1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење од уво

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OlgicaSK, 9 јули 2014.

 1. OlgicaSK

  OlgicaSK Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Се бањав и стандардно, си ги чистам ушите со крпа , пошто чепкалките биле штетни - такаа викаат, и што да видам! и се испаничив цела, имаше мала количина на крв?! Хелп!!!
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.950
  Допаѓања:
  103.436
  Пол:
  Женски
  крварење од уво?


  А зашто си ги чистиш ушите со крпа? :^) и да,чепкалките се штетни
  Можеби си се изгребала, не верувам да е нешто друго
   
 3. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.982
  Допаѓања:
  30.911
  Пол:
  Женски
  крварење од уво?

  Како што рече членката над мене, сигурно си се изгребала.
  Иначе да, штетни се. Ама поарно со нив да си ги чистиш ушите, не со крпа.
   
 4. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.399
  Пол:
  Женски
  крварење од уво?

  Можеби си имала некое брунче на внатрешната страна на ушната школка, па си ја изгребала.
  Памукчињата за уши не се штетни, но претходно навлажни го малку. Поштетни се оние што ги рекламираат како вакуум што собираат од увото, тоа не ми изгледа нормално и е голем притисок за увото.
  Ако имаш проблеми од таков вид со ушите, најдобро на лекар и на чистење.
  Провери со прст дали имаш некое брунче во увото, дали те боли некаде, можеби имаш чешање и рана (за тоа ќе треба да се јавиш на лекар)
   
 5. daks

  daks Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2014
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  107


  мала количина на крв не верувам дека е нешто сериозно. доколку не се јави крварење со понатамошно чистење нема потреба од паника. внимателно чисти ги. доколку се повторува крварењето најдобро е да се посоветуваш со лекар.
   
 6. OlgicaSK

  OlgicaSK Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Фала ви на сите! денес бев на ушно и да ви се пофалам ми рекоа дека све е добро, дека немам ништо и ми дадоа да пијам т.е да лижам некои таблетки Panthenol и капки за нос Marisol, и дури веќе кога се вратив дома - ми текна дека заборавив да им кажам дека после секое чистење ушите ми крварат т.е има мала количина на крв. А да, уште и ова, ми рекоа да ги чистам површински само со чепкалките за уши, а за внатре значи - да не ги чистам внатре! иначе за крпата имав прочитано некаде, сега не се сеќавам баш каде, дека се чистеле со крпа а не со чепкалки - глупости!!!
   
  На daks му/ѝ се допаѓа ова.