татко ми се бори за да донесе некој денар повеќе дома, воопшто не помислувам да му задавам дополнителни трошоци.

    И не, човек не треба да остане без високо образование поради тоа што требало да учи од копии место од оригинали. Туку дај боже да го заврши и да си најде добро платена работа, па не оригинални книги, дури и позлатени книги да може да им овозможи на своите деца. Моите родители можат само копии и благодарна сум им и за толку што ми дале. :)
     
    На Dennings, zhap4e, blueeparadise и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Дали сте реални со стипендиите? :rofl: Секој оној што земал стипендија, знае дека таа стасува крајот на учебната година/летото. И ајде, кажете ми, каков фактор му е на студентот додека студира во текот на годината? Едно е тоа што по правило треба секој месец да му стасува, а сосема друга е реалноста, затоа ште ве помоља, да не тресете зелени :D
    Барем на крај, кога ќе ја добие летото фер е да си приушти нешто за лично задоволство на сметка за тоа што трпел цела година. Или треба да ја чува за од Септември, да даде 2000 денари за една книга во еден семестар? И тој џек пот да му трае до Октомври? :D
    Немам намера да коментирам низ темата ниту да се расправам, ама calm your horses down со небулозите.
    :d::drunk:
     
    На Dennings, blueeparadise, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
  11. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    5.494
    Da se nadovrzam na muabetot za knigite.vo stranstvo studiram veke 5 godini.tamu knigi ne se kupuvaat,ne se preprodavaat,nema skripti.vo sklop na fakultetot ima biblioteka.koga se zapisuvas na fakultet ti davaat clenska karta.koga sakas so taa clenska karta odis,zemas knigi.knigata ja vrakas duri koga ke go polozis predmetot.
    ubavo bi bilo i kaj nas da go ima ovoj sistem,da ne se zamaras kolku pari e knigata i od kade ke ja najdes.
     
    На galapce, theowndemon, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Значи темата е КОРУПЦИЈА, а не книгите на Шуклев, нивни изданија и семејни проблеми. Ако сакате за тоа да пишувате отворете таква тема па ќе пишуваме. Во првите страни пишав моја случка, ако сте се нашле во таква ситуација да дискутираме па да има смисла темава:)
     
  13. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @elimkd Тоа што студентот морал да го купи оригиналот и без истиот да нема услов за испит, во која категорија го ставаш? Нели е и тоа дел од корупција? Или е Cirque du Soleil :D
    Во корупција спаѓа и перење пари, а купувањето со книгите е дел од тој бизнис.
     
    Последна измена: 9 јуни 2016
    На zhap4e, galapce, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    ^ колку само страни се испишани за едно те исто
    Шуклев и гардата се актуелни моментално и се на удар, а не нивните книги
    Со муабетов за книгиве нема крај ..
    Книгата негова Нема да ја категоризирам во корупција зошто никој не ми рекол да мора да ја купам во спротивно нема да положам па макар уште сто души го тврделе спротивното
     
    Последна измена: 9 јуни 2016
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @elimkd Не сметам дека нешто од напишаното е офф топик. Темата е корупцијата, актуелниот акцент е за тој факултет и тие професори. Купувањето на оригинал книга не е must во политиката на факултетот, така да, ако треба и 100 страни ќе испишаат членовите се додека се вели дека тоа не е корупција. "А не нивните книги", велиш. For the record, тие нивни книги се дел од нивната валкана активност.
     
    На Daydream, Nausicaa, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    @elimkd Pa zboruvame za kniga na Suklev, toa sto go pravi so knigite e klasicen kriminal, taka da muabetite ni se bas na mesto.

    @kukla21 A kolku knigi menadzment ima vo nasata biblioteka, za cela generacija ili za 10 dusi? Vrti sucI knigata pak mora da se kupI.
     
  17. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Во Македнија досега никој, никогаш не бил приведен и осуден за криминал, корупција, мито и сл. Во Македонија се апси единствено заради политика, без разлика кој е на власт. Се поставува прашањето зошто не прошетаа и до Правен и до Филолошки и до Филозовски (близу се и таму има професори кои земаат пари).
    Дека корупција во образованието има тоа сигурно, од градинка, па до факултет. Корупција има и во здравство и во администрација и во приватен сектор, секаде. Ние сме нација која едноставно така функционира. За некој да зема, мора некој да дава. Целосно се согласувам со @kukla21 за се што кажа. И јас сум студирала и никој не ми побарал пари. Нити па јас сум побарала на некого да платам, седнуваш и учиш. Имав колеги кои за тоа време додека го бараа каналот за да дадат пари ќе научеа за 10-ка.
    Проблемот е многу подлабок и покомплексен.
    Ние покрај тоа што сме најкорумпирана нација сме и водечка во високообразовани граѓани, а последниве години секој втор е магистер или доктор на науки. Кај нас важи онаа ,,кој не запишал факултет, тој не завршил“, а се запишуваат 99% од учениците.
    Чудно ми е како сте купувале книги, а не сте се побуниле? Сексуално ве вознемирувале , а сте молчеле и сега наеднаш сите кажуваат како се маечле и арчеле пари за учебници и испити. И кај нас имаше студенти кои за ,,една равенка“ полагаа со години. Истите тие не би требало ни да поминат на приемни испити. Се знае кој треба да студира, но кај нас треба сите.
    Во никој случај не го оправдувам земањето на пари, но уште помалку ги оправдувам оние кои давале и на крај испаѓаат жртви.
    Сите сме биле во ситуација кога бар еднаш сте чуле како родител кажал,нека пиши една 6-ка па ќе се снајдеме ќе дадеме колку треба.
    Се додека не се промени колективната свест, се додека сме навикнати нештата да ги добиваме со поткуп ќе има и корупција.
     
    На cresa-jagoda, buttercup5, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Ако барал пари или секс (не сум слушнала ни за ова) место знаење тогаш место му е во затвор- ова е далеку поголем проблем
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  19. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    @kukla21 Епа ете гледаш дека сепак не се троши стипендијата за лични потреби како што спомна претходно, туку едвај се покриваат сите трошоци околу факултетот. Сепак, не остануваат толку пари за оригинал книги.
    И како што спомна @Summerlover, парите се пуштаат наеднаш, кај нас тоа беше на почетокот од семестарот.

    И да, случајов со книгиве итоа како спаѓа во корупција!
    Да бидеме реални, доколку тоа дело што го напишал некој професор вреди и е продавано, тогаш нема потреба истото да го преправа на секои две години. Се знае целта на таквите измени од по неколку реченици кои баш по некоја случајност паѓаат во испитите. Па не ни вреѓајте интелигенција до толку да му се сневиди.
     
    На theowndemon, oblace1, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Ај малку погоре прочитај дека не се троши стипендијата за школо туку за одмарање на лето.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.