1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Косопаст

Дискусија во 'Коса' започната од ANITA5, 25 јануари 2011.

  1. Kadrava 87

    Kadrava 87 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @Sarasweet procesot na opaganje na kosata mi traese okolu 6meseci,bev na site mozni pregledi na lekari (zasto na alternativna medicina ne veruvav) a bidejki od niv nisto ne mi deluvase na kraj se resiv da se obidam. Receptot mi go dade zena koja isto taka pred mnogu godini go imala problemot.Receptot e od 3 glavici luk,3 limoni,100ml ricinusovo maslo i 250ml domasna lozova rakija po moznost pojaka (pogore imam pisano 500ml ama greska e).Glavicite luk se tolcat so se luspa,na limonot mu se renda korata i taa se koristi kako i sokot od limonot i se dodavaat masloto i rakijata.Jas se toa go napraviv vo blender i se stava vo temen sad na ladno da odstoi 5-7 dena (mozes vo sise i vo crna kesa vo frizider) posle toa se proceduva smesata i pocnuva da e koristi.Se macka 2 pati nedelno i se drzi od polovina do eden cas na glava (jas cela kosa ja mackav ne samo na delovite kade sto imav potreba) pa posle toa se mie kosata.Lekuvanjeto trae dodeka ne ja potrosis smesata (kaj mene otprilika 2,5 meseci) i bidi spremna deka mnoooooogu tesko mirisa od lukot duri i od koga ke zavrsis so koristenje na tecnosta.
    P.S Nemoj da ocekuvas odma odma rezultati,jas imav na cetiri mesta ogromni krugovi koi postepeno i poleka se smaluvaa duri na edniot krug kosata pocna da mi raste duri otkako ja potrosiv tecnosta.
    Pozdrav i ti posakuvam da ima efekt i kaj tebe :)
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Луѓе низ цела Македонија Европа и пошироко одат кај еден човек по име Бранко од Кратово, човекот го лечел овој проблем со некоја течност што кошта 500 денари, резултатите се вчудоневидени. За рок од 1 недела косата почнува да расте а за 3 недели делот кај кожата сосема се покрива.
     
    На Sarasweet и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @vitamina а знаеш ли повеќе информации за човекот, како може да се контактира?
     
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Навистина незнам, моја блиска личност помина низ ова патешествие, а резултатите се вчудоневидени навистина.
    Ќе одиш до Кратово и ќе се распрашаш наоколу, човекот сите го знаат, па ќе те упатат до местото.
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    прелистувам на темава бидеќи се соочувам со нагло опаѓање на косата , и кога го прочитав ова мислење дадено многу одамна од феминкава сваќа дека и јас сум е направила истата грешка, зедов Орзене шампон и регенератор и од тогаш се започна.
     
  6. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Дали косопастот може да се пренесе со допир?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не, не е тоа вирус или бактерија па да се пренесува така од човек на човек.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bibeⓢ

    bibeⓢ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Zdravo zenski bi sakala iskustvo ili mislenje za kosopast kaj 4 godisno dete...Vecerva primetiv na deteto na edno mesto mu fali mal del na kosautre sekako ke go nosam na lekar no ako imal nekoj iskustvo ili sovet bi bil dobredojden....na mestoto ne e skroz cisto tuku kako da ima sitno kako mov no sepak se primetuva deka e izretceno.
     
    Последна измена: 26 септември 2022
  9. Zagrizena88

    Zagrizena88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Moze da go dobijam brojceto od zenata?
     
  10. Mjauo

    Mjauo Нов член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Moze li brojceto da go dobieme?
     
  11. Cactus997

    Cactus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2022
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Бербер Менде, во стара скопска чаршија побарајте

     
  12. ramen.noodles

    ramen.noodles Нов член

    Се зачлени на:
    25 август 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здравоо, јас се мачам со истиот проблем, тоа што го имате вие претпоставувам е алопеција ареата, форма на алопеција каде што косата паѓа во форма на кругови. Најпрво нешто би ви кажала одете на дерматолог. Мене ми се појави првото кругче пред неколку месеци. Ке ви кажам од лично искуство, ништо ми нема помогнато. Најпрво почнав 2 недели со белодерм маст 2 пати дневно и шампон реконазол. Потоа кога тоа не функционираше, пробав ревитин спреј неколку пати на ден и почнав да пијам Merz витамини. Тоа исто така не ми помогна, па почнав белодерм да мачкам сабајле, преку ден со ревитинот се прскав, а навечер се мачкав со третин маст што мислам не се продава во Македонија. После сето тоа пак ништо не функционираше и започнав со скрос нов третман. 2 пати на ден(сабајле и вечер), сечам лук на пола и го трљам на кељавите делови, одма после прскам 5% миноксидил, и после пола саат мачкам кловате маст. Една недела кловате друга елидел и така ги менуваш мастите секоја недела. Да знаете витамините merz многу ги фалат дека помагале со косопад, исто така витамин д3 и пивски квасец. Најмногу приметив дека ми растеа нови влакна кога бев на одмор и се бањав во морето секој ден. Такви резултати немам видено од лекарствата.