Криза со станбеното прашање

Дискусија во 'Брак' започната од hrizantema007, 29 август 2012.

 1. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Same
   
 2. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.936
  Допаѓања:
  7.804
  Е ова да можеше да го прочита мажот ми....
   
  На Nicegirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nicegirl11

  Nicegirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Кога се земавме со мм на почеток си седевмс у стан под кирија и шо убаво ни беше ќе отидевме нагости де кабнеговите де кај моите и така и шо ни текна по памет и на моите и на неговите да не сме седеле под кирија ете цел спрат за мм бил само ствари да си купите и ете по тој памет сепреселивме и колку секаам за таа одлука... додекаси бевме башка настрана со почит радоат ќе тепречекаа нагости и ден два да поседиш ама од првиот ден кога сепреселивме ете ги проблемите на свекрвами се и сметаше и се стесни просторот нормално соратот го користеше како остава мораше да преметува ствари и тек ред проблеми што сега испаѓаат колку само сакам да си останевме у станчето па и под кириј да плакав уште ама мир и спокој да имав и да не преживеав ниш од тоа од кога седнавме под иат покрив...
   
  На Miss666, SkarletOHara, ALISA0000 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Epa 100 pati e pisano ova nanzad vo temite...
  Ama koj da poslusa
   
  На Nicegirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nicegirl11

  Nicegirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Хаха никој.. секој сака да има свое и да поубаво е ама да е чисто твое ако немаш можност поарно под кирија бар ќе има повеќе слога мир спокој и слобода
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Pod kirija bevme 2 godini pred da zememe nas stan.
  Nikogas nema da se stavam vo pozicija da sedam so 100 luge doma.
  Istoto i na sinko mu go kazuvam,stom se oseti spremen da se osamostoi,sega ne na 16god koga my leta pametot ama na 20 21 moze,(ako uci sk)ako se resi za nadvor neka odi,voopsto nema da go predomisluvam.
   
  На H.VAGA, WildMk и crazylady им се допаѓа ова.
 7. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.936
  Допаѓања:
  7.804
  Ретки се мажите што сакаат да живееат одделено од родителите, не се свесни дека имаат своја фамилија за гледање, мислат цел живот мама и тато ќе ги тапшат по рамо...
   
  На H.VAGA, tinka-mace и honey.11 им се допаѓа ова.
 8. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Od 15god e izlezen od doma,jas na 18 zasto se zapisav na faks.
  Spored mene ne e do roditelite,do decata e,do nivniot karakter.
  Nema ziva sila sto bi me naterala da sedam so 10 generacii doma.
  Pa ni so moite ne mozam da sedam poveke od 2 dena.
  Mora da se izleze od ramkata na mama i tato,da se vidi malku kako se zarabotuva sam,kako se zivee, kolku finansii trebaat, ke svatime deka roditelite i te kako kratele od se i od niv,a da imaat za nas decata.
  Toa mora da se pocituva,no toa e i celta na sekoj roditel,da go vospita deteto i da go pusti samo da si bira patot spored negovite kriteriumi i zelbi.
  Jas na 31 go rodiv moeto 3 dete.
  Uspeav da napravam,ili smetam deka sum napravila,poveke od moite vrsnici koi seuste ziveat so mama i tato...i aber nemaat za osamostojuvanje, za delenje,za svoj zivot,ziveat so platite na nivnite roditeli.
  Toa mi e tolku pogresno, tolku propadnati godini, nepotrebno vreme potroseno na nisto.
  Ednostavno ne razbiram kako e mozno.
   
  На tinka-mace и crazylady им се допаѓа ова.
 9. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.936
  Допаѓања:
  7.804
  Не се свесни дека треба да створат нешто свое и дека мешањето на различни генерации создава само нервози и проблеми, дека никој не е должен да трпи прости муабети и само да се надева на подобри денови .. Па ако женското може да се оддели од нејзините зошто да не и мажот. Нормално дека е потешко во однос на финансии ама мирот нема цена. Штета што мажите не го разбират ова..
   
  На tinka-mace и SummerGirl им се допаѓа ова.
 10. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.498
  Пол:
  Женски
  Taka e normalno.
  No treba da se odelat pred brak,za da se svesni sto gi ceka.
   
  На tinka-mace и crazylady им се допаѓа ова.
 11. Nicegirl11

  Nicegirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Хаха кај мене мм не сакаше ми рече како сакаш ти акп сакаш ќе одиме на спратот или ќе останеме под кирија додека се снајдеме да купиме наше и јас будала нз зш решив да дојдеме да живееме со неговите. Се башка сме само ист влез имаме ама да можев да вратам назад никогаш не би дошла тука да жувеам..кочку подобри ни беа односите со неговите кога бевме башка ќе дојдевме нагости и ќе си заминевме.... да ми е вој мозок тогаш еххх....
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.504
  Допаѓања:
  51.934
  Пол:
  Женски
  Се седнува со мажот и цивилизирано се разговара. Смирено, со аргументи.
  Јас околу мене немам примери дека мажите не се делат од домашните.
  И нас ни нудеа спрат.
  Купивме стан.
  И околу мене сите посебно се осамостоивме.
  Може така ми се погодила околината.
  Ама ова е нешто што го дискутирав пред брак.
  Живеев и 6 месеци во заедница, но немав никакви проблеми, ваљда зашто знаевме дека е привремено.
  И најзлатна да е свекрвата, а добра е мојава, не сум за живеење под ист кров, двор заеднички е пак.
  Ја сум и поповлечена и самотник, па затоа и вака можеби размислувам.
   
  На H.VAGA, drugarka, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  17.289
  Допаѓања:
  157.457
  Најдобро е уште пред брак да се разговара за овие прашања, а не слепо да се влегува со свои идеи, кои другата страна, не ги ни знае.
   
  На tinka-mace, crazylady, hristinan12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Ellyy

  Ellyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Не најдов некоја соодветна тема па овде ќе прашам ако не е за овде пренасочете ме. Имам плац со дозвола за градба околу 1200м2 во Белимбегово, о.Илинден, поради тоа што сакаме да има е нешто на свое а немаме многу избор како земање кредит за изградба, се мислиме да го дадеме земјиштето на инвеститор за изградба на зграда со конпензација, плацот нема струја, вода и пат но е во близина на куќи. Дали некој од вас знае дали инвеститорот би го решил тој проблем доколку се нафати да гради или треба ние ние да го решиме?
   
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.893
  Допаѓања:
  20.359
  Пол:
  Женски
  Мислам дека инвеститорот би го решил тоа , само што плацот би имал повисока цена за продажба доколку би имало струја и вода .
   
  На Ellyy му/ѝ се допаѓа ова.