1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крајници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од teddygirl, 7 февруари 2012.

  1. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Јас како помала имав проблеми со крајниците, ако кај некој се јави обична настинка од намален имунитет кај мене беше како резултат од воспалени крајници. И ништо земам нишадор- тоа е еден вид прашок натриум хидроген карбонат ако не се лажам , има ставан се наведнувам и истекува гној се додека не протече крв, додека не се прочистат. И сега имам големки крајници ама се трпи и не би ги оперирала.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Ако се претера со нишадор може да дојде до труење на организамот.Внимателно користето го.
     
  3. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Не па внимателно се става со прстотДа не се претера!!! Значи пардон за амониумов хлорид станува збор или NH4Cl, ете на пример со цевче за сок се зема и се дува на крајниците. Малку нагризува и разјадува но чувството на леснотија потоа дава елан да се издржи оваа мисија невозможна :D
     
  4. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Јас ќе оперирам крајници во среда :( посакајте ми среќа многу ми е страв :worried::?:
     
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Ич да не ти е страв...Се ќе помине во најдобар ред...јас имав некои компликации но никогаш не сум зажалила што ги истадов..тоа беше најдобрата здравствена одлука во мојот живот особено ако имаш проблеми со болни крајници...
     
  6. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Да се надеваме дека ќе биде така :?: Искрено мене најмногу ми е страв од режимот на исхраната што ќе морам да го имам по операцијата и болката во грлото :worried:
     
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    251.361
    Пол:
    Женски
    Брзо поминува, ќе пиеш нешто против болка. Чај од кантарион ден два, течна храна за 5-7 дена ќе биде ок.
     
    На Bubblequeen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Чајот од кантарион ќе ти биде најдобриот пријател...првин ќе го мразиш зошто ќе мораш да пиев по 2 литри а кога ќе голташ ќе боли првите денови ама немој да се откажуваш, понатака како што поминуваат деновите многу помага во смалување на болката...а за јадењето ќе издржиш: сладолед,пудинг,овошен јогурт,пасирани банани, пире и такви лесни работи ќе се навикниш верувај...и многу одмор..немој да се правиш херој како мене и да мислиш дека ништо нема да ти е,зошто јас така си испровоцирав крварење и завршив на шиење..многу одмор,лежење,никако качување скали,нервирање или било што би ти го кренало притисокот,ладна храна и тоа е тоа..првите дененови нема ни многу да ти се прави,ќе спиеш повеќе,за после спушти си серии и уживај и многу внимавај околу 8-9 ден после операција кога паѓаат едни бели наслаги кои што се прават после операцијата, кога паѓаат тие е најкритичниот период..кога ќе поминат тие денови,малку по малку ќе си како нова :)
     
  9. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Операцијата е стварно многу болна, ама поминува.. Болката не трае 5-6 дена туку 5-6 недели, едвај ќе голташ и едвај ќе спиеш. Не сакам да те плашам ама таа е вистината. Ете ти објаснале погоре што и како треба, ако ти треба помош или совет пиши ми слободно.
    Среќно :)
     
  10. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу за информацииве и објаснувањава :l: Сакав само да прашам уште нешто бидејќи во вторник сум на предоперативни прегледи, ќе може ли некој да ми каже што подразбираат под овие прегледи?
     
  11. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ќе ти земат крв да видат дали ти е добра крвта, која крвна група си, дали лесно ќе ти сопре крварењето и на анестезиолог краток разговор.
     
    На Bubblequeen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :$
     
  13. elimila

    elimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    ve molam za pomos ja odnesov kerka mi vo drzavna kaj beatrisa popovska i ni kaza deka e za operacija na site krajnici i rekoa ke ni se javat se znae li od prilika kolku vreme se ceka kolku vreme tamu se lezi ima li nekoj iskustvo so taa doktork i dali ke ima bolki posle operacija a ona e 8ipol god vi blagodaram
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    И јас како помала имав операција на крајници . Но се оперирав во Тетово кај доктор Невена . Бев оперирана како приоритетен случај ,бидејки долго време сум имала пукнат лев крајник , и било опасно да го чувам до слободен термин . Мене ме оперираа со локална и бев свесна за се што се правеше . Оние кои имаат закажан операција , а немаат храброст , не се плашете , не е толку страшно , и јас се плашев , па кога видов што е како е си велам глупава сум била
     
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    прво да направат испитувања крвна слика вамте тамте па после тоа закажуваат за еден месец отприлика. и мислам се седи најмногу недела дена таму.
     
  16. elimila

    elimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    ahhhh fala tiiii
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Мене ми е веќе 12ти ден по операцијата, и можам да ти кажам дека операцијата е стварно болна еве мене уште ме боли грлово и од вторник дури конечно почнувам со нормална исхрана. Јас во болница лежев 3 дена, но бидејќи она е 8 ипол години можно е и помалку да лежи доколку нема некои посериозни компликации. Сепак не треба толку да се секираш сестрите во болницава кај што лежев ми кажаа дека децата до 7-8 години поминувале многу полесно од постарите. Со среќа доколку се одлучите за операција :)
     
  18. elimila

    elimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    fala ti duso cekam da se javat neznam koga sekoj den na strek sum a iskreno se plasam mnogu a i neznam da ne znaes od prilika za kolku dena se javuvaat bev me vo sredata na pregled pa sega cekame
     
  19. Bubblequeen

    Bubblequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Па мене ми се јавија за отприлика 3 недели :|
     
  20. elimila

    elimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    iskreno mnogu me strav kako ke bide