1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крводарителство

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karina8, 17 декември 2010.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Татко ми е крводарител повеќе од 20год. можеби, а јас...јас се онесвестувам уште пред да појдам во лабораторија да ми земат крв :tmi: Претходниот пат дури и реков на докторката, вади тоа побргу оти ластовици гледам над главава :tmi: Бар да префатев некоја храброст од него. Ужасно се плашам од земање крв од вена, ама баш од вена, од прст не ми е проблем, па секогаш ми се слошува. Да немав ваков некаков психички проблем, страв, би дарувала, убаво е секако да имаш можност некому да помогнеш.
     
  2. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    И јас сум крводарител и сега еве за нареден пат ми доаѓа во Декември!
     
  3. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Да,сум дарувала крв до сега и нема ништо подобро од чувството кога знаете дека со вашата крв може некому да спасите живот.Чувството е незаменливо,целосно ме исполнува,првиот пат малку ми се лошеше ама сепак помислата дека давам живот за живот беше прекрасна и од неа помина и мачнината и се :) .
     
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Истиот проблем го имав кравче, не ластовици, мислев прасиња ми летаат над глава, а го надминав со тоа што почнав да дарувам крв :)
    Еднаш кога ќе го направиш чекорот, после веќе 70% од „проблемот“ ти е надминат. Не дека пак нема да ти се слошува (јас и на пороѓај ќе им се онесвестев :D) ама полека полека храброста и самодовербата дека го можеш тоа ти растат со секое наредно давање крв :)
     
  5. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Во недела во Велес, во ликовниот салон ќе се одржи крводарителска акција по повод 9Ноември. Од Велешаните кој е во можност нека повели нека дарува.
     
  6. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Сакам многу да дарувам,затоа што знам дека секој грам од таа крв ќе биде искористен во добри цели.Но меѓутоа не можам,затоа што имам одредени проблеми со дишните патишта и сум на апчиња.Пробав двапати,но ми рекоа дека имам плус и низок крвен притисок.Затоа оној кој ја имаа таа способност,НЕКА ДАРУВА ! Сепак,КРВАТА ВОДА НЕ Е !
     
  7. SomeWhere

    SomeWhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Што ти прават пред да почнат со зимањето крв?
     
  8. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Прво треба да пополниш формулар во кој има лични прашања за тебе.
    Ако некој од одговорите не е во ред сестрата ќе ти рече да се вратиш друг пат, ако сите прашања се во ред ќе те прашаат дали си давал/а порано и ќе те најдат во компјутер, ако не си давал/а претходно ќе те заведат во компјутерот и ако не си ја нзаеш крвната група ќе ти земат од прстот за да ја проверат, истовремено проверуваат и хемоглобин.
    После ќе проверат и крвен притисок, а ако им изгледаш слаб/а ако немаат гужва ќе ти мерат и тежина.
    Ако и тука е во ред, ќе те легнат на креветчето и ќе ја стават иглата, зависи од човек до човек, но кесичката се полни за 10 до 20 минути.
     
  9. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Девојки а откако еднаш ке дадеш крв после мора на секои 4 месеци или само ако сакаш ?
     
  10. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Ако сакаш и можеш, тоа е доброволно. Само треба да помине минимум период од едно до друго давање на крв.
     
  11. skyAngel

    skyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    2.765
    Мене веќе трети пат ми е да дарувам крв.Си одам сама во трансфузиологија и си дарувам крв. Јас самата некако се чустувам подобро, поздраво , а и самата помисла дека мојата крв ќе ја носи некој друг човек на која му е потребна ,ме мрави задоволна и среќна.
    Нулта позитив ми е крвната група и сега во Ноември дадов, ќе можам да дадам дури таму почетокот на Март.
     
  12. DaskalovaM

    DaskalovaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    што убаво,баш сакам да дарувам и јас крв,ама не ми е дозволено поради тоа што имам алергиски реакции во моето тело и носам антитела,што некому можат да му наштетат... нулта позитив сум.. а многу сакав да спасам нечиј живот,ама ете.. тоа е тоа
     
  13. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    девојки,дали на 16 год.може да биде некој крводарител,и дали тоа носи некои ризици?
     
  14. HoNeY93

    HoNeY93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Дали можам да дарувам крв иако пијам хормонски таблети? :)
     
  15. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Обично не им дозволуваат на лица под 18 да даваат крв,бидејќи сеуште се во развој.

    HoNeY93 мислам дека нема да сакаат да ти земат крв бидејќи не може да се дава крв кога примаш хормони и други лекарства.Тие секако прво прашуваат и проверуваат некои показатели пред да може да се даде крв.
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Може само најверојатно ќе ти бараат еден лист потпишан од родител.
    Јас прв пат дарував на 16 години, после долги дебати со мајка ми. И мило ми е што направив така, на крводарителската "кариера" си гледам како на еден од најголемите успеси. :)

    Доколку немаш претходни здравствени проблеми нема никакви ризици. Пред да даруваш во секој случај ќе ти проверам хемоглобин мислам беше тоа со течноста, не ме фаќајте за збор, крвен притисок и ќе ти дадат еде прашалник. И тоа е тоа.
     
  17. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    И килограмите се од значење исто така.Да не е под 55 кг.
    А хемоглобин обавезно се проверува.Кај жените треба да е над 120 г/л.
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Да, да ги заборавив килограмите. Иако ние кога дававме, му дадоа да дава на еден другар а типот мислам 50 кила одвај има. Е тоа не ми беше јасно.
     
    На UnknownLadyDi и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  19. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    ви благодарам девојки,иако имам 52 кг.да се надевам дека ќе ми дозволат :D
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    МНогу би сакала да дарувам крв, двапати се обидов но двапати ме одбија, многу би сакала некому да помогна, знам колку е тешко кога е потреба а ја нема, посебно тие со ретките крвни групи. Инаку сум О - но сега поради здравствени проблеми неможам да дарувам крв, би било многу убаво доколку можам некогаш некому да му помогнам со дарувањето крв, сепак дарувањето е една голема искрена желба некому да се помогне и да се спаси живот.