1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвна група

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од beti111, 13 октомври 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Сигурно примила вакцина мајка ти откако го родила првото дете, ама можеби не и кажале за што е. Инаку не е можно втората бременост да помине без последици.
     
  2. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    beti111
    Јас мислам дека може детето да се роди со друга крвна група ама таква крвна група што може да излезе од тие крвни групи на мајката и таткото...
     
  3. Blue-eyes-girl

    Blue-eyes-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    30
    Ај ве молам ако неекој знае да ми пише кога ќе се спојат А2 + И А2 + детето може да добие некои аномалиии?? и дали воопште може да се зачне ?? зошто сум слушала дека не е добро дабидат заедно партнери од иста крвна група :/
    плссссс за одговооооооооор....
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Моите родители и двајцата се иста крвна група... 0+ и 0+....
    со мене се е во ред :) и немало никакви проблеми ни за зачнување, ниту за време на бременоста!
     
  5. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    знам дека ако мајката има негативен фактор, за втората бременост ке мора да прима едни посебни инекции да не дојде до компликации инаку кај мене е мака ми негативен фактор, а татко ми е позитивен, па така да јас сум позитивен(што е подобро за зенско) а брат ми е негативен фактор
     
  6. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Со крвна група А1+ (мојата) и крвна група Б+ (на дечко ми).. кои крвни групи можат да ги имаат нашите деца во иднина?
     
  7. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    нема врска , какви глупости се ова .. познавам милиони луѓе со иста крвна група што имаат здраво и право дете !
     
  8. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Крвна група на татко ми е Нулта Позитив, Мајка ми А позитив а Мојата крвна Група е А негатив. кога наидов на темава баш ме натера да се замислам.. зошто мојата крвна група не ја има ни едниот а ни другиот родител ? или не мора да значи дека треба детето да има крвна група како родителот... ? :?:
     
  9. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    A,B,AB,O Rh факторот- или позитивен или негативен :)


    Каролина луѓето кои се Rh позитивни, во себе можат да носат Rh позитевен и Rh негативен генотип или Rh+ и Rh+ генотип. А пак луѓето кои се Rh негативни во себе носат Rh негативен и Rh- негативен. Бебето наследува еден ген од таткото и еден ген од мајката.

    Нема место за замислување и загриженост. Исто е и кај мене и моите родители се со Рх позитивен, а јас сум со Рх негативен ;)
     
    На Floral979 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Охо, ова е најинтересната можна комбинација, затоа што сите крвни групи се возможни. Детето твое може да ја има секоја група, А, Б, АБ и нулта а може да биде и + и -.

    Секој човек во себе носи два гена. Тие гени можат да бидат исти по експресија (народски кажано по моќност) или едниот да биде "помоќен" од другиот. Ако се исти човекот е хомозигот, ако се различни е хетерозигот. Да речеме хомозигот со А крвна група има АА гени. Човек хетерозигот со А крвна група е АО. Со Б има или ББ или БО. Нултата има ОО и само хомозиготи се нулта, хетерозиготи не можат да бидат.

    Сега зависи дали сте ти и маж ти хомо или хетерозиготи. Ти ги пресметав сите можности за вашите деца, сега зависи ти кажав дали сте хомо или хетерозиготи.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Децата исто можат да ти бидат резус позитивни или негативни. Негативните секогаш даваат негативни ама затоа што вие сте позитивни може во вас да носите ++ или +-. Ако сте двајцата +-, тогаш двата минуси ако се вкрстат може и детето минус да биде :)


    Ти си ептен редок случај, ама не и невозможен. Еве и тебе ти нацртав како си ти, а како мајка ти и татко ти. Ти си заокруженото :)

    [​IMG]
    [​IMG]

    Се надевам појаснив, ако има некој нешто да праша, слободно, ова го имам 102% научено и совладано :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    мајка ти е А - од нејзе си земала А.
    тука зависи РХ факторот, што значи.. позитивна + позитивна = негативна, и обратно!
     
  12. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Значи сите можни комбинации епа стварно интересно ќе биде :lol: :lol:
    уште само да се омажам со дечко ми :D и да почеме да работиме на случајов :lol:
    А за тоа дали сме хомо или хетерозиготни како се испитува??
    Инаку еве да кажам татко ми е А1+ а мајка ми 0+ = јас и брат ми сме и двајцата А1+

    спаркс ти благодарам за одговорот :* гарант медицина или нешто слично студираш
     
    На Sparks му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Мене ме интересира за Б+(јас) и О+ дали има некаква врска со зачнувањето?
     
  14. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да биде наследна од мајката или таткото.Татко ми јас и брат ми сме нулта позитив а мајка ми е Б негатив.
     
  15. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Можеби мајкати примила таква инекција бидејки тоа е инакција и пред 25 години се давала на жените со -RH фактор бидејки тетка ми на времето ја примила.
    Јас сум А- а мажот ми е б+ откако се породив ја примив во првите 24 часа од пораѓајот,а во втората бременост ја примив во тек на бременоста,откако се породив уште другата ден му ја проверија на бебето крвната група и бидејки беше негативно ми рекоа дека нема потреба по втор пат за таа инекција но доколку беше + ке ја примев уште еднаш.
     
  16. GoodGirl99

    GoodGirl99 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    24
    Мислам дека се наследува од родителите ама не сум сигурна.
    Мајка ми е Б-, татко ми е 0+, сестра ми е 0+, а јас и брат ми двата сме Б+. И мајка ми за сите три бремености примила инекција.
     
  17. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    А+

    Кај нас сите се А+...така што ако сум била некоја друга можеби ќе сум се сомневала дали сум ќерка на татко ми :lol:
     
  18. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Сакам да прашам - татко ми и мајка ми и двајцата се 0+, а јас Б+. Зар е можно тоа?
     
  19. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Ако двајцата родители имаат О крвна група, детето може да има само О.
    Еве шема, http://mistupid.com/health/bloodinherit.htm

    Но, не ги земај сите информации за здраво за готово. Има многу луѓе кај кои не се одредува крвната група така лесно, па можеби има направено грешка. Ако едниот родител има Б или АБ може да бидеш Б.
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Majka mi e A - a tatko mi O + Jas sum A-,mazot mi AB+.Detenceto koe go cekame koja krvna grupa bi mozelo da ja ima?