1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крводарителство

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karina8, 17 декември 2010.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    И мене истово ме интересира?
    Не сум дарувала крв сеуште ама сакам да почнам, па ме интересира тие што давале да ми кажат дали е болно и дали се чувствува нешто после дарувањето?
    На колку време може да се дава крв?
    И нели сигурно ја испитуваат крвта дали е ок, па дали резултатите може и јас да ги видам?
    Многу прашања ама се надевам дека Вие што сте дарувале сте информирани и ќе ми одговорите :)
     
  2. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Не е воопшто болно , јас денес дарував и искрено повеќе сетив болка кога ме боцнаа во прст.

    Само едно прашање до оние кои имаат дарувано, кога ми ја вадеа иглата ме здоболе ептен и сега околу кај што сум боцната малку ми е како помодрено и ме наболнува и на допир. Прсната ми е вената нели ? Дали да земам да подржам една коцка мраз на пример за да не ме боли и да ми намали бодрото ?
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    После дарувањето ќе ти дадат еден сендвич да каснеш, за да закрепнеш, бидејќи си дала дел од сопствената крв. И нема да те остават веднаш да станеш и да си заминеш, треба да помируваш малце.
    Мислам дека може да се дава максимум 4 пати годишно. На крвта и‘ треба време да се обнови за да го надохнади делот што си го дарувала.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Хахаха слатко ме насмеа :rofl: Еве како да ги мотивираме луѓето,од утре сите дарувајте крв затоа што ви прават детална анализа на крвта која кошта 80 евра :D

    Јас скоро ќе правам 17 години,сакам да дарувам крв но несмеам поради возраста.Дали со 17 години ќе го имам тоа право па макар и со потпишување на родител? :)
     
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Не знам дали е исто како при вадење на крв од вена за анализа, но препорачуваат добро да се стегне местото одпосле за да не излезе модрица. Сепак кога веќе се појавила сигурно ќе исчезне за извесно време, евентуално ако смее хепатромбин маст за модринки да се стави ќе ја снема брзо.

    Уште за анализата на крвта дали ја даваат не ми кажавте, ми е страв да не нешто не е ок па да оштетам некој недајбоже ама се надевам дека во тој дел се внимава да не се направи некоја грешка со неисправна крв.
    Одамна на некое предавање за крводарување во бледило како да се сеќавам дека докторката кажа дека резултатите доаѓаат до тој што давал крв, ама не сум сигурна како оди тоа и дали е навистина така?
     
  6. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Жените можат да даруваат крв на секои четири месеци, а мажите на секои три. Да, секако дека ја испитуваат крвта така да ако ти е се во ред, не те известуваат, а доколку имаш недај боже некое заболување, те известуваат на домашна адреса.


    Можеш да дадеш крв, но со писмена согласност од родител.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Многу е убаво чуството да знаеш дека со твојата крв можеш на некои животот да му го спасеш :) До сега имам дарувано само еднаш, однеодамна, и сега чекам да ми изминат тие неколку месеци па повторно да дарувам.
    Оние кои сакаат да даруваат крв, а немаат до сега дарувано, само ќе кажам дека не треба да се плашат, само малце боли кога ја ставаат иглата потоа не е толку страшно :wasntme: како што изгледа :)
    Исто имам слушнато дека крвта на крводаритерите се користи само во ептен итни случаеви, сообраќајќи и сл. :)
     
  8. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    А каде одите да дарувате крв? Треба закажување претходно, книшка и слично?
     
  9. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Кај нас се одржува во црвен крст, зависи од каде си, во другите градови незнам како е. Не треба книшка ако одиш прв пат :) барем кај мене не требаше.
     
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Јас имам давано на факултет и во студентски дом кога се организираат крводарителски акции. А може да се дава и во црвен крст, мислам дека обично организираат во некој ден во секоја последна седмица од месецот.
    Не треба ништо да носиш ако првпат даруваш, ако даруваш вторпат си ја носиш книшката која после првото дарување ќе ти ја пратат на домашна адреса, за да ти го евидентираат дарувањето.
     
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Од Скопје сум, па кога ќе има било каде некоја акција (во било кој град) може да се известуваме во темава, па да направиме добро дело бидејќи на некој сигурно му е потребна крв.
     
  12. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ако немаш наполнето 18 години можеш ли да даруваш крв ? Јас искрено сакам да дарувам :) И јас се плашам од игли, но кога вршев некои испитувања имаше потреба да ми земат крв од вената. Прво побледев од страв, но навистина не болеше ;)
     
  13. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Пишаа поназад дека со дозвола од родител може од 17 години.
    Инаку еве првата акција што ја најдов во скоро е на 23 Септември во Скопје, Струмица и Прилеп.
    http://www.facebook.com/events/263633950414842/
     
  14. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    имам 19 години и веке имам дарувано 3 пати крв до сега но во иднина здравје само ке бидат и многу повеке... се чувстувам презадоволна знаејки дека некој можеби баш поради мојата крв останал во животот, но малку се тие кои што се крводарите а што не коштоа тоа да го правиме сите ? недај боже на некој да му затреба крв а да нема тоа се случува често... ме интерсира дали можеш некаде да се пријавиш на пример во некоја болница и во случај да е потребно хитно да се спаси нечиј живот а да немаат крв да те бараат во моментот да даваш крв ? би сакала да има такво нешто и да се пријавам...
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    за жал, цел живот сум слабокрвна.
    а толку сакам да дарувам крв....се надевам некогаш ќе имам прилика.
     
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    секако дека ке имаш прилика животот е пред тебе, нај првин појачај си ја крвта мој совет е да јадеш цвекло, да се храниш правилно, да внесуваш витамини и да пиеш сокови од боровница па очекувам дека нскоро ке се пофалиш дека си дарувала крв :*
     
  17. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Сигурно не смее под 17 години да даруваш крв? :?: штета
     
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
     
  19. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Ама тоа важи за 17 години :^) А под 17 пишале дека ни така не смее. Утре ќе одам ќе прашам, требаше вчера ама се успав сабајлето a после бев од поручек нашколо докасно и не стигнав, денес е неработен :?: утре ќе одам пред часови и ќе ми кажат таму дали смее или не смее
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Последен пат пред околу еден месец кога давав крв ми беше многу лошо не бев јадена а и имав месечно нема да верувате како во воздуг живеев, лебдев неможев да стојам на нозе само ми се слошуваше ми се вртеше едвај поминав недела