1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крај на сериозна врска-Тежина или олеснување?

Дискусија во 'Разделби' започната од janafilth, 14 февруари 2012.

  1. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Размислувам да прекинам речиси 8годишна врска поради монотонија. Незнам ни дали го сакам ... од друга страна се плашам што понатаму да не налепам на полошо...
     
    На Milenalena и srcence1607 им се допаѓа ова.
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    @princess92 Баш сега ти го читав постов погоре, кога гледам пишуваш 8 годишна врска, што значи пред две години откако си прекинала пак си се смирила. Не можам да разберам ни зошто ни како. Воопшто не вреди да си трошиш ни минута повеќе со него. Не те заслужува воопшто. Ќе ти биде тешко, но ќе помине време ќе се опоравиш. Верувај, дефинитивно не ти е потребен во животот.

    На крај подобро сама, отколку во лошо друштво.
     
    На eliesaab и princess92 им се допаѓа ова.
  3. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Во право си ...само го одложувам крајот цело време и затоа до ова ниво стасавме...
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  4. miki maus

    miki maus Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Браво на храброста на девојките кои прекинале долги врски..и јас сум во врска 2 ипол годишна се е монотоно а тој освен да сетаме по улици друго не сака никаде не одиме заедно го сакам и немам храброст да прекинам..
     
  5. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    @princess92 што направи со дечкото?
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Имав 8-годишна врска, со заедничко живеење, но со никакви планови за иднина од негова страна. Љубовта иструли и време беше секој да си фати нов пат.

    Дефинитивно беше олеснување во мојот случај.
     
  7. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Браво за одлучноста.
    Многумина се прават слепи при слични факти, и после о леле, само да не се прекине долга врска ахх
     
    На Lily92 и Kitten им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Одлуката ми требаше да ја донесам две години :| Но почнав да станувам нешто што несакам да бидам, огорчен и исфрустриран човек.

    А поради тој страв да не останат сами, и вложувањето во врската долги години, завршуваат во брак а фрустрациите стануваат се' поголеми.
     
    На eliesaab, SpoiledBaby, Leroy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Феминки, само што се регистрирав на форумов, бидејќи имам некои прашања па можеби ќе можете да ми помогнете или барем да си ја споделам маката :)
    Бев во врска од 7 месеци. Ова ми беше прва врска. Започна некако ептен ко на зафрканција, ама сепак беше убаво. Уште кога се запознавме и се распрашав во врска со него некако знаев дека не си одговараме, затоа што тој до тогаш имаше одено со многу девојки, а мене тоа ми беше прва врска ама со оглед на тоа што беше супер кон мене си реков да си ја пробам среќата. Првите неколку месеци се беше добро, имаше по некоја караница ама добро одеше. После како што поминуваше време почнав да приметувам дека се оддалечува некако, дознав дека се допишува и со други девојки и неколку пати се скаравме за тоа. Ме изневери и му реков дека е крај ама никако не се откажуваше. Со месеци се каравме и се смирувавме, му простив милион глупости кои ги направи, ама не се поправаше По 7 месеци му раскинав. После тоа уште неколку пати ме молеше да му се вратам, ама го одбив. И ете после месец дена си фати друга девојка. Ми беше тешко многу, но по некое време решив да продолжам понатаму. Е тогаш „бам“, ете го пак. Почна да ми пишува дека му недостигам, иако е уште во врска. Е сега сум многу збунета. Некако пак го сакам назад, а знам дека не е сменет. Некој совет, што да правам? Да бидам пак со него или да го заборавам?
     
  10. frozen.heart123

    frozen.heart123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Најдобро за тебе би било да продолжиш понатаму без него. Знам, тешко ќе биде, и јас сум се нашла во ситуација да бидам изневерена. Го простив неверството со надеж дека нешто ќе се промени, но ништо не се смени, само полошо стана. Млада си, сама кажа дека ти е прва врска, крени ја главата, штом има нова девојка значи дека веќе дозволил друга да ти го заземе местото. Нека моли, ќе му помине. Тоа е само лажно молење кое на крај резултира со разочарување. Не му верувај. Со многу работи те повредил, не заслужува друга шанса. Дај ја таа шанса на некој друг, нека дознае дека те изгубил засекогаш. Тогаш верувај, ќе ја сфати твојата болка. Ако не ја сфати, значи никогаш не те ни сакал. А таков најмалку ти треба. Се најдобро :)
     
    На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Јас сум по секоја цена да се прекине лоша врска, било да е долга или кратка. Ако веќе сме изгубиле интерес еден за друг, нема комуникација па и женското е третирано лошо, зошто да се пролонгира тоа, да се губи време и години. Може не е лесно, љубовта е слепа, ама подобро кога ќе покажеш карактер и ќе се одлучиш на таков чекор. Ќе боли ама со тек на време ќе биде ок, па голема веројатноста е да имате и поголема среќа да запознаете некој кој стварно ќе ве цени, како иначе ќе го откриете тоа? Јас лично сум немала вакво искуство ама имам пријателка што дури и се мразат со дечко и отворено искажуваат револт, со гнев зборува за него ама крај не ставаат, и тоа трае долго.. поарно слободен отколку да си го нарушиш здравјето, се собира горчина сепак.
    Затоа девојки што ќе се одлучите на овој чекор глава горе, некогаш животот ве запознава со лошо за да ви ги отвори очите да видите добро. Се е лекција и искуство.
     
  12. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Некогаш ќе преминеш преку сакањето, џабе сакаш ти некој кога неговите постапки не ги сакаш. Ние се заљубуваме во постапки, не во луѓе. Не знам колку години си, можеби дечкото е привлечен, има некоја харизма, но ќе сфатиш дека се тоа е минливо. и ти самата знаеш дека не е сменет. Тогаш тоа е тоа, плус те изневерил, а и кога во врската ќе почне раскинување па смирување, по мене таа врска нема иднина. Подобро расчисти поскоро, вака си посредник помеѓу него и некоја друга, што не е пријатна ситуација
     
    На eliesaab, Purplelilac и H.VAGA им се допаѓа ова.
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Како најлесно и најбезболно да се стави крај на 6годишна врска ??
     
    На sagittarius989 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Со разговор.
     
    На piksooki и WildMk им се допаѓа ова.
  15. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Со разговор мора во секој случај ама како да се каже нештото а никој да не биде повреден (facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Не може никој да не биде повреден, секогаш некој ќе страда.
     
    На cresa-jagoda, Purplelilac, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Никој нема да биде повреден само доколку и двајцата партнери сакаат да прекинат..
    Во спротивно, некој ќе пати
     
    На cresa-jagoda, A_star и WildMk им се допаѓа ова.
  18. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Да објаснам подетално...незаинтересираност од негова страна, ни за искачање ни за секс како некои пензионери сме, не добивам никакво внимание ни љубов не ме бара, ако го побарам јас тогаш се гледаме ако не не, а од друга страна сака брак со мене и ми врши притисок да се земиме што побрзо...не знам дали ме сака или само онака од навика инаку има 35 год...ама јас не сакам брак со таква личност и со тоа понашање
     
  19. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Колку год имаш ти?Што чувствуваш ти за него?
     
    На tigrica92 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Па му требаш за да го задоволи она што општеството и фамилијата очекува од него - да стане татко а ти таа што ќе му служи за расплод. Ради годините плус.
    Нема логика во бракот да стане подобар партнер од она што е сега, туку спротивно. Размисли си дали сакаш така безживотно да го минуваш животот со некој, твоја одлука е.
     
    На eliesaab, Fleur-De-Lis, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.