1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на овулација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Luminary, 20 август 2018.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Мислам нема ваква тема, ако има слободно избришете.

    Пред неколку години прв пат ми се појави крварење за време на плодни денови, обично во месеците кога е ладно. Ми трае по неколку денови, кафеав исцедок.
    Гинеколошки преглед сум правела, се ми е во ред, прашав и за тоа, ми рекоа дека е нормална појава и не треба да ме загрижува.

    Овој месец за време на овулација истото ми се случи, само пообилно и црвено, нешто како почеток на менструација.
    Дали е до климатските промени, бидејќи бев на одмор, а сега сум на планинско место каде е 15 степени. Дали стрес, ненаспаност, замор можат да придонесат исто така, еве не знам.
    Ме иритира, иако знам дека е нормално, го мислам секој пат.
    Дали некоја од вас имала ваква ситуација или некогаш се соочила со крварење меѓу циклуси? Како би знаеле дека е овулација, а не инфекција или некое пореметување на хормони кое не би требало да се толерира?
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас на два пати имав ваква ситуација.
    Првиот пат знаев дека ми е од многу стрес зашто минував низ многу турбулентен период и не му дадов некое особено значење, иако можеби требаше да одам на лекар, но претпоставував дека тоа е причината. Е ама пак ми се повтори пред неколку месеци па тогаш отидов на лекар зашто се исплашив доста.

    Кај мене имаше кафеав исцедок, како на почеток или крај од циклус. Траеше 3-4 дена и прекина само од себе, па на лекар ми кажаа дека кај и да е ќе добијам циклус.
    Циклусот ми дојде како и обично, ниту каснеше, ниту беше чуден. Најнормален.
    Кај мене се работеше за болна овулација, немав дисбаланс на хормони.
    Ми спомнаа и дека се случува телото да исфрли на ваков начин заостанат исцедок од минат циклус, но ако се повторува пожелно е да се оди на еден преглед.

    Прво добро е да те види гинеколог, па потоа ќе ти даде упатства за што понатаму.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ми рече дека било нормално, да не се грижам.
    Проверував и хормони тогаш, пред неколку месеци, имаше некое мало незначајно покачување на некој од хормоните. Резултатите од прегледот ми беа исто така добри.
    Читав на интернет, некаде пишуваше дека само 3% од жените се соочуваат со ова (некаде имаше од 10-30% мислам, не знам точно), но мал процент. И се смета за нешто сосема нормално.
    Затоа ме интересираше дали на уште некој му се случува.
    Благодарам за мислењето @Mishela :)
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ми се случуваше... кога имав полицистични јајници. Ќе пукне циста за време на овулација и ќе прокрварев еден ден, кафеаво или бледо црвено... тогаш знам дека ми беше од цистите.

    Друга причина за крварење при овулација, не знам...
     
    На EraBon и Luminary им се допаѓа ова.
  5. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Мене често ми се случува. Бев неколку пати на гинеколог, правев комплетни прегледи и тестови и се' беше во ред. Докторката ми рече дека не е ништо страшно, крв некоја што не истекла за време не циклус сега излегува. И речен дека најчесто се случува кај женски кои имаат поголем број на јајце клетки. Знам ми рече дека сум била бонбона за оплодување :D:D:D
     
    На Cecko85, Traveler$ и Luminary им се допаѓа ова.
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Ајде ете нешто добро во целава работа:D
     
    На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Гледам долго време не сте пишувале на темава...
    Веќе трет ден денес имав де кафеав де црвен исцедок на гаќите.. во 15 ден сум од како последно добив м... се слушнав и со докторот рече од овулацијата било.. колку дена може да трае?
    Ако трае и утре ќе одам на доктор иако пред месец испитав све беше добро... ме и тересира колку време може ова да трае? И дали нареден меѓу циклус пак ќе се случи?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Мене од 12 години ми се случува ова. Еве ноќеска имав рандом една капка на 11ти ден и малце како да ме боцка од едната страна...којзнае дали е тоа. Крварењето е пред или после испуштање на јајце клетката?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Како што читав откако ќе се ослободи јајце клетката.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам дека никогаш не сум знаела кога сум во овулација. Буквално ништо не сум чувствувала. Кога се трудев да забременам правев тестови за овулација и почнав да приметувам бел густ исцедок. Потоа почнав во овулација некогаш да чувствувам и слаба болка во јајници. Ама никогаш се немам водено по календари и остали срања. Видов дека ништо од тоа не е точно. Имам ПЦОС и често задоцнети овулации, задоцнети менструации итн. Последниве три месеци нема шанса да промашам дали е овулација или не, затоа што освен густ исцедок, мала болка во јајници веќе имам и крв на бришење по малку и трае 2 дена. Дали ова е нормално ? Мислам знам дека симптомите на овулација сите се нормални сум читала, кај некој ги има кај некој не. Но зошто сега ми се јавуваат а порано не било така?
     
  11. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Na sredina na ciklus sum I sekogas imam rastegliva sluz prozirna doktorkata mu kaza toa bilo znak deka sum plodna e sega imav I krv vo taa sluz I porano sum znaela da imam ama ne obrkav vnimanie sega nesto se isplkasiv deka imam I vospalenie na usite, pred nepoln mesec bev na gin rece se e vo red treba li da se zagrizivam ili normalno e?