1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корупција во образованието

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 7 јуни 2016.

  1. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Блазе си ви што сте имале книги од каде да учите Јас се од скрипти и копии,многу од нив на српско-хрватски книги учев.Завршив на сосема друг факултет.
    Тогаш имаше издадено само 2 книги од наши професори на факултет,а мислам дека толку и останаа.Си ги купив затоа што сакав да имам стручна литература.Од книжара ги купив по лично моја желба,на факултет не се продаваа. Имаше и уште една нова книга од професорка на сроден факултет на мојот каде го полагав испитот.Таа не ја купив,ја позајмив.
    На испит никој ништо не ни побарал освен знаење.Пари не сум дала никогаш.Дури и паднав на еден испит кај професор чија што книга ја имав.Тарифи за испити,не сум слушнала.

    Ова е моето лично искуство,што не ја негира корупцијата,која за жал ја има во секоја сфера и образованието не е исклучок.
     
    Последна измена: 9 јуни 2016
    На okcenzi, theowndemon и kukla21 им се допаѓа ова.
  2. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    @kukla21 Тоа се однесуваше на тебе, пошто генерализираш и од старт констатираше дека сите студенти ја трошеле стипендијата за шетање и дотерување, за потоа да кажеш дека сепак и ти самата си ја трошела за факултетот и ти стигала за основните потреби (кои секако, не вклучувале купување нови книги).
    Summerlover го спомнав затоа што кажа дека стипендијата ја пуштаат наеднаш, а не месечно како кај тебе.
    Не се сите стипендии исти (барем кај нас не беа), некои ги даваа по заслуга а некои поради слабата финансиска состојба на студентот. Е овие вториве не верувам дека спаѓаат во тие што ги трошат парите за одмори, шетања, кафичи... и секако немаат одвишок пари за скапи книги.
     
    На galapce и Victorian им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ај не ми го врти муабетот. Сакаш да кажеш дека 12.000 мкд по семестар не ти биле доволни за книги?! Какви основни потррби освен книги имаш на факултет?!
     
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 Потребите на еден студент камо да беа само едни книги.
     
    На H.VAGA и galapce им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е па стипендијата за што е?! За кои други потреби.
     
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 За коктели на Бахамите, God dammit :smoke: Како можеш да речеш кои други потреби? Со сила се правите на Тошо или на жена му на Тошо?
     
    На Daydream, galapce, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се правам. Си спомнувам мене што ми требало. Книги, автобус, некој маркер, маркици за пријава, пријава, некоја потврда ако ми требала и тоа е тоа.
     
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 Епа јас зборувам за вистински студентски живот: Студентски дом, кирија, храна, тоалет, знаеш, некои сосема небитни ствари, не толку големи како маркер.
    Поентата ми е да укажам дека една стипендија нема иста вредност за сиромашен студент, од средна класа и богат.
     
    На Dennings, Daydream, anel и 8 други им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    E па тој што нема ќе зајми книга бе девојче! Уште не сфатив што е проблемот да зајмите книга?!
     
  10. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 За тоа не можам да зборувам конкретно во овој случај, каде повеќето се изјаснија како стојат работите со потписите во книжара и доаѓањето без оригинал на предавање/испит. Но,поената не ми беше (само) книгата, овде муабет беше како демек дури и повеќе од што треба им е стипендијата на студентите, кога во реалноста, по далеку, не може да биде.
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ако еден студент покрива се со стипендија (кирија, школарина...) тоа е друга приказна. Најчесто родителите покриваат ова, а овие пари се доволни за школскиот дел. Сигурна сум дека повеќето НЕ ја користат за школство, а овие најмногу се бунат. Тој што нема пари, а е желен да учи, сигурно ќе се снајде за книга. И незнам дали на економски студираш или теоретизираш тука, ама муабетите дека мора оригинал книга ги шират студенти.
     
    На elimkd и danichap им се допаѓа ова.
  12. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 Погоре кажав дека за тоа јас немам што да кажам, што значи дека немам доприна точка со факултетот. Но, пак од друга страна, ги читам мислењата и искуствата на оние кои се засегнати, а тоа се студентите. Не верувам дека еден измислил, и другите ко слепи за стапи се нафатиле истото да го кажуваат. Секој имал различно искуство (но, во групата не ги опфаќам и коментирам тие со врски и што се бунат за оцена, а не научиле па шират дезинформации.) Плус, сите студенти на сопствените факултети многу добро си ги знаат работите од типот на јавна тајна. Ете, како што мн. добро знаат за Шуклев, а да кажат што и како е за Фити.
    Корупцијата и ваквите професори се нешто како силувањето: Ако тебе не ти се случило, не значи дека не постои.
     
    На Annath, Daydream, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Значи јас лажам дека не купив книга, а збореа дека треба да купам инаку нема да положам?!
     
    На danichap и elimkd им се допаѓа ова.
  14. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 Нема потреба да ми ги извртуваш зборовите. Мислам, смешно е :D
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Очигледно некои членови не ми ја сфатија поентата, но ги разбирам. Некои работи едноставно треба да ти се случат во животот па да можеш да судиш, а за жал не поминуваме сите исто.

    Немам повеќе коментар во врска со темата стипендии и се извинувам за мислењата кои беа оф топик.
     
    На galapce, oblace1, Summerlover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е па ти повеќе знаеш од мене што таму студирав. Јак теоретичар си.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  17. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    8.118
    Пол:
    Женски
    @kukla21 Еве јас сум и уште неколку феминки колку што можам да приметам што студираме на економски. Ако феминката збори од страна, ние збориме од искуство и знаеме исто како тебе. Како можеш да тврдиш дека некој се летнал да даде 2100 за книга само затоа што слушнал такви муабети...Си запнала со тоа позајмување, аман најди го тој што позајмува книга менаџмент, сите гледаат да ја продадат што е и многу нормално. Во библиотека има колку за 10 студента, камо среќа да можевме да не ја купуваме, сите би ја земале од страна за џабе.
    Ако тебе ти се посреќило да имаш брат од кој ке ја земеш, на другите не и јас имав другарка од која можев да ја земам, ама замисли таа година излезе ново издание и до каков заклучок доаѓаме сега?

    Муабетите ти се нон сенс, почнувам да се сомневам дека воопшто си била студент на Економски.
     
    На L.i.n.a.a, theowndemon, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Сосема си во право. Ни јас не знам кој би ти позајмил книга на полагање, кога сите ја користат за да си повторат во останатото време.
    Во читална во обичен ден не можеш да дојдеш до книга, сите се земени, а и не знам дали воопшто можат да се изнесат од таму. :)
     
    На Victorian, t-sweet и oblace1 им се допаѓа ова.
  19. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Не ни можат да се изнесат книгите, јас лично за полагање имам прашано и не ми беше дозволено.
     
    На Victorian и Bloom19 им се допаѓа ова.
  20. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    Абе, а кај се патните трошоци?
    Мислите ли дека сите студенти живеат под кирија?
    Епа стипендијата служи и за патни трошоци.

    Ве молам, доста беше генерализирање.
     
    На Victorian и Gosh им се допаѓа ова.