1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Se smeni naglo otkako go rodiv sinceto. Imavme komplikacii posle poragjajot inostanavme vo bolnica 7dena. Se vrativ istraumatizirana ne od poragjajot tuku od losite informacii za bebenceto. Imav nekoja trauma i napadi na panika za se sto ke se slucese so bebeto- temperatura proliv povrakjanje itn. Se razbira bev mlada majka prvorotka koja nema nikakvomiskustvo i togas pocna da ja slusa svekrva mi duri i koga jas inmojot majcinskininstikt bev vo pravo. Togas pocna da se odnesuva loso so mene nemase razbiranje za nituedna moja zagrizensot itn. I ne minpomagase mnogu se vrakase umoren ke posedese sonnas i ke legnese jas bidejki bev doma i "po-odmorena" sama go cuvav nikoj ne
    mi pomagase navecer scekrva mi samo za banjanje na pocetokot posle veke sama pravev se. Taman se dogovorivme
    barem eden den vo nedelata noke toj da go cuva bebeto pocna da si spie noke innemase
    potreba. No ete nesto se skrsi ottogas i samo nadolu ide.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    @fragolka , немој да се губиш себе си, во обид него да го заинтересираш.
    Ти си таа што си, и тој го знаел тоа и пред брак, нема сега: Не му се допаѓа мојата смисла за хумор- или не знам што.

    Се потценуваш и потчинуваш.
    Гледаш да не ја матиш водата, од што ти е страв дека ќе испливаат го*ната на површина...
    Живееш со надеж за промени.

    Не смееш да му угодуваш и да преќутуваш, и да се запираш кога ќе видиш дека нешто 'не му одговарало'.
    Па и тебе не ти одговара неговото однесување.. нели?
    Кажи си јасно и гласно, и стои си на ставот.

    И вината е единствено во маж ти, ни во свекрва, ни во золва, ни во никој...
    Од искуство ти кажувам, дека приоритетите тој си ги прави, не може никој да му ги смени, ако сам не дозволи.

    Биди поостра... Вака ако си мека, услужлива и удоволуваш на секое, нема ништо да потигнеш.
    Како децата кога тестираат граници.. Тој многу добро ги истестирал твоите, и знае дека ти секогаш ќе се прилагодиш на него, а тој на тебе, не мора воопшто.
    Ќе страдаш уште долго вака...
     
    На LoveHope, Lolipop23, SexiLy и 11 други им се допаѓа ова.
  3. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Tocno se mu e na kavga no poznavajki go ne bi me ucenuval voospto naprotiv ima
    tolku golema maskost vo nego sto i samo da izgovoram deka ete ke si odam bez ogled dali se soglsuva so toa ili ne - ke
    mi rece slobodno ako taka sakas. Nikogas nema da
    priznae deka go boli ili deka nemoze taka cekaj da najdeme resenie sto e problemot itn. Toj e tip sto sak da bide prifaten celosno takov kakov sto e. Ama so moevo prifakjanje ne gledam nekoja promena vo nasiot odnos tuku narpotiv. A i da probam da ukazam ete deka nesto mi smeta ili sakam da go smenime isto taka e neprifatlivo. Edostavno takov karater li sto ne neznam.
     
  4. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    @fragolka во какви односи си со мајкаму , дали до сега си ја навредила , па тоа него го повредило или таткому , брат , сестра? мора да има некоја причина нели се се случува со причина
     
  5. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si moze toa e resenieto. Treba taka da prestanam so tolku golema tolerancija i vnimatelnost.

    Ne zasega nitu sme vlegle vo kakov bilo konflikt dosega nitu sme se navredile edna so drua nitunso ednata nitu so drugata iako cesto slucajno gi slusam nivnite komentari pozadi moj grb ili svekrvata ima navika po komsoi da zbori- no ne se optovaruvam
    so toa samo pocnav da se odalecuvam od nea da ne i raskazuvam moi nasi dozivuvanja kako porano bidejki sfativ deka taa si ima
    drugi svakjana
    pogledi na rabotite i greska me sfaka. Toa sto ja odbiv prvata rabota bidejki se dogovorivme
    taka so sin i ona go prekaza po komsii deka ne mi se rabotelo
    deka polesno
    mi bilo doma so deteto da
    si sedam. otpgas nekako se oladiv kon nea ama ne da se karam tuku se distancirav, ne deka prestanav pocit da i pokazuvam ama ete ne se druzam tolku kako pred toa.
     
    Последна измена од модератор: 27 август 2019
  6. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    @fragolка во ред одеш на работа придонесуваш пари , со неговите си ок , е сега како се одвива едно секојдневие стануваш спремаш деца во градинка одеш на работа ...... ??
     
  7. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Изгледа дека не го познаваш премногу добро, бидејќи не бил истиот ко претходно нели?
    Ете сакаш да го спасиш бракот, како ќе го направиш тоа? Со газење боса по јаглен, скокање на глава (фигуративно кажано)

    Тој не те одбранил од коментарите од неговата фамилија а не пак да се бори да го спаси бракот.
    Што ќе ти е таква иднина со човек кој воопшто не се замара?
    Ако видам во мој брак кога ќе го имам дека сопругот не ме рецка и само бара изговори и се лути, не ме подржува, си ги збирам парталите и аривидерчи. Нема да молам јас за никакво внимание, посебно не од човек кој ме множи со нула.

    Не знам, изборот е твој, ти посакувам многу, многу среќа, бидејќи ќе ти треба.
    Размисли убаво додека не дојде до поголемо срање.
     
    На Lostinparadise, Milobebence и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Stanuvam se se spremam seuste toj i sinceto spijat oti sedat do kasno igraat nekogas koga e
    preumoren jas go uspivam sinceto toj ke legne. Bidejki rabotam od doma kancelaroska rabota od8-16h okolu11-12zemam pazua za da im spremam za jadenje koga ke stanat da jadat. ili veke ke stanati ke me
    pocekaat. Ke jade maloto mazot mi retko nema navika da doruckuva kafe i cigara pali i ke poigraat doma pa ke go zeme na rabota so nego. Posle ke zapsie ke go donese doma toj se vraka na rabota i do vecer do 12. Ke si dodje i pak istoto. Vaka sme
    mesecipol Sega ke pocne na gradinka maloto pa ke go nosam jas.
     
  9. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    @fragolка додека е дома и игра со детето немате комуникација , или да пиете кафе муабет , и ти да поиграш со детето заедно со него , кога го донаса детето ако има простор пак да пиете кафе да седнете да го прашаш како си и слично да бидеш поопуштена ..... шо знам не ја знам ситуацијата во која се наогаш ама може нешто ќе ти помогне ...
     
  10. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Komunikacija imame samo radi igrata se smeeme so deteto go zakacame. No nie megju nas primer ne nesto posebno saks li kafe da ili ne. i da orasam za rabota kratko mi odgovara. Sto inda prasam kratko mi odgovara. Jas i da pocnam nesto da zboram ne e mnogu zaninteresiran ili nesto otsecno ke me prekine. Taka e najcesto ima momenti retkinkoga spodeluva so mene nekoja desavka od rabota ili sosema drugo. Najcesto si sedi na telefon prati politika koga sme sami jas i da pcnam
    nekoja tema brzo zavrsuva kako da ne e dovolnoninteresna itn. i da ja smenam pak nema golema zaonteresiranost ili ako mu ja pogodam toj ke zbori jas ke slusam ke prasuvam se dodkea ne postavam
    pogresno prasanje pa ke zavrsimmuabetot.
     
  11. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Епа драга ти си имаш работа со себичен маж, кој најверојатно и те има одсакано и не му е гајле за тебе. Те гледа само како фигура, како некој што треба за детето да се грижи, а и по него вероватно си заменлива, си ја има мамичка тука. Размисли за ултиматум.
     
    На SexiLy, Annora и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Mislam deka go pisav istovo i prethodno ama eve go pak. Pocni da si go teras tvoeto sekojdnevie kako maz ti da ne e interesen. Vaka zena doma da gleda deca i da mu ugoduva on ke glumi nekoe ludilo prezafaten nedostizen maz ajde molimte.
     
    На fragolka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    За првово болдирано, сигурно е во постпородилна депресија. Дека нели тој го износел детето 9 месеци, тој одел на контроли, тој се пораѓал и сега тој е личноста од која детето има повеќе потреба. Абе гревче тој, кујзнае како му е.

    За второто болдирано, многу ми е жал што се чувствуваш така затоа што од авион се гледа кој не сака да се изнајде решение на проблемите, а тоа сигурно не си ти. Само имаш една грешка во начинот на кој го гледаш сопругот. Ме потсетуваш на една моја другарка која постојано прашуваше за совети за дечко кој ја вртеше околу малиот прст, а кога ќе ѝ кажевме со друга другарка дека дечкото не е за неа и дека треба да раскине таа застануваше во негова одбрана. Минуваа месеци и цели три години, пена ми фати устава од зборување за накрај да ни се налути на нас дека ние сме имале нешто против дечкото.
    Знаеш како заврши приказната? После еден куп здравствени проблеми кои ѝ се појавија поради нервози, реши да стави крај. Ама не, ние сме имале нешто против него. Јеа, рајт.

    Сите членки убаво ти кажуваат, само немој доцна да ги отвориш очите кога и децата ќе почнат да страдаат од целата ситуација. Додека се сѐ уште помали избори се да живееш достоен живот во кој нема да бидеш газена и потценувана, инаку понатака може истиот третман да го добиеш и од нив затоа што не секогаш примерот се зема од подобриот родител.
    Крени глас и ти кажи ги условите под кои и понатака би останала во брак, а ако не се испочитуваат во најкраток можен рок тој нека му ја мисли. Знам дека се грижиш дека децата ќе страдаат во случај на развод, но несреќен брак не е подобрата опција. Можеби сега не гледаат несреќна мајка затоа што тоа добро го прикриваш, но со годините ќе станува сѐ потешко. Не се осудувај ниту себеси ниту нив на несреќен живот и знај си ја вредноста.

    Сѐ најдобро.
     
    На Ygritte, smooch, fragolka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. fragolka

    fragolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram na site..I vi sakam se najdobro...
     
  15. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Предобро кажано.(y)
     
    На fragolka и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Истата песна пак разговаравме и една недела еве беше добро се беше ок спрема мене ајде ја шетавмр малата заедно после работа и беше фин спрема мене но тоа само една недела и еве пак по староо. Се нечинам јас не смеам ништо да кажам се пн зане за малата кога требало да се бања ако не сум ја избањала навреме плачела зш седнав една чаша сок да се напијам .некна зш не сум му ставила да врчера ми се изнавика се си сешто а ја земав малата да ја ранам и му викам па да ја наранев малата и ќе ти ставев ама тебе не ти се почекува. Зошто вц не сум го исчистила а го чистев ама он се мисли го лажам а како да стасам кога ми вика не ја оставај малата сама кога спие да не и се случело нешо а како да бидам на две места истовремено и да бидам со неа и вц да чистам и куќа да чистам јадење да има секој ден кога ќе дојде од работа да биде се испрано? А од него помош да немам? Како ја сето тоа да го направам сама ? За се мене ми вика а спрема мајкаму фин фин само спрема мене идиот. Мајкаму ја зима малата у раце а пред тоа фаќала маче и нишо не и вика а ја ако го направам тоа ќе ме направи лом. Вечерва дури не сакаше да поседи со малата за да се истуширам он си се среди и си легна уше ми вика зш не било послано а ја со малата бев уше немав ни шишиња измиено и кога му реков да ја почува за да се истуширам за 5 мин работа не сакаше зш касно било на работа бил а после тоа испадна цигара да пуши. Неможам више ме спобудале човеков не го препознавам си игра топло ладно со мене. Некна сам ки вика зш не ми текнувало за секс мене вика нешо слабо сум изрзувала желба и му реков тогаш па ни ти не си изрзил желба. Мн пати се обидов правев муабет и ок е два три дена после пак истата песна. Незнам шо да направам повеќе. Трчам се да стасам неме време за мене да се средам гледам да стасам се ајде негови алишта да испегкам моитр не мора да има ручек да средам колку можам дома да исперам и пак нечинам. Него тешко му е 5 мин да поседи да се истуширам и јас а за цигара има време. Еднаш бев станата од 3 ноќта малата нешо не беше добра и цело цреме у раце он се наспа и се сабајлето ја зема додека мј направив појадок се најаде се среди и седна кафе пиеше а вдќе скоро ручек беше и кпга му реков да ја земе малце дека од 3 ноќта сум станата он ми вика неможрл кафе пиел а ја нр бев ни појадена и уше ми вика тоа ти е од инат зш не сум барала помош од мајкаму дека не живееме со неа зш ја не ји правам муабет и само му реков ја дете створив со тебе а не со мајкати и тогаш се испокаравме и после тоа ајде демек у право сим била и ете ден два беше ок посла пак истата песна. И еве овие неоолку дена пак бевме пк до прееска кога испадна пак ја не сум чинела ја сум водела инат итн...неможам прав идиот е спрема мене ск мајкаму денес шо убаво сј изнаправи муабет со мене незна ос кога така нема правено муабет. Незнам дали е ваков зш не живеам со мајкаму демек инат сум водела па да ми биде мене тешко и он не сезамра зш напочеток кога престанавме со неа да правам муабет он од работа идеше и одма малата и ја носеше да ја видела прво беше тоа уше он ја немаше видено и со саати беше кај неа а после наеднаш се се смени не ја носи ниту прашува дали ја видела нз дали она му има речено да направат така ниту да и ја нпси ниту да ми помага за сама да се снајдам да ми биде тешко зш еднаш ми рече демек се од инат ми било зш не сум ја ноела јас малата за да можам да сработам. А може има и друга па спрема мене шо е таков? Шо мислите незнам више шо да направам
     
    Последна измена: 31 август 2019
    На fragolka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ми се плаче кога ве читам какви катастрофални избори на брачен партнер сте направиле :(
    @Amelaaaa , што да ти кажам, за жал во твојава ситуација нема друга опција освен силно да му заржиш, да си ги зграпчиш силно со две раце твоите еднакви права во браков и да не попушташ ни милиметар, дури и по цена на развод! Ако те удри, избегај од дома и веднаш пријави го. Ти не си му робинка или слугинка нему. Ако сака да си има слугинка, нека биде фраер до крај и нека си најде куќна помошничка (или помошник) што ќе треба да ја плаќа дебело за услугите кои ги бара од тебе.
    И крени си го малку достоинството. Ако си жена, не си магаре, туку си човек!
     
    На Ladybug98, Lolipop23, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Веруј јас неможам да го препознаам животов после пораѓајот ми стана пекол го добив најубавиот поклон од бога малечката ми е нешто најубаво дефинитивно ама животов ми стана пекол мм и мајкаму ме спобудалеа после пораѓајов.ајде за мајкаму толку и не се секирам ама ова со него што се дешава ме загрижува многу се утепав од плачење... мислам дека сега е способен и да ме удри веќе не гледам љубов дека има спрема мене само бес и незадоволство. Еднаш му спонав за да се раделиме дека не оди вака и добив закана дека може да се разделиме ако така сакам може да си одам ама дека малата ќе биде со него дека ќе ми ја земе дека нема да дозволи да биде со мене по никоја цена... ако е толку незадоволен од мене ако се му смета се не ку е таман зш е уште со мене ислрено незнаж шо да мислам више не ја ни знам причината зш е таков зш неможам да го препознаам само воа шо ми се случува последниве 7 месеци е пекол не и се израдував на малата од проблеми цело време
     
    Последна измена: 31 август 2019
    На fragolka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ти реков, мораш сама да си застанеш цврсто за своите права. Ако треба седни го и на лист хартија се детално договорете се кој што прави за домот и за малата. Ако тој работи 8 саати, а ти не работиш надвор, тогаш нормално е ти да имаш дома повеќе обврски - но товарот и енергијата што ја трошите за бракот и семејството, мора да бидат избалансирани. Само во случај на инвалидитет кај едниот партнер другиот треба да превземе повеќе од физичкиот дел. Така е во нормалните семејства и бракови. Не се задоволувај со ништо помалку од тоа. Ако се заканува со развод, не се плаши дека никој нема да те земе со ќеркичката. Да ќе биде стресно и ќе биде транзиција, ама ќе си најдеш маж што нема да те третира како робинка, туку како љубена сопруга. Ова збориме ако овој не се оправа. Дај Боже да се опраи.

    Чита ли книги маж ти? Да му најдам некоја за како да биде вистински маж и добар сопруг и татко.
     
    Последна измена: 31 август 2019
    На snegulkata, zalosna, Amelaaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Не не чита. Искрено више 7 месеци истото го правоме куабет и ок е ден два до недела подолго нема после пак е старата песна више незнам шо да разговарам шо да му речам... Еднаш ми рече демек ајде оди ти работи носи паеи ја ќе седам ќе ја чувам малата дома .. ама да е само да ја чувам ќе биде ок ама на мене е се јше па ми вика да сум почнела да барам работа викам мала е не сакам да ја оставам толку мала. Ако почнам и на работа да одам тогаш дур се чудам како ќе.му удоволам се да биде стокмено и ручек да има и испрано и исчистено и за малата да се грижам сама без негова помош...
     
    На fragolka му/ѝ се допаѓа ова.