1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвава столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladymici, 31 јануари 2010.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    може да е се или ништо
    прашањево денес беше анонимно поставено на едно место
    од внатрешни хемороиди ,па се до рак на дебело црево
    може и не е ништо
    сепак една колоноскопија да си направиш не е лошо
     
  2. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Како оди тој преглед?
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
  4. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Дали изметот е темна боја, темно накај црно дури или свежо црвена крв?
    Кога одиш во вц имаш болки?
     
  5. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Ne se e normalno nemam bolki samo koga se brisam imam krv mi kazaaa da se namackam so salo ednas se namackav I pijam poveke jogurt pa prestana simptomot
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Најверојатно станува збор за хемороиди, кога веќе столицата ти има нормална боја а крвта е само најгоре..како што опишуваш.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Смени го начинот на исхрана. Барем на лето имаш зеленчук богат со растителни влакна. Не паничи,смени исхрана се ќе се среди,а салото тргни го настрана... :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Па знам дека звучи глупаво и сестра ми исто порано така и било, јас не знаев и исто го искористила советот на баба ми и се и било ок оттогаш ...
     
  9. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Во ред е,имало помин кај некои но тоа е тогаш за тогаш. Ти само ,,маскираш,,.Реши ја причината која довела до тој симптом/проблем.
     
  10. Lara 27

    Lara 27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.604
    Пол:
    Женски
    Здрaвo сaкaм дa прaшaм некoјa сo стoлицaтa искуствo
    Јaс кoгa oдaм вo вц тешкo oдaм и кoгa се бришaм имa свежa крв кaкo дa имaм внaтре нештo вo дебелoтo цревo и тешкo oдaм кoгa ќе се избришaм крв се плaшaм ми се имa слученo некoлку пaти ве мoлaм зa мислење
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Најверојатно хемороиди се во прашање. Ако имаш проблеми со редовно празнење, смени ја исхраната. Повеќе течна храна, варива, свежо овошје и зеленчук, исто и житарици за подобро варење. Пробиотици исто можеш да земеш да пиеш неколку дена за да ти ја средат цревната флора и секако, повеќе течности. Јогурт или кефир задолжително.
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    @Lara 27 Се согласувам со Аnnath. Поработи обавезно на исхраната како таа што ти има потенцирано. Истиов проблем го имав и јас, но откако ја сменив исхраната и почнав да јадам повеќе овошје и зеленчук ми е подобро. Јади храна со подобри нутритивни вредности: спанаќ, банани, семе од коприва.
    Немој да си правиш филмови дека имаш нешто во дебелото црево - крвта во столицата доколку е темна тогаш евентуално може да е нешто поврзано со цревата, а и не мора да значи.
    Свежа светла крв при одење во WC може да се појави и поради некоја рана направена на отворот.
     
    На Aleks@and&ra$ и Lara 27 им се допаѓа ова.
  13. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... се додека не докажеш дека нема нешто друго во дебело црево, не смееш да се надеваш дека крварењето е од хемороиди, не укажуваш ни дали имаш и каква болка ниту укажуваш на бојата на изметот....
     
    На Lara 27 и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Lara 27

    Lara 27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.604
    Пол:
    Женски
    Фaлa мили нa сoветите сепaк ќе пoсетaм мaтичен и немaм бoлкa a и изметoт е нoрмaлен сaмo сувo и тешкo oдaм
    Ви блaгoдaрaм нa сите :*
     
  15. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Еве веќе три-четири дена имам болка при извршување на голема нужда, печење и малку светла крв на хартијата. Денес се исплашив затоа што ми се виде многу крв за разлика од вообичаено, кога беше само една капка. Според симптомиве мислам дека имам хемороиди, но денес почнав да имам и гасови и болка во стомакот и еве вечер е, а не можам да извршам голема нужда од сабајле. Страв ми е да не е нешто со дебелото црево. Помош, девојки!
     
  16. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Прво што ќе ти речат на лекар е да ја рекулираш столицата т.е да биде сосе тенко, или ке ти дадат апчинја за регулирање. Бидеќи вената односно внатрешниот хемороид треба да се залечи да не се дразни, оти со секоја потврда столица ти од поново го корнеш залеченото и тече крв. Таткоми скоро месец дена така му течело по малку крв он не обрнал многу внимание и дојде до ситуација да колабира поради недостаток на крв, па примаше крв.
    Гасови имаш највероватно бидеќи не се празниш редовно. Најбитно е редовно да одиш да не се ствара капаче кое е најтврдо и прави проблем.
     
  17. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Вака кога одам во вц столицата ми е со нормална боја но имам свежо црвена крв како да сум се исекла на крајот ептен е свежа и после одење во вц чуствувам тапа глупа болка а и малку ме боли при одење. Имам и нешто како топче близу отворот на што укажува ова како да го спречам?
     
  18. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Да не имаш хемороиди не знам што друго би било. Најубаво оди на доктор не треба да си играш со такви работи.
     
  19. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Да не си имала анал??? Ако си имала анален секс може затоа така ти се случува да имаш крв
     
  20. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Не не сум имала.