1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крв во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 2 април 2011.

 1. femina21

  femina21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  3
  Сакам да прашам што значи еритроцити во мокрача.Правев анализа на мокрача и знам дека во колоната кај еритроцити треба да е негативно,а кај мене пишуваше 2-3 еритроцити.Дали некој знае што значи тоа?
   
 2. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  еритроцити во мокрача

  Значи дека имаш крв во урина. Треба да ја прикажеш цела анализа, па за да може да ти кажам од што би можело да биде. Ако немаш протеини во урина, значи бубрезите добро работат, а еритроцитите можат да се должат на некоја уринарна инфекција. Исто така ако си имала добиено во тој период, логично е да има еритроците во урината. Сепак 2-3 не е страшен наод. Како што кажав прво кажи зошто си правела анализа, а и добро е и крвна анализа ако имаш да ги доставиш параметрите.
   
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  еритроцити во мокрача

  Ако не грешам тоа значи дека имаш крв во урината, најчесто како резултат на настинака или некоја инфекција, тоа требало матичната да ти објасни поконкретно за што се работи...Кога мене ми најдоа еритроцити во урината ми рече матичната да пијам на ден 2 литра чај од камилица и 3 пати на ден по една чаша увин чај, тоа беше пред 2 год. не се сеќавам што друго ми препиша, само на чаевите се сетив во моментов зошто две недели се подув од чај... Потоа пак правев анализа и инфекцијата се повлекла. Мислам дека не е нешто многу страшно амасепак зборувај со матичната за да ти препише соодветна терапија.
   
 4. femina21

  femina21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  3
  еритроцити во мокрача

  Епа вака: Во делот кај протеини,пишува негативно, а во еден дел кај што пишува Цилиндри,резултатот е 2-3 еритроцити(а стои дека треба да е негативно) ?!?
  Исто и кај леукоцити резултатот е 1-2 леукоцити,а пишува дека треба да е од 3-10 ?!
   
 5. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  еритроцити во мокрача

  Цилиндрите се од епителот на уринарните патишта, тоа кажува дека еритроцитите потекнуваат од таму, а не од некои погорни структури. Ова оди во прилог на лесна долноуринарна инфекција која е во повлекување. Сепак, по мое за да се исчисти целосно инфекцијата, земи увин чај во текот на цела наредна недела по 2-3 пати денот, и зголеми го внесот на течности. Препорачливо е да направиш уште една анализа на урина после тоа, ако има сеуште леукоцити, да направиш и микро испитување. Пожелно е целосно да се отстрани бактеријата бидејки понатаму може да рецидивира. :)
   
 6. jorde505

  jorde505 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  imam prasanje bremena sum 21 nedela i denes cel den me pecese mokracata i vecerva imav i krv vo nea tek utre treba da odam na kontrola ,a voedno i nastinata sum veke nekolku dena i zemam samo vitamin c ,ve molam ako nekoj ima sovet dali da odam na lekar uste vecerva neka mi kazi se plasam da ne mu e nesto na bebeto.

  [mod-kirilica:1u7p3ct5][/mod-kirilica:1u7p3ct5]
   
 7. lilii

  lilii Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Пред една година имав проблеми со мокрењето. Речиси цело време чувстував потреба за мокрење а кога ќе отидев да мокрам, мокрев само неколку капки или воопшто не ислегуваше од мене мокрача и покрај силното чувство за мокрење. Кога ќе мокрев подолго на крајот од мокрењето чувството за мокрење беше најсилно. Но можев ни да спијам на вечер поради тоа што нон стоп чувстував потреба за мокрење. Бев на доктор, направив испитувања на мокрачата и ми открија бактерија иширија коли. Пиев антибиотици, не се сеќавам како се викаа и чај од прешлига. Ми помина од тоа, бев повторно на испитување на мокрачата и немаше никакви бактерии. Денес повторно ми се јави истиот проблем само овој пат во мокрачата има и крв. Нема многу но малку има. Обично крвта доаѓа на крајот од мокрењето или ја нема воопшто во текот на мокрењето туку кога ќе се избришам со тоалетна хартија има мал траг на крв. Баш преге имаше како мало крваво конче на тоалетната хартија.
  Читав нешто по интернетот што може да биде и пишува дека мже да е тумор, туберкулоза, камен во бубрег или да е раздранет некој од мочните елементи.
  Да напоменам дека болки немам. утре ке отидам на доктор
   
 8. momo

  momo Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  и мене истото ми се слуци пред нецела година а сигурно е дали од овие 3 работи едно мора да се има ако се слуцило ова и дали се леци туберколозата и каменот во бубрегот мени само една ми се луци 2 3 дена и од тогаш не мози твое мислење лилии ти благодарам
   
 9. gjurgjica

  gjurgjica Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  pa vaka pred 3 4 dena mi se pojavija cudi bolki kako da kazam dole pa potoa mi se odese vo wc skoro na sekoi 5 minuti i pri krajot na mokrenjeto custvuvav jaki bolki sto posle toa zabelezav i krv. Se plasam da ne e nesto strasno posle nekolku casa krvarenjeto mi pomina no bolkite seuste gi imase.. potoa postepeno se namalija so duri pomisliv deka pomina citav na internet mnogu raboti sto neznaev sto da pravam. posle toa mislev deka toa zavrsi no eve sega povtorno mi se javi istiot problem pa sega koga odam vo wc duri pocnav da mocam krv no malku citav deka bi mozelo da bide i nekoj pesok vo mocniot meur no se plasam deka e nesto strasno. strav mi e na majkami da kazam ve molam za sovek kazete mi sto da pravam :(
   
  На Meri92 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.713
  Најверојатно се работи за песок или камења во бубрези. Обавезно оди на уролог.
   
  На gjurgjica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gjurgjica

  gjurgjica Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  se plasev da ne e toa.. mozam li nekako so tecnosti da go nadminam toa.. posto trae samo okolu 1 do 2 casa krvarenjeto dali seuste vo nekoja pocetna faza :(
   
 12. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  193
  Да не те плашам ама на едно мое внученце кога се измоча крв по сите направени прегледи му најдоа ешерихија коли значи одма си кажи на мајка ти тоа е озбилна работа нека те носи на лекар
   
 13. sunny-girl

  sunny-girl Активен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Проблеми при мокрење

  Читав доста теми поврзани со мојот проблем,но не и конкретно тоа што ми треба.Значи пред 3-4 дена имав секс,а претходно не сум имала година дена.Се беше океј,се додека после 2 дена не осетив дека доста често ми се оди во WC по мала нужда,и со слаби болки во долниот дел на стомакот.Кога и да отидев уринирав по малку,а имав чувство дека многу ми се оди.По уринирањето забележав и неколку капки крв.Не крварам иначе,и немам зголемено бело прање,но секогаш после мокрење на хартијата забележувам капки разредена крв.Почнав да се плашам,незнам дали бидејќи прв пат ми се случува или самата помисла за крв ме наежува.Инаку сега се вратив од одмор,и се мислам дека може да ми е преладена бешиката,бидејќи водата на тушевите беше грч,а одевме и на ноќно капење.Посоветувајте ме нешто ако сте имале вакво или слично искуство.Јас ќе закажам и преглед на гинеколог,но додека да дојде време за прегледот,барем да соберам некои информации и да не се секирам.. Ви благодарам однапред :)
   
 14. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.232
  Пол:
  Женски
  Проблеми при мокрење

  ^^
  и јас пред неколку години кога се вратив од одмор имав сличен проблем, само што мене многу ме печеше и кога одев во WC, на секои 10-15 мин, лелелее ужас....
  Сигурно некоја инфекција сум закачила во охридско, зашто тазе скината. Бев на гинеколог и ми пишаа вагиналети и ми помина....

  Ама тебе штом не те пече и штом имаш крв, можно е да ти се преладиле бубрезите. Најубаво закажи си на гинеколог или иди кај матичниот, тој најубаво ќе ти каже...
   
  На sunny-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Проблеми при мокрење

  Сестра ми имаше ваков проблем и таа на секое ја тераше да оди да мокри и плус тоа ништо не излегува само неколку капки крв и ужасни болки,кога појде на општ лекар и дадоа да провери мокраќа и да се снима на интернист,тогаш и кажаа дека има песка во двата бубрега и дека штотуку исфрлила ситни камчиња и од тоа ја печело толку а за крвта и рекоа дека каналите ги има изгребано камчето.Појди си на гениколог но појди и да си провериш мокраќа и сними се на интернист нема зијан да не имаш и ти песка недај боже,во меѓу време писи чај од брусница колку можеш повеќе.
   
 16. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  756
  Проблеми при мокрење

  гарант имаш инфекција на бешиката земи си цефалексин од 500 и пиј ги на 8 саата а преку ден пиј по најмалку 2 литра увин чај за два дена со оваа терапија ке бидиш како нова
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sunny-girl

  sunny-girl Активен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Проблеми при мокрење

  За сега купив чај од увин и пијам,а утре ќе одам кај матичниот да видиме што ќе ми каже..Ви благодарам многу :)
   
 18. tina71

  tina71 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Правев анализа на урина и во мокрачата ми најдоа крв, протеини,еритроцити и леукоцити. Матичната ми даде да пијам таблети палин и увин чај, но не ми кажа ништо поконкретно, спомна инфекција. Може ли некој да ми каже што значи тоа, дали е нешто посериозно...плиззззззз
   
 19. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  докторката најдобро треба да знае така да не се секирај . сигруно да било нешто посериозно ќе ти кажела..ти дала да пиеш таблети и увин чај така да без паника од лекарствата ќе ти се среди се :)
   
  На tina71 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. tina71

  tina71 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  се надевам .... :D