Крводарителство

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karina8, 17 декември 2010.

 1. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.541
  Има ли на форумов крводарители ? :) Убаво е кога знаеш дека со таквиот гест ќе спасиш нечиј живот, а исто така е добро и за нас самите ,убаво е барем еднаш годишно да ја прочистиш ...
  Имаше крводарителска акција деновиве во школо, ама ми рекоа дека смеат да даваат само тие што имаат над 18..а стварно сакав да дадам.
  Сте биле ли вие некогаш крводарители :?: Имате ли намера да се одлучите на таков чекор некогаш? :)
   
 2. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  јас имам 18 години и веќе три пати имам дарувано крв (о+ сум прекрасна група)
  иначе ако има 17 години можеш да даваш крв ама треба твоите да потписат една дозвола кај нас во школо знам ни делеа
  а искрено јас имам прекрасно чувство кога дават крв нареден пат ми доаѓа да давам во јануари и едвај чекам
   
 3. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  908
  јас лично до сега не сум давала крв од причина што не можам да поднесам игли и крв инаку како гест е хуман и јас би апелирала до сите оние кои можат да дадат крв тоа да го направат. Капка крв живот значи.
   
 4. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.342
  Јас имам досега 2 пати давано крв, пред се за да не одам на училиште 3 дена, нормално во периодот на средно образование:$ Срамота навистина, но сега навистина сфаќам колку е тоа важно, дека друга е намерата, и доколку начекам некоја акција без размислување би дала крв. Имам многу јака крв, и убава крвна група сум, иако од таа глупава причина мило ми е што сум дала крв.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.749
  Допаѓања:
  53.484
  Пол:
  Женски
  И јас сум нулта позитив. Не сум дарувала крв од причина што бев слабокрвна, па долго ми требаше да се доведам до нормалната граница. Варирам тука негде :) Инаку ова е племенит гест и браво за тие што сакаат да спасат нечиј живот :)
   
 6. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.764
  И јас сум нулта позитив. :) Имам два пати дарувано крв, последен пат беше во април. Баш денеска зборувавме со колешката да отидеме во болницата во трансфузија и да даруваме. Во јануари планирам да го исполнам ова денес што го кажав. :)
   
 7. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  и јас сум крводарител и стојам под мотото капка крв спасува живот.А+ сум и годишно дарувам по 3-пати крв,се чувствувам исполенто кога ја правам оваа активност :)
   
  На slobodka и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 8. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Искрено сакам да сум крводарител, ама во моментов не можам да дарувам крв :) Но секогаш ги поттикнувам домашните да го направат тоа, бидејќи имало момент кога мене ми била потребна крв :|
   
 9. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.583
  Допаѓања:
  13.813
  Јас не смеам да давам крв, НО сум вклучена во организирање на крводарителски акции и така некако компензирам за тоа што не смеам да давам =)
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Бев да давам два пати:
  првит пат иронично ми рекоа Ајде со си патики ќе те мериме :swear:
  вториот пат ме вратија уште не мерена.

  Не можам да ги убедам луѓево дека иако немам 50 килограми, крвта не ми е слаба и здрава сум ко дрен.
  Еех...
  :doh:
   
 11. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Јас не можам да издржам мене да ми земат крв кога треба, веднаш паѓам во несвест :( , така да не можам да давам крв, едноставно не поднесувам болници. А едно големо :clap: за оние кои сакаат да даваат и даваат крв.
   
 12. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  240
  Ех да знаете само од кога се мислам дали да одам или не. :worried: Мајка ми е крводарител и стално ми вели оди, ама јас пак никогаш систем не сум примила, крв од вена ми немаат земено и....не знам како ќе изгледа тоа. Страв ме фаќа :sweat: Ама си се ветив дека по нова година ќе одам ;) Новата година ќе ја започнам со добро дело ;)
   
 13. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.583
  Допаѓања:
  13.813
  Sе бара крвна група А негатив за Филип болно дете од леукемија.
  Контакт телефон 070994977

  Се бара крвна група Б+ за Драган Караџовски. Може да дадете крв на трансфузиологија и да кажете дека е за овој дечко.
   
 14. Teff

  Teff Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  20
  Ах, многу сакам да бидам крводарител..
  али ПУСТИ СТРАВ :$ !
  Се онесвестувам кога ќе видам игла. :lol:
   
 15. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.342
  Дали може да се дава крв во сите градови за нив? Како оди тоа?
   
 16. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.583
  Допаѓања:
  13.813
  Па најчесто оди дирекно на Трансфузиологија во СКопје давањето крв. Ама за детето Филип не сум сигурна, може да има и во други градови организирано. Можеш да се јавиш на дадениот број и да прашаш (иако на ФБ има шпекулации дека детето починало :( )
   
 17. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Женски
  На тел број неможе да се добие никој зашто е нон стоп зафатена линија... Друг начин да се стапи во контакт со лицето знае ли некој?
   
 18. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.583
  Допаѓања:
  13.813
  Детето Филип починало пред еден месец, ама сега се раширила веста за потребната крв. Не вртете на бројот :(
   
 19. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.365
  кој е расположен за давање крв на 25 Јануари со Дом на АРМ од 9-17 ќр има крводарителска акција во чест на роденденот на Тоше
  ајде хуманитарки да се покажеме ние феминките
   
 20. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.541
  Дечки после давањето крв се чувствувате ли умалаксани како да немате сила? Сакав да давам ама ако истиот ден имам тренинг не знам дали ќе можам да трчам :?: