1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    znaci vaka vo brak sme skoro 13 godini dodusha nikogash ne funkcionirashe kako shto treba no ajde da kazam nekako se ziveeshe.potajno vo mene se nadevav deka seushte ostanala malku ljubov vo nego i deka ne mi ja kazuva.mi se cini kiksav sega koga ja svativ surovata realnost deka nishto ne ostanalo od nashiot brak i sega samo glumime ludilo pred svetot sreken par.
    skoro imav operacija odnosno rekonstrukcija na carski rez koja me cineshe edni ubavi 300 evra no kako i da e morav da ja napravam zatoa shto poveke stomakot mi liceshe na sobrana vreka odkolku na stomak,za operacijata mi pomognaa roditelite i eden dobar drugar od stranstvo a mojot doticen maz zema od rabota no posle za deca edno drugo i od parite ni traga no kako i da e ne e toa najstrashnoto,denta koga otidov na operacija coekot mi se javi i veli ako imam vreme ke dojdam po shto imal rabota za potoa na insistiranje na negov kolega da dojde vo bolnica zaedno so nego,prvite denovi imav dren i edvaj se dvizev no tuka beshe majka mi i kolku tolku mi pomagashe no potoa zamina i jas ostanav potpolno sama svekorot ja nosi mala kerka vo shkolo no od mazot mi nikakva pomosh ,no ete pomina i toa znaci na covek koj se grizi za vas ke se vrti okolu vas ke vi dade zeme poshto jas veke skoro mesec dena sum vrzana za krevet strogo miruvanje za da ne bi se otvorila ranata poshto e golem rez. vo megu vreme mi kazuva doktorot treba krema koja cini ubavi 50 evra a jas treba da ja koristam edno 6 meseci za da be bide ranata rumbi tumbi i pomalku da se poznava. coekot aha dobro vika ama ic bez zamaranje kolku zoshto i kako da se najde poshto vo mkd ja nema a najblisku e bg srbija i tn problemot ili surovata realnost so me navede i na podpagjne vo depresija i konstantna voznemirenost e toa dali sum vo pravo so moeto mislenje deka ovoj brak e macenje za dvajcata zatoa shto so nishto ne pokazuva deka ima neshto bukvalno niti me kara nitu pak razgovara so mene a mene veke mi e strav da pocnam razgovor a toj se pomalku se vrti doma i koga sme doma si legnuva zaedno so decata po shto zaradi operacijata jas se prefrliv da spijam vo kujna.
    ovoj brak go odrzuvavm zatoa shto imam dve deca i ne sakam da stradaat zaradi nas sepak za niv sme i dvajcata neophodni
    kako da ja pominam ovaa depresija i shto da storam za da se namali ovaa tenzija i neznam ni jas nervozna sum depresina ne spijam se gusham please mislenje za ovaa situacija koja e pojke od komplicirana
     
    На Neodlucna, lavicakral17, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    kriza vo brakot help!!!

    Душичке многу ти е тешко се гледа. Не знам од кај да почнам , ама тебе ти треба еден убав разговор од некој што не го знаеш, за да не реагира пристрасно, ни од твоја, ни од негова страна. Тоа што ти си сега немоќна во моментов , не значи дека не можеш да седнеш да разговараш со маж ти отворено, вака само се измачуваш. Треба да му ги дадеш на знаење твоите потреби и колку е тој спремен да одговори на нив. Децата во никој случај не треба да бидат единствената врска во бракот, нити пак да се жртвуваш себеси , само за да имаат тие двајца родители. По кажувањето тие се сеуште мали, ама кога ќе потпораснат ќе ја сфатат ситуацијата и пак нема да биде се во ред. Јас не сум мажена , ама сум во врска 8 години , заедно живееме. Се правев операција на градата и во тие моменти дечко ми беше на некоја дистанца од мене, па после некое време ми призна дека всушност тоа било многу тежок период за него, едноставно како да не сум била тоа јас. Ама со разговор се се решава , барем да знаеш на што си. Многу е важно искрено да си признаете еден на друг колку и дали се сакате , после тоа се е полесно. се надевам дека те утешив барем малку :*
     
    На lavicakral17, k.r.i.s.t.i, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. vivadani

    vivadani Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    kriza vo brakot help!!!

    eh slicen problem imam i jas znam kako e da trpish se od shto morash istot go prava i jas i navistina e teshko da si so site i prokleto sam,no bori se milo najvazna si ti pa posle site,decata za deca dodeka trepnesh ke odletaat a ti pak ke treba da ostanesh so nego,ako moze nesht da se spasi bori se no ako gi potroshi site sredstva pomiri se i ostani zaradi decata se nadevam ke znaat da go centa toa ili zamini akoimash kade i koj da te podrzi jas minuvan eden od najteshkite periodi vo zivotot no nemam kade nemokna sum bez rabota sum i ekonomski zavisna,no do vakva odbivnost ako moze da se kaze taka(bez navreda) znaci postoi neshto pogolemo shto se krie i sega samo eskivirala situacijata
    najdi si zabava,posveti si vnimanie na sebe za site si ok koga mozesh a znam deka si i ti silna i ke go pominesh i ovoj tezok udar i od se na kraj ke izlezesh posilna pozz i bidi junak ne pokazuvaj slabost i drzi se do sovetite na lekarot zoshto sega e momentot ako se sluci neshto nedaj boze ne e mozesh da si prostish nikogash sebe si BIDI JUNAK BORI SE I SEKOE DOBRO
     
    На rici.aaaaa, srcekrsacka и skorpijaaa им се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    kriza vo brakot help!!!

    А да си го преиспиташ маж ти и да му прочепкаш низ личните работи па да видиш да не има друга :^)
     
    На drasko, srcekrsacka и skorpijaaa им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    И мене ми мириса на друга...
    Само без сцени ќе те молам.
    Смирен муабет,ни ти не си цвет за мирисање.И двајцата сте престанале да се трудите околу бракот и тоа е тоа.Има,нема,ако има,со здравје на мирен начин без да страдаат децата или и да има,ако сте спремни да се оправате,опрајте се со муабет.
    За танго се потребни двајца.
    Нема децата што тука,поубаво е мама и тато мирно разделени со нормална комуникација,отколку стерилно и нефункционално семејство.Јас имам другарка која е растена во такво семејство и се стресов кога ми рече...јас мајка ми и татко ми мислам дека никогаш не се сакале.Никогаш не сум осетила дека има љубов меѓу нив.Така да...глумење пред нив не пали,сензитивни се,а бога ми паметни,не треба да ги потценувате и да глумите идила.
     
    На lavicakral17, LUCERKA, rici.aaaaa и 3 други им се допаѓа ова.
  6. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Смирен муабет,ни ти не си цвет за мирисање.И двајцата сте престанале да се трудите околу бракот и тоа е тоа.Има,нема,ако има,со здравје на мирен начин без да страдаат децата или и да има,ако сте спремни да се оправате,опрајте се со муабет.
    За танго се потребни двајца.
    Нема децата што тука,поубаво е мама и тато мирно разделени со нормална комуникација,отколку стерилно и нефункционално семејство.Јас имам другарка која е растена во такво семејство и се стресов кога ми рече...јас мајка ми и татко ми мислам дека никогаш не се сакале.Никогаш не сум осетила дека има љубов меѓу нив.Така да...глумење пред нив не пали,сензитивни се,а бога ми паметни,не треба да ги потценувате и да глумите идила

    .eh draga moja lilit fala ti shto me osudi no ne znam kako ti bi reagirala koga posle 12 godini obidi bi uspeala da ne se odkazesh,znaci ili pojma nemash so znaci maka ili si napravena od drvo pa nemash custvo.da deka ima druga toa 100 % tvrdam deka ne no da ne osudish taka no sepak toa e tvoe mislenje jas sum tuka zatoa shto si gi sakam decata i im ja davam celata ljubov koja im e potrebna no za da mozesh postojano da davash ljubov treba i ti od nekade da se nahranish.zgora na seto toa site inicijativi vo izminative 12 godini gi pravev jas se ponizuvav glumejki deka nishto ne me povreduva i obiduvajki se da drzam nekoe nivi i obiduvajki se da se priblizam no rezultatot sekogash beshe ist edno golemo NISHTO kutenje kutenje i samo kutenje i ajde kazi mi kade ja vide ti mojata vina navistina ne mozamda svatam shto ushte treba da napravam pozz i cekam odgovor
     
    На srcekrsacka, zagrizena123 и skorpijaaa им се допаѓа ова.
  7. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Далеку од тоа дека некој ги потценува и мисли дека се глупави децата. Тие се многу свесни и никој не глуми идила.
     
  8. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Sweeteva ,поздрав до тебе и ти посакувам побрзо да се опоравиш.Како прво ти си возрасна жена и никој подобро од тебе самата не ти ја знае ситуацијата ...На форумов наидуваш на претежно млада генерација и не ја осудувај ,затоа што дел од нив не се во брчна заедница .А јас би ти предложила да си седнеш и смирено, отворено да си поразговараш со својот сопруг ... Само така ќе добиеш одговор на твите прашања и можеби ќе најдете заеднички јазик да ја решите кризата .Гледам дека ти е тешко и си ја отворила душата тука на форумов, но истото со повеќе самопочит и своје јас , направи го таму каде што треба .Па нели тврдиш дека не постои друга , ако не постои ...проблемот е меѓу вас ,а тука е и одговорот
    И не мора да глумиш, чутиш , подигни го еднаш и ти својот глас кажи дека вредиш, имај своје јас .Поздрав
     
    На Asteri, srcekrsacka и viku им се допаѓа ова.
  9. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Кај вас може не е изгубена љубовта туку страста а таа е двигател за сите работи. Може со текот на годините работа, две деца, финансии и разни други проблеми сте заборавиле на водење љубов, страст, внимание итн. Мој совет кога ќе се опоравиш од операцијата децата прати ги на спиење кај баба, дедо, поднови се со некое секси парче долна облека па изненади го маж ти приреди му една незаборавна вечер уживајте само вие двајца, присетувајте си се на убавите моменти, гушкајте се галете се, уживајте и тоа нека ви стане рутина која ќе си ја повторувате почесто. Може и него му фали тоа внимание како и тебе што ти фали, може и тој се чуствува осамен итн. Потоа разговарајте пробајте да изнајдете решение за вашите проблеми, да видите каде сте згрешиле и двајцата и да пробате тоа да го поправите. Може некој ќе каже не е се во сексот и проблемите не се решаваат со секс, но јас мислам дека сексот и те како е битен за да се врати блискоста и страста меѓу партнерите. Тргни од таму а потоа нормално со разговор ќе пробувате да најдете решение на проблемите.
    Позз и ти посакувам побрзо се да се среди немој да губиш надеж, биди цврста и бори се до крај :*
     
    На k.r.i.s.t.i, srna1 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  10. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Драга моја beautiful фала на убавите зборов и совети навистина. Ме изиритира осдудата, не си цвеќе за мирисање и слично,ј ас не барав осуда- барав совет.

    Факт е дека јас ја знам најдобро ситуацијата,можеби длабоко во себе чувам некоја надеж која не умрела се уште. Да, ја отворив душата на овој формум затоа што има секакви животни искуства и со намера дека некој со ладна глава може да ми понуди некој корисен совет за решавање на оваа ситуација. Навистина сум исплашена и навистина стравот е пресуден за нов обид, да страв од уште поголемо разочарување. Не дека не сум се обидела со секакви обиди во стил со разговор, со заведување на мојот сопруг, па и јас веќе не знам што не сум се пробала, но од другата страна секогаш наидував на ѕид, рамнодушност и токму рамнодушноста ме обзела и мене сега кога се работи за страст и слично.

    Но во мојава ситуација навистина ми недостасува поддршката и разбирањето. Ме загрижува тоа дека ни еднаш не најде момент да ме праша дали сум добро, дали ми треба нешто или едноставно да дојде да ме прегрне. Во некои ситуации не се потребни зборови, едноставно очите и прегратката кажуваат се, а мене толку ми недостасуваат... Можеби и тоа е лекот за мојата депресија и осаменост. Исто така факт е дека децата се најбитни и не сакам да страдаат затоа и сакам да ги држам настрана од оваа ситуација. Ме боли и тоа што јас секогаш мора да бидам иницијатор за се кога се работи за нашиот брак, но сега навстина ми беше потребна неговата поддршка. Децата за деца, но велат дека никој не чеша каде што може брачниот сопатник ......................
     
    На zdravkova му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    СвитЕва,не те осудив...кај виде осуда?!
    Проста психологија...колку да ме негираш,ти сакаш да бидеш во улога на жртва и жртвено јагне...мислиш дека така си позитивниот лик во приказната.Јас не те осудив,јас имам разбирање и баш затоа што тоа е така,затоа ти реков...вие двајцата сте се откажале,а не само тој,а од друга страна пак,јас не го одбранив него.Двајцата сте виновни,точка.
    Ако сакаш сожалување и оговарање,лажни тешења и безизлезност,ок...тој е крив,готово.Ама ако сакаш излез,ова е.Направи муабет и види на што сте,па дури потоа барај решенија и види до кај си спремна да одиш и да простуваш,да поправаш.Ама децата не смеат да бидат изговор за тн семејство.Прифати си ја одговорноста и преземи чекор.

    Прво,ние не ја знаеме сржта на проблемот,а ни ти.Проблемот не е тоа што ти си имала операција,а тој бил невнимателен,тоа е една од манифестациите на проблемот кој пак е појавен многу порано пред тоа.Ако судиме само по ова,тогаш да,тој е крив,ама не е тој реалниот проблем.Вистинскиот проблем е далеку поразличен и сигурна сум дека ги инволвира двете страни.
    А второ,не сакам да правам прерани проценки...па ќе си премолчам за другото.Во секој случај не те осудив,туку ти така ме прими и ме разбра,затоа што така ти одговара.
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Читајќи ги постовите наназад, си го поставувам прашањето како мажите можат да се однесуваат така! Во овој случај реално гледам еден СЕБИЧЕН МАЖ! Зошто секогаш треба ние жените да седниме и да разговараме, и да бидеме иницијатори на се! А од другата страна пак, секогаш да имаме себични, мрзливи, рамнодушни створења???
    Во твојов случај, значи маж ти е е крајно себичен, за љубовта сигурно ја нема спрема тебе, изгубена е во времето и просторот, не се грижи за тебе! И тоа каков назив има?
    Јас мислам дека треба да му кажиш се во лице што заслужува, а не да иницираш муабети на добро, зошто таквите мажи се од едно уво влегло, а од друго излегло! За пола сат ќе заборави што си му кажала! Така прават себичните!
     
    На Aida ida, Mages27, srcekrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
  13. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65
    Некако многу ми е позната оваа ситуација. Мислам дека повеќето мажи во вакви ситуации реагираат баш така... Безчувствителни и ладни, без чувство на сочувство... Тоа се всушност нашите мажи... Што да ти кажам драга моја, трпение-спасение. Тешко е знам, но ќе издржиш и се ќе се среди... Во бракот треба, мора, многу нешта да се истрпат за да се одржи, инаку се распаѓа, а децата страдаат... Позз
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Лесно е да се растури брак ама тешко да се сочува. Ова и тешко кој го разбира.
    Мислам дека е најпаметно да седнете и дваицата и да разговарате и да си дадете одговор на сите прашања. Преиспитајте се дали постои сеуште љубов, страст...поради децата треба да се изборите за нешто што е само ваше. Сепак тие се невини души кои го тргаат подебелиот крај.
    Преиспитај се и самата ако вреди да се бориш за него, тогаш ок, ама немој немој да патиш за некого што не заслужува по било која цена
     
    На srcekrsacka, datela и vivadani им се допаѓа ова.
  15. atlantida1

    atlantida1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Zdravo..odamna se nemam javeno,ne deka nemam sto da kazum,tuku prosto od licni problemi kako da ne gledam drugi.Cesto imam navika da kazam,deka od ovoj zivot stanav emotivno hendikepirana.Mi se slucuva da odime na pogreb(zena,dete,bliski),site placat,jas solzi povece kako da nemam.Samo stojam i gledam kako trup.A,eve i sega dodeka pisuvam stom ke mi tekne na faktot deka posle rabota treba da odam kaj maz mi,i koga ke gi vidam kako postojano nesto si zboruvaat so majka mu,(a ova go gledam 19 godini)reka solzi isplacuvam.I nemoj samo da go kazuvate onaa,,,razgovaraj.Bre na mojot soprug razgovorot mu odi vaka,,,zosto-oti taka sakam.Ako ne ti cini -patot pod noze i da te nema.I tuka zavrsuva se...ne mi zboruva po 2-3 meseci,a so mama postojano nesto se dogovara..I jas pak razgovaram de ;( najcesto sama so sebe.I se taka...godini,eden mesec e dobar,2 ne zboruva.Decata se kako kuriri,samo prenesuvaat.A na izgled prekrasno semejstvo.Sredno situirani,dobro vraboteni,ubavo izgledame i jas i toj,ama za kompromis znae kolku grcite :tmi: Koga gi slusam drugite kako se zalat za pari vo sebe si povtoruvam...jas bi bila srecna koga toj bi me prasal -kako si..ama od srce.
     
    На Aida ida, srcekrsacka, nenuska и 2 други им се допаѓа ова.
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Пиши само една причина зошто се мачиш - освен децата...не го заслужуваш маминиот син, малку иронично кажано ама колку што можам да сватам од твојот пост. Кој знае што му е проблемот и што му се мота по мозочето освен дигнато машко его, ама никој не е најден на улица, сите сме од крв и месо...
    Секој заслужува да биде среќен, па така и ти. Бракот е повеќе од институција и не е некоја формалност за маж и жена.
    Јас, само ке ти дадам подршка за твое спасение од тој човек што не ја почитува својата жена и мајка на неговите деца.
     
    На karanfilce и babygirl-world им се допаѓа ова.
  17. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Па и заради децата потруди се да го спасиш бракот!
    Тие не се криви,
    обиди се со добро, со мило,
    или пак на друг начин - среди се малку, дотерај се, почни да излегуваш почесто за он да стане лубоморен на тебе! Така некако!

    Пробај...
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Се мислев дали да пишам или не :sweat:
    Ама ајде ке се отворам и јас,имено јас сум во брак со мојот сопруг веке 7 години а заедно сме 10 години и имаме две дечиња.Во изминативе 7 години тој работеше надвор од градот и се гледавме само преку викенд и јас и децата се на се едно 2 не цели дена од цела недела поминувавме со него,знаци 7 години јас сама одгледувам деца .Било да се разболат било што да им треба тука сум јас а татко им печали! |(
    Тоа премногу ме иритираше а јас сум млада ми треба внимание незност,секс :( да не зборам пак за децата како е да растат без татко а он устври тука е и сето тоа е со изговор дека не мозе да с епреселиме во тој град што работи :@
    Како и да е, не е само тоа сакав да работам а неговиот одговор на тоа е зашто да работис имаме доволно пари а немаме да се преселиме а? :^)
    сакав да учам на факултет затоа сто можам знам дека ке успеам , ама и тоа не можло од едни глупави причини негови кои не можам ни да ги написам од што се глупиииииииииииииии :x
    Кола купивме и мене ми треба кога он не е тука да одам до град за децата нешто да завршам шо и да е потреба е а он ми рече само бегај ти не си за кола ;(
    Ова се само едни од примерите да ви покажам каков е он, не дека јас сум некој ангел или сто ама.....
    Како и да е нешто во мене пукна минатата година и пол,што беше не знам ни јас, ама заврсив кај психијатар и ај да се среди се замислете он на псијојатаров му казува она сама си е крива шо вака и е |(
    Со да се каже на ова? Нисо кути и терај јас само му реков ти не постоиш за мене!!!!!!!
    едноставно престанав да го сакам немаше љубов повеке исчезна токму со тие зборови кај психијатарот!
    Е сеа он се обидува да ме придобие од кога ме изгуби ,ама џабе е се ;(
    Го варам ми треба секс ми треба љубов :!: не ми судите
     
    На butterfly6223, Mages27, drasko и 2 други им се допаѓа ова.
  19. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Не те осудувам во никој случај со оваа постапка,НО јас мислам дека треба да се разведеш.Каков е тој брак каде таткото е отсутен од дома?исто како да го нема!(па што ако печали!)
    Каков е тој брак каде таткото ти заповеда што да правиш а што не ?Па и за децата е најдобро да се разведеш,секако тие не го гледаат татко им..
    Или доколку не сакаш така,биди попиклива бе жено!!! Кажи му ќе го правам тоа и крај,Ако не ти чини оди си таму живеј си во таа земја !
    можеби изледа грубо сето ова но тоа е реалноста...
     
    На crazylady, srcekrsacka и zagrizena123 им се допаѓа ова.
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ПА.....ти не си во криза на брак туку можам да кажам дека бракот е растурен. Знам како е да чуваш деца сама тоа е голема одговорност. Немаш подршка од мажот за ништо па дури ни за лекарска помош која претпоставувам ти е потребна.
    Ако не го сакаш мажот како што велиш тогаш што се малтретираш и себе и децата околу себе. Ако велиш дека е доцна да те придобие мажот кој почнал да се труди, тогаш е јасно дека ти си решила што сакаш во животот...
    Само едно би ти кажала, никогаш не барај љубов кај швалерот, мислам дека нема да ти биде возвратена. И самата кажа дека и ти самата не си цвеќка, можеби мажот ти знае дека го изневеруваш па затоа така постапува спрема тебе...
    Како и да е, не дозволувај да децата ги сносат последиците за тоа што прават мама и тато. Тие се невини души.