Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крај на долга врска и почеток на нова?

Дискусија во 'Врски' започната од eleni005, 13 април 2010.

 1. eleni005

  eleni005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Имам голем проблем, се наоѓам во дилема. Одам со дечко повеке од 2 години. Тој мене многу ме сака и целосно е поосветен на мене , меѓутоа воопшто не е сериозен во поглед на работата и животната егзистенција. Сеуште бара пари од неговите а има 29 години. До сега немал некоја поозбилна работа, не завршил факултет. Значи можам да кажам дека е мрзлив. До сега повеке пати пробав да му укажам дека тоа што го прави не е во ред, пробував дури и да му раскинам. Штом ке почнам да го правам тој муабет, тој веднаш почнува да ветува дека ке се смени и дека уште од утре ке почне да бара работа. Но тоа трае неколку дена се доека не се смириме. Стварно не знам што е работава со него. Се плашам за нашата иднина. Во меѓувреме се појави нов дечко кој е многу фин и сака да има врска со мене. Излегов неколку пати со него и потоа се ставив на пауза со дечко ми. Не знам што да правам, дечко ми ме сака премногу и многу тешко му паѓа оваа пауза.. Дали да продолжам со новиот дечко или да се вратам на стариот? Ве мола за совет.
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.509
  Знаеш, од љубов сепак не се живее.. не во денешно време. По секое твое укажување да направи нешто што ќе ви значи на двајцата за во иднина, дечкото требал да се потруди.. а не го прави тоа. И кој би верувал дека ќе се смени?
  Внимавај на себе и на својата иднина...
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.337
  pa pred se ti treba da se zaprasas dali go sakas segasniot decko,ne treba da se smiruvas so nego zasto NEMU tesko mu pagja pauzata,a ne tebe.ako sakas da se smeni,nema da e dovolno samo vaka muabet i slicno,jas na tvoe mesto bi mu objasnila seto ova nas sto ni go objasni-deka ne ste veke deca,deka treba da misli na idninata i deka ne mozes ti da zivees od denes za utre.i kazi mu deka se dodeka ne se uozbili i ne pocne da uci ili raboti,ti nema da bides so nego,i koga ke postigne nekakov napredok togas da ti se javi.pa ti do togs ke vidis sto kako,ama ne se vletuvaj taka brzo vo nova vrska :)
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.473
  А ти го сакаш ли дечко ти, или полека ти се оладени чувствата кон него? Ти треба да размислиш убаво и да решиш што сакаш. ако сакаш да останеш со него тогаш разговарајте сериозно и кажи му дека неговата неодговорност ти смета, а и не е мал за да живее од родителите, на 29 год досега требало да почне сам да се грижи за себе. А што се однесува до другиот тип, преиспитај се дали стварно ти се допаѓа он или само сакаш да најдеш некој поинаков од дечко ти.
   
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  496
  Драга eleni005, ако сега тој живее на грбот на своите родители, утре ќе живее на твој грб. Ќе треба да го буткаш, да го влечеш, да заработуваш и за двајцата бидејќи е факт дека тој со своите 30 години нема да се смени. Штом до сега не се променил, веројатноста да се промени понатаму е многу мала. Воопшто не е себично од твоја страна што сакаш да го оставиш, бидејќи треба да мислиш и на својата иднина. Штом сега е неодговорен и не сака сам за себе да си заработува, што ќе се случи понатаму, ако здравје се земете, ако основате фамилија? Не ќе можеш ти сите обврски да ги извршуваш. Убаво размисли и стави ја на вага твојата љубов од една, а твојата иднина од друга страна.
   
 6. taznickaimilicka

  taznickaimilicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  21
  nie devojkite sekogas razmisluvame za nivnite cuvstva dali ke im bide tesko i dali ke patat poradi nas..smetam deka veke koga se dvoumis, da si ostavis prostor da rasmisles i da bides malku sebicna i da mislis na tebe i tvoite potrebi..dokolku veke si mu ukazala sto najmnogu ti smeta kaj nego za vasata idnina, i toj nisto ne prevzemal, znaci ne te sfatil seriozno i si teral po svoe..sega koga ste se stavile na pauza, i ti i on, ostavete si prostor da razmiliste dali voopsto sakate da ste zaedno..on ako navistina te saka i te ceni ke se potrudi ama ovojpat vistinski da najde rabota ili da napravi nesto so sto ti ke se gordees i pak ke mu se vratis...znaeme deka denes e tesko da se najde rabota no koj saka ke ja najde..makar malku da trae vrabotuvanjeto za pocetok ke bide dovolno da si stekne navika i da znae utre drugiden vo kriza da se snajde i da go obezbedi svoeto semjestvo a ne da se potpira na tvoj grb..a vo vrska so toa dali da prodolzis so noviot decko,mislam deka sega navistina ne ti treba od edna vrska da preminuvas na druga..ostavi si nekoe vreme i sama da si gi sredes cuvstvata i mislite..a novito decko vo sekoe vreme mozes da go imas..ako e toj vistinskiot ke te ceka, a ako ne saka, znaj deka nadvor sekogas ima nekoj koj ja ceka tvojata ljubov...
   
 7. eleni005

  eleni005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Fala vi mnogu devojki na sovetite. Mozebi negovata neodgovornost ja namali mojata ljubov kon nego, no sepak mislam deka go sakam. Stvarno ne go razbiram, od edna strana gine za mene i ne moze da zivee bez mene , a od druga strana ne mi dava nikakva materijalna sigurnost. Sto se odnesuva do noviot decko, tocno deka go ima ona sto mu fali na mojot decko. Toa e i ona sto mi dade hrabrost konecno da se stavam na pauza.
   
 8. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Женски
  Се пронајдов во проблемов.... Да не е истиот дечко :D

  Предходниот дечко ми беше потполно ист како твојот, одевме скоро 2 години, исто се мислев дали да му раскинам, да не го повредам и сл. Дури бев со него во врска го запознав сегашниот партнер, он ги имаше сите квалитети што му недостигаа на бившиот, па без размислување му раскинав, и супер испадна еве поминаа 4 години, и уште сме заедно :D
  На почетокот бившиот неможеше да се помири дека сме раскинале па ми се јавуваше, ми доагаше на врата,ама јас целосно го игнорирав па се одкажа...

  Па така да те советувам ако не ти одговара, ич не му ја мисли, прекини ја врската одма и пробај со новиот дечко....

  ПОЗДРАВ И СО СРЕЌА....
   
 9. NeverSayNeverJ

  NeverSayNeverJ Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Voopsto ne e lesno kolku i da go sakam noviot decko i kolku i da e dobar sepak mi falat navikite sto gi imav so bivsiot sve mi se menuva nisto ne mi cini vrskata so noviot mi pati poradi starata.. ke bide podobro se nadevam
  [mod-kirilica:3el93eqh][/mod-kirilica:3el93eqh]