1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење од нос

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од angelce1, 20 февруари 2010.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Течење крв од нос

    Колку што јас ја гледам другарка ми, таа ја наведнува главата назад, како на кревет кога лежиме. А носот го затвора со марамче.
     
  2. hunny-bunny

    hunny-bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    80
    Течење крв од нос

    ставај бенил, капки за нос се тоа кои ги регулираат капиларите во нос.и прашај во аптека по колку да ставаш.
     
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Течење крв од нос

    Скоро сите така прават, но не треба така. И мене ми течеше крв во школо секој ден и еднаш ме пратија во болницата,блиску е до школото, и докторот рече напред да ја наведнам главата,не назад, зашто можам да се задушам.
     
    На pinkylady му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Течење крв од нос

    Точно така: главата се наведнува нанапред и носот се стега цврсто со прстите во коренот (горе, под веѓите).
     
    На Lella и pinkylady им се допаѓа ова.
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Течење крв од нос

    Ова не сум го знаела, научив нешто... :)
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Течење крв од нос

    Јас едно време имав проблем со капиларите и нон-стоп ми течеше крв од носот. Бев на лекар и ми рече кога ќе почне да ми тече крв, да го стегнам носот доле кај ноздрите со палецот и показалецот. Ама не со врвовите на прстите, туку кај коренот, не знам дали добро објаснувам. За неполна минута престанува течењето :)
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Течење крв од нос

    Мене како мала нон-стоп ми течеше. Малце да се потчукнев или силно сонце да ме мавнеше и одма пукаа капиларите. И тоа што го напишав погоре секогаш ми помагало.
    Но, ете, можеби има и друг начин.
     
  8. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    Течење крв од нос

    Кога ќе ви тече крв од носот, клекнете, раширете ги колената, главата ставете ја меѓу колената, наведнете се нанапред и притискајте го носот на коската, горе, блиску до очите. Никако да ја голтате крвта! :)
    Ова го знам бидејќи бев на натпревар по прва помош и вака не‘ учеа. :)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. milickimk

    milickimk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    крв од нос

    Поздрав до сите феминки!!!!
    имам еден проблем со моето три годисно детенце,веке двапати во една седмица и потекува крв од носето не е обилно но сепак ми е страв.првиот пат ми каза дака си го цепкала а за другиот не видов ми каза свекрвами ! Ако има некој искуство со вакво несто ве молам писе те ми
    Благодарам!!!
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Течење крв од нос

    ^ Може да го има чепкано.
    Јас како мала, кога ќе ми се направеа „корупки“ во носот
    тоа нели од мрсулите што се здрвиле :tmi:
    , имав глупава навика да ги чепкам и корнам и веднаш крв ми протекуваше. Мора да го учите девојчето да не прави така.
     
  11. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Течење крв од нос

    Доколку има течење крв од нос, една од можните и најчести причини поради тоа е недостаток на витамин К. Овој витамин може да се надохнади при внесување на речиси секое месо од животинско потекло, дневната доза од листен зеленчук, ајдучката трева или спанќот. Првата помош се состои од притискање на носот 2-3 минути со палецот и показалецот ( главата да биде малку наведната напред). Седнете или може и да стоите, немојте да легнувате наредните 10 минути.
     
    На JennyKuld му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    мене ми течеше крв од носот од левата ноздра едно 2 недели секој ден некаде во мај месец, потоа цело лето не ми претече, еве сега кога почна пд 16 септември секој ден до ден денес ми тече носот некогаш пообилно некогаш малку, во минатите две недели правам анализи и немам ниту стафилокока ниту стрептокока во носот,синуси немам, крвна слика добра, само намалени тромбоцити (130), пиам апчиња против крварење ц витамин и екомер! ништо не помага во петок закажав кај доктор Нетков, па да видам што ќе ми каже, но пред тоа некое мислење ваше, искуство??
    фала ви однапред!
     
  13. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    ноќеска ми потекло крв од нос а јас не сум забележала, сабајлево си лежев во кревет и гледам крв на перницата, добро не се исплашив многу зошто повеќе пати ми течело. Сега ја отворам устата и имав крв од неа, мислев да не е од некој заб ама ми течеше крв и од едната ноздра.
    ВЕ молам кажете што е тоа, многу се плашам. сега читам дека треба да се пие витамин Ц.ПОМОШ бе молам
     
  14. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    И мене ми има течено крв и тоа во средно па многу професорки од памет ги имам извадено хеех .. Лек :станав крводарител па одтогаш ниту еднаш ми нема потечено крв .
     
  15. RADE-123

    RADE-123 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво и мене истото ми се случува ама само кога ќе се капам и носот нон стоп ми е затнат еве повеќе и од еден месец истото ми се случува некогаш не ми тече кажете нешто ако знаете :)
     
  16. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    и мене ми течеше екстремно многу видов не видов појдов на лекар и ми рекоја да пијам витамин Ц и да си купам капки со витамин Д и да го премачкувам зидов внатрешно го направив тоа и од тогас да не е за подрек ми се нема ич растечено
     
  17. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Кај мене ова е честа појава.Бев на доктор и ми кажаа дека имам слаби капилари и низок притисок дека од тоа било.Кај мене бргу престанува, не тече мн, а еве веќе една недела не ми течело.Успех..хаха :D
     
  18. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Мене ко помала ми течеше многу крв од носот,по цели крпи со крв сум ги правела,блузи,абе целата крвотници бев...се сеќавам лето беше и само малце посилно ако направев некој потег,абе во истата стотинка ми течеше крв,како од чешма,бев на лекар да ми ја проверат крвта дали ми е слаба,ама ништо,резултатите покажаа дека ич не ми е слаба,мислам дека ми кажаа некои витамини да пијам и ми помина...
     
  19. kristina321

    kristina321 Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    mene mi se slucuva samo koga lezam na stomak I dodeka ne izduvam ne prekinuva...
     
  20. Cup.cake

    Cup.cake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    11
    Честото крварење може да резултира со намалени тромбоцити во крвта , односно бели крвни зрнца , може да се појави и поради анемија и недостаток на витамин Ц и железо во крвта. Упатена сум во ова , бидејќи често крварам од нос , и тоа обилно крварење , кое трае и по неколку дена , дури и резултирав со овие недостатоци. Единствен спас е внесување на гооооолемо количество на витамин Ц и железо , и регулирање на исхраната.