1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза со станбеното прашање

Дискусија во 'Брак' започната од hrizantema007, 29 август 2012.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.970
    Допаѓања:
    260.964
    Дечки, ние купивме плацот пред некој месец, со администрација нормално се' уште главиме.
    Сега чекаме да ни излезе имотниот лист, па да тргне работата.
    Архитект најдовме, да ни го направи проектот па ќе ни треба градежна фирма.

    @Cka вие до каде сте?
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Во кој дел земавте плац и како се движат цените?
    Доколку немаш свој плац, усвет оди математиката за градење куќа...
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.970
    Допаѓања:
    260.964
    Немавме свој плац, со години штедевме за учество за стан, па наместо да уплатиме за стан решивме да купиме плац.
    Цените во Скопје и околина се луди, од 30+ во поблиските села.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.463
    Koлку го земавте по квадрат вашиот? Мислам ако е ту мач прашањево не ми одговарај.
    И на колку км од центар на градот?

    Во околината на моите плацеви, од еднаш настана шатама од толку што сите нудеа.
    Околинава е застапена цела од една партија, па изгледа локалците се добро информирани што ќе се дешава. Ваљда со локалните одат некои подобри времиња и поскапи цени, па чекаат.
    А мене луѓе од Босна секој ден ми пишуваат да го земат плацов... ај фамилијарно не можеме да се договориме, татко ми мислел на комшиите, туку и да не рипнат цените драстично за кратко, па да ми биде криво...
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.970
    Допаѓања:
    260.964
    Поспецифичен случај беше.
    Истиов продавач претходно ги продаваше плацевите по 33 евра м2. Ние во еден ден му отидовме тројца купувачи, со кеш, ни намали прво на 25, па на 22. Реална цена за таму би била 25 искрено, ама му требаа итно пари па сам намали на 22.
    4км од центар е, од Градска.
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.463
    Тууу па тоа е малте не баш Центар.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Има некој инфо како се движат плацевите во Бардовци?
    Никако да најдам некој слободен плац за да се погледне...
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Дечки правел некој математика за куќа градење што како треба финансии?
    Овие фирмиве што се со клуч на рака како се со цени? Порано беше 400 евра м2, паднати се цените или?
    Гледам горе некој постирал некоја фирма по 300м2.
    И колку е реална цена на плацевиве близу град ? Некаде за 800квадрати да речеме.
     
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Ние сакавме куќа, и испаѓаше поисплатливо, ама ако веќе имаш плац. И на крај се одлучивме и купивме стан на 20мин. од центар. Гледавме плацеви во Припор и Сопиште, ама некако варијантата со станот ни испадна подобра. Превоз скоро и да не користиме, освен за пазарење. А и работните места ни се блиску. Разгледајте и распрашувајте се добро, тоа е голема животна одлука. И со лесно :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Како се со цени плацевите?
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Најдобро отвори на пазар 3 или реклама 5 и провери. Ние гледавме пред повеќе од една година, може и две. Цените и не беа страшни, колку што плацевите беа големи, а не сакаа да ги делат, односно да продаваат дел од нив.
     
  12. m.m12345

    m.m12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    36
    Со дечко ми сме заедно 3 и пол години јас имам 22 години тој 24. Веке почнавме да размислуваме за брак ама нема каде да живееме. Тој живее со неговите со мал стан кој има 2 соби и купатило. Јас живеам во куќа со моите и опцијата овде да живееме отпаѓа зошто имам и 2 браќа и онака сме премногу луѓе по дома. Дечко ми има и брат кој си живее под кирија со жената и детето негови. Почнав да останувам да преспивам кај него и многу ми е незгодно зошто мал стан се буткаме сите, не можам ни во веце да си влезам како што треба ни ништо. Си мислам утре како ќе биде кога ќе сакам моите да ги викнам на гости, па друштво, па деца што попрво во една соба. Мајка му и татко му викаат земете си се чим се сакате еве ви соба ама како ќе биде во една соба не знам. Под кирија да идеме кириите се скапи, работиме и двајцата ама мали плати. Тој ми вика за почеток да сме седеле со неговите понатаму ќе се решела ситуацијата. Како ќе се реши понатау сама од себе кога ние буквално немаме ништо, а ни можеме да очекуваме помош од моите и неговите зошто немаат. Има ли некој со слична ситуација да ме посоветува, како да почнеме од нула?
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Прво, не брзајте со брак. Во меѓувреме барајте подобро платена работа, или барајте уште една работа плус и тргајте пари на страна. Разгледувајте понуди од банки за стамбени и потрошувачки кредити. Ние така имаме земено и сме во наш стан. Не знам друго што да ти кажам, освен дека сте млади и дека сега е време да се стегнете и да заработите, а со тоа да тргате пари настрана. Со деца тоа е многу тешко изводливо.
     
    На crazylady, Milobebence, sparklie и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Многу сте млади и нема потреба да брзате. Ако сега отидеш кај него и се тесните сите на куп во 2 соби, верувај бргу-бргу ќе почнат проблемите. Штом работите и двајцата можете да заштедите некој денар во наредните 3-4 години, воедно ко што рече Нарцис, да си барате подобро платена работа па потоа ќе се пресметате дали ќе земете стан или ќе одите под кирија.
    Живеењето во заедница во така мал стан ќе ви е најголема грешка што можете да ја направите.
     
    На crazylady, DAngel, Mishela и 6 други им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    И да се надоврзам на Лолипоп, јас попрво би се теснела во станче под кирија, а понатаму и свое кога ќе може. Барем знам раат сум.
     
    На crazylady, duffi, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    А зошто има потреба да преспиваш ако сте од ист град? Мене генерално ми е непријатно среќавање во веце, небитно колку е голема куќата/ станот, а кај тебе ситуацијата е уште понепријатна. Еве и јас сум до доолга врска па никогаш немам преспиено кај него дома, се гледаме секој ден или преку еден ден, седам кај него и по 4-5 часа ама преспивање ми е но-но кога типот живее со родители.

    Друго, зошто се брзате за брак? Млади сте ептен, фокусирајте се на барање на подобро платена работа, па и да живеете под кирија, да имате и за сметки и за живот.

    Брак сега за сега не е идеалната опција, јас сметам дека таков чекор се прави кога имаш барем добра работа и можност да се одделите од родителите.
     
    На LUCI 99, oblace1, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
  17. m.m12345

    m.m12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    36
    Зборевме милион пати и направивме милион пресметки. И двајцата сме за тоа да си го бараме чарето сами, значи ни моите ни неговите. Кирија не сакаме зошто тоа се џабе фрлени пари и на крај ќе немаме ништо свое. Тој зема 12-13 илјади, јас малку повеќе. И не трошиме многу, ретко се возиме со такси, не седиме по кафичи, гардероба ретко и јас и тој ама не оди штедењето, кога се малку пари и нема многу да се заштеди. Тој вика цело време дека ќе бара друга поплатена работа ама сеуште сме во место. Почнав да преспивам кај него зошто тој инсистираше и подобро зошто на време сфатив дека така нема да можам да функционираме така. Во едната соба се неговите таа им е и кујна и дневна и спална, а во друга е дечко ми и не е многу голема собата. Утре ќе сакам гости да си викнам друштво, роднини едноставно немаме услови не можам да се опуштам за ништо. Башка и што не можеме да се надеваме на тој стан зошто брат му утре може да се сети дека сака да се врати и тој или да си бара дел. Од моите и не можам да очекувам многу, зошто немаме. На овие плати станбен кредит нема да ни дадат никогаш. И не е само станот, ни фали се од игла до локомотива. Дури и да успеам да земаме стан, каде се сметките, храната, други трошоци. Не брзаме никаде дури и да се стрпиме неколку години, ситуацијата нема да се смени драстично. Не знам веќе што да правам мајка ми вика размисли си убаво дури е време, да не се каеш псле
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Многу погрешно е што размислувате дека киријата се џабе фрлени пари. Џабе се само ако живеете со свекор и свекрва под кирија и заедно. Инаку тоа е купен мир. Кирија на запад е секојдневие. Само ние тука се притресуваме дека некој друг ги зема парите, ко небаре така за ништо му ги даваме. А уствари имаш покрив над глава. Не е ни чудо со такви размислувања на крај да се испокарате и со родители, и со партнери, оти премногу луѓе на едно место носи само проблеми. И да, сум живеела под кирија и сама, и со маж, и со дете. За денар немам зажалено.
     
    На Luminary, crazylady, happygirl и 17 други им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На кирија може да гледаш како на фрлање пари во воздух само доколку вие сте купиле стан кој е во градба или градите куќа а сеуште не се во брак. Наместо да давате пари за кирии една година, подобра опција е да живеете секој по дома додека трае изградбата и додека го средите домот.

    Во спротивно, доколку немате финансии за купување куќа/ стан, доколку немате услови за кредит и во блиска иднина не гледате начин да иматеј свој дом, кирија е најдобрата опција. Не е ниту страшно, ниту срамно, ке си работите и порано или подоцна ке се снајдете.
     
    На crazylady, Milobebence, oblace1 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @m.m12345 прашајте по банките за станбени кредити, ќе ви пресметаат колку можете и дали можете, на вашите плати можат и родителите да се вклучат како кокредитобаратели (со цел да се зголеми сумата). Ама навистина сте млади, не брзајте, а во меѓувреме можите и заштеда да си направите за учество за стан.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.