1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој тип на жена сте?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Unfaithful18, 28 август 2010.

  1. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Жена – мајка, во овој дел од нашиов балкански свет, сака да игра улога на жртва. Или тоа мора да го прави за да биде почитувана. Кога ќе изроди деца, сопругот веќе не ја знима, а својата
    енственост ја сведува исклучиво на мајчинство. Доминантна е во животот на децата, иако понекогаш тоа и не е толку впечатливо. Им дава многу, но исто така многу ги контролира и врзува за себе - обично доживотно. Децата никогаш не ја напуштаат и секогаш во животот ја „влечат„ со себе.
    Како партнер, најмногу и одговара презапослен сопруг. Таа ќе кука дека децата растат „без татко„ покрај него жив, но всушност таква ситуација совршено и одговара. Контролата и моќта се во нејзини раце. А кога пак ќе стане свекрва – е тоа е приказна за себе, со која може цели томови книги да се напишат.

    Жена – сопруга, може да се сведе под оној познат слоган дека „Позади секој успешен маж, стои успешна жена.„ Таа сфаќа дека и неможе да постигне некаков успех на пример во политиката, и преку партнерот ги остварува своите амбиции. нејзиниот брак е цврст, а меѓу сопругот и децата, секогаш сеопределува за него. Тој е центарот на нејзините збиднувања, ги задоволува сите негови потреби, но со очекување дека и тој ќе ги задоволи нејзините. Најчесто се случува да Тој почне да бега од нејзе, бидејќи го гуши.
    овој тип на жени длабоко во себе чувствуваат дека неможат да бидат одговорни за својата судбина, мораат да го имаат Него.

    Жена – сестра
    , подвижна, независна, самостојна, силна. нејзиниот афродизијак е такмичење. прекрасна другарка и пријателка и со машки и со женски. Емотивно недопирлива, бидејќи има само една цел во животот – да победи таму кај што одлучила, било тоа да е кариера, спорт и сл. За нејзе животот е утакмица, а Таа е силен натпреварувач кој секогаш ќе се труди побрзо да трча од другите, да скока подалеку, да ја изненадува околината возејќи наоколу авиони, џипови. Нејзина девиза: „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„

    Жена – бизнисменка, денеска не ретко впечатлив тип. Oвој тип е заправо ќерка која го обжава својот татко, лојална на неговиот систем на вредности и често го наследува во професијата било тоа да е лекарсkа, адвокатска или некоја друга професија. Може да биде дури и фолк пејачка, позади која стои нејзиниот тато.
    Таа овозможува тој патријахален модел да опстанува, а најголемиот афродозијак за нејзе е моќта. Ги мрзи сите слаби, нежни и женствени жени, ги исмејува и потценува. Јака е и може да ги поднесе сите трауми и трагедии кои другите жени може лесно да ги скршат. Сосема добро ја поднесува и осаменоста.
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    и покрај тоа што сеуште не сум жена...за некоја година кога ќе бидам во права смисла на зборот, ќе бидам овој тип :D (претпоставувам, според моите убедувања и карактер) ;)
    - подвижна, независна, самостојна, силна - ми одговараат карактеристикиве, но и покрај сето ова би била свртена и кон семејството, сакам хармонично семејство
    - има само една цел во животот... - еве токму за ова зборев, не би ми било тоа единствена цел, можеби основна но не и најбитна :)
    - Емотивно недопирлива - тоа сум јас :$
     
    На Caramelle и memi им се допаѓа ова.
  3. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    истото како вас би била и јас... само што јас не сум емотивно недопирна туку јас сум преемотивна личност... :rofl: :rofl: :rofl:
     
  4. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Иако сеуште не сум жена еден ден ќе бидам жена од овој тип :wasntme:
     
  5. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    би се сместила многу удобно :D :D во фотељата на жена бизнисменка бидејќи сум олицетворие на татко ми-карактерно
     
  6. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Упс....комбинација од првите две, три...во се си пронајдов по некоја моја особина :)
     
  7. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Би рекла жена-сестра со + некои особини од жена бизнисмен ,комбинација :D
     
  8. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Жена сестра+ жена бизнисмен =јас
     
  9. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Жена- сестра! Сакам да победувам!
     
  10. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Душо , па ти навистина ми ја исполни желбата :*
    Јас се пронајдов во Жена -сестра ,само уште немам стигнато до авион ... ај се надевам ќе имам време и во тоа да се испробам ...а се друго на четири тркала лудо ми лежи на рака :D А од жена бизнисмен... само бизнисот е мој ... и никој не стои пред мене ,сите ги редам зад мене ;)
     
  11. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„ :D
    Жена-сестра најмногу би ми одговарало.. :)
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Пронаоѓам свои карактеристики во жена - сестра :) натпреварувачки дух :) како што е веќе спомнато :)
     
  13. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    kombinacija od 3 i 4, zena-sestra i zena-biznismen
     
  14. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Дефинтивно жена-сестра,во се се пронаоѓам.
     
  15. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    мене премногу ми се генерализирани групиве и има малку типови. За жал во ниедна не можам да се пронајдам.
     
  16. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    се пронаоѓам себеси во жена-сестра, секогаш спремна за нови предизвици и дефинитивно независна, самостојна, упорна... со мала разлика што сум емотивно допирлива, доста цувствителна личност сум иако тоа не го покажувам и тешко кој може да ме прочита...
     
  17. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Жена – сестра, подвижна, независна, самостојна, силна. нејзиниот афродизијак е такмичење. прекрасна другарка и пријателка и со машки и со женски. Емотивно недопирлива, бидејќи има само една цел во животот – да победи таму кај што одлучила, било тоа да е кариера, спорт и сл. За нејзе животот е утакмица, а Таа е силен натпреварувач кој секогаш ќе се труди побрзо да трча од другите, да скока подалеку, да ја изненадува околината возејќи наоколу авиони, џипови. Нејзина девиза: „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„ дефинитивноо :)
     
  18. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Најмногу карактеристики имам од жена-сестра, и некои од жена-бизнисмен :D Си го обожавам татичко, навистина ми е идол и пример за морални вредности, ма и за се друго-ама само заради тоа што тој навистина е пример! Му се восхитувам на многу работи, а посебно на самостојноста, интелегенцијата, одлучноста, вечниот оптимизам и тоа што секогаш е задоволен од животот, без разлика колку малку му нуди... Нешто што му недостига на многу луѓе, бидејќи навистина сите сакаат повеќе од тоа што имаат. Ама, што се однесува до професијата- не ја одбрав неговата :)
     
  19. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Дефинитивно во жена сестра се пронаоѓам.... :)
     
  20. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    жена сестра,но имам корени од жена бизнисменка :P