1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коњско опавче или пуштена коса?

Дискусија во 'Коса' започната од easyyyyy, 15 февруари 2011.

  1. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Росонерка како да ја направам како таа плавушата на првата слика ? Со избушавено позади .. Ќе ми објасниш ? :wasntme:
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Па јас не знам кажав само ми се допаѓа многу, ете Пирамитка објасни дека прави со тапирање малку на косата.

    Еве од јутуб како се прави совршено коњско опавче. :$

    Високо коњско опавче
    http://www.youtube.com/watch?v=Eac8Q6HZdF4

    http://www.youtube.com/watch?v=VSmJvPeU96Y

    Бушаво коњско опавче
    http://www.youtube.com/watch?v=gNgYVOhT5q8
     
    На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Јас ја носам пуштена , мислам дека така поубаво ми стои :)
     
  4. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Најчесто ја носам фатена во реп,ретко некогаш ја носам пуштена само за некои специјални пригоди.
     
  5. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Сакам и опавче и пуштена, иако мн ретко ја носам во опавче зашо ми се клемпавки ушите :(
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Цело време ја носам пуштена.Коњско опавче она доле фатено само по дома кога веќе косата е за миење.Некако не се осмелувам да ја носам фатена за излегување некаде, не се бендисувам така. :doh:
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ќе земеш (во зависност колку сакаш да ти е надувана косата) ќе ја истапираш. После ќе ја поизрамниш одозгора да не ти е бушава и ќе си ја собереш во опаш. Мислам многу е едноставно, незнам дали ќе ме разбереш, не ме бива многу за објаснување :lol: . До сега не сум ја врзувала така ама ако ја правам ете на тој начин ќе ја правам. Се разбирам малку од малку од фризури. Скриен талент ми е псст :!: :)

    Едит: И лакот го заборавив бе :tmi: . Кога тапираш прскаш лак, мислам дека се подразбира :) .
     
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Души, јас имам природно густа и или виткана или бушава коса, така да полесно ми се прави репчево. Јас ја превртувам главата надолу - земам чешел, тапирам малку, и измеѓу косата прскам малку лак за коса, за да е побујна и побогата, ја вртам назад, и лабаво ја подигам малку косата и прво го фаќам репчето ама стегам само позади ушите. Шишките на страна и ако ептен ми пречат ставам шнола.
    Потоа откако ми е веќе фатена го разбушавувам репчето и прскам уште малку лак.

    Ете тоа! :D Објаснив ко неандерталец ама битно е да се разбере, ако не сум јасна, слободно прашај ќе ти објаснам :)

    (ја превртувам главата надолу! :tmi: разбра де што сакав да кажам нели? :D )
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    На мојава долга коса можам многу да експериментирам ама не си дозволувам, сепак ја чувам, не сакам да ја уништам.
    И коњско опавче и пуштена коса убаво ми стои и така и така си ја носам, ама повеќе ми е пуштена или пуштена фатена со шноличка во повеќе варијанти :) .
    Ама пунџа на моево виткано косле како ми стои мх, мх многу ми е секси :lol:
    aко сакате ќе ви го сликам пунџичето :rofl:
     
  10. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    Па повеќе од времето дома ,косата ми е во опавче, или со оние штипалките си ја собирам косата така целата бутната внатре..(ама кажав леле ) :D .
    кога излегувам ,бидејќи имам природно виткана густа коса,најчесто ми е пуштена,ама одвај чекам да ја соберам пошто ужасно ми смета .
    така да гласам за коњското опавче :rock:
     
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Eeee моменталната должина на мојата коса, ми го ограничува изборот на фризура :worried:
    Како и да е на оваа тема ќе искоментирам од аспект на минатото и она кое што сега на мене ми изгледа убаво.
    Ќе кажам дека и двете фризури ми се допаѓаат, сепак изгледот на фризурата многу зависи од тоа колку косата е негувана. Џабе ако е долга а е шит!
    Обожавам пуштена коса со патец на средина без разлика дали е совршено испеглана или пак извиткана, многу дамски ми изгледа. Еве и слики во прилог :P

    А од коњските опавчиња моментално повеќе ми се допаѓаат оние “несредените“, како да не сте обрнале многу внимание кога сте ја врзувале косата :$
     

    Прикачени фајлови:

  12. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    ^Не на секој му стои патец на средина. Барем мене не. Да се зајдеш од смеење ако ме видиш. Никому не сум се покажувала во такво издание :tmi: , дури кога сама ќе се видам ми иде да го скршам огледалото :D
     
  13. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ондак ти оди на опција- репче ;)
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Не, патец на страна-строго! Репче само кога е мрсна косата :) А па високо чело имам бе, би требало да ми стои патец на средина, ама ајде де |( .
     
  15. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    хахаха ни мене не ми стои патец на средина .. затоа на страна патец носам :lol: :$
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ја носам и фатена во репче залижана и пуштена секако зависи од расположение и на 2та начина ми се допаѓа само морам да признам дека за вечерни излегувања претпочитам пуштена коса средена а за денско кафе :D често ја носам фатена со убави наочари убаво е лицето истакнато искрено ми се допаѓа ;)
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле јас истата :D :D Мене една смеа што ме фаќа кога ќе се видам таква :D Катастрофи :tmi:
     
  18. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Аххх сакате разбушавени коњски опавчиња , а јас мојава грива на глава па никако не успевам да ја смирам. Имам сува да не речам дехидрирана коса која никогаш во мојов живот не ми била мрсна, може со денови да не ја мијам и нема шанса да се измрси.
    А за коњските опавчиња, понекогаш сакам гламурозно залижана и уредно собрана коса, ама кај мене тоа трае 10-15 минути и после пак секое влакно своја прича. Добро објаснија девојките над мене, но јас користам друга техника само ќе ја исчешлам косата и потоа грубо со прсти само, значу без чешел лабаво ја собирам. И ко за крај само го потстегнувам репчето и фризурката за секој ден е спремна.

    А за патецот на средина кој често си го носам ќе ви кажам девојки да соберете храброст и изчлезеѕе еднаш така, одма ќе има реакции и јас мислев дека не ми стои а сите што ме виделе рекоа дека вака е подобро. Само храбро и самоуверено :D
     
  19. ivushh

    ivushh Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8
    и кај мене истото кај мене 10 минути ако издржи собрана убаво рекорд ќе бидее :D :D
     
  20. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Во контекст на темава малце оф - топик ама морам!
    Пред некое време најдов нешто на нет и си го посветувам на мојава коса дефинитивно! :!: |(



    Е да! Никогаш неможам да ја наместам како што сакам! |(

    Најчесто ја носам пуштена, ја имам преку лето носено и во опавче ( опавче :D :D , ја репче го викам него ај на темава опавче нека остане :D ) ама повеќе ми се допаѓа како ми стои пуштена!
    Некој спомна влегувам дома и одма ја врзувам! Епа и ја исто :D (за дома ми е скоро секогаш врзана )
     

    Прикачени фајлови:

    • my hair.jpg
      my hair.jpg
      Големина на фајлот:
      20 KB
      Прегледи:
      207