1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е најдобра марка на фарба за коса?

Дискусија во 'Коса' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Предлог за црна фарба?:D
    Се прифаќа и да не е долготрајна, ќе експериментирам па и да ми падни бојата за брзо не се противам.
    Иначе природната боја на коса ми е кафеава.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Јас кога се фарбав црна постојано купував на Palete deluxе. Презадоволна бев од нијансата (мене важно ми беше по должина да не се измива и удира на кафено)
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Се фарбам со години (поради бели влакна) со Гарниер натуралс 4ка, најблизу до мојата природна боја.
    Сакав да сменам и земав 4.15 Iced Moka со црвеникав отсјај предобра боја.
    АМА!!! :!:Четврто миење веќе и фарбава останува на се, од када до крпа за коса. Не прекинува со измивање, се нервирам.(facepalm)
    Две крпи уништив како првпат да се фарбам.
    Значи барам чоколадно кафеава фарба со мал црвеникав отсјај што нема да паѓа насекаде, please and thank you :(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Сите што имаат црвеникаво на нив, пуштаат боја. Од искуство, пошто црвена се фарбам. Со шампонот на Глис за фарбана коса нема такво испуштање на боја, а сега го зедов шампонот на Лавера, исто за фарбана коса, па да видам како ќе биде.
    Иначе, и кај мене постојано излегуваше црвената боја, додека не почнав да користам шампон стриктно за фарбана коса. Ама се пере бојата, крпите не ми се упропастени.

    Назад на тема, ако ги имате пробано, кое е подобро, Excellence или Casting на Л'Ореал?
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Napolitanka

    Napolitanka Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Od kaj naracuvate Revlon?
     
    Последна измена од модератор: 22 ноември 2020
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не нарачував јас, фризерката ги користеше тие фарби во салонот.
     
  7. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Здраво, какo сте задоволни од сиво белите тонови на keune, а и воопшто од фарбите?
     
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Па зависи за што ти треба. Excellence е трајна што значи имаш 100% покривање на белите влака и подолго стои. Casting-ot е по природна и трае до 28 миења, барем така пишува на пакетчето. Е сега по 28 миења нема да падне целосно ама не ги покрива целосно белите влакна, така ќе имаш како отсјај. За сјајност и двете ми се ок.
    @Noemi a да ги пробаш фарбите на ДМ 4.47 или 5.6?
     
    Последна измена: 15 февруари 2021
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Веќе ги пробав и двете. Кастинг е ужасна. Како боја е ок, само што јас утнав нијанса, и ми излезе темна, ама тоа го средив, ја осветлив. Ама ми ја сплеска косата, ми ја направи безживотна и без волумен, како да не ми е миена со денови, после секое миење така изгледаше, ко немиена. Месец дена таква ми беше, после се подоправи малку од малку, уште повеќе кога ја осветлив.
    Од Екселанс исто не сум нешто задоволна, ама ако ја споредам со Кастинг, каде каде подобра.
    Се вратив на поевтини варијанти.
     
  10. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Keune i Evollution.
    Со Кеуне преубави нијанси (посебно плавите ), нема промашај посебно 10.27 (така мислам беше) онаа со розев сјај што дава.
    Evollution знам дека не менува боја, онака хормонски пред да ни дојде знае да ни смени боја, како портокалова и сл. ама со Еволушн таа мака ја нема. Само коренот си подникнува регуларно.
     
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.995
    Пол:
    Женски
    @Annath јас неповикана да се искажам :D
    И јас се фарбам црвена, користам subrina professional со години (5.67) и бојата не ми паѓа и по 3 месеци (освен нели корените подникнати), а не ја суши косата, убава е и сјајна, со оглед на тоа што јас имам претенко влакно.
     
    На Hortenzija и Annath им се допаѓа ова.
  12. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Кај мене од Еволушн за две недели се менуваше нијансата, односно пожолтуваше и не секогаш исто ми фаќаше, така да, многу задоволна не бев. Кене сакам да ја пробам, меѓутоа се мислам за нијанса или дали да мешам две-три за да ми излезе побело. Имам кафена коса со црвенкаст пигмент, па не знам како ќе фати, а не сакам да ставам бланш.
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    @..barbie.. јас ставав еволушн и не ми ја смени бојата ич, исто мајками сестрами и они користат не им сменува, ама добро се зависи од пигментот, јас имам мака од портокалов сјај :D
    Кене пробав две десетки, не памтам точно бројките само знам дека едната беше со розникав сјај (не станува розева на косата) и преубава ми излезе. Ама имам јас и бланш од претходно може затоа незнам
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    И јас сум бланширана, ама веќе една година како не сум ни фарбана, ни шатирана, а коренот ми е доста пораснат. Ми паѓа косата после пораѓај, па затоа не сакам да ја бланширам некое време, додека да ми се средат хормоните. Колку %хидроген употребуваш? Ако случајно ја најдеш точната бројка на кене фарбата со розеникав сјај, те молам пиши ми ја.
     
  15. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Незнам мене не ми сплескува косата баш напротив ми ја прави посјајна и поздрава. Ама јас си имам проблем со алергии од другите фарби па овие две некако ми се погодија.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Нее и јас немам бланш на корен, 2 цм од корен негде ми почнува бланшот, инаку на коренот поарно измешај две фарби (ти ги препорачувам на кене две 10ки) одошто само една, нема шанса да добиеш таков ефект како што прави бланшот, ама тука негде близу ќе ти биде како нијансирана, убава ќе ти е. Инаку цело време со 9% хидроген
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Фала многу.
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Девојки, од каде ги купувате фарбите на Фадиам и по која цена? Ме интересира и споредбено со Кене, од плаво-белите тонови, која е поубава фарба?
     
  19. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Од кај ја купуваш субрина професионал?
     
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.995
    Пол:
    Женски
    Порано од кај фризерката земав, ама престана да користи такви и успеав да ја најдам во пп, во продавница за козметика, од таму ја земам.
     
    На Andrejaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.