babylove овошни кашички

Крв во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 2 април 2011.

 1. jordance10

  jordance10 Активен член

  Се зачлени на:
  12 април 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas imam 6-8 eritrociti vo pole vo urinata. Koi se pricinite za i kako da go nadminam ova i dali pomaga uvin caj. koi ispituvanja treba da se napravat
   
 2. AnaMKD

  AnaMKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  115
  Резултатите од обично микробиолошко испитување на урината ми се страшни.
  Еритроцити треба 0-1, мене ми се 5-6
  Леукоцити треба 3-10, мене ми се 20-22
  Епителни клетки има.
  Кетони има.
  Бактерии пишале дека има, односно ++
  Одма направив уринокултура, наодот е уреден, односно "Културелно не се детектирани уропатогени бактериии"
  Болки немам, не ме пецка, не мокрам често, ништо не чувствувам невообичаено.
  Дали некој има претстава за што би можело да станува збор??!?!?
   
 3. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  223
  Присуство на леукоцити во урина , при негативна уринокултура може да укажува на инфекција со хламидија или уреаплазма ( за кои е потребно да се земе брис, не можат да се докажат со стандардна уринокултура ).
   
 4. AnaMKD

  AnaMKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  115
  Може звучам глупаво, ама кога велиш да се земе брис, мислиш на гинеколошки брис или? За каков брис ми зборуваш? :)
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  Да гинеколошки брис, ако си сексуално активна треба да ги имаш направено сите 4 бриса. Ова се прилично лоши резултати, 10-13 дена по звршување на менструација направи си гинеколошки преглед и брисеви, а би ти советвала и да ја повториш уринокултурата, мене ми се случи да добијам чист наод со симптоми, па да лечам симптоми спиејќи на тоа уво дека урината ми е чиста, затоа после чист наод, правам уште една уринокултура, па секој месец идните три месеци правам нова уринокултура. Кој си пател од Еширихија знае за што зборам.
   
 6. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  8.005
  Кратко и јасно. Во глобала ако имаш крв во урина во прашање е тумор (+ нема болку при мокрње) или камчиња (со болки). Е сеа може да е и повреда... Не сакам ве плашам, има и други причини за тоа меѓутоа најчесто се гореспоменатите.
   
 7. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.358
  синоќа си сменив гаќи и утрово во 6 станав од болки се измив,пиев увин чај и кога мочкав ме печеше и како до папок да ме сечеше нешто...Е сега на тоалетот забечежав крв и видов со огледалце од мочниот канал ми е (лев)
  Од што може да се предизвика крварењето во паника сум

  Каде на кој лекар да се обратам????
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.057
  Пол:
  Женски
  Најверојатно си закачила уринарна инфекција и најдобро решение ти е да посетиш лекар. Немој да си ја одолговлекуваш работата, те читам низ темиве веќе неколку денови и се чудам како си издржала до сега да не се обратиш барем кај матичниот лекар, па тој потоа ќе те упати каде што ќе биде потребно.
   
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.358
  ми рекоа дека ми е од пролада ми дадоа апчиња :)
   
 10. Girl777777

  Girl777777 Нов член

  Се зачлени на:
  6 јули 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали некој имал слично искуство,ги разгледував темиве и одлучив тука да пишам..пред 11 дена имав сексуален однос без заштита,два дена потоа кога станав сабајлето многу ме болеше стомакот во долниот дел кај матката,кога бев во wc да мочам ме болеше уште повеќе и имав по малку крв на крајот кога се бришев,утредента заминав на гинеколог правев ПАП-тест и кога стигнаа резултатите ми кажаа дека имам кандида и гинекологот ми препиша вагиналети Mycoril кој имаа 3 вагиналети,вчера ја ставив последната вагиналета но нема никакво подобрување и кога одам да мочам секој ден имам се повеќе крв кога се бришам,мислам да не имам некоја уринарна инфекција незнам што да правамм ве моламмм за помошш ?!!
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.238
  Допаѓања:
  65.659
  Пол:
  Женски
  Jas sum seuste na amoksiklav i toa dve dozi poradi bakterija vo urina, ako imas mora so antibiotik da ja lecis inaku kje ostane nedolecena i cat pat kje te pece taka... Jas koga odev vo vece placev duri, mockav krv i celi partalcinja i ispadna Eserihija koli 1000000 bakterii vo ml mokraca... Samo sto pocnav so antibiotikot vekje drugiot den imav podobruvanje, napravi si urinokultura...
   
 12. Girl777777

  Girl777777 Нов член

  Се зачлени на:
  6 јули 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Направив ехо на бубрези и излезе дека имам песок во двата бубрега почнав со чаеви и апчиња одма ми е подобро ..
   
 13. le.soleil

  le.soleil Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  1.213
  Поради болки во стомакот од десната страна отидов на лекар денес и направив лабараторија и ехо на абдомен. Ехото беше уредно а на испитувањата на урина еднинтвена остапка имав кај еритроцити односно позитивен наод:
  Седиментна урина :

  ЕРИТРОЦИТИ 4 - 6 ВО ПОЛЕ , ДОСТА АМОРФНИ УРАТИ

  Другото се беше негативно и во граници на нормала. Може ли некој да ми даде толкување?
   
 14. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  19.798
  Пол:
  Женски
  @le.soleil
  Нормално е да се има еритроцити во урина ама од 1-2 видни на микроскопско поле.
  Кај тебе се зголемени може да се должи на пореметување на функцијата на бубрегот или на мочни патишта или да има камен или песок,или рак на органите на уринарен тракт. Сепак треба детално да се испита.
   
 15. le.soleil

  le.soleil Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  1.213
  Што поточно треба да испитам?
   
 16. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.462
  Уринарни бактерии немаш? Уринокултура имаш направено? Ако ти се уредни, појди со резултатите кај Александар Ставридис во Рес Хумана или брат му Сотир на клиника. Паралелно можеш да си пиеш чајче на виталиа со брусница во големи количини секојдневно.
   
 17. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  19.798
  Пол:
  Женски
  @le.soleil
  Па мислам дека треба да се снимиш да ти направат ренген и да видат за што се работи ако не може вејќе да се открие од урината.
   
 18. le.soleil

  le.soleil Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  1.213
  Немам направено уринокултура, само стандардна анализа на урина

  Леукоцити
  Нитрити
  Протеини
  Глукоза
  Кетони
  Уробилиноген
  Билирубин
  Еритроцити
  Хемоглобин

  сите се негативни освен Еритроцити.
  Фала на совет.
   
 19. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  мене кај протеини ми пишува 1/0 , значи има...а еритроцити 20-22...сега читам тука и ме фати паника...а немав добиено , немам редовни циклуси и еве 2 месеца ми доцни..