1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење од нос

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од angelce1, 20 февруари 2010.

  1. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Мене едно лето додека бев мала многу ми течеше крв,навечер,ако би јадела нешто солено..
     
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Мојот чест проблем.. додуша порано повеќе маки си имав.
    Кај мене е во прашање недостаток на витамин Ц, кој морам да го конзумирам во поголеми количини, посебно летно време. Многу често се случуваше лани да ми потече крв додека сум излезена некаде по топлото, направив потребни испитувања и се беше во ред, па се се сведе на почесто внесување витамин Ц.
    Посебно матичната ми препорача да пијам лимонада, или уште подобро ако можам да го изедам така лимонот, без шеќер, без ништо на него. Го користев така можеби околу месец ипол, буквално се напрегав за да го внесам на тој начин во организмот, премногу кисело и јазикот ми се парчоса, ама подобрување имаше ептен. Кога не сум во можност да се напијам лимонада, ги користам таблетите.

    И фала Богу, не е како што беше.
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Најчесто од слабокрвност ми се јавува. - И тоа ми е предупредување одма да проверам крв.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Одамна не ми се случило ова. Порано ми се случуваше од премногу топлина.
     
  5. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Циа и јас исто како тебе :|


    Скоро секој ден ми тече :| бев на лекар крвта ми е таман,нешто синусите многу ми се опуштале и тоа ми тече по 30 мин некогаш и повеќе, еднаш за 1ви мај се враќавме пешки 2 ипол сати одење и мене тие 2 ипл сати не ми престана да ми тече, и дома кога дојдов уште 30 мин ми течеше и толку, од тогаш не ми течело толку многу, само по 30-40 мин ама по многу :headbang: Бев на лекар ми викаат се било нормално, ама не ми личи на така :doh:
     
  6. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Досега никогаш не ми се случило ова .. и не дај боже да се случи. :shake:
     
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Мене во моиве 17 години,денеска прв пат ми протече малку крв од нос,од десната страна.Морам да напоменам дека бев малку нервозна,и веднаш на нервозата почна да ми тече.
    Пред една недела бев малку настината,и незнам како да се израсам поубаво,ама кога го бришев носот мрсулите ми беа со малку крв.
    Не сум слабокрвна.Но,чувствувам голема потреба да јадам лимуни.
    Што може да ми биде?Недостаток на железо?
    Бтв: ако е недостаток на железо тогаш какви лекарства се земаат?И кои јадења можат да го подобрат железото во крвта?
    Одговорете ми ве молам,фала ви однапред.
     
  8. Femina555

    Femina555 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    26
    Како мала го имав овој проблем,траума од детство ми е.Ми беше забрането да трчам,играм,скокам на сите родендени бидејќи при секаков напор мене ми крвареше носот обилно.Бев тампонирана 4 пати,уште ги памтам болките и неспиените ноќи.Бев на секакви испитувања испадна дека сум имала површни капилари и при напор пукале и затоа обилно крварење се стварало.Затоа секој што има ваков проблем да оди на секакви испитувања бидејќи кај секого е различно.Цела среќа па после пубертет ми се намали овој проблем,освен кога сум многу настината па го малтретирам носот со бришење и напор од кивање па знае да се случи...
     
  9. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    девојки ај ве молам помош...

    од минатиот четврток бев до температура константна 39 до 39 ипол и ме пратија на инфективна клиника и ми дијагностицираа грип. температурата после една недела веќе ја немам и се осеќам одлично, сите лековии ги пијам и сите течности ваму таму. Проблемот е сеа што последниве три дена како го секнам носот, ми искачаат парчиња крв или чиста крв. Цели паломи крвави ми се. :( и левото уво потполно ми е затнато- ништо не слушам од таа страна |( Што да правам со носот?? јадам цвекло, тие работи, пијам витамин Ц ама пак тече
     
  10. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Прочитај на лекарствата за несакани дејства ако имаш некои од тие оди кај инфектологот да ти ги смени :)
     
  11. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Веројатно поради грипот ти течел носот и често си го секнала, сето тоа доведува до надразнување на слузокожата а и ослабнување на ѕидот на некој капилар. Пробај со риностоп, помага во престанувањето на течење на носот и што можеш помалку го секни и повеќе витамини. Доколку продолжи оваа состојба посети оториноларинголог т.е специјалист за уво, нос и грло и доколку се работи за крвен сад ќе го реши тој проблем.
     
  12. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    На братми често му течи крв ( и тоа по многу) и мајка ми го однесе на лекар и му рекоја дека било од тоа што многу излегува на сонце.. А вистина многу излегуваше на сонце и од тогаш мајка ми му забрани многу време да стој на сонце... Сега не му течи како предходно, туку понекогаш. :)
     
  13. @LUNICUC@

    @LUNICUC@ Нов член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    I jas go imam istiot problem so moeto detence, ima 3 godini, i mu tece krv od noseto se pocesto skoro sekoj den, eve veke skoro godina ipol, od cepkanje vo noseto, bevme na lekar ama ne davase da go pregledaat od strav, a doktorot mu prepisa mast: hloramfenikol i kapki tobreks, i eve poslem 2 dena upotreba pak mu potese krv, nez strav me fakja i mene ke treba da go nosime na specijalist
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.398
    Пол:
    Женски
    А крвна слика правевте?
     
  15. @LUNICUC@

    @LUNICUC@ Нов член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Ne sme, ama ke mu napravime za da bideme sigurni dali e do krvta
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.398
    Пол:
    Женски
    Требало досега да направите.Незнам како матичен не ве упатил.
     
  17. @LUNICUC@

    @LUNICUC@ Нов член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Toa ti se makedonskite doktori, pod hitno ke ja smenime maticnata vrska nema, nema pojma nema od zivotot
     
  18. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Vcera na sin mi tecese za prv pat nosot krv, eve deneska pak no ovoj pat mu izleze od nosot kako crv od 4,5cm i celo krvavo... imala li nekoja vakvo islustvo
     
  19. KeBideLi

    KeBideLi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Татко ми има висок крвен притисок и има терапија која најчесто му одговара.
    Во Август-Септември 2019 прв пат имаше обилно крвварење од носот, не можеше да запре само, па мораше да се реши со брза помош. Тоа се случи неколку пати во тој период.
    Овие денови се случува повторно. Во вторникот и средата брза помош дојде неколку пати, па му ставија тампони кои мораше да ги има во носот до денес, ама синоќа повторно се растече носот неконтролирано. Повторно брза помош. И утрово повторно.
    Ни еден доктор не се погрижи повеќе да анализира каде лежи проблемот, дали треба да се смени терапијата или дали ова се значи на нешто уште полошо.

    Дали некој може да ми каже искуство и каде да се обратиме затоа што докториве во нашево мале гратче не се способни да донесат одлука.
    Ви благодарам.
     
  20. JennyKuld

    JennyKuld Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе дали знаете од што би течел крв од носот две вечери по ред сред спиење ми се раскрварува станувам и со трчање до тоалет да стопирам и се мијам. Обилно течи, обично преку ден знае да ми затечи но не често, сега ме уплаши среде ноќ и тоа со ред две ноќи.
    Во моментот имам и циклус дали тоа има врска?
    Ви благодарам