1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој сака повеќе? Машките или женските?

Дискусија во 'Врски' започната од cvetce93, 29 јуни 2011.

  1. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас мислам дека кој знае вистиски да сака, сака без разлика на полот. Има и девојки и момци кои се би направиле за својот партнер, кои ќе го почитуваат, мазат пазат...се со ред. Но, не значи дека таа љубов ја давале и на некој друг предходно, или пак дека ќе ја дадат на некој во иднина. Значи, не можеме сите да ги сакаме подеднакво. Ние жените сме поемотивни, полесно се приврзуваме, потешко се разделуваме. Но, машкото кога ќе засака, тешко нешто може тоа да го сруши. Тој тогаш навистина сака.
    Тоа не значи дека треба да верувате на секој збор ''те сакам'', но верувајте, оној кој некого сака нема да го крие тоа пред никого. Нема да му претставува проблем да ја искаже и пред другите неговата љубов. И повторно потенцирам, не со зборови туку со дела....
    Но, да се запазат и знаците, купување подароци и честења не се доволен доказ за љубов.
    Еве ќе ви кажам нешто, бакнеж во раката, да ви помогне во нешто за да не се мачите(прост пример да ја фрли опаковката од вашиот сладолед во канта која е на 3 чекори од вас), значи навидум ситници, кои всушност многу значат.
    Малце забегав со темава..ама сакам да кажам дека и тоа како знаат да сакаат машките, и има уште толку такви што сакаат а не знаат како да го покажат тоа. Но, тоа не е нешто што треба да се слушне, види, тоа треба да се почувствува..Но, нели никогаш не знаеме како некој друг би се однесувал спрема нас.
     
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752

    во право си, неколку пати до сега имам видено кога машко сака вистински, и колку е тешко да преболи девојка која навистина ја сакал
     
    На cvetce93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не гледам како може да се изведе генерален став врз основа на полот за тоа кој сака повеќе, сите се согласуваме дека сите машки не се исти, а овде ќе се обидуваме да прифатиме како машките сакаат повеќе и преболуваат подолго?!
    Индивидуална работа е сакањето, некој може да има најголем капацитет за сакање па да остане нереализиран едноставно никогаш да не ја запознае вистинската личност на која ќе и го пружи.
    Друго, често онаа опседнатост која мене ми е морничава е доживувана како некое екстремно сакање и ај докажи на таква личност дека има побркано поими и проблем со реалноста.
    Трето, без разлика на полот повеќето од нас доживуваат љубов која е поголема од сите останати занеси и може да е или не е возвратена, па и кога е постојано се води некој натпревар кој повеќе дал од себеси и се трудел ама објективно ај разграничи и мери кога си лично толку засегнат.
    Четврто и околу преболувањето исто е индивидуално само се‘ помалку има романтичарски платонски љубови кои биле верни до гроба како во минатото, а кога веќе се оди на замена дали ќе е после 3 или 5 години за мене не е показател на висината на љубовта кај подолгометражниот чекач туку едноставно тогаш може му искрснала личност која го или ја заинтригирал/а.
    Бројачи за висина на љубов фала Богу нема и онака е време на многу лажни љубови и љубови од различни мотивации, барем оние вистинските да не ги валкаме со премерувања и одмерувања важно е да ги има.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Slatko-Malo

    Slatko-Malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    12
    Машко се заљубува еднаш и сака искрено,најмногу. А женско се заљубува многу пати, ама не така како што сака машкото. :inlove: :)
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Нема врска полот, се е до личноста. Има луѓе што знаат искрено да сакаат, и сепак тоа е најмалку условено од полот.
    Се е тоа до карактерот. ;)
     
  6. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    мое мислење е дека повеке сакаат машките,али се позатворени од женските,не го искажуваат тоа а повеке страдаат и повеке се грижат

    исто колку и ние и они сакаат нежност и поврзаност :)
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Најискрено, на мене прашањето ми е глупо...Тоа е како да прашаш кој е почовек, машкото или женското, затоа што, според мене, човек те прави способноста искрено да сакаш.
     
  8. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Одговорот на прашањето е релативен, според мене. Има и машки и женски кои се романтичари и знаат вистински да сакаат, но зависи се од возраста. Сега е ретко да имаш вистинска љубов во осмо и да се венчаш за него, да останете заедно до крајот на животот, да ти е прв и последен и блабла. Приоритетите во љубовта се различни на различна возраст. Јас, како тинејџерка, нема шанси да се заљубам во некој толку што нема да погледнам никој друг до крајот на животот. Веројатно е исто и кај машките. Нема сигурно да и се предаде на една уште од средно, основно и да ја сака толку чисто, толку безусловно, кога уште е дете. Сите знаеме да сакаме и сите сакаме, тоа е факт, а за јачина на љубов, како што се изјасни Теодора, нема мерач. :)
     
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Од тоа што до денес сум го видела на ова прашање неможам да одберам едно. Од причина што верувам и мислам дека во една врска двајцата партнери неможат да сакаат подеднакво. Секако има и исклучоци. Но мислам дека секогаш барем едниот партнер сака помалку, а другиот најискрено. Така да полот не е важен секој еден човек е заљубен до уши што се вика или повеќето, но не мора да значи дека е со личноста што ја сака. Се надевам ме разбирате. :)
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Не дека женските повеќе сакаат, него машките од мали ги учат да си ги кријат чувствата. Нема плачење, нема лигавење, им се смеат ако нежности покажуваат. Затоа викате машките еднаш сакаат. Не е тоа, него кога стварно ќе засака некоја гајле му е што ќе зборат па првпат покажува дека сака некого. А женските на секој дечко му изразуваат емоции и никој не ги осудува ако се "лигават".

    Јас викам до човекот е. Секој си има свој начин на покажување емоции и љубов.
     
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.778
    Пол:
    Женски
    Како што рече една членка над мене, се е до личноста. :)
     
  12. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.778
    Пол:
    Женски
    Како што рече една членка над мене, се е до личноста. :)
     
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И машките и женските можат да сакаат искрено.
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Јас мислам машките. Кога машко ќе засака некоја се прави за неа.
     
    На NightBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NightBreaker

    NightBreaker Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Машки
    Тоа е многу гочно да знаеш, еве од прва рака имаш инфо. :) Машките кога ќе засакаат, сакаат многу цврсто! Машко не знае да одглуми лажна љубов за некоја краткорочна цел со девојката, а и да се обиде, лесно бива разоткриван. Така што одговорот е точен: машките сакаат повеќе. :) Не е добро да се генерализира, но ако мора да се одговори со 1 одговор, еве одговорив.