1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корупција во образованието

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 7 јуни 2016.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Професориве земаат пари. Тоа ти е јавна тајна.
    Зошто никој не се жалел? Затоа што им одговарало на тие што плаќале.
     
    На CameliaMiller, Bloom19 и Victorian им се допаѓа ова.
  2. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Хипотетички зборено, кога некој професор би ми побарал мито и да не прифатам, мене би ми било страв да го пријавам.
    Мислам дека правдинава во земјава уште не е како што треба и дека ништо не им се може, а ќе има последици по мене од страна на професорот ако се дознае.
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Мене до сега никој пари не ми побарал, ама им бараа на тие што ги мрзеше да фатат книга.
    Вин-вин ситуација им беше.
    Ќути си.
    Сето академски граѓани без да знаат основни правила на правопис.
    Затоа реков вин-вин ситуација.
    Им се исплати на двете страни, третата страна (ние, како општество) сме оштетената.
    Неписмени дипломци, магистри и доктори на науки кои утре треба нели, да не лекуваат, да ни ги воспитуваа/образуваат децата..
    На педагошки од 200, дали 2 фатиле книга, на пример, а треба да им ги довериме најкревките граѓани за воспитување и образување.
    Познавам учителка што нема основно познавање на граматика и правопис, а учи деца да пишуваат.

    Сите сме си криви - што молчиме.

    Инаку јас воопшто не студирав на УКИМ така што не ги ни познавам професориве.
     
    Последна измена: 11 јуни 2016
    На cresa-jagoda, LeleD, PaLaVa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Ама им барале на тие што ги мрзеше да фатат книга? Да биле професори на место, се знае, ако не знае студентот, го паѓа испитот и наредна сесија нека си полага.
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Никој директно не им барал од тие што јас ги знам. Бараш посредник самиот.
     
    На Live<3 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 :rofl: ...Ама сепак ги прифаќале парите. Или со посредникот се поштени? :D Јас само ја цитирав членката погоре, ете таа си кажа убаво.
     
    На oblace1 и galapce им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не ги бранам пеофесорите. За мене виновни се двете страни. Санкции треба и за едните и за другите. Ситуацијава сегашна е дека едниве ги апсат, а другиве ликуваат и глумат жртви.
     
    На galapce и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @kukla21 Се согласувам дека вината лежи и во двете страни, но попрво во првата, бидејќи професорот е претпоставениот и на повисоко ниво. Како еден академски граѓанин и согласно со неговата професија, негово било правото да ги одбие парите. Но, наместо тоа избрал да има поубав возен парк.
    И не верувам дека тие што ги давале парите сега глумат жртви и се најгласни. Напротив, тие сега се кријат и никаде ги нема.
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На фб од добар дел од нив имаше вакви коментари - "конечно", "време беше", "сега ќе видат". Факт е дека ако пари не дадоа, диплома нема да имаа.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Да одам малку офф, ама и најгласните против екстерното, ја споделуваат петицијата вака: ,,podrska zada nema eksternoo“, ,,tocno decata treba dasi uzivat vo raspusto ane dase macat stramota“, ,,gospot dagi kazni nemat druga rab".

    Составувачите на прашањата се екстремно неписмени и очиледно одбрани по партиска линија, но овие што се бунат, сигурно па не би ги прашала за мислење. И отворам кај една по една со ваква објава: дел се АКАДЕМСКИ граѓани (како ли дипломирале?!), но секој што успеал 8мо одделение да заврши, треба да знае, во најмала рака - да пишува!

    Држава на неписмени луѓе сме!
     
    На Bloom19, Victorian и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Сите што си се на повиска функција си купија дипломи и сега викаат редно беше нека ги апсат.
    Туку знаете ли колку ќе биде јака да се објават сите кои платиле и да им се одземат дипломите додека не го положат уште еднаш тој предмет.
    Ќе летаат глави :) Само што никогаш нема да биде ова бидејќи на тие на највисока функција ова не им одговара ;)
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да не им дадат шанса да полагаат пак!
     
  13. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Или да ја повторат цела година хахахаах :D
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ич бе. Нема диплома.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Оваа "акција" беше направена чисто да се замачкаат очи за кога ќе дојде Германецов во Скопје да види дека нешто се прави, чисто да се одвлече вниманието.
    Инаку ова се знаеше со години дека се случува на економски, ама бидејќи веќе е општо прифатена работа во Македонија, дали во образование или било каде така се работи нажалост.... со еве ти 1000 евра , шири нозете или абе внукот на сестра ми е пушти го нека помине....

    И така , ти ќе се мучиш 2 години да положиш предметот , некој ќе рашири нозете или ќе плати 1000 евра и ќе го положи одма, утре тој директор ќе стане и ќе ти сере на работа ....
     
    На cresa-jagoda и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474