1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е најдобра марка на фарба за коса?

Дискусија во 'Коса' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Momichka како ти фаќа 7.1 бојата? Јас ја користам истата нијанса од други фарби, некогаш не фаќа сивкасто, на портокалово оди.
     
  2. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Кои нијанси користиш ти? Дали им се добри плавите фарби?
     
  3. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @kristina.k тоа ти е од нашата природна пигментација. точка .1 е графитот кој дава сивкаво на косата, да го загуши портокаловото. Треба да се фарбам неделава. ќе се потрудам да не забравам ви сликнам. (fingers)
    @srekice жалам ама не знам за плава.
     
    На srekice и kristina.k им се допаѓа ова.
  4. _feminka_

    _feminka_ Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Inebrya, најдобри.
     
  5. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    за мене е Keune
     
  6. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Evolution најдобри
     
  7. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    937
    Допаѓања:
    4.002
    Пол:
    Женски
    Igora Royal Color Creme, Wella Koleston Perfekt me или Evolution би ја препорале за нијанса 7.1?

    Веќе се фарбам со нијансава ама од друга фарба, но забележувам дека ми е прејака, т.е ми ја суши косата, па сакам да сменам. Бидејќи не знам кој процент на хидроген го има во фарбава што ја користам, сакам да купам посебно 6%. Мислите ќе биде доволен?
     
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Еволушн 7.1 не е трајна, по 2 миења се пере. А не суши и не оштетува
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  9. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    937
    Допаѓања:
    4.002
    Пол:
    Женски
    Искрено кај мене и никоја фарба не трае повеќе од две недели. Не знам дали е до косава или до фарбите? Да се чуди човек. Ма да до костата ќе да е, дива е веќе дека ми е голем дел побелена.
    Сега нешто се премислувам, се мислам дали да ја бланширам дома, да ја дооштетам де :D и да ја исфарбам со 8.1. Имаш искуство со посветлава нијанса? Или која од наведениве фарби би била подобар избор според тебе?
    Фала
     
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    На бланширана коса ја имам ставано 7.1 и на не бланширана. Исто е.
    8.1 ако не е бланширана само ќе ја пожолти косата и тоа пробав
    Каква сакаш да ти биде а каква ти е сега?
     
  11. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Ако ти е само за одржување на бојата и 3% е доволен. Ама и со 6% можеш. Од еволушн не сум задоволна, игора ги фалат многу ама немам искуство, последен период користам колестон и ја препорачувам.

    Да се бланшираш сама дома ако немаш искуство е ризик да се направиш жолта или портокалова, што со тонер нема да се покрие. Ама ако си на мерак за бланширање, можеш на инстаграм да погледнеш видео некое на Brad Mondo и Hair Buddha често даваат совети за околу тоа како правилно да ја бланшираш косата дома.
     
  12. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    937
    Допаѓања:
    4.002
    Пол:
    Женски
    @wannaBeMomma
    И јас не гледам некоја огромна разлика од бланширана и не бланширана со нијансата 7.1. Затоа и мислев да одам посвето со бланш.
    Моментално имам некоја светло кафеава, медова, дарк блонд значи сите на мене. А сакам да добијам некоја среден ладен блонд. Значи не екстемен блонд. Колку помалку да ми се познаваат седите влакна. Можеби некој ден да одам и до некоја сива и да престанам да се фарбам. На пример, од ова 20210924_201352.jpg
    До
    Screenshot_20220531-094605_Samsung Internet.jpg или еден ден до Screenshot_20220531-095827_Samsung Internet.jpg

    Вака ми е убава само една недела косава и то од ко ќе ја офарбам и две миења трае, после тоа почнува да паѓа фарбата и над ушите и долната страна ми се потемни а од горе ми е посветла и не е рамномерно, па ме нервира. Бланш уствари мора во секој случај, кога ќе размислам.
    @Yowannty фала за препораката за фарба. Во иднина ќе ја пробам.Да се имам предходно сама дома бланширано.Со бланш некој без амонијак, демек да не ја оштетува косата и дава само мал лифт. Од една до две нијанси. Портокаловото вриштеше за сите пари, точно. Ама ми се јави некоја желба за промена. Кога разумно ќе помислам, дома сама нема да можам да ја остварам намислава.
    На физер опцијата у дојчланд ми е 300+ еу. Поефтино ми е да платам лет и за викенд да си одам мк. Што веројатно и ќе ја направам :D.
    Фала женски
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. J@N@***

    J@N@*** Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки, препорака за убава црна фарба за коса? Ми се смачи од осветлен корен, црвен и кафеавкаст. Сакам убава црна нијанса, темна боја низ цела коса. Се изнагледав низ СК девојки со преубави црни коси
     
  14. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.242
    Допаѓања:
    10.329
    Пол:
    Женски
    Само знај и со неа мака ќе имаш,еве јас сум жив пример за две недели белите почнуваат да ми се познават,нема фарба која не ја пробав,ама пак од друга страна многу често ја мијам,мрсна ми е многу
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.998
    Пол:
    Женски

    Aura velvet ton black 1

    Еве ја мојава коса кога бев црна , се фарбав на 25 дена , немам бели влакна ама мене оваа фарба ми беше најтрајна во однос на паѓање на бојата

    20210908_140243.jpg
     
  16. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми марка на фарба за темна кафеава. Се фарбам со гарниер со години ама последниве неколку пати не ми се допаѓа не знам зошто, многу ми свети и прелива. Сакам нешто по мат. И да можам да ја купам од маркет. :)
     
    На ikkui му/ѝ се допаѓа ова.
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Еволушн 5
    Не паѓа, нема црвени тонови
     
    На DevilishGirl08 и Darlingzz им се допаѓа ова.
  18. DoeM

    DoeM Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Од кој фарба сте најзадоволни, која и дава сјај на косата (бојата да е темно кафеава)
     
    На Bonisumer му/ѝ се допаѓа ова.
  19. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Здраво
    Дали некој знае каде може да ја најдам оваа фарба?
     

    Прикачени фајлови:

  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.780
    Допаѓања:
    8.791
    Пол:
    Женски
    Не се фарбам јас, ама од она што приметив кај мајка ми Шварцкоф најмногу ми се допадна ама купена во странство. Овде квалитетот не е исти.