1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвава столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladymici, 31 јануари 2010.

  1. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Kрв од аналниот отвор

    Течење на крв од анус може да е поради хемороиди но со оглед на тоа што има исти или слични симптоми со полипи или нешто посериозна болест најдобро е да се консултирате со лекар и да ги кажете сите симптоми
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Ми се случи вчера сабјле првпат. Не беше малку, исто како кога имаш мензис и одиш во WC. :tmi:
    Свежо црвена крв, која не беше помешана со изметот.

    Вечерта пак бев и немав апсолутно ништо. Денес од поручек пак истото. ;(

    Имам проблем со надворешни хемороиди, онака да се избришам и да има малку крв, ама ова многу ми се виде. :sweat:

    Прочитав дека според симптомите може да бидат проблеми со капилари, внатрешни хемороиди, некоја рана на дебелото црево дури и случај со пукната вена. :worried:

    Ќе ве прашував, кои се тие кантарион вагиналети кои може да се употребат во анусот? Да пробам со нив, ако не трк на лекар. Уште ова ми фалеше. :|
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Вчера вечер нели бев во поголема нужда ама сестрами ме брзаше дека и нејзе и се одело во тоалет и јас се напрегнав и после кога се избришав на тоалетната имаше крв светла беше. Мислев да не пукнал капилар од напрегање, ама сабајлево пак одам и кога се избришав имаше измешано измет со крв не беше баш крв црвена на тоалетната, ама изметот кога го видов баше како со крв и попосле водата се помати како розевка стана. Значи изметот беше помешан со крв. Давајте совет нешто зошто многу се исплашив. Морам да одам и на лекар, ама ме фаќа страв. Help :sweat:
     
  4. SmileAlways

    SmileAlways Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Светлата крв на тоалетната би требало да е од хемороиди, но за ова другото не знам што да кажам, сепак не е лошо да отидеш до матичниот лекар и да прашаш...сигурно си е сигурно иако не верувам дека е нешто друго, но за да бидеш ти спокојна :)
     
  5. dalinda1

    dalinda1 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    vaaka sega neznam kako da se izrazam.. 3-4 dena vejke so red koga ke odam po golema potreba mi teche krv i otkako ke se izbrisham isto.. so mozi da e? :(
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ivana215

    Ivana215 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Хемороиди најверојатно.
     
  7. zagrizena.101

    zagrizena.101 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    jas imam 37 godini i eve 3 meseca ne mozam da ja sopram dijarejata a imam i vospalenie na hemeroidite i debeloto crevo doktorot mi pusti inekcii za vospalenie na crevoto no dijareata nikako da pomine
     
  8. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Здраво,

    Да ве прашам дали сте правеле гастроскопија? И што е констатирано после тоа? Дали имате само хемороиди, дали имате ФИСУРА или што е констатирано според анализите? Неможе туку така инекции да примиш на дебелото црево те молам објасни ми што анализи (резултати) имаш од гастроскопијата
     
  9. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Сестра ми има 17 години и ми кажа 2 дена по ред кога оди по голема нужда кога се бришела имало крв и во шољата имало малку. Може да е нешто сериозно? Не сака да оди на лекар и да каже на мајка ми срам и било... :^)
     
  10. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.462
    Најверојатно се работи за хемороиди. Ако е крвта свежа, црвена доаѓа од близу некаде, односно од аналниот отвор. Не е лошо да отиде на лекар, ќе и кажат најдобро што и е. Можеби е и резултат на тврда столица. Не паничете, мислам дека не е страшно, но сепакмора да посети лекар.
     
  11. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Нека ја регулира столицата, и после секое оденје во wc нека се одмива и нека се мачка со павловичева крема околу отворот и малку внатре. Светла крв е резултат на хемороид... јас и ден денес ако ми е малку потврда столицата имам крвца на тоалетната.
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.542
    Допаѓања:
    7.424
    Пол:
    Женски
    А може да ни ги кажеш апчињата за регулирање на столицата и дали помагаат?
     
  13. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    одамна беше , незнам како се викаа... sorry
     
  14. Queenn97

    Queenn97 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам дали е нешто сериозно ова..Бидејќи кога бев за по нужда , и после кога се избришав имав крв..?
    Фала ви :)
     
  15. Red&Black

    Red&Black Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Машки
    Можно е да се хемороиди.
     
  16. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас забележав на тоалетната после голема нужда малку крв, не секој ден, еднаш до два пати неделно. На кој лекар се оди за ова? Приватен барам, се надевам не е нешто сериозно.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.044
    Допаѓања:
    199.193
    Пол:
    Женски
    На интернист, специјалист за гастроентерохепатологија.
     
    На Ѕвездички и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Јас веќе два дена кога одам по голема имам крв кога ќе се избришам а после тоа гледам на изметот најгоре само крв....не ме боли ништо ....што можи да е страв ми е да одам на лекар :(
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.867
    Допаѓања:
    133.368
    Пол:
    Женски
    Само цврста храна да не јадеше деновиве? Штом немаш болки ништо страшно
     
  20. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Па да, претежно и околу неколку месеци течно манџи не јадам, по цел ден на дуќан сум, и јадам или некоја кифла или зденка кашкавал јогурт (леб престанав последно време да јадам)....ама крвта одкаде тоа ме вознемирува..