1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење од уво

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OlgicaSK, 9 јули 2014.

  1. OlgicaSK

    OlgicaSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Се бањав и стандардно, си ги чистам ушите со крпа , пошто чепкалките биле штетни - такаа викаат, и што да видам! и се испаничив цела, имаше мала количина на крв?! Хелп!!!
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски
    крварење од уво?


    А зашто си ги чистиш ушите со крпа? :^) и да,чепкалките се штетни
    Можеби си се изгребала, не верувам да е нешто друго
     
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    30.791
    Пол:
    Женски
    крварење од уво?

    Како што рече членката над мене, сигурно си се изгребала.
    Иначе да, штетни се. Ама поарно со нив да си ги чистиш ушите, не со крпа.
     
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    крварење од уво?

    Можеби си имала некое брунче на внатрешната страна на ушната школка, па си ја изгребала.
    Памукчињата за уши не се штетни, но претходно навлажни го малку. Поштетни се оние што ги рекламираат како вакуум што собираат од увото, тоа не ми изгледа нормално и е голем притисок за увото.
    Ако имаш проблеми од таков вид со ушите, најдобро на лекар и на чистење.
    Провери со прст дали имаш некое брунче во увото, дали те боли некаде, можеби имаш чешање и рана (за тоа ќе треба да се јавиш на лекар)
     
  5. daks

    daks Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    107


    мала количина на крв не верувам дека е нешто сериозно. доколку не се јави крварење со понатамошно чистење нема потреба од паника. внимателно чисти ги. доколку се повторува крварењето најдобро е да се посоветуваш со лекар.
     
  6. OlgicaSK

    OlgicaSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Фала ви на сите! денес бев на ушно и да ви се пофалам ми рекоа дека све е добро, дека немам ништо и ми дадоа да пијам т.е да лижам некои таблетки Panthenol и капки за нос Marisol, и дури веќе кога се вратив дома - ми текна дека заборавив да им кажам дека после секое чистење ушите ми крварат т.е има мала количина на крв. А да, уште и ова, ми рекоа да ги чистам површински само со чепкалките за уши, а за внатре значи - да не ги чистам внатре! иначе за крпата имав прочитано некаде, сега не се сеќавам баш каде, дека се чистеле со крпа а не со чепкалки - глупости!!!
     
    На daks му/ѝ се допаѓа ова.