1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.067
    Неколку решенија има, ама најбитното е да се угаси интернет;).
    Колку време сте заедно и колку заеднички интереси имавте претходно?
     
    На Ladybug98 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  2. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    @Ladybug98 Најдете друштво, очигледно е дека се правите самите вие двајца, нормално е да биде монотоно.
     
    На Ladybug98 и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Одличен одговор!
     
  4. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    2 години живееме заедно, ама се смени се откако се преселивме. Претходно точно имавме повеќе пријатели за дружба, ама често одевме и сами ќе излеземе негде на некоја дешавка низ градот или ќе пешачиме, ќе одиме да купуваме заедно.. Истото што го работеше таму го работи и тука, не дека не е напорна работата ама не е толку изморен колку што нема волја. Јас самата имам доста занимации и активности ама ми фали заедничко минување на времето, а не да живееме како цимери. Плус се остава на мене, ај ти отиди повеќе ќе се разбереш, ај провери тоа повеќе знаеш и работава испаѓа дека тој е само да оди да заработи и да ги качи ќесињата што ги имам претходно испазарено:) 2 пати излеговме да го разгледаме градот и тоа беше со ај ти провери кај да одиме, што има да се види.
     
    На Verica 12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Веројатно не е сефте да остава се на тебе. Некој мора да ја води врската, не може да биде рамноправно, тоа е реалноста. Секогаш едниот ќе биде поголем иницијатор од другиот. Кажи му отворено како се чувствуваш. Можеби е само период каде што навистина не му се прави нешто, па и ова пандемијава не утепа сите со седење дома, си се смачивме 24/7 заедно.
     
    На mira.mira, crazylady, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош и мислење.
    Вака во брак сум нецела година а мм е во суштина добар човек , но лесно се менува а особено кога е во присуство на неговите (мајка му и татко му) да напоменам живееме заедно со нив, плус и со девер и јатрва и нивните деца (мали). Мојов кога ќе се изнервира ќе се изнавика на мене пред сите (а се тоа резултат на нешто што неговите ќе му речат), многу е поврзан со нив до таа мера што некогаш ме заборава и цело време моабети со нив а јас се занимавам со тел(од мака). За делење и преселување не сака да чуе со изговор не сум ги сакала јас нив ми сметале. Не сака одење на кафе и прошетки а воедно не ме остава ни мене, иако поголемиот дел е на раб. Кога ќе дојде цело време е со неговите., а ја цел ден поради патолошката бременост дома во 4 ѕида со исти моабети, буквално ПОЛудувам, не сакаат да одам ни кај моите секогаш нешто им смета на нив.
    Не сака ни да разговара кога имаме посериозна тема како ова прашање ме игнорира и си легнува да спие. Јас сум во постојан стрес и нервози од оваа состојба и искрено се плашам за мојата и иднината на моето неродено бебе. Што да правам?
     
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Леле, а зошто не сака да се одвоите? Што има врска делењето со тоа дали ги сакаш или не?
     
    На crazylady и tina2018 им се допаѓа ова.
  8. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Според мене затоа што е премногу поврзан со нив и иако и самиот гледа дека нема услови за толкава заедница пак сака по старо темпо.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Боже сешто еј. Од вакви мажи ми се гади. Ќе му се заканиш или да се одвоите или ќе го оставиш, па нека си седи во иста соба со родителите и брат му.
     
    На Just.do.it, Miss666, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Да еве неколку пати му кажав ама одбива да слуша, а врв на се' ќе се изнавика на мене сите да го слушнат,како тоа што ми фалело, се ме учеле моите и слично (а да дури еднаш.и ми рече ти оди каде сакаш, детето останува тука) замисли која иронија... И се разбира на крај целата негова фамилија ме обвинува мене а овој пак за саат ќе се смири и ме моли да му простам како се ќе било во ред не можел да се контролира во зборовите и сл...
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Можеш ли да отидеш кај твоите, во смисла дали имаат простор и слично?
    Јас искрено во првиот пост забележувам милијарда неубави постапки од негова страна.
    Но вака додека сте кај неговите, нема да можете да функционирате како семејство засебно.
    Нема да ви дозволуваат сами да си ги решавате проблемите, а и тензијата која се создава од секојдневното живеење во толку голема заедница и понатака ќе ти ја истура на тебе.

    Мое мислење е дека треба да си отидеш кај твоите ако имаш услови.
    Имаш патолошка бременост, а тој те третира ко затвореник и психолошки те урива.
    Кажи му дека ќе си дома додека не одлучи да си превземе нешто во врска со вашето одделување во нов дом.
    А за детето воопшто да немаш грижа, мајката секогаш има предност во старателство во случај на развод.
    Особено па во првите години од животот на детето.
     
    На Celltica, crazylady, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    1. Нема што нив да им смета ти кога и колку сакаш да одиш кај твоите, т.е. нив може да им смета ама и тебе може да ти чуе што нив им смета, што не.
    2. Ни под разно не смеете да се карате пред нив, да ви ги знаат проблемите, а најмалку тој пред нив да ти повишува тон и да кажува се па потоа и тие тебе да ти се лутат. Вашите проблеми се ваша лична работа и начинот на кој ќе ги решавате е исклучиво ваша работа.
    3. Дека ќе ти го земе детето може само да сонува, последна опција ти е да му објасниш културно дека ако продолжите да живеете вака во заедница без ни малку приватност следен твој чекор ќе е заминување, а негова одлука дали тој ќе ви се придружи со детето или не.
     
    На evangelina.ina, Milobebence, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Имам да. Моите за разлика од тука се далекуууу со подобри сфаќања, единствено до сега а еве и се уште молчев поради мојот татко кој има доста здравствени проблеми и знам колку би се нервирал поради ова, што во целост е и моја грешка бидејќи верував во измислени зборови, а делата ги немаше никаде(а многу ми е страв дека кога ќе заминам ќе направи скандал,во смисла дека ќе дојде и ќе се кара како што кажав нема контрола во однесување кога почитува, ама за се се виновни неговите се е нивно масло тие вршат диктатура на него а потоа тој на мене, што не е така кога сме сами тогаш е смирен и посветен се грижи за се). Ама веќе не можам да издржам, немам услови за мене а да не мислам за понатаму.. едно вц, една кујна, како јас цело време да сум заробеник, постојано тука.:x;(
     
    На Milobebence и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Синоличка, немој само да трпиш за ,,доброто" на бебето. Децата треба да растат во здрава средина. Ова незадоволство само ќе ескалира. Само една година сте во брак, а ти веќе сакаш да избегаш од свекрвинскиот хорор. Имаш повеќе варијанти како да си го решиш проблемот. Развод, разговор, ако воопшто вроди плод, или наведнување на главата и кичмата.
    Секогаш сум била против живеење во заедница. Ендемични се случаите каде сето тоа хармонично функционира. И во право си што ти пречи. Со самото стапување во брак, вие веќе сте друго семејство, нема никаква поента да живеете сите на куп. Тоа е всушност едно мини село кое ќе ти ја одземе душата само. Секој за некој знае како треба, се некој е попаметен, се некој за некој рекол. Ако е во ред да бидеш дел од постојана семејна драма, т.е шпанска серија, тогаш остани. Ако не, разговарај со твоите, твои родители се, имаш право да ги посетиш, прашај ги за совет. Верувам дека тие би ти го дале најдобронамерниот.
     
    На Celltica, cresa-jagoda, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Ќе бидам малку директна во врска со тоа што ми кажува дека мора нешто да менуваш.

    Значи ти вели дека не му се излегува, не сака да минете време само вие двајца, да те расположи, насмее, малку да ти смени мисли од рутината, да отидете некаде во природа или на вечера.
    Ова е знак дека романтичните чувства и грижата за тебе некаде попатно исчезнале.

    Од друга страна не ти дозволува ниту да отидеш со некој друг на кафе или прошетка.
    Ова укажува дека сака да ти контролира движење, контакти, да ти бира друштво.

    Понатака те игнорира кога е со неговите, не ти обрнува внимание иако ти подголтнуваш на се што ти сервира тој самиот и сите околу тебе кон кои се очекува да покажеш почит поради бракот.

    Последно и најважно е дека си дозволува несогласувањата што ги има со нив да ги истура врз тебе, си дозволува да му влијаат веројатно во многу аспекти во односот кон тебе со оглед на тоа што се согласни дека не сакаат да одиш кај твоите, а воедно им остава простор тие да ти попуваат за ТВОЈОТ живот.
    Тоа не смее да се случи во ниту една ситуација.

    Верувам дека не сакаш да правиш скандали и да ги вознемируваш твоите, но мислам дека тоа е единственото решение кое би создало можност ситуацијата да се поправи и тој да размисли дека е време да промени некои нешта, инаку во спротивно ќе те изгуби. Мораш сега додека сте на почеток да поставиш и твои барања од брачната заедница, секако ако сака да функционирате како семејство а не како непријатели, што потоа би се одразило и на детето. Дади му до знаење дека заслужуваш и бараш почит, грижа, љубов, доверба, компромис, заедништво со него.

    Инаку ако сега не сториш нешто, искрено не мислам дека состојбата ќе се подобри.
    Покажи дека се цениш себеси и не прифаќаш ништо помалку од спротивната страна.
     
    Последна измена: 13 октомври 2020
    На evangelina.ina, tinka-mace, crazylady и 9 други им се допаѓа ова.
  16. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Речиси како себе си да си се прочитав, @Sinolicka.
    Што обожавам вакви алфа мажјаци како мт, јаки само на збор. Ти да си одела, а детето кај него да останело.. вицови! Што ќе му прави тој на детето, цицка ќе му даде?
    Се ти кажаа членките веќе, само една забелешка до тебе, немој да го оправдуваш. Дури и да има влијание од неговите ТОЈ е оној кој решава како ќе се однесува со тебе и во врска со вас. Тој не застанал зад тебе, не се обидел да ја види твојата гледна точка, твојата загриженост за иднината и да покаже разбирање за твојата состојба, напротив, се истура врз тебе.
    Каков пример ќе биде тој утре за детето? Ќе се расправате во негово присуство? Ќе има ли трпение кога нема да можеш да станеш од кревет поради раната после породување, си заборавила нешто од аптека па го праќаш да купи, ти се пријало па треба да ти принесе... Ќе биде подготвен за тие новини во вашиот живот, или повторно ќе те игнорира и ќе оди да си легне? Со својата патолошка бременост ти треба максимално да мируваш како физички, така и психички сега, а и по породувањето.
     
    На Nikolina35, tinka-mace, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    “Јас се исселувам од овде. Ти сакаш дојди со мене, сакаш не доаѓај“
     
    На evangelina.ina, mira.mira, Just.do.it и 4 други им се допаѓа ова.
  18. srccc.saddd

    srccc.saddd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Znaci vaka neznam od kaj da pocnam. Vo brak sme 1 i pol godina i se za nesto se karame a imame i detence. Za 1 mesec ke pravime svadba poradi kovid se odlozi. Sekoja slobodna minuta ja minuva kaj nego na rabota nemozam da razberam sto pravi. Raboti vo kafana i sekoja vecer ako ne e na rabota do 1 casot e tamo. Jas sekoja vecer si gledam Tv sama doma zatvorena vo 4 zida bidejki idam samo 1 smena na rabota. Neznam sto da mislam da ne odi tamo po nekoja koleska ili ima druga nemozam da ja razberam situacijava. Nema nisto vo mob sekoja vecer proveruvam poludev veke. Kako da mu vratam da oseti kako se cuvstvuvam bidejki ne mozeme da se razbereme. Koga mu zvonam samo mi isklucuva
     
    На Lidd4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    А тебе да му вратиш ти делува како решение на проблемот?
     
    На buba4e89 и Izdrzliv им се допаѓа ова.
  20. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Разговарај со него, кажи му да не заборава дека има дома фамилија не е само работата.
     
    На bicycle му/ѝ се допаѓа ова.