1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Да а ти додека си се лечела со алкохол други можеби околу тебе оделе на психијатар..
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Зошто некој би одел на психијатар за мој личен проблем? Ако јас добијам отказ од работа или имам проблем на работа, ќе сакам да имам простор да се помирам со проблемот и да продолжам со животот. Сигурно нема да си дојдам дома и да се понашам како ништо да не се случило. Од маж ми би очекувала само да ме ислуша и да ме истрпи тој период додека ми помине. А ако тој мора да иде на психијатар поради мојот проблем, може тој е лабилниот.
     
    На crazylady, S.W.A.G и Dalia93 им се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Go odnesovme problemot vo druga nasoka.
    Ako ne moze da se spravi so sebe i da porasne clenkata ke ima problem,zatoa sto toj ne e stabilen i ne napravil presmetka sto moze da se sluci niz zivotot...(mozebi ke propadne fitmata,nemoze da se potpira na tato cel zivot)...
    Majka i tatko se sekako mn bitni licnosti,a covekot ocigledno golem presvrt napravil vo zivotot,pa ne samo sto ostanal bez rabota,se skaral so tatkomu i ostanal bez pogolem del od finansiite,sto verojatno mu e najgolem problem!
    Ke posrasne na ovaj nacin,no clenkata dokolku saka normalno,ke mora da go podrzi i da mu bide podrska za da prebrodi.
    Loso e sto posegnal po alkohol no ne e dorasnat zatoa bega na toj nacin od problemite.
    Bez razlika,veruvam deka so trpenie ke se sredat ke razgovaraat pocesto i ke svati deka ne e veke dete na mama i tato,vreme e da stane vozrasen i da se grizi za svoeto semejstvo!
     
    На candy.cane, Verica 12 и Jana06 им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Се согласувам освен во делот со алкохолот. Ако пие подолг период, проблематичен е, не бара решение... Да, веќе е проблем. А доколку е само привремено, се тргнал малку да ја излади главата, да се собере стварно не гледам проблем. Никогаш ли не ви била потребна пауза од се?
    Како и да е, членката најдобро си го знае. Јас би имала трпение зашто не би сакала на првиот мој психички пад во брак, маж ми да ми рече дека ќе ме остави. Ќе си помислам дека јас сум избрала погрешен. Колку повеќе поддршка и трпение добијам толку побрзо ќе се вратам во нормала.

    @Mami3 Сум те читала на форумов дека и вие сами се борите, сами заработувате, никој не ви помага ни финансиски, ни по дома. Ние сме на тој пат. Уште во врска сме такви. Јас имам поддршка од моите ама пак на крајот на денот сме ние двајца во приказната. Проблеми на професионален план сме поминале како 50 годишни. Не е лесно. Затоа и пишав и на членката да биде тука за него зашто така полесно ќе помине ова.
     
    На candy.cane, WildMk, S.W.A.G и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Da podrska imame od moite,no ne i od negovite,tuka e i najgolemiot problem sto bi se osekala taa vibracija vo vozduhot moite tvoite...
    Sepak brakot e za dvajca a semejstvoto za +2 3 i moras da se boris,zasto vie delite zivot i se zavisi od vas!
    Okolu profesiite...site sakame da zarabotuvame,nekogas sme pobornici za toa da imame pogolema plata,no...sekogas doaga ona no...
    Mora da svatime deka so pogolema plata imame pogolema odgovrnost,so poveke smeneti rabotni mesta ne bi bile omileni na rabotodavcite,so neprofesionalen odnos uste pomalku, a obvrskite doma i voopsto privatno si tecat decata baraat se poveke i poveke i bas toa rastrgnuvanje megu profesionalen i personalen zivot nekogas znae da napravi problem i netrpenie...iii se se sveduva na sloga,kade sto ima sloga tamu e i Boga!!!
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Verica 12

    Verica 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    33
    Ve citam.site i vi se voshituvam i vi blagodaram
    Snosti povtoro piese 3 piva od 1.5
    Sega svativ deka nekoi rab.
    Se opijani i mi vika znam deka ti smeta sto periodov pijam ama.jas pijam od maka i me nervira so ti ne mi vikas direktno deka ti smeta bla bla.
    I pak zapocnuva da.me zakaca jas se obiduvam koga e pijan da go ignoriram toj probuva da fati kavga.
    Aok mu recam direktno ne sakam da pijas toj mi vika zosto jas tebe ne ti zabranuvam nisto ,zosto se ti e dozvoleni zosto ova zosto ona.
    Kako ve molam da mi ppmognite kako da mu objasnam deka mi smeta sto sedi doma i si pie,i kako da mu recam deka ne sakam takov da gi gledam koga znam.deka mu deluva kontra.
    Kako da postapam da me razbere bez da misli deka mu postavuvam ili ili..
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Разговарај со психијатар кој е експерт за зависности.
    Ќе ти даде многу подобри совети како да се справиш, отколку ние овде.
     
    На crazylady и tina2018 им се допаѓа ова.
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Пијанење не е од оние работи кои треба да ги прифатиш кај некого, ко што ти рекол јас тебе ништо не ти забранувам, зошто тебе ти смета тоа што пијам.
     
    На candy.cane, crazylady и WildMk им се допаѓа ова.
  9. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Прашај го дали би му било убаво и би те подржувал доколку ти почнеш да пиеш. Ете може и ти си имаш проблеми па сакаш и ти да ги решиш со алкохол. Дали би му било убаво онака пијана жена да си има дома која место да разговара решила да се теши со алкохол. Или дај му пример дали би те толерирал да почнеш да се коцкаш, и како тој би постапил во вакви ситиации. Колку побрзо разговараш и најдсте решение толку ќе е пократок патот назад. Ако почне да заглавува едно ќе повлекува друго па најчесто и насилство. Тогаш патот за назад ќе биде многу долг.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Не е некоја криза во бракот ама би сакала да пишам и да побарам мислење. (Може и не е темава за тука ама нема преместат ако треба)
    Дали некогаш некому му се случило да во бракот има нарушување на комуникацијата меѓу партнерите? Забележувам дека периодов а воедно е период кој трае малку подолго од вообичаеното комуникацијата ни е нарушена. Во смисла да немаме муабет како порано, зборуваме површно основно и правиме брзи договори. Нема она длабока комуникација да отвориш душа да споделиш мислење. Јас лично еве сум по цел ден со малото и 80% од времето го поминувам со него малку и со големото малку и обврски дома.... Време за себе едвај имам а камоли за да побарам или да посветам на мм. Скоро и да го нема она утринско кафе со долги муабети разговори... Немаше нарушуен однос нема караници атмосфера мирна... :^)
     
    На didisi и crazylady им се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа нема кој немал такви периоди, сите имаме, само не треба да дозволиш во поголема криза да прераснат. Остави ги децата да ги чува баба, сестра, излезете само вие двајца, дотерај се, поинаку организирај го денот, станете сабајле порано пред децата за да пиете кафе
     
    На candy.cane, crazylady, marchi-cool и 3 други им се допаѓа ова.
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Има тоа е само така период.Еве кај моите е така. Некогаш има долги разговори некогаш 2 реда муабет на сила. Се е период. Ако те копка нешто провери му телл без да знае. Или и пред него земи му го кажи да се сликаме ако се буни веднаш и проба да ти го земе значи има нешто.
    Разговарајте прашај го можеби нешто го мачи му лежи на срце. Прашај го може има некој проблем. Кажи му како се чувствуваш може ќе најдете некое заедничко решение.
     
    На crazylady и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Periodi se pominuva toa...
    Ne se sekiraj nekogas i podobro e da si kazes na" sam sebe" nesto, od sto da se objasnuvas.
    Eve na primer nie sme full time so obvrski,3 deca, selenje,mm odi sk na rab nie ne sme radi situacijata tamu,(odeleni sme nekogas nedela nekogas dve)se zakompliciraa rabotite, no ne treba da se otugime!
    Ako ne nasabajle navecer "pivkame kaence"i si muabetime,nekogas cao mi se spie, nekogas vaka sakam taka sakam, ova kako ona kako...
    Toa se godini vo prasanje ne 2 3 5 mnoguu... nie na primer mesecov pravime 11 godini, ne moze za 11 godini da nemas periodi na gore i dole.
    Sednete si samicki na terasa pred legnuvanje -taka dve tri veceri po red i ke padne gardot sto se krenal!
    Bez gajle ke pomine,samo smireno!:hug::hug::hug::nod::nod:
     
    На crazylady и marchi-cool им се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Јас не гледам тука никаков проблем. Од мислењево само мислам дека тебе лично ти фали малку повеќе муабет, по можност со маж ти.
    Плус сега ем мало бебе ем големото не оди во школо/ градинка па времето за муабет се сведува на нула.
    Немаш никаков проблем, никаква криза, обичен нормален реален минлив период.
     
    На candy.cane, Biljarkata, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    епа тоа и е проблемот кај мене. Доволно сум физички и психички преморена преку ден та немам ни воља ни желба да се дотерувам. Гледам колку што е можно да ги задоволам потребите на децата и куќните обврски. На крај увидов дека немам навистина ни време ни енергија ни па психичка состојба да седнам да разговарам некој подолг муабет. После си викам обврските си го прават своето ама од друга страна ми се мота тоа дека всушност ни е на некој начин нарушена комуникацијата.
    чачкам кај него по телефон одвреме навреме кога барам некои информации на нет а на мојот тел. немам батерија ама не проверувам повици и пораки или ептен ретко се случило да ѕирнам,и како што кажав тој нема проблем (или може па нешто има ама ете не сме разговарале) туку јас немам време ни за себеси а камоли за разговор. Разговор во смисла да седнеме и да развиеме некоја дискусија.
    мислам дека навистина си во право. Не е некојси проблем ама да не влијае на нешто понатаму во нашиот однос (мада не верувам) да е едно дете /бебе лесно е ама две деца од кое едното машала захтевно е а дома хаос па обврски јас само едвај чекам да помине денот да легнам. Периодов општо и психички сум малку истоштена,од една страна немам ни сила ни воља да слушам муабети од мм ама од друга страна па фали таа комуникација.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    А добро тој не чепка ништо низ дома и со децата, не ги делите обрските 50 50?
     
    На crazylady и tijanana им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    по дома само со децава се позанимава ама кратко. Мојот не е од овие современи мажи кои си ги делат работните обврски, знае цела куќа да ја светне ама само ептен кога јас не можам. На пр. Кога бев да се породам со второто цела куќа ја пресредил кречел чистел.... Исто кога ме фати сезонскиот грип та една ден не можев да мрднам и само спиев и лежев тој и бебе чувал и големиот го пазел (и тој беше болен) и дома подсредил....
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е проблемот, да ги делите обврските ќе имаш повеќе енергија и ќе имате подобра комуникација. Да му посочиш да превземи дел од обврските, да му кажеш дека чувстуваш потреба за повеќе муабет, да му кажеш дека си изморена и тоа ти смета, децата се негови исто колку и твои, не може со нив да се занимава само кратко
     
    На candy.cane, piksooki, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Danielamo

    Danielamo Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki... ke ve molam da mi pomognete zatoa sto veke ne znam sto da prava i kaj kogo da se pozalam... pisav pred nekoe vreme i eve me pak.. na pocetok od brak sum i ne znam dali veke ke pocneme da funkcionirame. Imam problem so soprugot. Nemame voopsto komunikacija i se ispodesavaja raboti so sto i da napravi nekoj od moja strana na negovata strana ne mu odgovara. Jas ne sum nekoja sto dozvoluvm da mi se mesaat no koga i da treba da se odi kaj moite se nekoe nezadovolstvo od negovite i toj zadtanuva na taa strana i megu nas samo karanici.. vo edna karanica mi rece ako ne ti odgovara da si zamines. I od togas non stop isto i muabet deka ke vidis ti kako vo idnina ke pravam .. iskreno trpam mnogu ama mislam feka za brzo ke go resam problemov sto ke stavam kraj na brakov.. inace sum bremena 5 ti mesec i stvarno i toa tuka ne drzi zaedno i plus da napomenam deka mnogu se sakame ve molam da mipomognete dali da gledam da podobram nesto da napravam kako sto bilo pred 4-5 meseci i da napravam posle na moe da se tera da recam so ubavo ili gordo da izlezam od ovaj brak..
     
  20. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ако уште еднаш ти рече да си заминеш, замини си. Тогаш ќе сфати колку си сериозна.
     
    На teaiva, Nightwish11, Bezimenka90 и 6 други им се допаѓа ова.