1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крводарителство

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karina8, 17 декември 2010.

  1. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Девојки, ако сакате да знаете кога има крводарителски акции, следета ја страната на Црвениот Крст на вашата општина. Сите редовно објавуваат кога и каде им се акциите, па така ќе ви биде многу полесно да се информирате. :)

    Јас се` уште не сум крводарител (иако учествувам во организирање на акциите) и се надевам дека додека наполнам 18 ќе ми се намали стравот од боцкање во вена.. зашто едвај поднесувам. :worried:

    И да знаете, машките можат да даруваат на секои 3, а женските - на секои 4 месеци.

    Инаку огромна почит за сите оние кои даруваат крв, браво! :nod:
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ај едно прашање до тие поупатени во крводарителство.

    Јас редовно давам крв веќе 5 години, ама од неодамна ми дадоа терапија за хиперинсулинемија со Глукофаж. Запознаен е некој со тоа дали можам се уште да давам крв? :^)

    Прееска видов дека наредна недела има акција кај мене во маало и таман ми е поминат временскиот период од претходниот пат, ама не знам дали ќе ми дадат да давам поради лековиве.
     
  3. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    и јас давам крв често ама на прашањево ке мораш да прашаш некој од таму стручен да ти каже нели се потполнува листа од шо си бил болен како зависи ама мислам не е препорачливо со терапија да даваш крв ама не ме држи за збор сепак прашај :)
     
    На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
  4. machence27

    machence27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Дали ако „дувам“ марихуана и потоа донирам крв може марихуаната да се најде во крвта (доколку се направи обична крвна слика, испитување на крвна група)? И колку време марихуаната може да се пронајде во крвта? :)
     
  5. blagorodnicka

    blagorodnicka Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Итно е потребна крв од група А негатив, контакт 077 679 815!!
     
  6. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    machence27 ако се прави тест за наркотици -може да се дознае максимум до 7 дена после зимањето. а на обичен тест на крв неможе.

    П.С. Јас сум А позитив ако некому му треба некад...
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
  8. vetre

    vetre Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    An-na ме претрка со објавава, само што сакав да ја постирам :D
    Иначе утре ќе ми биде 6ти пат како ќе давам крв и после секое дарување се осеќам супер, нит ми се врти нит ми се лоши, само првиот патсе осеќав како да летам ама тоа ми се сличи само тогаш и повеќе не. Првиот пат кога давав крв беше пред точно 2години и бев ненормално исплашена, недела дена пред крводарителската гуглав секаквипрашања поврзани со давањето крв и кога стигнав на крводарителската ми требаа добри два саати да се охрабрам да легнам на креветот, ама среќа тој знаеше да боцка па освен мааала болка на почетокот кога ме боцна и на крајот кога ја извади иглата неосетив ништо друго, а за среќа немав ни модрица после тоа :clap:
    Иначе знаевте ли дека со една ваша кесичка дарувана крв спасувате не еден, туку ЧЕТИРИ живота! Може ли да се има поголема мотивација од ова?!
    Крвта после дарувањето се носи на трансфузиологија и таму се складира во фрижидери, претходно и се прават сите испитувања за да се провери дали дарителот е заразен од хепатит или некоја полово пренослива болест и ако се открие дека има некаква болест му се испраќа известување, а таа крв се уништува. А ако се е во ред со крвта таа се складира во специјални фрижидери и се чува на одредено време(заполната крв мислам дека времето на чување беше најмало, а за плазмата најдолго) или од таа крв се одделуваат одредени "производи" кои им се потребни. Како и да е крвта не сме ја дале залудно ;)
    Ај доста со реферативе, се надевам дека многу од вас ќе се охрабрат и ќе дојдат утре да даваат крв :D
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Јас не сум дарувала,но сакам..Инкау,јас сум нулта негатив,ви стојам на располагање доколку притреба.
     
  10. ivana-k

    ivana-k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, ај едно прашање ако може, дали за време на менструација се намалува хемоглобинот? за да знам во кој период да давам крв. поздрав
     
  11. Buterfly2576

    Buterfly2576 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Девојки сакав да ве прашам од тие што сe упатени...Дали можеш да даруваш крв ако имаш покачени масти и триглицериди?
     
  12. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Дали дарувањето на квр има влијание врз забременувањето? :^)
     
  13. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Се бараат крводарители со крвна група нулта позитив. Итно! Пишете ми ЛП.
    Благодарам
     
  14. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    За сите крводарители со крвна група нулта позитив една молба. Во Градска општа болница 8-ми Септември Скопје има потреба од вашата крвна група.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Потребна е крв од групата нулта негатив за итна операција на срце!
    Ве молам доколку сте таа крвна група или познавате некој што е и сака да дарува, јавете се на 078 245-951. Операцијата треба да се направи во Систина, ама каде и да сте во Скопјево ќе дојдат и ќе ве земат, тоа е најмал проблем. Потребни се повеќе од десет кеси крв, а најретка крвна група е во прашање и многу е тешко да најдеме крводарители.
     
  16. nikola61

    nikola61 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    kasno vidov za potrebata od nulta negativ, no dokolku ima nekoj potreba neka mi pise bi daval krv, od kicevo sum
     
  17. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Дарував крв пред една седмица!! Морам да кажам дека сум горда сама на себе, иако за некој ова и не е така значителна работа, за мене е!!! Го направив тоа со голема доза на страв, но сепак го направив. Сега првпат, се надевам ќе има и повеќе.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Дали е вистина, после дарување крв, дека можеш многу да се здебелиш, или да ослабиш? Фала однапред. :)
     
  19. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Нема тоа врска со дарувањето крв. Треба да си потполно здрава за да даваш и после тоа нема да имаш никакви последици, крвта ќе се надохнади, а телото нема да трпи загуби.
     
    На Снегулк@23 и alexsandraa им се допаѓа ова.
  20. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Сакам да давам, но се плашам. Мајка ми дава секоја година, мака нема.