1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвава столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladymici, 31 јануари 2010.

 1. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.830
  Допаѓања:
  155.215
  може да е се или ништо
  прашањево денес беше анонимно поставено на едно место
  од внатрешни хемороиди ,па се до рак на дебело црево
  може и не е ништо
  сепак една колоноскопија да си направиш не е лошо
   
 2. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Како оди тој преглед?
   
 3. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.830
  Допаѓања:
  155.215
 4. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  4.171
  Пол:
  Женски
  Дали изметот е темна боја, темно накај црно дури или свежо црвена крв?
  Кога одиш во вц имаш болки?
   
 5. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Ne se e normalno nemam bolki samo koga se brisam imam krv mi kazaaa da se namackam so salo ednas se namackav I pijam poveke jogurt pa prestana simptomot
   
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.593
  Допаѓања:
  171.597
  Пол:
  Женски
  Најверојатно станува збор за хемороиди, кога веќе столицата ти има нормална боја а крвта е само најгоре..како што опишуваш.
   
  На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  4.171
  Пол:
  Женски
  Смени го начинот на исхрана. Барем на лето имаш зеленчук богат со растителни влакна. Не паничи,смени исхрана се ќе се среди,а салото тргни го настрана... :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Па знам дека звучи глупаво и сестра ми исто порано така и било, јас не знаев и исто го искористила советот на баба ми и се и било ок оттогаш ...
   
 9. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  4.171
  Пол:
  Женски
  Во ред е,имало помин кај некои но тоа е тогаш за тогаш. Ти само ,,маскираш,,.Реши ја причината која довела до тој симптом/проблем.
   
 10. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.604
  Пол:
  Женски
  Здрaвo сaкaм дa прaшaм некoјa сo стoлицaтa искуствo
  Јaс кoгa oдaм вo вц тешкo oдaм и кoгa се бришaм имa свежa крв кaкo дa имaм внaтре нештo вo дебелoтo цревo и тешкo oдaм кoгa ќе се избришaм крв се плaшaм ми се имa слученo некoлку пaти ве мoлaм зa мислење
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.059
  Допаѓања:
  199.239
  Пол:
  Женски
  Најверојатно хемороиди се во прашање. Ако имаш проблеми со редовно празнење, смени ја исхраната. Повеќе течна храна, варива, свежо овошје и зеленчук, исто и житарици за подобро варење. Пробиотици исто можеш да земеш да пиеш неколку дена за да ти ја средат цревната флора и секако, повеќе течности. Јогурт или кефир задолжително.
   
  На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  4.865
  Пол:
  Женски
  @Lara 27 Се согласувам со Аnnath. Поработи обавезно на исхраната како таа што ти има потенцирано. Истиов проблем го имав и јас, но откако ја сменив исхраната и почнав да јадам повеќе овошје и зеленчук ми е подобро. Јади храна со подобри нутритивни вредности: спанаќ, банани, семе од коприва.
  Немој да си правиш филмови дека имаш нешто во дебелото црево - крвта во столицата доколку е темна тогаш евентуално може да е нешто поврзано со цревата, а и не мора да значи.
  Свежа светла крв при одење во WC може да се појави и поради некоја рана направена на отворот.
   
  На Aleks@and&ra$ и Lara 27 им се допаѓа ова.
 13. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  ... се додека не докажеш дека нема нешто друго во дебело црево, не смееш да се надеваш дека крварењето е од хемороиди, не укажуваш ни дали имаш и каква болка ниту укажуваш на бојата на изметот....
   
  На Lara 27 и joy1 им се допаѓа ова.
 14. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.604
  Пол:
  Женски
  Фaлa мили нa сoветите сепaк ќе пoсетaм мaтичен и немaм бoлкa a и изметoт е нoрмaлен сaмo сувo и тешкo oдaм
  Ви блaгoдaрaм нa сите :*
   
 15. flawless-98

  flawless-98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2014
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  72
  Еве веќе три-четири дена имам болка при извршување на голема нужда, печење и малку светла крв на хартијата. Денес се исплашив затоа што ми се виде многу крв за разлика од вообичаено, кога беше само една капка. Според симптомиве мислам дека имам хемороиди, но денес почнав да имам и гасови и болка во стомакот и еве вечер е, а не можам да извршам голема нужда од сабајле. Страв ми е да не е нешто со дебелото црево. Помош, девојки!
   
 16. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Прво што ќе ти речат на лекар е да ја рекулираш столицата т.е да биде сосе тенко, или ке ти дадат апчинја за регулирање. Бидеќи вената односно внатрешниот хемороид треба да се залечи да не се дразни, оти со секоја потврда столица ти од поново го корнеш залеченото и тече крв. Таткоми скоро месец дена така му течело по малку крв он не обрнал многу внимание и дојде до ситуација да колабира поради недостаток на крв, па примаше крв.
  Гасови имаш највероватно бидеќи не се празниш редовно. Најбитно е редовно да одиш да не се ствара капаче кое е најтврдо и прави проблем.
   
 17. CocoLady

  CocoLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  159
  Вака кога одам во вц столицата ми е со нормална боја но имам свежо црвена крв како да сум се исекла на крајот ептен е свежа и после одење во вц чуствувам тапа глупа болка а и малку ме боли при одење. Имам и нешто како топче близу отворот на што укажува ова како да го спречам?
   
 18. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Да не имаш хемороиди не знам што друго би било. Најубаво оди на доктор не треба да си играш со такви работи.
   
 19. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  548
  Пол:
  Женски
  Да не си имала анал??? Ако си имала анален секс може затоа така ти се случува да имаш крв
   
 20. CocoLady

  CocoLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  159
  Не не сум имала.