1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е најдобра марка на фарба за коса?

Дискусија во 'Коса' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    AURA-Explicit-Najava-za-sajt-603x200px.jpg третата од лево на десно,таква емојава...да ја пробам па ке кажам...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Мене моментално ми е нешто вака косата
    images.jpg
    А сакам да добијам нешто вака

    images (1).jpg

    predi_a.jpg

    Со која фарба можам да го постигнам ова без да станам шарена и дали воопшто може да го постигнам во домашни услови ?
     
  3. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    само што се исфарбав со експлицит фарбата,и не е така лоша како што читав некаде по форумиве... малце делува појака па ја држев само 30 мин... е сега дали ке паѓа бојата останува да видам од следните миења...
     
    На kjukli и koritsaki им се допаѓа ова.
  4. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најквалитетни и најпознати фарби за коса се на WELLA, а посебно од линијата colour touch..
    Само незнам дали ги има во МК и која цена се?
    11001927_948226251897027_4233065046955771669_n.jpg
    11026170_952327008153618_1043750930935909187_n.jpg
     
  5. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    сакам да се фарбам но многу сум исплашена од пршата после фарбање и страв ми е пак да се фарбам...
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Каква прша?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    на првут мислев
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    мене никогаш не ми се појавувало првут од фабрањето :?: шампонот да си го смениш , сигурно тој ти прави проблем
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  9. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    се променив и шампон и се... најмногу сум задоволна од шаума за првут но кога ке се исфарбам посебно првут излегува и тогаш ама баш ништо не ми помага и сега си ја префарбав мојата боја, сакам пак да се исфарбам но се плашам оти неможам се со тоа да се расправам.. од сите фарби истото ми се случува :(
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    најубаво консултирај се со фризер и прашај зашто тоа ти се случува..јас еднаш имав проблем со една фарба на палет ми ја исгоре кожата и потоа почнаа големи бели парчиња да ми паѓаат нешто ко првут , и сето тоа се смири кога почнав други фарби да користам.
     
    На beauty.princess му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Морам да признаам дека воопшто не сум задоволна од Олиа на Гарние. Ја зедов затоа што е без амонијак, повеќе како колор шампон, како што не сум се фарбала одамна. Прво ја зедов 8.0 - blonde, ептен ми ја осветли, многу плава ми дојде некако (природно имам некоја пепеласто кафена боја). После некое време зедов друга нијанса, 6.3 golden light brown и супер ми излезе, плус ја држев подолго. Е сега бојата не е тешко да се погоди, ама јас од друго не сум задоволна - каква ми стана косава од фарбата, ужас. Имам тенко влакно, тешко држи форма без зацврстувачи, лесно се прекршува и брзо се масти. Со Олиа косата ми стана многу крута, ми се испости, ми се исуши, особено на врвовите и ми стана како сено. Кога и да ја миев, како сено да миев, не ми беше убава на допир, одвај се чешлаше и покрај регенераторите што ги користев. Никако да омекне. Единствен плус е што престана да ми паѓа, ама ај тоа може се поклопило, не ќе да е од фарбата. Откако го купив шампонот на Балеа
    [​IMG]

    ми се оправи ептен. Сега се мислам дали воопшто да се фарбам пак, не сакам да утнам како со Олиа. Инаку, некој погоре спомна Wella фарби - не сум видела кај нас одамна. Порано, кога бев тинејџерка имаше и колор шампони и фарби на Wella. Користев од колор шампоните, имаа една прекрасна нијанса на црвено што многу ми одговараше, Indian Red, и постојано ја ставав. Ако имаше кај нас, сигурно би пробала со нивните фарби, со другиве некако не ми се експериментира. Се мислев за Кастинг на Лореал, ама мои братучетки не се баш задоволни од него. Друга некоја фарба без амонијак да предложите? Или на фризер да си одам, најубаво, м?
     
  12. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Според мене,со оглед на тоа дека сум црвенокоса ,а сум изредила еден куп фарби,нај нај од сите ми е TREND UP,од мене има една огромна 10-ка затоа што бојата не паѓа туку само коренот си израснува,друг голем + е тоа што е 100 мл :) :) :)
     
  13. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Најквалитетни досега ми се покажале трендап, еволушн и триколиго(штета што веќе не ја носат триколиго во Македонија:(). Плус поисплатливо ми е за косиштево густо и долго до половината зошто се повеќе мл. :D ...ако купувам обични фарби треба да купам 3-4 за да личам на човек све ги направија по 30-40 мл.:drunk:
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Во врска со колор шампоните , јас имам пробано на Лореал и не беше лоша но поради тоа што сакам поголема трајност на бојата решив да не купувам повторно колор шампон. Дали можеби ги има колор шампониве на Сајос по супермаркетите?
    [​IMG] Во врска со обичниве фарби на Wella поточно Колестон навистина се супер , јас овде во Гр ги наоѓам секаде во секоја парфимерија , можеби ги има по некоја парфимерија таму?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Ќе побарам да видам по парфимерииве, ама мислам дека нема колор шампони на Сајос. Многу ми ги фалат нивните фарби, ама не сакам класична фарба. Затоа и на Вела сакам колор шампон, мислам дека има Колестон тука, ама колор шампон не сум видела. Тие имаа убави колор шампони како пена за коса, такви сакам. Ептен убава и трајна боја имаа уште тогаш, сега се сигурно подобри од пред 20 години (не сум толку стара, не). Ај ќе видам што ќе правам, фризерски салон како опција не ми бега :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбав со некоја плавкаста нијанса накај златно на Аура експлицит во Јануари последен пат, и освен коренот што ми порасна :wasntme:, бојата ми е непроменета од тогаш. Ептен сум задоволна, дефинитивно ќе ја земам и следен пат.
     
  17. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Според мене најдобри се Igora Royal на Schwarzkopf и Koleston на Wella.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и koritsaki им се допаѓа ова.
  18. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    А каква боја ти беше косата и каква ти излезе?
     
  19. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Темно кафеава, и сега сум баш златна.. Нешто вака Pretty-Long-Straight-Golden-Hair.jpg
    Имам постирано слики во Вашата коса.
     
    Последна измена: 8 јуни 2015
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  20. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    ја прашав срцка, ми кажа не било до фарбата него до мојата коса и сега планирам да ја сменам....