1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ако ти треба мицеларната во Ани фарм е на 20% попуст до 30ти месецов.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    За крема мислев. Се мислам за Cicabio 50+ :) (се надевам ќе ми одговара)
     
  3. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Зошто последниве неколку пати откако ќе нанесам крема со фактор 50+ како да ми се лупи кожата т.е. како бело нешто имам на лице? Под кремата со фактор на утро ставам ниацинамид, се растажив, а толку многу ја сакам оваа на еуцерин. :(
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Не е до кремата, до ниацинамидот е. Понекогаш знае така да прави, пробај да ставиш помалку ниацинамид и почекај мин-две пред да ставиш фактор. Ако пак не помага тогаш користи го невечер и со тапкање со дланките стави ја кремата за да не го мрдаш.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Немора да значи. Јас ја имав на Биодерма со спф50, и истиот случај го имав како @Gi.ir.ll192 ми се лупеше целата крема, а имав пробано и со и без серуми. Некогаш кожата не ни ја упива кремата.
     
  6. Semirr

    Semirr Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    48
    Не можам да најдам тема наменета само за хидратантни креми за лице, па тука ќе пишам. Некој да ми препорача хидратантна крема (не мора со СПФ) без парфем и алкохол, што може да се купи кај нас, по можност околу 600 денари. Моментално ја користам од Balea MED, но не ми се допаѓа текстурата.
     
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Ова е темата за хидратантни креми.

    Ако бараш конкретно таква, во dm освен Balea med, таква е и на Revuele. Во аптеки не знам дали ќе најдеш нешто под 600 денари, разгледај низ темата :).
     
  8. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Чудно е тоа што на почеток не ми се правеше така, првите 3 недели ништо, се океј беше.
     
  9. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Во тој случај пробај како @Elence93 кало што ти напишала. Може да е до серумот.
     
  10. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    кој мислите дека е подобар за мрсна т зона, и чувствутелна кожа склона кон црнки/бубуљички ситни? и која е разликавс меѓу двава? тој детокс како со подобри состојки или?
     

    Прикачени фајлови:

  11. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    На тој десно пишува мат лук значи ќе те матира, а тој лево за сите типови на кожа. Јас би го одбрала тој десно оти и јас имам мрсна т-зона.
     
    На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    ама и на првиот пишува супер мат .. не знам кој е полесен

    евее некој што ги користел двата:lol::hug:може ли да ми кажеш кој е полесен и каква структура имаат?
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2020
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Прво, и двата не се мат кога ќе се нанесат. Јас имам комбинирана кожа и не приметив дополнително да ми се масти лицето. Detox е малку полесен. Двата ми се добри но сепак позадоволна сум од Detox.Со другиот најмногу имав проблем со лупењето од кожата, а со овој го немам тој проблем.
    Еве ти и swatches, не знам колку можеш од слика да видиш. Првиот е Detox super mat, а вториот Mat Look.
    IMG_20200624_143136.jpg IMG_20200624_143229.jpg

    @Gi.ir.ll192 и јас имав проблем со лупење, конктетно со Carroten Mat Look, a не користев нијацинамид. Еве дури и сега на swatch-от што го направив за сликата, кога го размачкав се лупеше, значи на раката немав ништо друго. Кога ко користев него, откако ќе го нанесев почекував неколку минути и поминував со четка за пудра, таква округла и рамна горе, за да паднат тие излупените.
     
    На scorpias, Gi.ir.ll192, soffce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    На што може да е реакција?:^)
     
  15. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Не знам што може да е. Како да не се впива во кожата, туку останува на површина и се суши па се лупи.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    И заштитува нешто така? Навистина не ми е јасно оти, денес ставив помала количина на ниацинамид и не заприметив за сега ништо, ќе видиме попладне.
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Јас повеќе од недела дена ја користам Carroten SPF 50. Генерално имам мрсна кожа, но кога ќе ја нанесам наутро после миење на лицето само со вода, убаво упива и остава минимален сјај. Во текот на денот немам забележано дека ми е нешто помрсна кожата од вообичаено.
    Единствено што забележав е дека на вратот кај што ми се превиткува кожата се прават бели линии.
     
  18. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Не знам, се надевам дека останува дел и на кожата а дел се лупи. Експериментирај со нанесувањето, помала количина, со тапање, не со многу размачкување.. можеби нешто ќе се погоди, јас пишав претходно дека по нанесување поминував со четка за пудра.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Што мислите која е подобра Ла рош посе(има една за мрсна кожа склона со акни , има сика во составот ама не ми текнува во моментот како се викаше) или Еуцерин оил контрол?
     
  20. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Ја земав Bioderma Cicabio spf 50 па да споделам впечаток :)
    Генерално имам сува кожа само делот околу носот ми е помасен, сега дека пожешко заприметувам дека и остатокот од лицето почна повеќе да ми се масти, кремата не е мрсна но секако е хидратантна и не би ја препорачала за тие со масна кожа.
    Важно ми е што не ми ја иритира кожата и не ме печат очите нити пак откако ќе се измијам лице кожата не ми е воспалена што ми се случуваше со други креми со spf да ми солзат очи и кожата да ме пецка. Но тоа и е намената да ја смири кожата од црвенило и да спречи иритација и чешање тоа си го исполнува немам замерка.
    Ја пробав и под пудра и само крема без ништо, за среќа не почувсвтвував како да ми се "гуши" кожата што исто така ми се случува со другите вакви креми.
    Цената и е 960ден. од Зегин
    Се на се солидна крема е може да се каже дека е една од подобрите во тој ранг :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.