1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвава столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladymici, 31 јануари 2010.

  1. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    eve kako 15 dena koga odam po golema nuzda custvuvam bolki, i bockanje i so izleguvanjeto na izmetot mi tece mnogu krv, custvuvam kako na nekoe mesto PRED krajot na otvorot da mi se kine nesto i bliknuva krv. Stolicata mi e normalna mozda malu malu posuva. Nadvoresno na otvorot nemam nisto. VE MOLAM ZA MISLENJE STO MOZE DA BIDE
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Најубаво за ова ќе биде да отидеш на лекар, затоа што веќе подолго време ти се случува....Тоа што те пецка и боцка е веројатно од столицата која веројатно е тврда (?) а и крварењето е резултат на тоа. Значи веројатно пукаат капилари од многу напрегање и крвариш. Така да сепак најубаво консултирај доктор, незнам ни како си издржала до сега толку денови да трпиш.
     
  3. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    eve i ja 2 dena veke imam krvava stolica ladymici bese li na lekar ?sto ti rekoa?
     
  4. gracija81

    gracija81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    jas imav problem so hemoroidi i bev na operacija ama povtorno se pojavija.od tvrda stolica raspukuva debeloto crevo i zatoa e krvarenjeto.ova e seriozen problem i moze da predizvika seriozni posledici.zatoa konsultacija samo so lekar i strogo pridrzuvanje kon preporakite."prasaj patalec,ne gatalec" :up:
     
  5. eci656

    eci656 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas imam odeno na lekar zs i jas imav suva i krvava stolica mi rekoa deka moze da bide rak na d ebeloto crevo a mozebi i ne e mi rekoa da pijam mnou tecnosti i toa s e slucuva od mn napreanje pukaat kapilari ne se sekiraj toa ne e nisto ke pomine se ima svoe vreme :worried:hock:
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Moze da se raboti za hemoroidi..ako te panici toa najdobro da odis na doktor da se vidi sto e..iako poradi tesko praznenje i suva stolica se slucuva da pukaat kapilari i taka se krvari..ama ako vo izmetot ima krv e togas moze i da e nesto drugo..najdobro na doktor da se odi...
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Јас како полустручно лице од областа на медицината :D а и од лично искуство, кажувам дека ова што го објаснуваш ти се хемороиди. Значи кај тебе проблемот е во самиот завршеток на анусот, а не во деболото црево или нешто внатрешно. Штом ги чувствуваш тие болки, сепак не е толку страшно, бидејќи ако е проблемот во деболото црево крвта треба да биде многу црна и измешана во самиот измет. Значи доколку не сакаш да одиш на лекар, бидејќи ти е незгодно, јасно ми е тоа, ќе си купиш вагиналети од кантарион и ќе ставаш секој ден по една во анусот нормално и за 2-3 дена ќе ти исчезнат хемороидите. Потпоа после секое вршење на голема нужда ќе си ставаш повторно. А и исхраната е многу битна. треба да внесуваш повеќе селен, значи него го има во зелката и во житариците и повеќе течности нормално за да имаш нормална столица.
     
  8. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6


    Zdravo do site i jas go imav istiot problem ZNACI mora da se vnimava MNOGU na ishrana vnesi vo ishranata jabolka , tecnosti kolku poveke tolku podobro Isto taka koristam edno maslo od bilna apteka HERBAVIT Medikal pozadi Univerzalna sala masloto se vika ANTIHEM Znaci vednas pozadi Univerzalna Sala aptekata gleda vo zadniot vlez na Univerzalna Sala neverojatni rezultati ima samo od edno stavanje, treba da se koristi najmalku 3 meseci (nisto strasno se stava na pamukce i se nanesuva direktno na hemoroidite)+ ima i kapki za polesna defekacija mene ne mi se veruvase AMA ete posle mnogu proizvodi sto imam koristeno samo od ova imase efekt,sega go koristam preventivno Luge nema da veruvate Probajteke vidite Pozdrav
     
  9. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ldymici kako e sega? Pominaa?


    [mod-kirilica:3kgad76h][/mod-kirilica:3kgad76h]
     
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Zalam sto dolgo vreme ne vi pisav da vi kazam deka sega se e vo red
    Bev na lekar i me pregledaa i se rabotelo za pukanje na vena pri mnogu tvrda stolica i pri naglo napnuvanje koja posle sekoe odenje vo wc povtorno i povtorno pukala i ne mozela da zazdravi , ZNACI ne se rabotelo za klasicni hemoroidi koi se casti tuku za nekoj drug vid na veni. Mi prepisaa edni apcinja za veni ( niv gi prepisuvale i na licnosti koi imaat problemi so veni na nozete i bea okolu 600 denari) i edni apcinja za reguliranje za stolicata. I eve Fala na Gospod poveke nemam problem.
    Epa toa e studenski zivot, suva hrana i toa e toa... sreka sto zavrsiv ,,, sega si jadam mangicki sekoja den
    pozdrav do site
     
  11. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    здр членовби мило ми е шсто немате некој посериозен проблем.јас лично немам,но татко ми има.Почна да крвари кога одеше во wc,имашсе пролоиви со крв и наводно беа хемороиди и го лечеа од тоа,но тој почна многу да слабее и за краток период ослабна 40 кила сигурно.Почнаа со мајка ми да одат по доктори и сите резултати излегуваа добри и тумур маркери и се.Само му кажаа дека дебелото црево му било партали :( и сеа пие апцинја од 3000 денари.сеа го тераат да провери тироидна и простата,а дебелото црево од што му е така незнаат.ве молам ако знаете нешто што може да ми помогне пишете ;(
     
  12. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Да не е улкус на дебелото црево,проверивте ли? А можеби е некоја бактерија.
     
  13. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1

    фала на одговорот но татко ми е сега подобар,пие некои апчиња.му рекле дека дебелото црево му е со рано,но незнаат од што.Најважно е дека тој е подобар.се надеваме на уште подобро
     
  14. MsIloveu3

    MsIloveu3 Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kрв од аналниот отвор

    Девојки ми тече крв од анусот. Од почеток крварењето не беше толку обилно и си велев ќе помине, но сега е пообилно и ми е страв да не имам некоја болест... Дали некоја од вас знае од што може да биде тоа?
     
  15. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Ми тече крв од анусот!!!!

    А да видиш да не имаш хемороиди? може од многу работи тоа да ти се случува во краен случај проблеми со дебелото црево ама прочитај си некаде за хемороиди да си ги споредиш симптомите
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ми тече крв од анусот!!!!

    Прашањето е како ти тече, дали постојано или кога одиш во вц по голема нужда, кога седиш на шоља....
    Ако се работи за кога си во вц, тогаш дали се напнуваш, дали имаш тврда или сува столица???
    Дали е со нешто изиритирано па што тече крв или само од себе?
    Нај “безбедната“ варијанта е да се работи за хемороиди, меѓутоа и во тој случај треба да се консултирааш со лекар.
     
  17. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Ми тече крв од анусот!!!!

    Бидејќи имам хемороиди, верувај тече крв, но само неколку капки.
    Веднаш на лекар! Се` може да е.
     
  18. MsIloveu3

    MsIloveu3 Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kрв од аналниот отвор

    Баш денес сакав да одам на лекар ама ми престана :$ :)
     
  19. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Kрв од аналниот отвор

    Добро штом ти престанало,но тоа не значи да не отидеш на лекар и да кажеш што ти се случило....ја би ти прапорачала да си отидеш на лекар
     
  20. MsIloveu3

    MsIloveu3 Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kрв од аналниот отвор

    Денес бев на лекар ми рече дека ништо не ми било фала богу!!! Ви благодарам за советите :)