1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој тип на жена сте?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Unfaithful18, 28 август 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Жена – мајка, во овој дел од нашиов балкански свет, сака да игра улога на жртва. Или тоа мора да го прави за да биде почитувана. Кога ќе изроди деца, сопругот веќе не ја знима, а својата
  енственост ја сведува исклучиво на мајчинство. Доминантна е во животот на децата, иако понекогаш тоа и не е толку впечатливо. Им дава многу, но исто така многу ги контролира и врзува за себе - обично доживотно. Децата никогаш не ја напуштаат и секогаш во животот ја „влечат„ со себе.
  Како партнер, најмногу и одговара презапослен сопруг. Таа ќе кука дека децата растат „без татко„ покрај него жив, но всушност таква ситуација совршено и одговара. Контролата и моќта се во нејзини раце. А кога пак ќе стане свекрва – е тоа е приказна за себе, со која може цели томови книги да се напишат.

  Жена – сопруга, може да се сведе под оној познат слоган дека „Позади секој успешен маж, стои успешна жена.„ Таа сфаќа дека и неможе да постигне некаков успех на пример во политиката, и преку партнерот ги остварува своите амбиции. нејзиниот брак е цврст, а меѓу сопругот и децата, секогаш сеопределува за него. Тој е центарот на нејзините збиднувања, ги задоволува сите негови потреби, но со очекување дека и тој ќе ги задоволи нејзините. Најчесто се случува да Тој почне да бега од нејзе, бидејќи го гуши.
  овој тип на жени длабоко во себе чувствуваат дека неможат да бидат одговорни за својата судбина, мораат да го имаат Него.

  Жена – сестра
  , подвижна, независна, самостојна, силна. нејзиниот афродизијак е такмичење. прекрасна другарка и пријателка и со машки и со женски. Емотивно недопирлива, бидејќи има само една цел во животот – да победи таму кај што одлучила, било тоа да е кариера, спорт и сл. За нејзе животот е утакмица, а Таа е силен натпреварувач кој секогаш ќе се труди побрзо да трча од другите, да скока подалеку, да ја изненадува околината возејќи наоколу авиони, џипови. Нејзина девиза: „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„

  Жена – бизнисменка, денеска не ретко впечатлив тип. Oвој тип е заправо ќерка која го обжава својот татко, лојална на неговиот систем на вредности и често го наследува во професијата било тоа да е лекарсkа, адвокатска или некоја друга професија. Може да биде дури и фолк пејачка, позади која стои нејзиниот тато.
  Таа овозможува тој патријахален модел да опстанува, а најголемиот афродозијак за нејзе е моќта. Ги мрзи сите слаби, нежни и женствени жени, ги исмејува и потценува. Јака е и може да ги поднесе сите трауми и трагедии кои другите жени може лесно да ги скршат. Сосема добро ја поднесува и осаменоста.
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  и покрај тоа што сеуште не сум жена...за некоја година кога ќе бидам во права смисла на зборот, ќе бидам овој тип :D (претпоставувам, според моите убедувања и карактер) ;)
  - подвижна, независна, самостојна, силна - ми одговараат карактеристикиве, но и покрај сето ова би била свртена и кон семејството, сакам хармонично семејство
  - има само една цел во животот... - еве токму за ова зборев, не би ми било тоа единствена цел, можеби основна но не и најбитна :)
  - Емотивно недопирлива - тоа сум јас :$
   
  На Caramelle и memi им се допаѓа ова.
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  истото како вас би била и јас... само што јас не сум емотивно недопирна туку јас сум преемотивна личност... :rofl: :rofl: :rofl:
   
 4. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  Иако сеуште не сум жена еден ден ќе бидам жена од овој тип :wasntme:
   
 5. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  би се сместила многу удобно :D :D во фотељата на жена бизнисменка бидејќи сум олицетворие на татко ми-карактерно
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Упс....комбинација од првите две, три...во се си пронајдов по некоја моја особина :)
   
 7. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Би рекла жена-сестра со + некои особини од жена бизнисмен ,комбинација :D
   
 8. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Жена сестра+ жена бизнисмен =јас
   
 9. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Жена- сестра! Сакам да победувам!
   
 10. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Душо , па ти навистина ми ја исполни желбата :*
  Јас се пронајдов во Жена -сестра ,само уште немам стигнато до авион ... ај се надевам ќе имам време и во тоа да се испробам ...а се друго на четири тркала лудо ми лежи на рака :D А од жена бизнисмен... само бизнисот е мој ... и никој не стои пред мене ,сите ги редам зад мене ;)
   
 11. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  169
  „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„ :D
  Жена-сестра најмногу би ми одговарало.. :)
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Пронаоѓам свои карактеристики во жена - сестра :) натпреварувачки дух :) како што е веќе спомнато :)
   
 13. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  kombinacija od 3 i 4, zena-sestra i zena-biznismen
   
 14. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Дефинтивно жена-сестра,во се се пронаоѓам.
   
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  мене премногу ми се генерализирани групиве и има малку типови. За жал во ниедна не можам да се пронајдам.
   
 16. nela.oh

  nela.oh Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  270
  се пронаоѓам себеси во жена-сестра, секогаш спремна за нови предизвици и дефинитивно независна, самостојна, упорна... со мала разлика што сум емотивно допирлива, доста цувствителна личност сум иако тоа не го покажувам и тешко кој може да ме прочита...
   
 17. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Жена – сестра, подвижна, независна, самостојна, силна. нејзиниот афродизијак е такмичење. прекрасна другарка и пријателка и со машки и со женски. Емотивно недопирлива, бидејќи има само една цел во животот – да победи таму кај што одлучила, било тоа да е кариера, спорт и сл. За нејзе животот е утакмица, а Таа е силен натпреварувач кој секогаш ќе се труди побрзо да трча од другите, да скока подалеку, да ја изненадува околината возејќи наоколу авиони, џипови. Нејзина девиза: „Натпреварот секогаш продолжува, а јас ќе бидам победникот.„ дефинитивноо :)
   
 18. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Најмногу карактеристики имам од жена-сестра, и некои од жена-бизнисмен :D Си го обожавам татичко, навистина ми е идол и пример за морални вредности, ма и за се друго-ама само заради тоа што тој навистина е пример! Му се восхитувам на многу работи, а посебно на самостојноста, интелегенцијата, одлучноста, вечниот оптимизам и тоа што секогаш е задоволен од животот, без разлика колку малку му нуди... Нешто што му недостига на многу луѓе, бидејќи навистина сите сакаат повеќе од тоа што имаат. Ама, што се однесува до професијата- не ја одбрав неговата :)
   
 19. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  932
  Дефинитивно во жена сестра се пронаоѓам.... :)
   
 20. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  жена сестра,но имам корени од жена бизнисменка :P