1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крајници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од teddygirl, 7 февруари 2012.

  1. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    па и јас ласерски ги вадев, ама далеку од тоа дека болка 0..
     
    На FromWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  2. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    епа ете изгледа сите луѓе имаат различна реакција...Јас тогаш мајка ми кога се правеше читав едно истражување во врска на разликите помеѓу ласерски и традиционален начин на ваѓање крајници и разликите беа премногу големи, во мисла на болка, време на закрепнување, ризик од крварење итн...пример болката кај ласерскиот начин на ваѓање беше поголема ден два после операција ама после неколку дена веќе беше 0...додека кај традиционален начин беше обратно прво беше помала а со тек на деновите се зголемуваше..ама затоа ризикот од крвареше беше многу голем кај традиционален начин а кај ласерски скоро 0...штом си ласерски уживај...самото тело ќе ти покаже кога ќе си спремна
     
    На Sarahhhhm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buntovnik

    buntovnik Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    eve i jas da kazam moe iskustvo ..od koga znam za sebe imam problemi so grlo i krajnici non stop bolni
    pradi x pricini ne se operirav kao dete sea imam 29 godini i se resiv poso ne se izdrzuva 7-8 godini nanazat grloto mi stana hronicno i non stop e crveno imav bolki problemi pretezno zimen periot leto bev raat no poslednava godina se izmeni pogolemiot del od godinata sum po tropski kraevi i klimi deka rabotata me e takva i povtorno kako vo zima non stop bolno se vratv doma specijalistite preporacuvaat uste od dete operacija na krajnici no jas ne bev siguren dali sega so operacija ke se resi mojot problem posto stana baagi loso imam i nekoj problem so devjacija na nos
    za da bide rabotata sigurna odam u sistina na pregled mi kazuvaat deka sega so operacija na krajnici nema da se resi deka imam i devijacija na nos ke treba i toa da go operiram da se resi problemot prethodno pravev istiot den na pregled i kompijuterska tomografija da gi vidat sinusite i devijacijata..nisto dogovarame operacija me operira dr. makedonka gavrilova od sistina ..za nekolku dena odam vo bolnica za operacija no vo meguo vreme grloto mi bece zar crveno meuri na krajnicie me gusi i vo dusnikot osekam kako me grebe i tamu i kazuvam na den na operacija me pregleduva doktor vika crveno zar e ama ok e moze da te pravime me kacija u soba mi dadoa pidzami i rekoa nakaj 4 - 5 ti si na red prvo decata gi operirame inaku gladen zeden toj den vo soba imav eden cimer od bitola da skratam ..gojdoa oni nakaj 14 casot me odnesoa mene stra u koski deka prv pat operacija imam osven na zabi i nikogas ne sum lezel u bolnica niso a prethodno citav na razni forumi da znam sto me ceka i doznav mnogu me odnesoa u operaciona mi dadoa infuzija vika disi maku vdisav dva tri pati i zaspav. sledno so se sekavam slusam glasovi go izvikuvat moeto ime budi se dosta ti e sapnje se budam gledam i znaev deka sum na intenzivna nega mi se losese povrakase znaev deka e od anestezijata bolki imav malku me pita sestrata dali imam bolki i potvrdiv kaza daj morfium cudno use dodeka mi stavase morfium vo kanilata uste spricot ne go izvadi mene bolkite mi pominaa ne osekav nikakva bolka posle saat dva me spustija na odelenie donesoa sok od jabuka bistar sladoled si jadev me kazaa da pijam sto poveke tecnosti si gledav liga sampioni fudbal naj normalno dva tri saata posle operacija infuzii si tecat utroto ko stanav i jas i cimerot imavme bolki ja povikav sestrata ni dade paracetamol infuzija bese malku podobro interesno e sto sekoj nareden den bolkite bea se pogolemi i pogolemi a bi treblo obratno da e mi bese oteceno resickata vo usta imav pproblemi so govor ftoriot den ai normalno e tretiot den se bese normalno posle dva dena me ispustia od bolnica imav sekret ko plunka non stop na krajnicite i seuste go mam veke 6 den grloto vo dusnikot me bolese od toj sekretot imav i tamu me tera da si goltnam ko plunka e toa a boli problemi ..me bolat i usite ali seto toa e post operativen efekt utrovo na 6 den mi prokravari ranata malku ne mnogu se razbidiv so krv vo usta od sto prokrvarila ranata ne znam dali deka sum se pokril so jorgan do glava pa od toplinata se prosirile krvnite sdovi ima bolki i se individualni nekoj go boli mnogu nekoj malku jas bolkite gi kontroliram so lekovi protiv bolka zglobmax tableta ja tolcam ko prasok i ja pijam koga mine dejstvoto na tabletite od silni bolki mi ide glavata od zid da ja udram koga pijam tableti podnosliva bolka e od jadenje citav smees puding banana pasirana mleko i biskot ne preporacuvam toa probav banana so mleko epten kasesta se lepi na ranata i ja osteuva isto i pire se lepi i osekam silni bolki pri goltanje bas sinoke probav prokrvre ednata strana na ranata do 6 den jadev supa i biskoti so mleko od denes samo supa zosto prokrvarev ali ke preziveeme koga ke pomine ke nadoknadam
     
  4. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам дали може да се извадат крајниците без да имам проблеми и болки?
     
  5. FromWonderland

    FromWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    38
    Итно ми треба препорака за добар доктор за уво нос и грло во ск. Веќе подолго време имам проблеми со крајниците, а сега состојбата е сериозно влошена..
     
  6. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Доктор Горан Караиванов во 8ми септември. Нема да згрешиш.
     
    На FromWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  7. henry8

    henry8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    22
    Прво да се направи брис од нос/грло.
    Др. Александар Лазаревски во Аџибадем Систина. Препорачан кај мене и со позитивно искуство. Стрептококна инфекција присутна 4 години без одговор на ниту еден антибиотик. Како резултат добив сериозна лимфо-хиперплазија на крајници.Докторот ме оперираше и сега немам никакви проблеми.
     
    На FromWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас пред два месеци ги оперирав крајниците, но од тогаш па навака осеќам нешто на десната страна ми смета. Ме боцка, ме гребе, ми застанува храна. Што може да е? Ќе одам на лекар, но терминот ми е тек за 10 дена, па ме интересираше дали на некого му се случило ова.
     
  9. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Каде поточно има ласерско отстранување на крајници?
     
  10. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас во 8ми септември се оперирав ласерски, мислам дека веќе секаде е така.
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    И боли за време на операцијата? :worried:Колку дена е опоравувањето?
     
  12. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Jas licno mnogu bolki imav mesec dena, ne jadev nisto, bukvalno nisto, samo caj piev. Oslabev 8kg.. Bolkite bea strasni, glava vo zid si mavav.. Ova e licno za mene, poznavam lugje sto polesno pominale..
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Pa neli lasersko pomalku bi trebalo da boli? :worried: Ili intervencijata ne boli otposle boli?
     
    На ***cute*** му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Pod celosna anestezija si, toa ne boli ama od koga ke se razbudis...
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Какво е чувството? Исто како кога се потечени и не можеш да голташ или многу полошо?
    И за колку време те пуштија од болница?
     
  16. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е правена ласерски, таа имаше болка само на почетокот првиот ден,а после немаше проблем никаков, јас сум правена обично, болки на почеток немав ама после еден месец пекол...еве членката погоре имала болки и ласерски...значи зависи од организмот
     
    На Darlingzz и honest girl им се допаѓа ова.
  17. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    А каде ги вадеше?
     
  18. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Chuvstvoto e kako koga ti se oteceni da, samo sto bolkata mi bese nesporedlivo pogolema. Inaku najvekje boli okolu 7mi den koga pagjaat naslagite bidejki neli laserski e i nema konec nego kako lepak i zatoa mora mnogu da se vnimava ako vo slucaj jades da ne gi otkornes pred vreme.. Jas ne jadev nisto bidejki ne mozev plunkata da si ja goltam a ne pa hrana.. Samo caj od kantarion bidejki pomaga pri zazdravuvanjeto. Od bolnica me pustija za 7 dena, no i toa e zavisno nekoi za 5 gi pustaa, a nekoi i povekje od 7 ako ne daj boze ima komplikacii..
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Сама ги сјебав ;( имав гнојна ангина пиев антибиотик ми пројде и само што завршив со антибиотикот баам сладолед купив:headbang: и сеа не сака да пројде месец дена :headbang: кога немам у глава тоа е (wtf)
     
  20. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Mene pred 7-8 godini me fati jak grip, togas mi otekoa za prv pat i posle toa mi ostanaa hronicno oteceni, nemav cesto bolka, ali hrana mi zastanuvase i celo vreme mi mirisase zdivot, mnogu cesto nastinuvav. So godini se mislev dali da gi vadam ili ne i ovaa godina se resiv.E sega od koga gi izvadiv ne sum se razbolela, samo sto od operacija mi ostanaa nekoi plikovi vo grloto i ne mozam da gi izlecam. Ne me boli, ama me grebe koga goltam...
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.