1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Прво детето нема да ти го земе кога убаво ти пишаа тој не може ни пола саат да го причува кога се тушираш. Но да не запоставуваме дека доаѓање бебе на свет менува многу нешта во бракот пред се во односот на жената кон бебето како што е поголема посветеност кон бебето што е сосем оправдано во однос на посветеноста кон мажот. Ама некои мажи се големи деца па не разбираат дека приоритети се во прашање и дека е најнормално жената да биде попосветена кон бебето. Друго проблем е што се менува финансиската состојба, се троши повеќе за потребите на бебето.
    Кога ти му викаш купи ми ова за детето тој полудува зошто го тераш да купува или заради трошоците? Ако полудува дека го тераш да купува и ако не сака да го причува ни пола саат укажува дека нема развиено одговорност кон потребите на бебето. Или ќе поработите на тоа да сфати и прифати дека е татко на мало бебе и ќе разбере што подразбира да прави како татко, кои му се должности или ако проблемот не е ова ќе мораш да откриеш што го мачи. Ти спомнаа да поразговараш со неговите пријатели, поблиски кои добро го познаваат дали му е променето однесувањето дали се исповедал на некој што го мачи. Мора да откриеш кои се причините за неговото однесување кон тебе за да заеднички поработите да се подобри вашeтo меѓусебено разбирање а со тоа и брачниот живот.
     
    Последна измена: 27 март 2019
    На CrazyGirl15, Milobebence и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Go prasav posle dolgo vreme od ovoj slucaj i mu gi navedov do detalj site raboti koi gi imam prmeteno kaj nego i se povlece rece deka ne saka razvod i deka po muabetov custvuva deka toj ima nekoj problem mozebi i posle toj period se sluci razgovor kadesto toj mi iznakaza sto treba i netreba i razbrav deka ima totalno pogresna predstava za mene kako licnost sto ne me cudi bidejki i ne se poznavavme mnogu pred da stapime vo brak. Edinstveno nesto sto mi smeta e deka site nasi problemi do detalj i negovata slika za mene detaljno ja deli so eden negov prijatel koj naednas vleze vo nasote zovoto kako blizok predhodno ni bese samo poznanik i sega primetuvam deka i toj negov prijatel me dozivuva isto kako soprugot za razlika od predhodno koga imal pocit kon mene. Seto ova mi e tolku cudno i nepcekuvano od nekoj sto go sakas i go delis zivotot so nego i sega sme vo zaladeni odnosi edinstvena ralika e sto sega se odnesuva pokulturno i ponormalno so mene od neznam koja pricina. Mene pocnuva da mi se ladi ljubovta no soprugot voopsto ne ni gi primetuva rabotite so koi me povreduva se odnesuva najnormalno i smeta deka jas treba da se smenam celosno.. i ajde mudri zenicki dajte mi nzs oti ova ni na film go nemam videno niti cueno od drug...


    Didsi i jas imav slicno iskustvo sto toa sto mojot soprug ne odbivase da se grizi za deteto no jas samata go stedev bidejki toj neli raboti po cel den ie premoren pa jas se grizev za deteto sama nenaspana istostena i nikogas navreme neistisirana. Pokraj se pocna i da ne si doaga doma soprugot i da iznesuva nezadovolstvo od mene i mojata griza za bebeto kolku noki so placenje sum prasuvala sto e problemot zosto e takov zosto ne si doagja doma sekogas bese istiot " pogresno gledas, si doagjam doma ama pokasno imam problemi na rabota " no nejse i toa pomina Bog mi davase sili izdrzav se snaogjav i moeto since Fala na Boga e dobro. No podocna se soociv i seuste so posledicite od toa jas mozam se sega deteto moze da pdi vo gradinka a jas da odam na rabota no toa ne e prifatlivo za nego bidejki za mala plata ke treba da go ostavam vo gradinka deteto-hm vo koj vek sme ? Zatoa reagiraj i bez placenje zastani silna pred nego i so staf kazi mu vaka i vaka vo koj vek sme nemas li zelba da go zemes deteto zosto si vakov vakov i vakov kon mene mislis deka ova e brakot koj me pravi srekjna? itn bez placki crvrsto i dostoinstveno otvori mu gi ocite bidejki svesno saka da ja ima kontrolata ama da si zivee sebicno bez odgovornost kon tebe i deteto. Se najdobro mila - prosti mi
     
    Последна измена од модератор: 22 април 2019
    На WildMk и didisi им се допаѓа ова.
  3. marija24

    marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Sto bi napravile ako vasiot soprug e kockar i nisto drugo ne go interesira a veke imame 2 deca. Ni za deca go e gajle ni za mene. Zemavme kredit za da sredime po doma da stavime parno a toj prokocka 200.000 den od kreditot i sega nema nisto. I koga go prasame zosto toj samo veli dobro e napraviv greska. A jas veke nemam sili da go trpam ova
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Направи услови за равод... најди работа, ако немаш, и терај.
    Ќе ве повлече и вас ако останеш со него.. Ќе пропаѓате заедно.
     
    На tessie, gjoker4e, SexiLy и 12 други им се допаѓа ова.
  5. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Kockar ednas kockar cel zivot. Begaj sto podaleku i pobrzo. Toa e bolest koja mnogu tesko se leci. Spasuvaj se sebesi i decata.
     
    На tessie, FreeMind, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    имам еден комшија. Млади се жената 30 тој 35год. Нема банка каде нема земено кредит и каде не е задолжен а сите пари на коцка ги остави. Од плата зема само 20% зашто се друго му задржуваат за кредити. Немаат деца ( среќа со оглед на околностите) жена му еднаш си замина не знам како ја прелажа и ја врати дома. Таа не работи а тој со 20% од платата... Искрено жал ми е за состојбата во која се наоѓаат. Како живеат само тие си знаат.
     
  7. Enka❤️

    Enka❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, eve da spodelam I jas edno iskistvo pa molam za mislenje.. Vo vrska bevme 12godini a sega vo brak sme 3 God imame edno dete... Da kazam deka imav presovrsena vrska vo Koja zaedno rastevme, zavrsivme fakulteti,se izgradivme kako licnosti pominavme se zaedno bez kavgi nikakvi..na nasata sloga I ljubov zaviduvaa site.. Od. Koga sme vo brak. Problemte pocnaa od samata bremenost, nasatazelba za samostojno ziveenje ne bese prifatena vednas.. Pa pocnaa razocaruvanjataod negova strana deka ne e kako sto planiral deka ke bide.. Sto. Mislam. Deka. E edno nezrelo razmisluvanje bidejki veke izgradil semejstvo I. Ima. Dete... nemame problem od negovite direktno iako. Ziveeme 4generaciivo kukata poslednata godina sme. Sami na sprat ama togas i zapocna najgolemiot problem pocna da izleguva Sam da me izbegnuva kako da se smenile negovite custva za site ovie godini ova se slucuva skoro Edna godina nemavme koj znae kakva komunikacija osven okolu dete to.. Da napomenam ne postoi treta licnost I pri razgovor so nego se zali I od rabota I od premnogu krediti koi gi imame zemeno za Stan vo. Koj planiravme da Ziveeme ama ne sednavme vo nego nikogas... Sega sme razdeleni I nekako my odgovaraa situacijata na sloboda I ne gleda reseni... Ima podrska I. Od roditelite koi gledat deka e smenet ne znaat sto my se slucuva I sakaat da my pomognat nemu.. A situacijata so mene I dete to ja gledaat kako pa podobro taka otkolku da se karate vo zaednica a nema nekoja golema pricina za razdelba
     
  8. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Разговарајте да го најдете коренот на проблемот, па после со ладни глави носете одлуки
     
    На mira.mira, WildMk и Enka❤️ им се допаѓа ова.
  9. Sirenaa86

    Sirenaa86 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site sakam da spodelam problem gi ima poveke ama ke kazam malku vo brak sme 12 godini imame dve deca i samo zaradi niv sum seuste vo brak ziveam vo zaednica so mamin sin i zlobna svekrva znaci mm e ljubomoren mu preci da izleguvam na kafe so prijatelkite saka se on sto ke kaze mojot zbor ne se slusa n8kogas me gusi koga ima nekoj problem se jas sum kriva so svekrvami ne zboruvam pred nekoj den me terase da i svaram kafe jas nesakav posto ne zasluzuva a on mi rece tvoite da ne gi vidam uste ednas tuka znaci ona krade od mene se se e pod kluc duri i drvata gi krijat imalo i tepacki i raspravii sakam da se razvedam ama mi e zal za decata ve molam za sovet ziveam 12god vo edna soba so 2deca
     
    На Leeona_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ако ти е жал за децата, најбрзо што можеш ќе се разведеш. Не се должни децата да го трпат тој стрес дома. Не секогаш е добро децата да живеат со двајцата родители. Подобро да имаат мирен живот само со мајката.
     
    На Alita, oblace1, Antebellum и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Во брак сме 3 години пред 7 месеци добивме ќеркичка после 3 година борба за да останам бремена и мислев со добивање на дете ќе бидеме уште посреќни но тука сум згрешила. Од кога ја добивме мм мн се сжени после пораѓајот спрема мене неможам да го препознаам. Почнаа кавгите дома после доаѓањето од болница. Имав проблеми и со мајкаму пишував у темата за проблеми со свекрвите и ајде тоа не е ни толју битно ама оваа ситуација соо мм ме загрижува секој ден се помалце се поднесуваме само се караме ни вреже не миниме. Од негова страна немам помош околу детето ај бидејќи е по цел ден на работа ама и после работа или у недела кога е слободен мн малце време ни поаветува неколку пати му имам речено и тогај за тогај ќе се смени ќе биде со нас ќе се шетаме и се ама тоа е некој ден после пан истата песна се враќа на старо. Се што ќњ му речам некако буквално го нервира неможам нишо да го прашам ако прашан за него се е глупост итн. Односи се послабо и послабо имаме у месецот еднаш или два пати. Мн пати му имам течено дека е сменет спрема мене после пораѓајот. Од негова страна немам помош за нишо а сало вика зш не било ракрњнато зш не било испеглано а искрено трчам се да стасам додека малата спие да стасам ручек да направам кочку можам да раскренам по дома итн и му викам земи почувај ја малце и ќе средам се ама он не се замара. Само спрема мене се понаша како идиот посебно од когаа не живем со мајкаму спрема мене е катастофа а спрема неа е префин нз дали она нешо му вила за мене. А и самиот знае дека мајкаму е крива и ме поджуваше за се тоа шо се случи меѓу нас итн. Има еден другар кои се скра со женскаму и нешо не беше добар и сега мм цело време е со него заедно одаф на рабпта и после работа и у слободно време се заедно се дури и свекорми птиметил дека цело време е со него а не со мене и бебето и ќе ми рече мене ј него ама џабе мм одма др сфаќа и сестраму истото го приметила и ќе направиме муабет ј она ми вика така е дека у право сум.Незнам пошие шо да направам ама веќе немам живци повеќе пати пробав да му укажам дека е сменет спрема мене и после секој разговор и кавга ајде ќе биде ок ден два после пак е истиот. До сега надминавме и др проблеми ама никогаш не били волку долго буквално 7 месеци е ваков спрема мене а никогаш не ни бил он толку ладен и идиотски да се понаша спрема мене. Понекогаш си мислам да не има друга шо тотално мене неможе да ме поднесе шо се го нервира па дури и за секс слабо му текнува
     
    Последна измена: 23 август 2019
  12. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Reakcija i promena zoshto e kerka ili generalno on si se promenil postepeno kon vas.
     
  13. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    sekade ista pesna i kaj mene i eve posle dve god uste beter e kon mene edino kon sinceto e poveke posveten i mu obrnuva golem dek od vreme. so site doma svekrva zolva najobar mene nesaka ni da me
    gleda jas sum domakinka ne cinam nikogas kritiki samo sto ke stane od krevet . i se ostanato beter. druga - ne sum tolku itra da svatam, sto e problemot neznam djabe se i i baranje resenie i trudenje da ne doaga do konflikti i ugoduvanje i kontranje i nezamaranje rezulatot poptolno ist, posakuvam da imav super moki pa da doznaam sto se sluciva vo negovata glava i kade lezi zajakot.
     
    Последна измена: 24 август 2019
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    procackaj mu malce po telefonot po mesenger po viber ako ima sansi koa ispaga ednas izprati go kaj ode
    ja mislam si ima druga covekot
     
    На Amelaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    veruvam deka pocna od dmasnite tie nikogas ne me prifatija najnormalno bidejki sum od pobogata familija inedinstvena obrazovama sekogas me gledaa kako da jas sakam da se pravam vazna a vsusnot samo sum poinaku rastena i vospitana koga sfativ deka si pravat kompleksi na mene resiv da ne gi iskazuvam ni svoite mislenja stavovi i svakanja dokolku se kontraatbso nivnite i da izbegnuvam da velguvam vo razgovori no toa moze samo gi vlosi rabotite pak jas bev prcla otako ostanav bez rabota i se posvetiv samo na deteto stanav nedomakinka
    nerabotnica i nedobra so pametot oti pocnav da se pokoruvam na odlukite na mazot mi i sto ne sum kako niv samobendisana drska i najdobra da se pravam pred drugote. Zatoa be zaednica so stari - ne e veke za na denesno vreme oti ne se za pomos tuka tuku da lecat kompleksi na mladite vez da razmislat deka poveke stetat sto se mesaat otkolku da si gledat svoj zivot koga nikoj nisto ne bara od niv.
     
    На Someday, tina2018, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ako cita nekoja svekrva i zolva sto ja kodosat snaata na bratot i sinot za sekoje pogresno razbrana postapka neka si ja ciknat glavata od zid sto unistuvaat necuja ljubov i necij brak i sreka propaga zasto tie se najpamenti na svetot i mora sinot bratot niv da im bide naklonet i posveten ne na sopstvenata familija sto ja svtoril. Greota e i pred Boga koj dvajca gi spoil da se mesaat 4ca ama koga nekoj si e neuk prost i selski vospituvan i ne gleda podaleku od od sebesi djabe se site vrednosti vo zivotot i vnuci i snai koga gi unistuvaat od vnatre "demek od griza za sinot itn" ko bozem jas go
    zedov za da go unesrekam a ne da bideme srekji i dvajcata. Da ne dade Gospod jas takva majka i svekrva da bidam ne ja sudam samo nesakam da bidam kako niv.
     
    На mKdevojce и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    ti u site naogas krivica samo u maz ti ne a????
     
    На WildMk, lovestoneddd и violetblue им се допаѓа ова.
  18. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Sto da najdam krivica vo nego koga cel den e na rabota, rabotam
    i jas i dete cuvam i doma sve, poso site imaat svoj zivot neli svekrvata na rabota svekorot isto zolvata uci nikoj nema vreme za mene sama se boram so se i pak necinam. Koj mu pravi losa slika za mene osven tie sto se doma so mene? Nie ne bevme
    vo bogznae kolku dolga vrska pred da se zememe moze da se kaze i deka ne se znaevme dobro no nemozam da kazam deka toj e kriv koga se trudi da pridonesuva za site. A toj na kogo da lici osven na svoite odmoogo e vospitan i toj si e samobendisan. Ama
    majka treba malku posiroko da si go otvori srceto ne se samo nejzinite najdobri a tugite ne cinat. Nemozam da baram vina vi nego samo vo sebe oti za nisto dosega jas pa mu se nemam pozaleno od niv za nisto
    oti taka sum vospitana i toj si misli stom
    ne se zalam negovite se cvekinja oni stom mu zborat za
    mene znaci jas sum problematicnata. A se nemam ni skarano so niv ni ton poviseno ni navreda upateno ama ete st sto pravam ne e dovolno dobro i il
    smetam , se sto ke se rasipe jas sum kriva se sto ke zagine
    od mene e izgubeno deteto akonzaplace od mene place toa znaete li kakov pritisok e, mislev deka akonpocnam da rabotam i jas i da plakam smetki ke pogodam ama djabe e nema pgodija.
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    ти или си слепа или глупа ти се извнувам на изразот не е навреда него израз за да ти објаснам шо сакам да кажам
    како бе ги наогаш криви свекор свекрва золва а он не е крив
    ами ти се зема со него ,со него основаш фамилија, шо имаш ти со свекор свекрва золва
    кривецот ти е мажти и никој друг со него оправуј се
    тебе он не сака да те гледа како шо пишуваш ти не свекрва ти
    тебе он ти бара маани не свекрва ти
    викаш не те поднесува
    шо бараш тогаш со таков човек
    како тераш таков брак со човек з акој свесна си оти неможе ни да те поднесе??
     
    На WildMk, lovestoneddd, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  20. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Sto da se opravam so nego 14 sati raboti doaga doma samo na spienje koga i da sum pocnala razgovor diabe bilo samo poloso bilo ke se skarame i posle so denovi nema da razgobara so mene i da ne baram razgobor obocen muabet da pocnam - "gluposti sum zborela" voopsto da ne zboram ke si legne ke si zaspie nredniot den ke stane ke odi na rabota i toa e toa. Cekame vtoro dete veke sum vo 7mi mesec vo kogo da bram krivica koga na pocetokot
    prvata godina se bese vo red otkako se rodi sinot za se jas kriva. Epa izvini Alisa ama ne e fer ova moevo. bukvalno nemma so kogo da razgovaram pa sedam na forumi od drug grad sum vo skopje ziveam vo -nedojdia na kraj na civilizacija kaj sto 30min mi e peski i da preminam avtopat do prviot market. Se omaziv od ljubov jas go sakam svojot soprug samo beskrajno me pravi nesrekna negoviot odnos kon mene od nejasni pricini. poveke vo sebe gledam vina otkolku vo nego sto ne bev mudra uste na start da se boram za svoeto
    mesto jas naivno veruvav vo zaednica sakav da ziveam so stari itn vo bajka si mislev vlegov.
     
    На Lisicko и mira.mira им се допаѓа ова.