1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвава столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladymici, 31 јануари 2010.

  1. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Ако е крвта свежа, црвена најверојатно се хемороиди.
     
  2. Duhce123

    Duhce123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    282
    Пол:
    Женски
    Па свежа беше , што помислив дека добив.
    Дај боже да се хемороиди.
    Мислите ми одат право на најлошото.
     
  3. Angel05

    Angel05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    PA moze I od vnatresni hemoroidi da krvaris taka.
    Pa jas na sekoi 6 meseci odam na kolonoskopija I MI gi gorat polipite.
    Mozes da pies kantarion so maslinov Zejjtin napraveno, po Edna supena lazica nasabajle.
     
    На Duhce123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Најверојатно се хемороиди особено ако имаш тврда столица. Може да направиш преглед, ректоскопија и ќе се види.
     
    На Duhce123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Koi vi bea simptomite za polipi..kade previte kolono? Koj doktor e dobar za toa
     
  6. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Мое искуство со крв при одење во тоалет. Околу година и два три месеци по еднаш двапати во месец ми се појавуваше крв на крај на столица и на хартија.
    Важно е што ова беше при напрегање и релативно трвда столица. Пропратено со печење околу анусот. Индициа на хемороиди АМА бидејќи ова знае да биде симптом за потешки работи на девело црево по толку време отидов на лекар.
    Објаснив дека немам други симптоми како абдоминална болка или губење на килажа и се договоривме да се направи дистална или парцијална колоноскопија. Значи се влегува со камера преку анусот па во ректумот и потоа во завршниот дел на дебело црево. Ова е должина од околу 35-40 цм и во овој завршен дел најчесто се јавуваат промени во цревото.
    Цревото беше уредно и ми се консфатираа хемороиди од прв степен за кои не треба лечење, ми дадоа добар лаксатив плус магнезиум си пијам за мекнеење на столица.
    Совет: Крв во столица посебно ако сте над 50 години може да биде симптом за страшни работи и треба да се прави колоноскопија или постои метода за тестирање на столица за присуство на скриено крварење.
    Постапката мене не ми беше болна само проблемот е кај нас или е скапо на приватно или на државно знае да се чека и да биде лошо искуство.
     
  7. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Znaci pravese rektosigmoidoskopija? Kade bese? Na klinika za toa te otkacuvaat ..jas pravev vo remedika isti skmptomi imav kako tebe 40 cm pregleda od debeloto crevo se bese ok ..osven hemoroidi 2 stepen
     
  8. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Да заклучно со сигмоидниот дел од дебело црево значи завршниот дел. Правев во Систина и мислам дека се топ доктори за гастро.
    Иначе јас сум во триесетти години а кај нас ако немаш симптоми препорачано е да се прави колоноскопија од 50 па нагоре.
     
  9. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ne znam na koi simptomi se misli
    Jas imav bolka pri defekacija I krv na hartija I nekogas vrz izmet..imav I fisura
    Omeknav stolicata I nema veke krv
    Inaku krvnata slika mi e ok
    Zelezoto I hemoglobinot se visoki
     
  10. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Јас како што знам лоши симптоми освен крв се абфоминална болка, губење на килажа и тоа што кажа ако имаш проверено евентуално анемија значи пагање на железо што може да биде крварење внатре во цревото.
    И јас правев пред неколку месеци крвна слика добри ми се резултатите, што индицираше на крв од хемороиди после прегледот.
     
  11. Hippo

    Hippo Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво лани Јули месец прв пат ми се појави малце траги од крв во столицата се исплашив многу бев на 3 мислења сите различно ми кажаа освен едно исто декс имам анална фисура.Имав болки тапи и остри во стомакот ама не констатни.Последен пат бев кај Серафимовски ми даде еден куп лекарства и маст да се мачкам пиев два месецс скоро и не ми се смири ништо отидов пак кај него пак истото ми вика од фисурата ти е и имаш нервозни црева и премногу киселина во желудникот собран ти е дури од нервоза стрес и не активност не пешачиш не вежбаш.Направив Колоноскопија во Жан Митрев све ми беше нормално и супер немав ништо дури после тоа ми се смири и стомакот и немав некое време до декември лани крв и еве од јануари пак истото траги од крв и истите болки ме боде од време на време стомакот еднаш лева страна еднаш десна страна.Веќе стварно незнам што да правам дали е стварно психата во глава од што ме боли стомакот, а крвта си се појавува од анална фисура.Дали некој има некаков совет и сличен проблем?
     
  12. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Sto da ti kazam istiot problem edna godina,,,Kaj Serafimovski 3 pati,,istoto sto go napisa e jas ne pravev kolono pravev samo Rektosigmoidoskopija i nisto nema,,,posle toj pregled mi se smiri stomakot i krcenjeto na crevata...Kako da ne bilo nisto,,znaci stvarno se e vo glavata,,,e sega jas imam vnatresni hemoroidi i fisura i ako e tvrda stolicata i suva krvata e od toa,,,mi rece doktorkata da pijam navecer maslinovo i poveke tecna hrana da bide stolicata meka..
    Postot tvoj kako jas da smu go pisuvala
     
  13. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Значи за крв во столица по точна дијагностика од колоноскопија не постои. Освен ако не те лажеле.
    На колоноскопија се гледа се од најобични хемороиди од прв степен па до напреднати, фисури, полипи, иритабилни црева па до најстрашно дијагнози.
    Чим си направил колоноскопија може да бидеш мирен е сега требало да ти кажат како ќе се лекува таа фисура.
    Во аналноректалниот дел се може да се комплицира ако не се лекува на пример можно е да дојде до појава на абцеси што испуштаат гној значи инфекции и се лекуваат хируршки.
    А јас препорачувам обавезно лаксатив за мекнеење на столица и магнезиум како додаток.
     
    Последна измена: 29 јануари 2023
    На Hippo и anggell им се допаѓа ова.
  14. Hippo

    Hippo Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Па како може доктори да лажат што ќе видат ќе ти кажат тоа им е работа што и да е мора да ти кажат нормално
     
  15. Hippo

    Hippo Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Само стварно не разбирам дали е возможно тоа нонстоп да ми го пправи фисурата веќе толку време
     
  16. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Јас не можам да знам дали некој лажел затоа реков освен. Има доктори што се несовесни и повеќето пациенти што исто се како докторите.
    Што се однесува до темава мене година и 2-3 месеци ми се појавуваше крвта. Ми се констатираа хемороиди од прв степен што не се лекуваат само појам лаксативи.
    Сега во последно време ми се појави и надворешен тромбозиран хемороид што е многу непријатно и за тоа бев на лекар ама не е поврзано со внатрешните.
    Е сега ако хемороидите прогресираат преку втора во трета фаза мора да се прави некој вид на операција.
    Хемороиди може да бидат многу лесна работа за третирање ама може да бидат и работа што ќе треба да се оди на операција дури во некои случаи и класична со големи маки.
     
  17. Hippo

    Hippo Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Незнам ама кога ќе ја видам крвта мислам одма глупости да не утнале докторите не виделе убаво одма мислам на лоши работи може е и психата веќе и стомаков што ме боде од време на време, а крвта сепак си е од аналната фисура...
     
  18. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    I jas imam I fisura I hemoridi vnatrwsni 2 stepen I kiga ke vidam krv na hartija ,,ne vo stolica ne m e prijatno
    Ama sega znam deka posle jadenje gluposti imam Suva stolica I togas e krvata
    Ako pazam na hrana ..stolicata e meka I nema krv ..
     
  19. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Внатрешни хемороиди од 2 степен може да се лечат со подврзување тоа е еден вид на интервенција. Подобро тоа зашто ако ги оставиш и станат 3 степен тогаш нема назад, треба да се оперира и има различни техники.
    Ова ми е кажано и од гастро доктор и може да прочепкаш на интернет истото.
     
  20. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Bev na gastro I toa na rizlicni ne mi kazaa nisto I plus na abdominal hirurg..nikoj ne spomna operacija..Kaj koj doktor si bila?