1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е најдобра марка на фарба за коса?

Дискусија во 'Коса' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. mila.s

    mila.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    36
    И јас слушнав многу пофалби за фарбите од Авон,си порачав денес и ќе почекам до петок да ми стигне па да пробам.
     
  2. n.a.k.e

    n.a.k.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    7
    jas imav palete ali ic ne e ubava i zdrava za kosata....bojata e ok ali potoa po 3 nedeli pocna da mi pajga kosa :(
     
  3. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Какво искуство имате со фарбите за коса на Revlon ? :?:
     
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Ако зборуваш за едни понови, (не знам паковањето какво е, мислам дека тубата беше сива, тоа успеав да го видам додека фризерката ги мешаше :D ), тогаш имам одлично искуство со нив. Преубави се, воопшто не ја сушат и оштетуваат косата како другите фарби. Убаво мирисаат, нијансите се супер, даваат супер сјај на косата.... Барем јас имам добро искуство со нив, не знам другите. Е сега, малку се поскапи, ама затоа вредат за парите што ќе ги дадеш.
     
  5. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Јас бидејки сум блондинка сто фарби до сега сум сменила и сите ме правеа жолта во косата :devil: ,посебно на палете,вака на слика убаво изгледаат али бојата :worried: !!!
    Најубава фарба до сега ми е ЕКСПЛИЦИД АУРА,и еве до сега ја користам веке 6-7 месеци ја опраив бојата баш таква сребрена како што сакам да ми биде,а и не паѓа така брзо и не пожолтува.
    Така да блондинки,пробајте ја нема да зажалите ;)
     
  6. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266

    да да 410 денари е една во веро ги гледав . за мојава коса 2 би требале. али не ми е жал за пари за коса кога се работи ама ич :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Само Кене,ма каков Ревлон и Лореал,оваа ми е 5 пати подобра!!!
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Не сум ги пробала од Авон, а читам дека ги фалите. Ако ја зголемат палетата на бои тогаш би ги пробала, вака не ми се допаѓа единствената црвена што ја има во каталогот, премногу е темна.

    Јас кажав и во друга тема, ќе кажам и тука, не рекламирам :lol: ама Сајос се навистина преубави фарби, околу 180 денари се, секој може да ги оддвои од џебот, ем пристапна цена ем убава фарба. Наместо да лупате по 500 денари за фарби јас ви ја препорачувам оваа. ;)
     
  9. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    До сега најзадоволна сум од Revlon.
     
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    А имаат добри нијанси на црвена? (Не сум црвена :!: , ама ќе бидам наскоро, па ме интересира :) ).
    Зашто, кога го гледав каталогот во Веро, нешто немаше голем избор на бои, ако добро се сеќавам... :?:
     
  11. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Ќе се цитирам самата себе си, бидејќи бев скептик во однос на трајноста на бојата.Еве неколку пати ја миев косата и фарбата верувалеили не уште стои и плус бев плавуша претходно, така да со посветла основа, бојата брзо се одмива. Значи, фарбата докажа дека е квалитетна и веќе не ја менувам. :!:
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Имаат. Јас сум црвена и сум презадоволна. Имам постирано слика во "Бојадисување на косата" каква ми е бојата и сум јас лично на таа слика ден-два по фарбањето.
    Еве оваа фарба земи ја. Мислам само две нијанси дека имаат на црвено.
    [​IMG]

    Е сега нели, нормално дека ако си била предходно црна фарбана потемно ќе фати, или нема да фати ич, ама мислам дека на воопшто не бојадисана коса до сега ќе фати перфектно. Јас бев и бланширана предходно со црвен бланш некои 3 недели пред да се исфарбам со таа фарба и многу ми се допаѓа бојата што ја добив, Една година пробував да ја добијам со секакви фарби, имам користено и Субрина, Палете, Палете делукс, оние социјалките Бјути, и последно пред да се исфарбам со Сајос користев 2-3 пати Гарниер. Ниедна не ми се погоди како таа, конечно по една година фарбање и 2-3 бланширања ја добив бојата што ја сакав. :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала на информациите :)
    Моментално сум темно кафеава, и ми досади, ќе се фарбам црвена. Не многу светло, нешто вакво како оваа нијанса, можно е да ја земам баш оваа фарба од Syoss. Прво ќе ја осветлам косата со деколорант, ме виде фризерката, рече дека нема да треба многу да посветлува и да се оштетува за да се добие убава нијанса, зашто користев фарби без амонијак, тие многу побрзо паѓаат од другите, па нема да имам голем проблем со осветлување на косата. Барем така ми кажа. :?:
    Те прашувам ова за бојава, зашто пред 9-10 години бев црвена, се проверив дека супер ми стои :D , само што многу ме нервираше што сјајот на сите црвени фарби што ги користев (а појма немам кои ги користев тогаш, одамна беше) многу брзо паѓаа после фарбањето, и косата ми добиваше некоја не баш многу убава цигла боја. :^) Има сега некоја црвена фарба, од било која марка, која барем малку подолго стои на косата? Да го има оној убав сјај и убава црвена боја како после фарбањето? Иста е работава со црвените фарби како од моето дамнешно искуство, или има нешто подобро и поквалитетно во денешно време? :)
    Секој совет е добредојден, фала ви однапред црвенокоси феминки!! ;)
     
  14. samerandsunset

    samerandsunset Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Лореал гарниер,тие се добри фарби за коса,плус новите што се без амонијак така да не ја оштетуваат косата многу многу. :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Да и јас би ја препорачала гарниер. Најубава фарба е
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  16. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Колку ја купувате Кене?Дали е трајна бојата?Има хидроген со фарбата или не и колку ml е?
     
  17. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Јас ја купив во Космо 290 денари е(кафените)се таа цена,црвените мислам дека се поскапи само.А хидроген нема внатре треба да си купиш нахнадно.Има од Кене мислам дека 50 ден.го платив.
    Поздрав.
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Фала на информациите :)
    Моментално сум темно кафеава, и ми досади, ќе се фарбам црвена. Не многу светло, нешто вакво како оваа нијанса, можно е да ја земам баш оваа фарба од Syoss. Прво ќе ја осветлам косата со деколорант, ме виде фризерката, рече дека нема да треба многу да посветлува и да се оштетува за да се добие убава нијанса, зашто користев фарби без амонијак, тие многу побрзо паѓаат од другите, па нема да имам голем проблем со осветлување на косата. Барем така ми кажа. :?:
    Те прашувам ова за бојава, зашто пред 9-10 години бев црвена, се проверив дека супер ми стои :D , само што многу ме нервираше што сјајот на сите црвени фарби што ги користев (а појма немам кои ги користев тогаш, одамна беше) многу брзо паѓаа после фарбањето, и косата ми добиваше некоја не баш многу убава цигла боја. :^) Има сега некоја црвена фарба, од било која марка, која барем малку подолго стои на косата? Да го има оној убав сјај и убава црвена боја како после фарбањето? Иста е работава со црвените фарби како од моето дамнешно искуство, или има нешто подобро и поквалитетно во денешно време? :)
    Секој совет е добредојден, фала ви однапред црвенокоси феминки!! ;)[/quote]
    Дури сега го гледам мислењево. Да знам за цигла бојата, и мене од другите фарби што ги користев ми паѓаше брзо бојата особено, значи потенцирам од срањето наречено Палете. Како бакарна боја добивав после неколку миења и маки мачев со бојата, која конечно успеав да ја добијам со гореспоменатата фарба.
    Еве од тогаш уште не сум фарбана, немам време, а богами ни пари моментално, а бојата уште си стои. значи не сум фарбана еден месец сигурно. сега малце е потерана на коренот нормално, ама бојата воглавно стои. :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    ^ Офи мајка ми се фарба црвена со Палете (hI6 мислам дека порано се фарбаше) ама повеќе ја нема по продавнициве, види можеби ќе ја најдеш некаде, а многу беше убава бојата, даваше некој сјај така не ја правеше како исушена и мртва косата.
     
  20. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    што мислите и какво искуство имате од фарбата на subrina?
     

    Прикачени фајлови:

    • Subrina_Charm.jpg
      Subrina_Charm.jpg
      Големина на фајлот:
      45,5 KB
      Прегледи:
      575