1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крема за сончање за бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од elena19, 30 јуни 2015.

 1. elena19

  elena19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Јас се извинувам ако ја дуплирам темава,но времето си го бара своето,се ближи време за одмор па ме интересираат искуства и мислења за каков крем да користиме гледам има многу по маркетиве и аптеките,а ние одиме прв пат на одмор и имаме 15 месеци па за каков да користиме.Благодарам
   
 2. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.892
  Мене ми препорача аптекарката Avene минерална крема за сончање, рече и самата ја користела за бебето.
   
 3. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  663
  Пол:
  Женски
  Јас ја купив на мустела таа е 0+ и е 50 фактор. Јас веќе некое време преку ден кога го изнасам син ми го мачкам со заштитен фактор.
   
 4. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.282
  Допаѓања:
  6.925
  Пол:
  Женски
  Здраво јас може да ви ја препорачам кремата односно флуидот за сончање од Гамард. Во својот состав содржи само физички филтри, органско масло од арган, сусам , јојоба и шеа путер, а како етерични масла има лаванда и јанг јанг. Кремата е наменета и за возрасни, а особено за деца, со оглед на тоа што за среќа нема ништо хемиско, без парабени, нафтени деривати и силикони. Одлично штити, јас ја користам веќе подолго време. За кремава веќе пишував во секција убавина од овој форум еве ви линк http://forum.femina.mk/threads/Креми-со-заштитен-фактор-spf.1722/page-16 да не се повторува и овде, а исто така таму ќе најдете и статија зошто кремите со физички филтри се поздрави од оние со хемиски, особено кај бебчињата и децата. Поздрав
   
  На Малечка Маша и tincemajmunce им се допаѓа ова.
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  105.728
  Пол:
  Женски
  Јас за моите κоρистам беκутан спф 50
   
  На ennaz и mariz им се допаѓа ова.
 6. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  7.730
  Има во Кам нови креми за сончање, не се La ligne, туку Sun care пишува на нив, германски се, без парабени, парафини. Јас си земав 30 фактор, ама имаше и детски 50 фактор исто без такви штетни состојки. Мислам дека Бекутан се со парабени, не сум сигурна, а Black up со сигурност имаат, затоа веќе не ги користам.
   
 7. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  Што цени беа новите креми за сончање во Кам ?
   
 8. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.500
  Допаѓања:
  144.184
  На LUCERKA и only44you им се допаѓа ова.
 9. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  @duffi ti blagodaram mila :*
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Najubavo bebeski mirisa, jas vcera si kupiv za bebus da go mackam koga iskacame i nadvor :)
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  105.728
  Пол:
  Женски
  Јас целата колекција на бекутан ја користам за децата од најмали, а крем за сончање 50 ги мачкам на секое голо делче на тело потенцијално изложено на сонце од март па до октомври.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  3.013
  Допаѓања:
  96.959
  Пол:
  Женски
  Jas edvaj se resiv, trista iskustva, soveti duri i po aptekive site razlicno kazuvaat. Preeska bas kupiv eucerin 25-ka,taa e nad 6m, se ostanato nad godinka... Kaj poveketo vika moze za deca pod 2god mada toa epten dvosmisleno mi e. Smetam poinaku e koga a navedeno 0+ ili 6+.Doduse si rekov aj da ne cepidlacam, eve utre 10m ke prai, da zemam bilo sto ama sepak, sube mi bese.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Od dm zemav jas na baby love 50 factor prezadovolna sum nikade bebco ne izgore ne pocrvena voopsto, samo si dobi malku potemna boicka od voobicaeno so pravo gi falat baby love...
   
  На azelea и joy1 им се допаѓа ова.
 14. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.480
  Допаѓања:
  15.365
  Кај има 25-ка ,јас само 50-ка видов еуцерин?
   
 15. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  3.013
  Допаѓања:
  96.959
  Пол:
  Женски
  Во Зегин, 150мл-800 и нешто ја платив. И 50-ка е за над 1 год.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Минатата година користевме Бекутан 50 и 30, и сега на пролет при шетање.
  Сега за одморот земав од AVON 50-ка детска уште не сум ја пробала.
  Бекутанот вршеше работа, немавме изгореници ама не го изложувавме на дирекно сонце. Ми сметаше што тешко се нанесува и после не впива воопшто, па детето се цело се лепи. Сега играње со песок му е омилена активност, па можам да земислам каков ќе биде ако со Бекутан со мачкам пак.
  Инаку целата колекција им ја обожаваме и ја користиме од раѓање, некако сум и пристрасна. Кремата за изгореници од алое е преубава и ептен делува. Смирува изгореница, чешање од каснато и сл.
   
 17. orchidea.orchidea

  orchidea.orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  A majki, od koj mesec smee da se koristi krem za sonchanje ? Prochitav deka ne se preporachuvaat nikakvi kremi za deca pod 1 godina..... Nie ne planirame odmor ovaa godina bidejki bebenceto ni e malo, ( 2 meseci ) no me interesira koga odime na proshetki nadvor dali smeam da go machkam so neshto? Inaku kupiv balsam za sonchanje so 30 faktor od prirodnata kozmetika na Alverde od DM no se mislam shto da pravam..
   
 18. IveBrajan

  IveBrajan Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  593
  Со оглед на тоа дека никој со мало бебче не шета во најжешкото, а и кога шеташ, се движиш под сенка, зашто ни тебе не ти е пријатно на сонце, мислам дека е во ред да не мачкаш ништо на бебуш. Син ми е 4 месеца, и јас ништо не му ставам. И да го намачкам, нема да излезам во 2, па да мора толку да го штитам. Ќе излезам околу 6, а тогаш не е толку страшно сонцето (а и тогаш пак под сенка се движам) :)
   
 19. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.480
  Допаѓања:
  15.365
  Тигарче,ај ако можеш пушти ми слика кое од ДМ средство го имате,дека има повеќе за деца таму
   
 20. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Повели мила еве го прекрасно е нема да згрешиш :*
   

  Прикачени фајлови:

  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.