1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од sweeteva, 21 октомври 2010.

  1. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    navistina bi sakala da mozam na nekoj nacin dati pomognam.no iskreno ne sum sigrna deka bi mozela a se nadevam deka sovetot kolku tolku ke ti pomogne.Dobro e kazano,ova e mlada populacija koja seuste neznae pravilno da rasuduva.Sekoj gresi ne velam ne .Da ne te razocaram,no mnogu e lesno tuka soveti da delat,no vo samata situacija samo ti znaes kolku i e tesko.No vredi li seto toa da se trpi????Zivotot e samo eden i premnogu brzo pominuva a kga ke se svestime veke otisol.Mislam deka sosema razbrav vo kakva situacija se naogas i eve eden moj sovet.koga malku ke pozazdravis sednigo na masa i otvoreno kazi mu gi tvoite razmisluvanja,baranja i stavovi.Bez strav i sram.insistiraj i ona da si ja otvori dusata.Ako on toa ne go saka ili ne moze i gledas deka e premnogu laden i rezerviran sprema tebe togas mora i sama da stavis nekoi crti.Ako si finansiski nezavisna toa mi e prvo i osnovno bitno kazi mu jasno i glasno deka go napustas(iako ti posakuvam ova da ti e posledna solucija)decata,pa decata ke si porasnat i svoj pat ke si fanat fala nema da ti recat.Ako se odelis malku od nego ke vidis i ti na so si i on na so e.Ne znaes kade e srekata.Vaka mislam samo se gusis i se zalazuvas aha se ke bide vo red aha...ne bi sakala da ti projde zivotot vo cekanje zalazuvanje dodeka on si go tera o svoe oti koga ke pomine zivotot i ke se svrtis i ke se razbudis od son ke bide prekasno..........Od se srce ti posakuvam da uspees da go spasis brakot


    [mod-kirilica:1hw2npex][/mod-kirilica:1hw2npex]
     
  2. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Разговаравме, не еднаш туку 100 пати. Ми вели дека тој нема никаков проблем дека само се дружи со нив, а мене не може да ме гледа расплакана, и се додека сум таква работите ке бидат такви како што се. А тоа што се гледа и приватно со нив тоа било мој проблем и треба јас да го решам. А и другарките му се мажени со деца. Навистина неможам да објаснам и да сватам некои работи. Само караници и нисто повеќе нема. Хаос е.
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Да размислиме малку, велиш дека другарките му се мажени и имаат деца, а се дружат приватно, дали под приватно дружење кажуваш дека одат на кафе додека е паузата на работа или дополнително излегуваат а вие (ти и нивните мажи )си седите дома? Ако на нивните сопрузи не им пречи нивното пријателство, тогаш зошто само ти имаш проблем, можеби навистина нема ништо задкулисно во нивното другарување..Мислам дека треба да се потрудите заедно да си ја вратите довербта, зошто на пр. не организирате некоја заедничка средба, заедно одете на вечера или соберете се кај некого, проширете го пријателството..Јас така би предложила...И не се карајте за глупости, немој да плачеш, само го иритираш, ти плачеш тој те гледа расплакана и ништо не правите само се карате, а решение на проблемот нема. Нека не биде само твој проблем, разговарајте и најдете заедничко решение, потрудете се да ја надминете кризата..
    Еве пример-маж ми имаше една мажена колешка која нон стоп го бараше,чет на ф.б.,пораки, 2-3 пати на кафе... |( знам дека немаше ништо, постара беше од нас неколку год., ама згодна, атрактивна како појава, плус се знаевме лично, ама мене ми пречеа тие комуникации, и што направив-му ставив до знаење дека ми пречи да му ѕврцка и да си четуваат, во смисла мене не ми се допаѓа да се смешкаш со женската, а јас да се правам на 3 и пол, па сега ти си знаеш, голем си... :fubar: Ми успеа :angel:
    Со среќа и само смирено 8) ;)
     
    На srcekrsacka и kacuska им се допаѓа ова.
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^ Извини ама неможам да те сватам, како тоа ти сметаат другарките на твојот сопруг, и тоа уште се и мажени и со деца. Мислам дека проблемот е во твојата преголема љубомора и затвореност, како и твојата недоверба во него, а за тоа само ти си знаеш зошто е тоа така. И јас додека бев во Скопје си излегував на кафе, а сум знаела и во кафиќи навечер да излезам со моите другари, бидејќи имам повеќе другари од другарки. На никој ништо не му паднало на памет, без разлика дали се женети или не. Другар си е другар, и другарството се негува, години и години.
     
  5. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Искрено јас не верувам во машко-женски пријателства.Неколку пати сум се уверила на своја кожа.
    И нормално не би ми било сеедно маж ми да се гледа со колешки на кафе,а јас да не сум присутна :envy: .Прашај го дали би му било сеедно ти да излегуваш со машки пријатели,а тој да седи дома?
    Јас сум многу љубоморна по однос на овие прашања,исто и маж ми. :devil:
    Според мене најдобари пријатели се мажот и жената.
     
    На srcekrsacka, kacuska и lolyta777 им се допаѓа ова.
  6. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Тој само се прави дека не е љубоморен зошто не сум му дала таква прилика до сега. Па за мене е несватливо да се излегува со другарки кои не ги познава доволно, а ние вкупно сме 12 години заедно, и не ми е јасно како може повеќе да им верува нив отколку мене. Јас никогаш му немам забрането да излегува, а ни тој мене, само што јас имам повеќе обврски од него, и немам многу време за шетање. Но многу ме боли тоа што е отсутен и веќе не знае и самиот што сака. Еднаш вели дека прави се за нас, друг пат дека никој не го интересира. Дека поубаво му било со другарките, всушност колешките.
     
  7. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    А, како што ме праша лолита прво излегуваа на пауза од работа, тоа трае веке 2 години, јас знаев немаше никаков проблем, и јас излегував со колегите од работа кога бевме на работа. Но почнаа и после работа ама без да знам јас, бришеше повици, ме излажа и од тогаш почнаа кавгите.Јас тогас му кажав дека ми сметаат таквите излегувања, и тој наводно прекина ,ама ме окривува затоа што поубаво му било кога се дружел со нив. А ништо не останало скриено, нели. Нивните мажи и не знам дали знаат за целава работа, никој со никого не се познава. Ова како за филм снимање има тема. Од тогаш почна да ме игнорира, да вели дека му е мака да ми посвети повеќе внимание. Разговараме секој ден, ама без резултати.
     
  8. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    И мене ми е сомнителна оваа работа, значи ти си мажена жена која поради обврските неможеш често да излегуваш, а како неговите мажени пријателки ги оставаат децата и мажите дома, и одат да пијат кафе со маж ти? Значи не се работи толку за тоа дали би била љубомора на него колку за тоа дека не би дозволила такво непочитување. Мислам полесно е кога си во врска, да преземеш нешто околу таквото понашање, но кога си во брак навистина треба повеќе да се размислува за постапките но тоа треба да се однесува и на него. Нареден пат барај и ти да излезеш со нив, може од нив ќе "научиш како да му бидеш поинтересна на маж ти".
     
  9. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    И да излезат после работа не е страшно, многу колеги излегуваат, се дружат, и никој не ги носи партнерите на тие излегувања. Но, не сакам да ти ставам сомнеж, само ми е чудно што напиша и дека имало скриени излегувања. Довербата е изгубена. И дали се колешки, да не се издвојува една колешка во целата работа? Како и да е, не сакам да ти долевам масло на огнот, но биди внимателна. Е сега, како?
    Воздржи се колку можеш од лошите коментари, пецкања, плачења. Да не испадне дека дома има само кавги и притисок, а надвор со нив му е забавно и опуштено. Пробај да се контролираш. Па и ти излегувај со колегите, нека се замисли малку типот. Но, веќе не му подрекувај, така само полошо правиш и ситуацијата ви стануваа неподнослива и за двајцата.
     
  10. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    81.633
    Пол:
    Женски
    и ти почни малку дотерај се поднови се со нешто биди смирена по дома немој само да му викаш игнорираго малку излези на кафе па макар и со пријателки а него кажиму дека си со колеги па да видиш како и тој ќе реагира поздрав и секако без љубоморни сцени од твоја страна
     
    На srcekrsacka и interesna им се допаѓа ова.
  11. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Не можам да се сменам, нормално е љубомора да постои, се трудам да бидам смирена. Можеби и јас малку претерувам ама ми е чудно како успеваат да ги мавтаат толку успешно своите мажи, или пак и нив му одговара. Едниот маж од колешката што најчесто беа заедно, а и јас многу добро ја знам дозна дека неколку пати му се јави за да се видат. Но дали и даде некој укор не знам, затоа што со маж ми избегнувам да правам за тоа муабет, зошто ме убедува дека нема ништо со нив. И ако продолжам да прашувам тоа само ке ги влоши работите помеѓу нас. Многу ми е криво зошто да почне целава работа, што фалеше во нашиот брак, за да бара подршка кај други, тоа ме мачи. Да ми вели дека ако ме гледа тажна го нервирам и не чуствува ништо спрема мене, така одеднаш за 2 месеци, а деца сум му родила, сум се жртвувала, и да не ме утеши, не знам кој би го направил тоа, а гледам дека му е мака сто испадна така целава работа ама од инает не сака да признае навистина не знам. Но морам да се помирам со тоа знам, ама тешко ми оди. Ме боли зошто да ме излаже, од кои причини? Не ми дава одговор, вели дека ништо не фали, па тогаш или јас не сваќам или со него нешто се случува. Морам да се испразнам некаде зошто немам никој околу мене на кого мозам да се исказам.
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Деца си му родила, и мажена си а на профилот ти стои 18 години :^)
     
  13. kacuska

    kacuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Не, грешка е малку сум постара.Да, мажена сум веке 8 години.
     
  14. izabela.sk

    izabela.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Многу е теска и комплексна темава. Бракот е комплицирана ситуација. Мозам да ги сватам помладите и јас размислував така на нивни години, но не е бас така, затоа сто децата се многу важен факт, а за зал многу бракови постојат само заради децата.
    Јас сум школски пример за тоа колку од едан нормална врска од 7 години, со запоцнувањето на бракот ми започнаа сите проблеми и тоа не само мене туку и на моитеродители.
    Сама сум исчувана сум во тешки услови, но правилно воспитана, образувана и знам да почитувам.
    Семејството на маз ми од моето се разликува како север и југ. Имено да бесе само тоа проблем и небитно, во споредба со тоа главен проблем е маз ми.
    Тој е тотално несозреана личност, без планови, иднина, иницијатива....плус тоа и порок еден голем има,огромен.
    Врската ни беше ок, кога решивме да се зимаме од првиот момент настанаа сто проблеми, мешање од страна на мајка му пред се околу свадба, наметнување ставови и тн, за за тоа маз ми си кутесе и не превземасе нисто. После неколку години кога почнав да работам, за прв пат ми се сруши целиот живот преку ноќ. Дознав дека е во огромни долгови декак олата му е заложена и дека должи огромни суми на лихвари кои почнаа да ни доаѓаат на врата. Во тоа време имавме едно дете. Јас претрпев огромен стрес, зивеевме во мој стан, го избркав. Неговите и покрај тоа што го критикуваа му ги подмирија сметките и му помогнааа. Се слуши и втор пат и трет пат....
    Последниот пат 4 месеци не бевме заедно и покрај се неговите во тоа време не се ни јавија да ме праш аат како сум. Имав огромен притисок од детето кое го бараше постојано и незнаев что да му објаснам. Поцнаа глупости по социјално и тн Стресови огромни. А он цело време доаѓаче да го гледа детето во секое време затоа что јас живеев сама во тоа време. Поцнав да го примам дома и се смиривме некако. Но лажењето за пари, долговите кредитите останааа. Останав трудна решив да родам со тоа дека ке сесреди се и ке жидеме ок. Уште тудна додека бев го фастив неколку пати како се коцка. Овој проблем кој го има повлекува многу други како недоверба губење на емотивна блискост. И понатака сетрудев стварав, сама купив кола сама со моите пошнавме да правиме куќа за нас. Ниту он ниту неговите со мал прст не се помрднаа. Јас со мајстори јас за плаќање јас и маж и жена ....
    И на крај на се тој е тој со голема самодоверба, тој е горд на себе уствари живее во нереален свет без никакво видливо подобрување...
    Бев на психијатар пробав се со добро со лошо и ....
    Не го напустив кога бев со едно дете и финансиски посилна , сега веке како фати кризава ептен до дното сме и со финансии.
    Приказната е долга за на кратко да се раскаже ,ама јас ви ја раскажав иако многу луѓ околу мене немаат поима низ кои глупости поминувам, несакам за тоа да раскажувам, храбро се држам ама до кога незнам. Уште потешко ми е поради моите кои никогаш немале проблеми со мене а сега здравјето им го зема тој што не заслужува ништо.
    Ајде совет чекам
    Поздрав
     
  15. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Прво кажи му да си оди, паа доправи си ја куката за тебе и децата, зашто ако остане, и тоа ке го искоцка еден ден.
    Дека рече совет, затоа така кратко, иако знам дека не е лесно поради децата. Но знаеш колкумина ке имаат мир ако тој си отиде? Ти, твоите деца, твоите родители...
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Тој тебе не те заслужува. Од коцкар тешко да се избориш и направиш човек. И самата велиш дека се повеќе паѓате во долгови а имате деца кои треба да ги изведете на пат. Пред се треба да си го сочуваш здравјето и да останеш силна поради децата. Бракот е веќе растурен и нема што да спасуваш.
    Животот е убав и ти треба да уживаш во него а не поради некој т,н татко -маж кој лаже и ја коцка среќата на своите деца, да си губиш здравје. Би те охрабрила да се изолираш од тој човек. Со подршка од твоите, ќе успееш. Се додека му слепо веруваш ќе имаш се поголеми проблеми.
    Ти треба само поголема самодоверба и подршка и храбро да зачекориш во својот живот....
     
  17. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    81.633
    Пол:
    Женски
    секоја ти чест на храброста и издржливоста која ја имаш да трпиш таков неодговорен човек кој јас би го нарекла себичен си гледа само за себе а ти и децата да не го интересирате не треба воопшто да му попушташ оти тој знае дека ти ќе му помогниш кога повторно ќе има финансиски проблем живеј си со децата и само за децата другите не заслужуваат ни да ги погледнеш се чудам како можи да постојат вакви луѓе поздрав и без нервози ама знам дека нас ни е лесно тоа да го кажиме секој си знае како му е дома со среќа
     
  18. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    За Изабела.Ск

    За мажите што се к*рваат викаат имаат рок на траење али од коцкар полошо нема манипулатор прва класа цел живот да незнаеш дали збори вистина или лага .
    Децата се твојата иднина доколку си образована самостојна жена која може сама да се издржува ни под разно не ти треба таква фигура во твојот живот .
    Тоа е посебна категорија на луге куќа стан се на твое име да си ставиш уште под хитно не се знае утре што ке стави во залог .
    Остај тоа губре да не ти смрди главата горе ти си млада жена децата имаат право да растат со татко кој ке им пружа љубов и разбирање ке мисли на нивната иднина да створи нешто плус за нив а не да го прокоцка и тоа што уште не го виделе .
     
    На srcekrsacka и interesna им се допаѓа ова.
  19. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Кога човекот има пороци велат дека коцкараскиот бил најтежок.Алкохоличарот може да се излечи,наркоманот бара помош, женкарот може да се смени, но коцкарот не се менува,за него нема лек,тој не бара помош.Не смета дека нешто лошо прави,таа зависност го води во нови долгови и знае дека секогаш ќе има кој да му ги плати долговите.Па гледајте како Игор Џамбазов има напишано за своето коцкарење,човекот изгуби се.Изабела,додека не го напуштиш тој човек ти нема да имаш мир.Тој е во друг свет,може и тебе да те стави во залог.Тој нема да се смири додека не продаде се и изгуби се.Потоа може да се освести.Се додека неговите родители му даваат пари и ти го прибираш,тој нема да се смени.Лошо е што дечињата страдаат и затоа мораш да се бориш за нив.Ти од почетокот си и маж и жена во бракот,ти си им и татко и мајка,тој ги створил но ти ги чуваш и ги лекуваш кога се болни,има ставаш јадење на маса им ги исплонуваш сите потреби.Тогаш запрашај се каков родител и сопруг е тој,но пред се запрашај се каков човек е тој и на кого ќе се угледаат твоите деца?
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Од коцкар аир нема. Бивш маж на моја пријателка успеа на коцка да изгуби се-дуќанот, викендичката, неговата кола, нејзината кола и станот (трособен!). Се разведоа, се прежени и сега живее во изнајмени подрумски простории со втората жена и детето. Ужас. А татко му беше горд што еве успеал да го обезбеди и синот и внуците со тоа што ќе им остави во наследство.