1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење од нос

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од angelce1, 20 февруари 2010.

  1. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Дали ви се случува да крварите од носот?Јас имам забележано дека од кога одев во средно,ми се случуваше,по некое време престана, и сега веке 3 -4 дена пак.Ве молам пишете ако ви се има случено и на вас,зашто почнав да се плашам.
    Прво чувствувам мала вртоглавица и како малку да ме стега главата,не ме боли,ама непријатно е,а после тоа ми е подобро.Ве молам пишете
     
  2. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Направи си проверка на крвта.Мене ми се има случувано да искрварам од нос, кај мене беше од слаби капилари па долго време земав ц витамин и железо.Вртоглавицата може да биде и од низок притисок, но најдобро ќе ти биде да отидеш до лекар.
     
  3. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    obavezno odi na lekar (inaku obicno se krvari poradi visok krven pritisok)
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ех со ова крварење на нос. Беља работа е. Како мала нон-стоп ми течеше (не буквално нон-стоп, туку многу често). Сега фала му на Бога да не се заречам, добра сум. Може да тече од слаби капилари, од притисок, може и на пример да не си била баш најарна, како малаксана и после на сонце да излезеш...ти кажувам сево ова од искуство. Ако не ти прекинува оди си на лекар, иначе кога ти тече крв, главата на назад и влажна крпа на чело. Мене ми помага. ;)
     
  5. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Драга Хипица и мене истото ми се дешаваше како мала и мене сите ви велее главата нагоре, но кога отидов на доктор ми рече никако главта горе зошто крвта оди во устата и може да се затруеш. Инаку мене ми се случуваше бидејки имав низок притисок и многу крв во мене.поз
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Фала многу на сите... Инаку и на мене лекар ми има кажано да не ја кревам главата нагоре,подобро било да истече,а и често си ја проверувам крвта,и до сега ми беше добра.Ке треба пак да си ја проверам,а и периодов ми беше стресен,па може и од тоа да ми е,ама ете пак се плашам.Страв лозје чува :lol: Фала ви многу
     
  7. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    slusnala sum a neznam kolku e tocno no koga ti tece krv od noso treba da ja dignes levata raka.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Прв пат слушам. :D А некој има за ова логичко објаснение?
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.524
    Пол:
    Женски
    Па не знам баш зашто ама и јас сум слушнала. Инаку јас имав проблем со еден капилар, па почнуваше да ми тече од никаде и ужасно ми пречеше. Отидов на лекар да ме средат(поправат) и ми казжаа ако почне да ми тече да го притиснам носот со дланката во тупаница а палецот испружен т.е му доаѓа делот меѓу палецот и показалецот. И за една минутка престанува да тече.
     
  10. nikniknik

    nikniknik Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    site tie problemi gi imav i jas ,non stop krv od nos.nekogas od sonce nekogas od umor nekogas nekoj ke me dopre i reki od krv.krevav i race i noze i tupanici stegav i vlazni krpi po celo i sto uste ne. na doktor proveruvav sve zivo i sve bese ok. doktorot vika ti pukaat kapilari i zatoa ti tece.nezgodni situacii vo skolo na rabota sto da vi kazam.Eden drugar me povrza so negov kolega i on mi nabavi lek koj se usmrkuva vo nos napraven od nekoj trvki.usmrkuvav 10 dena po dvapati na den i od togas eve pominaa dve ipol godini mi nema nikogas proteceno.FUNKCIONIRAA 100%. ako nekoj saka mozam da pomognam.
     
  11. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Истиот проблем го имав и јас до скоро време. Секој ден од новата година па навака ми течеше крв од носот, па бев со мајка ми на доктор кој ми ги изгоре капиларите. Сега го немам овај проблем. Кога ја навалав главата наназад не ми беше убаво затоа што цела крв ми се слеваше во устата. А за тоа со кревање рака можам да ви кажам дека имам слушнато, но не дека треба да се крене левата рака туку спротивната од ноздрата од која ви течи крв. :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Јас си го имам овој проблем константно од малечка.
    Не дека крварев секој ден, но месечно 2-3 пати по 2-3 дена сигурно. Пред 3 години почна ептен активно некако да ми тече, само си седам и оп-ми се тркала по лицето. :puke: И обилно.
    Бев на лекар, ми кажа дека конструкцијата на носот ми е таква, па плус недостиг на витамин Ц и проблеми со синусите чие недоволно празнење притискало на не знам што блабла... |( ... имам низок притисок и слично.
    Пијам од тогаш витамин Ц по минимум 1000 мг дневно. И подобро ми е, нема крварено носов од сабајле. |(
     
  13. ragazzamacedone

    ragazzamacedone Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Крварењето од нос може да биде и поради нагла промена на температурата (топло-ладно). На едно зимување од таа причина на многу од нас ни течеше крв од носот.
     
  14. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Крварење од носот

    Во последниве неколку месеци мојот нос често крвари,секој ден,по некогаш се случува и по два пати во денот!На секого му се случува,ама толку многу....Покрај тоа добивам испукани капилари по нозете,најчесто во колената и стапалата,но ми се појавуваат и по рацете и околу стомакот.
    Посетував лекар неколку пати,направив многу тестови,анализи,но сепак не покажуваат ништо.Наспроти тоамојот матишен лекар кога ги виде анализите ми реце дека поздрава млада жена нема никогаш појдено кај неа!Посетував и специјалисти во Скопје и Битола и повторно исто.Во Скопје ми рекоја дека само ме е многу силна крвта,па можеби затоа така и ми препорачаја да дадам крв неколку пати,а јас сум кводарител веќе 5 години,активно.Па дали знаете нешто во врска со ова,некој цај или некоја маст,било што некој лек,и да се лекови кажете ми ги ве молам.Поради тоа најчесто времето го поминувам дома,не сакам да излегувам не посебно со дечкото зато шо сите почнуваат да трчаат околу мене и да ме прашуваат зошто така,од кога.....Он знае ме сфаќа а и дома ни е забаво!!!Но сепак летово ќе помине,а на есен морам на факултет,до тогаш морам да најдам нешто!!! ;( ;( ;(
     
  15. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    Крварење на носот и пукањето на капиларите!!!


    консултирај се со докторите за некоја маст, или пак побарај во аптека..
    дали си пробала и на интернет да побараш нешто за овој проблем??
     
  16. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Крварење на носот и пукањето на капиларите!!!

    И мене ми течеше крв порано по 2-3 пати на ден, обично пред да ми дојде.Отидов на лекар ми кажа само вит. С да пијам.Пробај и ти да пиеш витамин с можеби нема да ти тече крв толку многу.
     
  17. orde

    orde Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Течење крв од нос

    ВЕ молам доколку имате некој совет или некоја алтернативна медицина за течење крв од нос на детенце
     
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    течење крф од нос

    Крф од носот во летниот период најчесто тече од топлото и треба да се избегнува да се изгелува надвор по жештиниве, но доколку ти тече постојано преку целата година мислам дека треба да одиш на лекар , па тие ќе ти препорачат што да пиеш :)
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Течење крв од нос

    Мислам дека нема лек за тоа. Тогаш пукаат капилари во носот и тоа го предизвикува крварењето. Наведни ја главата наназад и лежи додека да прекине.
     
  20. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Течење крв од нос

    Не назад,туку напред да ти биде наведната главата,а носот затворен со прстите. И треба да се пие витамин Ц подолго време.
     
    На pinkylady му/ѝ се допаѓа ова.