1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза на идентитетот

Дискусија во 'Психологија' започната од yawn, 16 октомври 2010.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Што кога не се препознавате себеси,не знаете какви сте всушност,се ви е испомешано во глава и ги слушате само туѓите мислења и совети ?! На раб од нервен слом !!!
   
 2. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  13.392
  Криза на идентитетот е кога се срамиш од самиот себе си. Од родителите, што си по националност, вера, етничка припадност, колку години имаш.
   
 3. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Слушање на туѓи мислња и совети не е криза на идентитет, туку немање свое јас. Поминување повеќе време со себеси, правење на различни нешта за да откриеш што ти се допаѓа, оформување на лично твои мислења за нешто, ке ти помогне да си го најдеш своето јас.
   
 4. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  според мене ти се плашиш дека твоите мислења нема да бидат прифатени и дека ако решиш некој проблем на свој начин ке се обвинуваш себеси а секако е полесно да обвиниш друг некој што ти дал совет и си го послушала отколку себеси да се обвинуваш ... темава е психолошка ... и џабе дека бараш совети од нас кога во себе ке си мислиш ај овие многу знаат се прават паметни и слично ... Можеш сама да си ја чукнеш главата и да се освестиш ... да научиш да сркаш што ке здробиш и да научиш кога животот ке ти удру шлаканица да го свртиш и другиот образ ... не на секоја пречка да бараш помош од друг па кога ке паднеш да му речеш ти си крив/а зашто ти не си способна сама да се сносиш со тешкотиите. Потруди се ,размисли ,секој човек се гради себеси врз база на воспитувањето од дома и врз принципите кои ке ги стекне со тек на животот ,искуството и направените грешки .

  Одвои време за себе ,преиспитај се себеси и реши се да го смениш начинот на живот . :)
   
 5. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  36
  Хм.... јас го имам овој проблем. Се плашам да не згрешам(и мислењево кога го пишам), многу сум затворена и секогаш молчам заради тоа. Се опушам само пред ептен блиски луѓе. Си го знам проблемот, го знам решението ама неможам да си помогнам самата себеси.
   
  На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marica88

  marica88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  хелп ве молам..... се препознав себе си!!! се наогам во катастрофален период. Хаос на љубовно поле, хаос со факсот..... со родителите исто караници.....
  не можам да се стабилизирам... не можам да си ѓи средам работите во животот.....
  советувајте ме нешто од каде да почнам.... Едноставно незнам што во животот да го ставам на преден план..... дали да побарам помош од психолог, психијатар?
   
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Сметам дека луѓето денес,посебно младината обидувајќи се да го фатат ритамот на модерниот живот го губат својот идентитет.Да го губат од причина што работи кои ги сакаат,кои се дел од нив, поврзани со нив тие се одрекуваат од нив,а зошто,за да не бидат поинакви од друштвото.Еве младините денес и да читаат книги им е срам да признаат,се прават дека се главна шема и дека читањето книги е губење на време.Луѓето се прават нешто што не се,се одрекуваат од своето потекло,од својата материјална ситуација т.е. сакаат да бидат други.Мислам дека токму тука се губи идентитетот,живеејќи во илузија,не прифаќајки се себе си со своите позитивни и негативни страни доаѓа до криза на идентитетот.
   
 8. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  а некои заради тешката материјална ситуација работите кои ги посакуват и им се потребни неможат да си ги дозволат, се повлекуваат, отуѓуваат, патат од недостик на самодоверба и безволие за живот.
   
 9. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Никогаш не имав криза на иддентитетит.
   
 10. Noname7

  Noname7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Јас имам сега моментално криза на идентитет ,чуството е блјак ,не се препознавас себеси незнаес што чуствуваш незнаеш што е правилно а што не ,јас немам свое јас многу е тешко
   
 11. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Фала Богу не сум доживеала вакво нешто ! :tmi:
  Сигурно е многу тешко..ама јас сепак мислам дека се е до нас.Од се можеме да се извлечеме ако имаме силна желба.
   
 12. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Кога ќе загледате околу вас ќе видите колку многу имаат криза на идентитетот, не се тоа што се, или се преправаат, или самите не си се препознаваат.
  Така е кога се живее по туѓи мислења. Живееш за другите и стануваш нивни роб.
  Тогаш е тешко да го пронајдеш своето јас да бидеш тоа што си.
  Многумина патат од оваа глобална `болест`, поради општеството во кое се наоѓаме и нашиот менталитет.
   
 13. Noname7

  Noname7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Не секогаш е поради тоа што сакаш некого некој да имитираш или да бидеш супериорен во општеството, зборуваме за губење на личноста , до тој степен да неможеш да се осетиш самиот себеси , јас ткму така се цуствувам нема јас карактер незнам како да комуницирам , од здраво како си незнам како треба понатаму , прицината беше таква да станам тоа што му дозволив на мојот дечко кој ме изневери 4 пати да ме згази да ме уништи , јас го обозавам буквално му се предадов дусата му ја дадов ,почнав хороскопи да читам за неговиот знак па се правев таква за да му се приближам и на крај повторно ми го забоде со другата , и сега јас останав без се :(
   
 14. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  55
  Не разбирам дали сега уште сте заедно или не ? Ако не сте поубаво за тебе ке си го најдеш идентитетот.
   
 15. Noname7

  Noname7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Беке не сме заедно, и подобро е така во право си , но тој процес за враќање повторно јас старата е маку тежок но ке отидам и на психијатер и се надевам дека ке бидам во ред .
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.639
  Допаѓања:
  149.282
  Луѓето кои не ги поминуваат,најчесто се нарекуваат-глупави. Сериозно, како може да не бидеш толку самосвесен?! Кризите на идентитетот ја поткрепуваат самосвесноста. Убедена сум дека не постои човек кој не минал низ ниту една. Мислам да не се лажеме,силом прилике ти се случува барем три пати. Пубертет, адолесценција и пензија или доцни средни години те рани години на старост.

  Ако не се случуваат, не те тераат да дејствуваш реактивно, следствено на тоа, не напредуваш, не се менуваш, не се престројуваш. Незнаејќи кој си знаеш многу повеќе за себе,отколку мислејќи дека знаеш се за себе.
  Годините ја носат мудроста.
  Се случува. Не отстапувам од идеите,целите, желбите, во суштина се истите,со тоа што се менуваат според условите, зрелоста и искуството.
  Се на светов се случува циклично,мора да се случи криза за да се случи промена,на жалост,страшно е кога промената не е на подобро. За карактерна личност кризата не претставува лабилност, претставува само уште еден отскок кој правилно ќе го насочки,кај лабилните обично е пропратено со крах, разочарувања, стихијно однесување.

  Така што,да, сум поминала,поминувам и ќе поминувам. Не ме плашат, само се повеќе учам за себе, колку и да делува ко парталава психологија. Учам што сакам, како сакам, зошто сакам, поставувам нови идеали, проста е математиката, докажуваш хипотези, само ве молам,немојте ко вицот со математичарот, физичарот теоретирач и физичарот практичар,со тоа што вие ќе бидете математичарот, тоа ич не чини! :D
   
  На zhap4e и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 17. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  Сериозен психички проблем. не е нормално да се изгубиш себе за подолго време и да не знаеш каков си или да се препознаваш во други. Мои глупави ,,другарки,, викаат дека минуваат низ ова па после им доаѓа на сечење вени, фрлање и глупости |(
   
 18. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  433
  ме ’пука’ често во последо време. Некако одсекогаш за себе знаев и сонував да бидам професорка по математика. Ми оди да,ама од друа страна пак никогаш не најдов време да и се посветам целосно, за што сум крива самата јас, но од друга страна пак морам да учам и по друи милио предмети кои воопшто не ме интересираат. И така запаѓам ја запоставувам и ме фаќа сериозно страв дека нема да успеам. А, тоа ме тера во очај, вистински очај. Се лутам на себе си премногу.

  Ме фаќа страв и од себе си, од мојот карактер и постапки. Но,тоа и о оправдувам сега се формирам сваќам некои работи и мислам дека тоа ќе можам на го надохнадам.

  Но, од неуспот во кариерата што одсекогаш ја гледав како дел од себе си страшно многу се плашам.
   
 19. cveke123

  cveke123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  633
  Незнам што ми е, постојано мислам дека сум друга.
  луѓето мислат дека сум најпаметна и најзрела, но се чувствувам глупаво, навистина глупаво. :tmi:
  незнам што ми е, како да не се разбирам себеси...

  ќе помине периодов се надевам
   
 20. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  мислам дека тоа е поериод додека некој се запознае самиот, додека открие што всушност сака, и кој е нормално. Дур тогаш нема да потпаѓа под туѓи влијанија, ќе има цврста самодоверба, цврсто ќе стои на своите ставови. И тогаш ќе стане комплетна личност. Иако нели целиот живот се запознаваме самите и се повеќе се изненадуваме од некои наши одлуки и постапки. Сепак човекот учи додека е жив :)