Крводарителство

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karina8, 17 декември 2010.

 1. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  Девојки, ако сакате да знаете кога има крводарителски акции, следета ја страната на Црвениот Крст на вашата општина. Сите редовно објавуваат кога и каде им се акциите, па така ќе ви биде многу полесно да се информирате. :)

  Јас се` уште не сум крводарител (иако учествувам во организирање на акциите) и се надевам дека додека наполнам 18 ќе ми се намали стравот од боцкање во вена.. зашто едвај поднесувам. :worried:

  И да знаете, машките можат да даруваат на секои 3, а женските - на секои 4 месеци.

  Инаку огромна почит за сите оние кои даруваат крв, браво! :nod:
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  5.394
  Ај едно прашање до тие поупатени во крводарителство.

  Јас редовно давам крв веќе 5 години, ама од неодамна ми дадоа терапија за хиперинсулинемија со Глукофаж. Запознаен е некој со тоа дали можам се уште да давам крв? :^)

  Прееска видов дека наредна недела има акција кај мене во маало и таман ми е поминат временскиот период од претходниот пат, ама не знам дали ќе ми дадат да давам поради лековиве.
   
 3. redhat

  redhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  222
  и јас давам крв често ама на прашањево ке мораш да прашаш некој од таму стручен да ти каже нели се потполнува листа од шо си бил болен како зависи ама мислам не е препорачливо со терапија да даваш крв ама не ме држи за збор сепак прашај :)
   
  На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
 4. machence27

  machence27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Дали ако „дувам“ марихуана и потоа донирам крв може марихуаната да се најде во крвта (доколку се направи обична крвна слика, испитување на крвна група)? И колку време марихуаната може да се пронајде во крвта? :)
   
 5. blagorodnicka

  blagorodnicka Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Итно е потребна крв од група А негатив, контакт 077 679 815!!
   
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.463
  machence27 ако се прави тест за наркотици -може да се дознае максимум до 7 дена после зимањето. а на обичен тест на крв неможе.

  П.С. Јас сум А позитив ако некому му треба некад...
   
 7. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.767
  Допаѓања:
  27.139
  Пол:
  Женски
 8. vetre

  vetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  An-na ме претрка со објавава, само што сакав да ја постирам :D
  Иначе утре ќе ми биде 6ти пат како ќе давам крв и после секое дарување се осеќам супер, нит ми се врти нит ми се лоши, само првиот патсе осеќав како да летам ама тоа ми се сличи само тогаш и повеќе не. Првиот пат кога давав крв беше пред точно 2години и бев ненормално исплашена, недела дена пред крводарителската гуглав секаквипрашања поврзани со давањето крв и кога стигнав на крводарителската ми требаа добри два саати да се охрабрам да легнам на креветот, ама среќа тој знаеше да боцка па освен мааала болка на почетокот кога ме боцна и на крајот кога ја извади иглата неосетив ништо друго, а за среќа немав ни модрица после тоа :clap:
  Иначе знаевте ли дека со една ваша кесичка дарувана крв спасувате не еден, туку ЧЕТИРИ живота! Може ли да се има поголема мотивација од ова?!
  Крвта после дарувањето се носи на трансфузиологија и таму се складира во фрижидери, претходно и се прават сите испитувања за да се провери дали дарителот е заразен од хепатит или некоја полово пренослива болест и ако се открие дека има некаква болест му се испраќа известување, а таа крв се уништува. А ако се е во ред со крвта таа се складира во специјални фрижидери и се чува на одредено време(заполната крв мислам дека времето на чување беше најмало, а за плазмата најдолго) или од таа крв се одделуваат одредени "производи" кои им се потребни. Како и да е крвта не сме ја дале залудно ;)
  Ај доста со реферативе, се надевам дека многу од вас ќе се охрабрат и ќе дојдат утре да даваат крв :D
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Јас не сум дарувала,но сакам..Инкау,јас сум нулта негатив,ви стојам на располагање доколку притреба.
   
 10. ivana-k

  ivana-k Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво, ај едно прашање ако може, дали за време на менструација се намалува хемоглобинот? за да знам во кој период да давам крв. поздрав
   
 11. Buterfly2576

  Buterfly2576 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  14
  Девојки сакав да ве прашам од тие што сe упатени...Дали можеш да даруваш крв ако имаш покачени масти и триглицериди?
   
 12. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Дали дарувањето на квр има влијание врз забременувањето? :^)
   
 13. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Се бараат крводарители со крвна група нулта позитив. Итно! Пишете ми ЛП.
  Благодарам
   
 14. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  За сите крводарители со крвна група нулта позитив една молба. Во Градска општа болница 8-ми Септември Скопје има потреба од вашата крвна група.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.983
  Пол:
  Женски
  Потребна е крв од групата нулта негатив за итна операција на срце!
  Ве молам доколку сте таа крвна група или познавате некој што е и сака да дарува, јавете се на 078 245-951. Операцијата треба да се направи во Систина, ама каде и да сте во Скопјево ќе дојдат и ќе ве земат, тоа е најмал проблем. Потребни се повеќе од десет кеси крв, а најретка крвна група е во прашање и многу е тешко да најдеме крводарители.
   
 16. nikola61

  nikola61 Нов член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  kasno vidov za potrebata od nulta negativ, no dokolku ima nekoj potreba neka mi pise bi daval krv, od kicevo sum
   
 17. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.687
  Пол:
  Женски
  Дарував крв пред една седмица!! Морам да кажам дека сум горда сама на себе, иако за некој ова и не е така значителна работа, за мене е!!! Го направив тоа со голема доза на страв, но сепак го направив. Сега првпат, се надевам ќе има и повеќе.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. alexsandraa

  alexsandraa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Дали е вистина, после дарување крв, дека можеш многу да се здебелиш, или да ослабиш? Фала однапред. :)
   
 19. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.956
  Допаѓања:
  9.937
  Пол:
  Женски
  Нема тоа врска со дарувањето крв. Треба да си потполно здрава за да даваш и после тоа нема да имаш никакви последици, крвта ќе се надохнади, а телото нема да трпи загуби.
   
  На Снегулк@23 и alexsandraa им се допаѓа ова.
 20. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Сакам да давам, но се плашам. Мајка ми дава секоја година, мака нема.