1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Класичен Стокхолм синдром.
    Зависност од насилникот и оправдување на неговите постапки.
    Никој овде не ти мисли лошо, освен маж ти.
    Превземај акција на време додека не западнеш уште повеќе во канџите на насилството негово.
     
    На candy.cane, Herrera, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Побара мислење и членките ти кажаа... Нели затоа пиша, да добиеш мислење???
    Ете мое мислење е дека да си заминеш од таму, како твоите шок ќе добиле?? Зар откако ќерката ќе замини од кај нив не смеј да се врати под никакви околности?


    * не сваќам стварно!
    Не им даваат заштита на децата сопствени, НО на стари години очекуваат да ги гледаат истите тие... Која иронија (facepalm)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сакаш да живееш како што живееш, или не?
    Одговори си на ова прашање и ќе знаеш што треба да правиш.

    А детето, колку и да е мало, разбира.
    Може не суштински, ама тензија чувствуваат децата.
    Неповратно ќе му биде оштетена психата.
     
    На Brys и gjoker4e им се допаѓа ова.
  4. Nicegirl11

    Nicegirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2020
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Во брак сме скоро 4 години но веќе 1 година браков ни е на конец со постојано карање. Не дека и предходно било се совршено ама се трпело но последнава година е катастофа посебно од кога станвме родители мислев се ќе биде поубаво но од тогаш се тргна наопаку. Последниве месеци беа најлоши дојдовме до ситуација каде што рековме дека ќе се разведеме бев спакувана спремна да си одам со детето но ајде со малце муабет и да не избрзам бидејќи и ја не сум совршена рековме уште еднаш да се поправиме ако ништо друга само ради детето. Проблемот е што за се караме мм е мн тежок карактер. Нјаголемиот проблем е што од него немам скоро никаква помош за детето разбирам оди на работа од сабајле си иде у 5 саат на вечер ама и слободното време он мн малце ми помага... Чува кучиња и поголемиот дел од слободно време го мине со нив. Дури и другарите мислам дека ги става пред фамилијата.. Дома има мн работи што треба да се поправат што треба маж да ги среди што неможам јас ама стојат со месеци така не се замара се нема време. Еве сега е слободен дома ама не се замара да фане нешто се е со кучињата.. мн пати сум му рекла сме се карале ама се се врти у место. Ај мене више јасно ми е дека не сака да најде време за мене ама за детето нз како не му е жал како се др му е побитно... Му имам и речено баш сеа брзо дека знам дека мене не сакаш да ме гледаш неможам со сила да натерам да најдеш време за мене ако ти самито не си свесен за тоа значи не ти фалам ама за детево како не ти е жал и он па уште ми вика демек ако било така ќе ме оставел да си одам кога сум решила ама не ме оставил ама знам дека единствената причина за која ме задржа е само ради детето зш ќе го земев со мене... незнам више како да постапам више неможам секоја недела едно исто да викам.,, не се сеќавам кога последен пат сме правеле нешто заедно како пар дури и кога е дома морам да го заповедам за да го почува детето ако треба да се истуширам или измијам садови инаку он си лежи со моб в рака и само ми кажува пази детето дај му воа гледај го ако се удри нешто пази нели го гледаш само да се вика по мене. Еве више една недела е дома ама се повеќе време е со кучињата се нешто таму прави чисти фарба итн а дома мн малце е. Денес пак се искаравме зш сум била смуртена грдо пак сум се понашала па како да се понашам кога секоја недела едно исто правиме муабет и пак се еисто само јас ли да се мењан он пак по старо. Се заинатил и се он само знае за дома се така стои со месеци работи пто се расипале така си стојат. Јас не викам дека сум совршена кога и да дошол да ме гушне сум го бркалацело веме сум му вкала немој или ако ми рече гушни ме баци ме јас сум викал не сакам... Да така е тоа и ја не сум совршена но да го направам тоа треба да ти биде убаво ама кавгите донесоа да се одалечам од него толку мн сме далечни мн ретко дури и односи кога имаме последно време се како без желба и се поретки и поретки се.. Сакав да се поправам од последната кавга кога рековме ќе се разделиме бев решена да си одам се до момен тот дека и така не дека ќе ми биде поубаво разведена сватив дека и го сакам и покрај се и ме боли што станавме толку далечни и се обидов да се поправам ама он како само јас да сум крива се понаша како ја само да се сменам и че биде супер он се по старо дури и бетер си тера.Неможам со сила да го натерам да најде време како маж да ми се посвети и не мислам за секс само туку и за др работи да правиме заедно ама јасно е дека не сака и изговор е демек ете и да седам дома смуртена си ке се караме ли не ми се иде од тебе дома зш си таква од тебе фанав болести итн... а да јас сум смуртна зш он никогаш не е дома едни кучиња другари му се побитни од жена му па до негде и од детето... Незнам више што да направам се уморив секоја недела едно исто да кажувам и еве не пак на исто сме пак не правиме муабет итн... Извинете за долгиов пост и ако може некој совет
     
    На НаталиЛили и crazylady им се допаѓа ова.
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Spored mene najgolem faktor za negovoto odnaseuvanje se negovite roditeli.
    Neznam dali ima majka i tatko i kakvi vi se odnosite,no mozebi rastel vo opkruzuvanje kade negoviot tatko se odnesuval na toj nacin pa misli deka e pravilno toa.
    Za nego e toa tatkovstvoto i semejniot zivot da se bide doma fizicki prisuten, t.e veren i lojalen domakin,dodeka so negovoto prisustvo pokazuva ladnokrvnost na alfa mazjak po originalen mk recept.
    Ne za dzabe se reklo deka prvite 5 godini od bracniot sozivot se najteski...
    Se mora da se prilagoduvas,da baras kompromisi, da iznaogas nacini kako da se soglasuvate i da se zapoznavate uste ednas i uste ednas i uste ednas...sekoj den!
    Nie sme odamna zaedno pa jas mislam deka sekoj mig moze da me iznenadi so bilo sto, ednostavno spremna sum na negoviot karakter.
    Go poznavam dobro i znam kako dise, ne mora da zboruva ocite mu gi znam...sepak moze da se iznenadis bez da ocekuvas, ne samo prijatno moze i neprijatno.Zatoa se vika bracen sopatnik... ke se zapoznavate ke se karate ke se mirite... vie i nemate tolkava golema pricina za razvod, osven monotonijata sto vi go ubiva brakot!porabotete malku na odnosot posle razmisluvaj na krajnata varijanta.
    Najlesno e da se soberat kuferite .
    Dokolku imas moznost odi kaj tvoite na nedela dena ili nekolku dena... bez da se gledate,da mu falite malku,pa da oseti sto e samotija i kako e prazen domot bez najbbliskite.sekako toa nema da bide zakanuvacki, cisto deka sakas da gi posetis.
    Se nadevam ke se popravi situacijata.
    So sreka
     
  6. Motivationlady08

    Motivationlady08 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Iskreno te razbiram sosema bidejki i jas sum vo malce slicna situacija, bremena sum prv pat vekje treti mesec a vo brak sme 7 godini, no dosega ne bevme spremni za dete i sega od koga se sredi ja nekoi raboti i veke ostanav bremena i sednav doma, dva meseca ne sum na rab poradi virusot primetiv mnogu raboti kaj soprugot. Sekako nie ne sme sovrseni ima e itekako maani no ne sum budala primetuvam deka ne saka da razgovara so mene mnogu, samo gleda da ispadne od doma i da sedne so drustvo da se napie (ne pie mnogu) no onaka da mu e ubavo a jas doma mozam da sedam doma cel den i da ne se javi i koga ke mu recam odma se brani deka jas izmisluvam deka mi fali nesto, roditelite gi slusa kako ke mu kazat taka mora da se napravi i veke ne znam kako da postapam... Samo sakam ljubov i mir ama ochigledno oni toa ne go zamisluvaat toa taka.. Se obvinuvam sama za se i uste potesko mi e
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Nemoj da si pravis od nisto nesto...
    Sama kazuvas 7god ste vo brak.
    Kako do sega ne si gi primetuvala nestata...se e vo nasata psiha momentalno,posebno za tie sto se zatvoreni kako nas..naglasiv NAS bidejki sum so bebe i veke od januari se osekam kako vo zatvor sekako se na nivno dobro(no toa ne go opravduva naseto odnesuvanje veruvajmi)
    Mene se mi e preku glava..so sedenjevo doma.
    Vo princip sum tolerantna(za razlika od preth koga sme bile 1 2 god vo brak i bev izbuvliva za i sesto) sega i da sum luta cekam da prespijam...(11godina) zasto se poznavam samata sebe.
    Mm nikogas ne me navredil nikogas ne napravil nesto za da me povredi,naprotiv sekogas mu e na tema zezanje moeto zamaranje za se i sesto(nepotrebno) neli!
    E sega za izleguvanje jas sum domasar i mozat posle 1 god da me izvadat od doma za
    Da odam nekade so nekoj...
    Za razlika od mm sto sega ova mu e pretesko...nema filter!
    Znae da izleze da se soberat drugari kolegi i do 03 04 sabajle,i ne kraj na svetot ako izleze de...
    Toa sto jas ne sum po setanjeto ne go sprecuvam nego,ne mi e cudno neprijatno ili ne mislam deka me izneveruva so toa sto go nema.
    Ili moze samo se tesam sama...nikogas ne veli nikogas...
    No ne ja treskam glavata vo zid,ne mi e tolku tragicno.
    Sega si preosetliva okolu bebceto,ne se sekiraj ke se sredi,ke se vratite vo normala.
    Toa sto si odela na rabota ti bilo dovolno vreme da ne se gledate,da imate sto da si kazete ednostavno.
    Jas poso sum hiperaktivna i rabotev so luge denot mi bese haoticen 24/7na tel koga go predadov sluzbeniot kako da se prerodiv,ne mi zvonese tel...koga ke si dojdese mm od rabota nemozev da mu se iznaboram poso neli ne sum ja potrosila energijata...ne se sekiraj prolazni raboti se tie..
     
    На Motivationlady08 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Како тоа пролазни работи се, кога она седи сама дома, он си шета? Ги слушал родителите, нејзе и викал дека и фали нешто. Место да си рече трудна е, да не е сама, да не и треба нешто он ака со другарите. Он сега е семејство со нејзе, со мајка му и татко му е фамилија и нема што да ги слуша толку нив, туку да си ја гледа жената.
     
    На crazylady, Sejfullai, Puffy2019 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    NE gledam navredi ,samo osvesti se ,zalejki se Sama sebe nishto ne pravish ni sebe si nitu na deteto.Znaci sovet I mislenja ti davame a toa si e tvoe Dali ke trpish ili ke prodozish so zivot ponatamu!
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Оди кај твоите, или под кирија.
    Не мора официјално да се разведеш веднаш, ама физички разделете се.
    Ќе видите после како ќе се чувствувате и што/дали(нешто) ви фали.
     
    На Biljarkata и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  11. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Za roditelite ne komentirab zasto niato ne pisala nikakov problem.
    A kako moze posle 7god od koga e doma da gi primetuva..prethodno ne bile 3 meseci doma vrzani i normalno e deka ke se skaras...koj ne se kara...neka se prijavi...za gluposti ke se rcnes ne karanje do pm!
    pa toa ne se smeenilo za den dva...
    Odma mora da se najde najlosata varijanta.
    Pa ako ne im odi toa ne bilo sig 2 3 meseci posebno od koga e bremena posle 7godini.
    Nemoj taka da ja ogranicuvas.dokolku ima problemi i so dr raboti povrzani so negovoto odnesuvanje neka razgovara prvo.
    Roditelite negovi sig ne go teraat da 'aka'...da se razbereme.
    Ako se nema razbiranje se znae kade vodi toa i kakvi se posledicite...no... treba da se razmisli.
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сенкир во 7 години не разговарале.
     
    На Sejfullai, Bezimenka90, Nightwish11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Me ne mi bide oci samo od koga e doma pocnala da primetuva,posle tolku godini..pa za mene ne e vozmozno toa...za vas neznam.
    Mozebi razgovarale samo kako i na koj nacin,stom se vraka so inaet znaci ima drug problem neli?!
     
  14. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Како ја ограничив? Ти на некој начин ја ограничи, јас ништо не реков. А реално и не сме им дома, па да знаеме на што го тераат родителите, а на што не.Доволно е кога ќе се 'рчнат они двајца, да дотрча свеки и да рече "остај ја трудна е, од хормони така ти збори" и синчето да си сфати дека ќе си тера како му одговара.
    И башка пак ќе речам не сме им дома и незнаеме какви биле тие 7 години,зошто чекале да се средат некои работи за дете. Незнаеме што се може да биде. Башка човек се менува
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сигурно и претходно исто се однесувал, ама со обврските, не доаѓало толку до израз.
    Сега се по цел ден, секој ден дома, башка таа трудна е.
    Ко бев ја трудна, маж ми, рамно со мене беше труден.
    Ќе седам јас дома со меот до заби, а тој ќе ми се рашетава по кафани???
    Мало морген!

    Колку е нејзино, толку е и негово тоа бебе.
     
    На Bezimenka90, tina2018, Biljarkata и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Zatoa rekov deka ne go kaza problemot so roditelite...
    Nema filozofija tuka,a i zosto bi se mesale koga se karaat maz i zena eve neznam.pa ne sbekrva majka da e...sto bara vo miabetot
     
  17. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Dokolku e taka se soglasuvam,no sama trwba da kaze i da uvidi.
    Sega so policiski cas i kaj bi mozel da odi po kafani eve ne razbiram 2mes nis ne raboti...
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не знам како и кога, ама пишала дека излегува со другари и не сака ни да разговара со нејзе.
     
  19. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Ама ти демек незнаеш какви свекрви има. Па уште ако и се во заедница, спална до спална,па неможеш ни да се скараш, а да не те чујат.
     
    На BlackNight и WildMk им се допаѓа ова.
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Neznam ne mi se mesala,ne ziveeme zaedno i neznam kako izgleda toa.
    I da se skarame oni ne znaat'
    I ako sme im na gosti ne se kacuvaat ni koga deca tropaatni koga vikaat ...
    I navistina neznam,mislam deka od vas gi citav i gi nauciv vrstite na svekrvicite!
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.